wieroc
25.03.12,21:33
Dobrý večer,viem, že takýchto tém sa tu už riešilo veľa, ale nenašla som presné odpovede :(
Mohli by ste mi prosím pomôcť, prípadne poslať odkaz, kde nájdem bližšie info?

Nie som si istá pri vyplňovaní DP typu B. V prípade, že zamestnanec, ktorý si založil v apríli 2011 živnosť, dostal príspevok na podnikanie, z ktorého neminul ani cent, treba uviesť túto dotáciu v DP?Alebo je možné, že sa táto dotácia uvedie až v DP za rok 2012, keď sa reálne použije?

Vopred veľmi pekne ďakujem!
Ivana Š
25.03.12,19:46
dotácia z upsvar sa účtuje v účtovníctve ako príjem neovplyvňujúci základ dane
v r. 2012 sa účtuje, keď sa použije
Výdavok ovplyvňujúci ZD
a následne s tou sumou a dátumom príjem ovplyvňujúci ZD
pozor na to, aby ten príspevok bol v súlade s tým čo má uvedené v podnikateľskom zámere
Katy a R
25.03.12,19:48
wieroc
25.03.12,20:00
a mám to teda uviesť teraz v DP za rok 2011. Alebo netreba a stačí keď to dáme až do daňového priznania za rok 2012?
Ivana Š
25.03.12,20:01
ešte raz: príspevok do DP 2011 nevstupuje ak ste z neho nečerpali v r. 2011
Katy a R
25.03.12,20:08
a mám to teda uviesť teraz v DP za rok 2011. Alebo netreba a stačí keď to dáme až do daňového priznania za rok 2012?
a čítala si niečo z tých tém, čo som pripla? .. najskôr sa rozhodni, či chceš paušálne výdavky, alebo skutočné :confused: - v ktorom roku sa ti oplatí zdaniť :confused:
Ivanka - ak sa jej oplatí paušál - tak zdaní v roku 2011 - či?
wieroc
25.03.12,20:09
Ďakujem pekne! To bude asi tou zmenou času :) A ešte jedna posledná otázka na záver - keďže príspevok na podnikanie nevstupuje do DP 2011, je potrebné vyplniť DP typu B? Niekde tu na porade som sa dočítala, že sa to dá aj tak, že sa vyplní typ A a pridá sa k tomu čestné prehlásenie, že počas roka 2011 nemal ako SZČO žiadne príjmy ani výdavky?
Ivana Š
25.03.12,20:23
a čítala si niečo z tých tém, čo som pripla? .. najskôr sa rozhodni, či chceš paušálne výdavky, alebo skutočné :confused: - v ktorom roku sa ti oplatí zdaniť :confused:
Ivanka - ak sa jej oplatí paušál - tak zdaní v roku 2011 - či?

ja som zatiaľ mojim robila všetkým skutočné výdavky tak, že čerpal dotáciu - nakúpil niečo, čo je uvedené v zámere, napr. náradie, alebo zaplatené odvody vtedy som mu dávala VOZD a POZD
teraz mám len jedného (našťastie) a ten má v dohode s upsvar že nesmie uplatniť paušálne výdavky
wieroc
26.03.12,06:18
ešte raz: príspevok do DP 2011 nevstupuje ak ste z neho nečerpali v r. 2011

