efana9
25.03.12,19:53
Prosim o radu..minuly rok sme kupovali viac majeku, napr. menili sme počitače, zariaďovali sme kanc. a pod. a preto nam vychadza nizky zaklad dane. Musim ten majetok odpisať v minulom roku, alebo sa to da rozelit aj na viac rokov? Jedna sa o majetok neodpisovany, ktory ma hodnotu do tisíc EUR.
KEJKA
25.03.12,19:58
aj majetok do 1000 EUR si môžeš zaradiť do odpisovaného majetku a zvoliť si odpisový plán napr. 24, 36, alebo hoci aj 13 mesiacov.
Predmety, ktoré popisuješ, majú určite dlhšiu dobu používania ako tých pár mesiacov v roku nadobudnutia.
efana9
26.03.12,05:37
potrebovala by som to vysvetliť trošku bližšie....zaradím si ho do odpisovaného majetku podľa odpisových skupín? alebo si vypracujem svoj odpisový plán a do toho si zaradím len tento majetok s nižšou obstarávacou cenou?
KEJKA
26.03.12,15:22
potrebovala by som to vysvetliť trošku bližšie....zaradím si ho do odpisovaného majetku podľa odpisových skupín? alebo si vypracujem svoj odpisový plán a do toho si zaradím len tento majetok s nižšou obstarávacou cenou?
svoj odpisový plán
ani1
14.07.12,11:06
mám problém, je polrok, a vychádza mi už teraz základ dane nad 15000,- Ide o SZČO, neplatca DPH. Potrebovala by som vedieť, ak to bude takto pokračovať, je tam nutnosť zmeniť niečo v účtovníctve, musí prejsť na platcu dph? Alebo platiť tzv. milionársku daň? Aká je hranica? Ďakujem pekne.
veronikasad
14.07.12,11:13
mám problém, je polrok, a vychádza mi už teraz základ dane nad 15000,- Ide o SZČO, neplatca DPH. Potrebovala by som vedieť, ak to bude takto pokračovať, je tam nutnosť zmeniť niečo v účtovníctve, musí prejsť na platcu dph? Alebo platiť tzv. milionársku daň? Aká je hranica? Ďakujem pekne.
Pre posúdenie povinnej registrácie platitela DPH sa berie obrat (tržby) za 12 predch.kal.mesiacov (nemusí to byť kal.rok - nie základ dane.
ani1
14.07.12,11:30
Pre posúdenie povinnej registrácie platitela DPH sa berie obrat (tržby) za 12 predch.kal.mesiacov (nemusí to byť kal.rok - nie základ dane.

a keď mám za 12 predch. mesiacov povedzme tržby 62 000? Som povinná byť platcom DPH?
Tweety
14.07.12,11:36
a keď mám za 12 predch. mesiacov povedzme tržby 62 000? Som povinná byť platcom DPH?

Registračná povinnosť

§ 4

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
ani1
14.07.12,11:43
Registračná povinnosť

§ 4

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.


mesačne, alebo spolu? u nás je to spolu 62 000 za 12 mesiacov. nie každý mesiac toľko, nikdy som sa s dPh nezaoberala, prepáč.
Tweety
14.07.12,11:45
mesačne, alebo spolu? u nás je to spolu 62 000 za 12 mesiacov. nie každý mesiac toľko, nikdy som sa s dPh nezaoberala, prepáč.
Ak máte(spolu) spomínaný obrat za posl. 12 mes. mali ste požiadať o registráciu.
ani1
14.07.12,12:00
Ak máte(spolu) spomínaný obrat za posl. 12 mes. mali ste požiadať o registráciu.

môžeš mi prosím ťa napísať, ktorý je to presne zákon? My fakturujeme za služby, ide o SZČo. Aj vtedy to platí?
Tweety
14.07.12,12:03
môžeš mi prosím ťa napísať, ktorý je to presne zákon? My fakturujeme za služby, ide o SZČo. Aj vtedy to platí?
Kedže sa bavíme o dph, tak to nie je iný zákon ako práve Zákon o dph. Zákon platí rovnako pre SZČO ako pre spoločností.
Dáša_
14.07.12,12:04
môžeš mi prosím ťa napísať, ktorý je to presne zákon? My fakturujeme za služby, ide o SZČo. Aj vtedy to platí?

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#4