ešte jedna posledná otázka na záver - keďže príspevok na podnikanie nevstupuje do DP 2011, je potrebné vyplniť DP typu B? Niekde tu na porade som sa dočítala, že sa to dá aj tak, že sa vyplní typ A a pridá sa k tomu čestné prehlásenie, že počas roka 2011 nemal ako SZČO žiadne príjmy ani výdavky?
veronikasad
26.03.12,06:20
ešte jedna posledná otázka na záver - keďže príspevok na podnikanie nevstupuje do DP 2011, je potrebné vyplniť DP typu B? Niekde tu na porade som sa dočítala, že sa to dá aj tak, že sa vyplní typ A a pridá sa k tomu čestné prehlásenie, že počas roka 2011 nemal ako SZČO žiadne príjmy ani výdavky?
Nemal žiadne výdavky ? Veď minimálne platil odvody do ZP (alebo mal platiť) A príjem tej dotácie musíš zaevidovať do Výkazu o majetku, ako ti potom bude sedieť nasledujúci rok ?
wieroc
26.03.12,06:24
Nemal žiadne výdavky ? Veď minimálne platil odvody do ZP (alebo mal platiť) A príjem tej dotácie musíš zaevidovať do Výkazu o majetku, ako ti potom bude sedieť nasledujúci rok ?

Keďže sa súčasne aj zamestnal, odovody do ZP neplatil. Reálne z dotácie neminul ani cent. Neviem, ako to máme uviesť do DP aby to bolo všetko na poriadku...
Katy a R
26.03.12,06:48
Keďže sa súčasne aj zamestnal, odovody do ZP neplatil. Reálne z dotácie neminul ani cent. Neviem, ako to máme uviesť do DP aby to bolo všetko na poriadku...
nech si to teda dá spraviť učtovníčke (takej, čo to vie;))
veronikasad
26.03.12,06:50
Keďže sa súčasne aj zamestnal, odovody do ZP neplatil. Reálne z dotácie neminul ani cent. Neviem, ako to máme uviesť do DP aby to bolo všetko na poriadku...
Nemal ani žiadne príjmy zo živnosti ?

mimotemyNačo potom takýmto živnostníkom dotácia je ?
wieroc
26.03.12,07:16
Nemal ani žiadne príjmy zo živnosti ?

mimotemyNačo potom takýmto živnostníkom dotácia je ?


Keďže sa súčasne (nečakane) zamestnal, živnosť musela počkať, kým sa to trošku ustáli. Tento rok sa už rozbehla aj živnosť podľa podnikateľského plánu.
Takže nemyslím si, že treba hneď odsudzovať ;)
wieroc
26.03.12,07:18
nech si to teda dá spraviť učtovníčke (takej, čo to vie;))

To mi veľmi nepomohlo :(

Spravíme teda DP typ B s tým, že uvedieme nulové príjmy aj výdaje.
Katy a R
26.03.12,09:11
To mi veľmi nepomohlo :(

Spravíme teda DP typ B s tým, že uvedieme nulové príjmy aj výdaje.
nuž - neviem prečo nepomohlo ? keď sa ako mzdárka a učtovníčka pýtaš takto :confused::eek: som ti naozaj poradila najlepšie, ako viem. Aj linky som ti pripla - kde sú všetky možnosti rozobraté ;).
My nevieme, ktorá možnosť je preňho lepšia:confused:. Nepoznáme jeho situáciu :confused:. Ja osobne by som tú dotáciu zdanila v roku 2011 - tak by mi to bolo lepšie.
wieroc
26.03.12,09:15
nuž - neviem prečo nepomohlo ? keď sa ako mzdárka a učtovníčka pýtaš takto :confused::eek: som ti naozaj poradila najlepšie, ako viem. Aj linky som ti pripla - kde sú všetky možnosti rozobraté ;).
My nevieme, ktorá možnosť je preňho lepšia:confused:. Nepoznáme jeho situáciu :confused:. Ja osobne by som tú dotáciu zdanila v roku 2011 - tak by mi to bolo lepšie.


Pýtala som sa ako laik :o
Každopádne ďakujem veľmi pekne za Tvoje rady a čas!!!
Katy a R
26.03.12,09:19
v profile máš ale iné :) ... len nech to dobre dopadne :)
veronikasad
26.03.12,09:30
Pýtala som sa ako laik :o
Každopádne ďakujem veľmi pekne za Tvoje rady a čas!!!
wieroc, budem zlá, ale vzhľadom na dátum v kalendári mi to dúfam odpustíš.

Ak účtovník-živnostník zoberie na spracovanie účto s dotáciou tak by si mal aspoň základné veci o dotáciach naštudovať a nečakať, že mu to poraďáci dajú "na tanieriku" a on len vystaví faktúru klientovi.
wieroc
26.03.12,09:40
Ďakujem Vám všetkým za rady a pomoc!
Adika112233
26.03.12,12:05
Dobrý deň prajem všetkým, taktiež by som mala zopár otázočiek k danej problematike.
SZCO (november a december 2011), ktorý dostal dotáciu z ÚP. Pre úrad práce polročne odovzdáva podrobný súpis položiek (aktuálne 12kusov), ktoré nakúpil z dotácie. Tieto položky má uhradené len jednou faktúrou-prevodom.
1.Otázka: V peňažnom denníku môže byť celá faktúra zaúčtovaná naraz, alebo to musí byť po jednotlivých položkách?
SZCO, na DU neoznámil c.u. (je to bežný účet) ale z ÚP prebral na ňho dotáciu a zároveň uhradil z neho tú jednu faktúru. Pokute z DÚ pri kontrole sa asi nevyhne, resp. ju dostane už po podaní DP keď musí kvôli dotácii riešiť preukázateľné výdavky.
2.Otázka: Dajú sa výdavky uhradené cez účet preukázať iným spôsobom? Resp. nejako vyriešiť aby sa vyhol pokute z DÚ?
3.Otázka: Pri podaní DP, sa dáva aj doklad o prijatí dotácie? Napr.: Dotácia 4000€, preúčtovaných 2500€ (výdavkami)? Výkaz o záväzku v plnej výške dotácie? Alebo to stačí mať v peňažnom denníku?
veronikasad
26.03.12,12:11
Dobrý deň prajem všetkým, taktiež by som mala zopár otázočiek k danej problematike.
SZCO (november a december 2011), ktorý dostal dotáciu z ÚP. Pre úrad práce polročne odovzdáva podrobný súpis položiek (aktuálne 12kusov), ktoré nakúpil z dotácie. Tieto položky má uhradené len jednou faktúrou-prevodom.
1.Otázka: V peňažnom denníku môže byť celá faktúra zaúčtovaná naraz, alebo to musí byť po jednotlivých položkách?stačí jednou sumou, súčasne treba drobný majetok (nielen z dotácie) zaevidovať do knihy drobného majetku.
SZCO, na DU neoznámil c.u. (je to bežný účet) ale z ÚP prebral na ňho dotáciu a zároveň uhradil z neho tú jednu faktúru. Pokute z DÚ pri kontrole sa asi nevyhne, resp. ju dostane už po podaní DP keď musí kvôli dotácii riešiť preukázateľné výdavky.
2.Otázka: Dajú sa výdavky uhradené cez účet preukázať iným spôsobom? Resp. nejako vyriešiť aby sa vyhol pokute z DÚ? pokute sa zrejme nevyhne, lebo účet bol uvedený v zmluve s UP. treba ho uviesť na druhej strane DP.
3.Otázka: Pri podaní DP, sa dáva aj doklad o prijatí dotácie? Napr.: Dotácia 4000€, preúčtovaných 2500€ (výdavkami)? k DP netreba žiadny doklad, evidenciu je potrebné predložiť pri daňovej kontrole
Výkaz o záväzku v plnej výške dotácie? tejto otázke nerozumiem.Alebo to stačí mať v peňažnom denníku?
odpoveď v texte
Adika112233
26.03.12,12:27
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, keď netreba doklad tak tie moje výkazy v otázke sú bezpredmetné :) Kedy sa dávajú výkazy a aké výkazy, to ešte musím doštudovať. ĎAKUJEM za odpoveď aj za celú poradu, že existuje!!! Pekný deň prajem :)
veronikasad
26.03.12,12:32
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, keď netreba doklad tak tie moje výkazy v otázke sú bezpredmetné :) Kedy sa dávajú výkazy a aké výkazy, to ešte musím doštudovať. ĎAKUJEM za odpoveď aj za celú poradu, že existuje!!! Pekný deň prajem :)
To sme sa asi nerozumeli. Ak dokladom rozumieš účtovné výkazy (Výkaz o majetku+Výkaz o príjmoch a výdavkoch), tie sa k DP prikladajú ak živnostník preukazuje skutočné výdavky (vedie účtovníctvo).
Adika112233
26.03.12,12:54
Takže, keď prikladám výkaz o majetku a záväzkoch tak v ňom uvádzam tú dotáciu?(niekde na porade som čítala, že dotácia sa vedie ako záväzok, resp. príjem neovplyvňujúci základ dane.) Tak prosím, časť preúčtovanej dotácie dám vo výkaze o príjmoch a výdavkoch ako ostatné príjmy? Vo výkaze o majetku a záväzkoch, dotáciu mám ako záväzok?
veronikasad
26.03.12,12:56
Takže, keď prikladám výkaz o majetku a záväzkoch tak v ňom uvádzam tú dotáciu?(niekde na porade som čítala, že dotácia sa vedie ako záväzok, resp. príjem neovplyvňujúci základ dane.) Tak prosím, časť preúčtovanej dotácie dám vo výkaze o príjmoch a výdavkoch ako ostatné príjmy? Vo výkaze o majetku a záväzkoch, dotáciu mám ako záväzok?
V záväzkoch (o i.) budeš mať zostatok nevyčerpanej dotácie.
Vyčerpaná dotácia sa ti premietne Vo výkaze o príjmoch a výdavkoch - v príjmoch - ako POZD - ostatné príjmy, aj vo výdavkoch - v druhovom členení na čo bola použitá
Adika112233
26.03.12,13:26
Ďakujem veľmi pekne, už rozumiem.
Adika112233
27.03.12,13:47
Takže otázočka v správnej téme-dúfam. Musím viesť v knihe záväzkov aj záväzok voči ZP?
A ešte by som prosila odpoveď na: Vo výkaze o MaZ uvediem aj ten drobný majetok nakúpený z dotácie?
Ďakujem a za prípadný chaos sa ospravedlňujem.
veronikasad
27.03.12,13:53
Takže otázočka v správnej téme-dúfam. Musím viesť v knihe záväzkov aj záväzok voči ZP?Neuhradený záväzok k 31.12. ano - v priebehu roka záväzky voči ZP a SP neevidujem (ale môžeš)
A ešte by som prosila odpoveď na: Vo výkaze o MaZ uvediem aj ten drobný majetok nakúpený z dotácie? nie - vo Výkaze o MaZ uvádzaš len zásoby
Ďakujem a za prípadný chaos sa ospravedlňujem.
v texte
Adika112233
27.03.12,13:58
Ďakujem, všetko je uhradené v roku 2011, tak záväzky voči ZP nebudem evidovať. Ešte jedna otázočka. Keďže szco rieši všetky platby cez účet, nemám hotovosť a to znamená že nemám ani pokladničnú knihu. V zákonoch som sa dočítala, že má mať "knihu účet v banke". Pokiaľ má všetok pohyb na účte zmapovaný v PD - je táto kniha nutná?
Adika112233
27.03.12,14:08
A keď už otravujem, mám úplne začiatočnícku otázočku: Vo výkaze o MaZ - aký je rozdiel medzi bežným účtovným obdobím (to je kalendárny rok?) a bezprostredne predchádzajúcim účtovným obdobím?
veronikasad
27.03.12,14:14
A keď už otravujem, mám úplne začiatočnícku otázočku: Vo výkaze o MaZ - aký je rozdiel medzi bežným účtovným obdobím (to je kalendárny rok?) a bezprostredne predchádzajúcim účtovným obdobím?
bežné obdobie = stav k 31.12.2011
bezprostr.predch.obdobie = stav k 31.12.2010
Adika112233
27.03.12,14:17
Ďakujem veľmi pekne, veľmi pomohlo :) Prajem pekný deň.
Adika112233
28.03.12,10:08
Dobrý deň, ešte jedna otázočka. Na výkazoch o PaV + MaZ dátum v okienku: Zostavená dňa: môže byť deň podania DP 28.3. alebo by tam mal byť dátum 31.12.2011 al. dátum uzávierky? A všetky tri podpisy môžu byť od jednej osoby? Môže byť szčo zodpovedný za vedenie JU, aj za zostavenie UZ? Podpisový záznam FO je SZCO, tak? Prosím pomôžte!
Adika112233
28.03.12,11:11
Prosím pomôžte, prvýkrát som robila výkazy a rada by som stihla DÚ :(
Adika112233
29.03.12,07:59
SZCO, na DU neoznámil c.u. (je to bežný účet) ale z ÚP prebral na ňho dotáciu a zároveň uhradil z neho tú jednu faktúru. Pokute z DÚ pri kontrole sa asi nevyhne, resp. ju dostane už po podaní DP keď musí kvôli dotácii riešiť preukázateľné výdavky.
2.Otázka: Dajú sa výdavky uhradené cez účet preukázať iným spôsobom? Resp. nejako vyriešiť aby sa vyhol pokute z DÚ? pokute sa zrejme nevyhne, lebo účet bol uvedený v zmluve s UP. treba ho uviesť na druhej strane DP.
Chcem sa podeliť s osobnou skúsenosťou v téme k osobnému účtu. Kamarát, kt. prebral príspevok bol na ÚP sa pýtať ako je to s nahlasením č.ú. na DÚ (lebo ja som ho postrašila s pokutou od DÚ). Na ÚP ani nepočuli o tom, že sa má nahlasovať to číslo účtu na DÚ-citujem "čo to sú za novinky?". Dnes som bola na DÚ na registri pýtať sa ako to je. Pani mi povedala, že je to povinné nahlásiť ten účet, ale zatiaľ to nepokutujú. Samozrejme dala mi formuláre k jeho nahláseniu.
Dúfam, že niektorých táto moja skúsenosť upokojí, ak ešte nenahlásili č.ú. na DÚ a obávajú sa pokuty :) Pekný deň všetkým!
veronikasad
29.03.12,08:00
Chcem sa podeliť s osobnou skúsenosťou v téme k osobnému účtu. Kamarát, kt. prebral príspevok bol na ÚP sa pýtať ako je to s nahlasením č.ú. na DÚ (lebo ja som ho postrašila s pokutou od DÚ). Na ÚP ani nepočuli o tom, že sa má nahlasovať to číslo účtu na DÚ-citujem "čo to sú za novinky?". Dnes som bola na DÚ na registri pýtať sa ako to je. Pani mi povedala, že je to povinné nahlásiť ten účet, ale zatiaľ to nepokutujú. Samozrejme dala mi formuláre k jeho nahláseniu.
Dúfam, že niektorých táto moja skúsenosť upokojí, ak ešte nenahlásili č.ú. na DÚ a obávajú sa pokuty :) Pekný deň všetkým!
Na našom DU nenahlásené č.u. pokutujú - dvaja moji klienti v min.rokoch už pokutu dostali. Aj pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti u prof.športovcca som už videla (neskorá registrácia pre DIČ)
Adika112233
29.03.12,08:57
Mali by platiť rovnaké pravidlá.....ale čo už, v každom prípade som rada, že u nás to nepokutujú, aspoň ako mi povedala pani na registri :)
Katy a R
29.03.12,09:01
Daňovník by mal poznať svoje povinnosti? UP s tým nič nemá!