daniela1978
26.03.12,07:29
Má niekto skúsenosť s katalpou? Ja by som chcela konkretne katalpu nana a mám rôzne info z netu, raz píšu, že listy opadávajú, raz že nie.......vie mi niekto poradiť z vlastnej skúsenosti?
deli.
26.03.12,05:38
ja mam katalpu. Catalpa bignoni tusim. Listy urcite opadavaju. Odporucam kupit zakrslu formu. Ja mam beznu a je oooobbbrovvskáááá. Rastie ako divá, neyvládam ju ani strihať.
daniela1978
26.03.12,05:42
tá katalpa nana je tuším najmenšia.... ja som tu totiž už šupla jednu foto, ale mi to zablokovali aj so sprostými komentármi, že robím reklamu nejakej reštaurácii, čo som tam v živote nebola.....a tý majú pred tou reštikou dva stromy, čo vyzerajú ako katalpa, ale mali celú zimu zelené listy......chodíme denne okolo, tak som si to všimla....
irma1
26.03.12,06:31
ja mam katalpu. Catalpa bignoni tusim. Listy urcite opadavaju. Odporucam kupit zakrslu formu. Ja mam beznu a je oooobbbrovvskáááá. Rastie ako divá, neyvládam ju ani strihať.

Ja ju mám tiež. A moja rásť nechce. Tak by ma zaujímalo, ako ju pestuješ.
Celkom určite listy opadávajú. A na jar sa objavujú vtedy, keď si už budeš myslieť, že neprežila zimu. Koncom mája. Úplne posledná zo všetkých rastlín.
deli.
26.03.12,07:07
tá katalpa nana je tuším najmenšia.... ja som tu totiž už šupla jednu foto, ale mi to zablokovali aj so sprostými komentármi, že robím reklamu nejakej reštaurácii, čo som tam v živote nebola.....a tý majú pred tou reštikou dva stromy, čo vyzerajú ako katalpa, ale mali celú zimu zelené listy......chodíme denne okolo, tak som si to všimla....
áno, spomínam si tú diskusiu. Ale to určite NEBOLA katalpa. Skús hľadať niečo iné. Katalpa na jeseň opadáva a pri tej veľkosti stromu je z toho riadny neporiadok
deli.
26.03.12,07:10
Ja ju mám tiež. A moja rásť nechce. Tak by ma zaujímalo, ako ju pestuješ.
Celkom určite listy opadávajú. A na jar sa objavujú vtedy, keď si už budeš myslieť, že neprežila zimu. Koncom mája. Úplne posledná zo všetkých rastlín.
Myslím, že máš asi zakrslú formu katalpy. Ja som ju tiež pôvodne chcela kúpiť, ale mali len klasickú. Netušila som, že bude taká veľká. Inak, nepestujem ju nijako zvlášť. Katalpa je totiž úplne nenáročná, rastie úplne všade a bez problémov. Dokonca sa pamatám, že pri jednom vyrezávaní som zahodila jeden asi 2 m výhon do záhrady a ten výhon mi sám od seba zakorenil a začala mi rásť nová katalpa. Je to úplný nezmar.
daniela1978
26.03.12,07:25
aj som volala do tej reštaurácie, ale tam mi nevedeli povedať, že to tam majú už dlho......dávame do poriadku záhradu a tak by sa mi tam hodili takéto stromčeky, krásne zelené celý rok....ale nie a nie prísť na názov...... :)
irma1
26.03.12,07:26
Myslím, že máš asi zakrslú formu katalpy. Ja som ju tiež pôvodne chcela kúpiť, ale mali len klasickú. Netušila som, že bude taká veľká. Inak, nepestujem ju nijako zvlášť. Katalpa je totiž úplne nenáročná, rastie úplne všade a bez problémov. Dokonca sa pamatám, že pri jednom vyrezávaní som zahodila jeden asi 2 m výhon do záhrady a ten výhon mi sám od seba zakorenil a začala mi rásť nová katalpa. Je to úplný nezmar.

Bohužiaľ nemám zakrslú (nanu). Tú má sused. Viem aký je rozdiel. Zakrslá nikdy nekvitne a nemá teda ani plody. Moja kvitne a má plody, len rásť nechce. A o 2 m výhonoch sa mi môže len snívať. Akú som ju pred 4 rokmi posadila, taká je aj teraz. Čítala som niekde, že ju ktosi hnojí horkou soľou. Tak som si myslela, či náhodou nemáš skúsenosti. Inak, tá susedova rastie. Len moja nechce.
irma1
26.03.12,07:33
aj som volala do tej reštaurácie, ale tam mi nevedeli povedať, že to tam majú už dlho......dávame do poriadku záhradu a tak by sa mi tam hodili takéto stromčeky, krásne zelené celý rok....ale nie a nie prísť na názov...... :)

Daniela, aj ja si na tú diskusiu pamätám. Nereagovala som, lebo neviem, čo sú to za stromy. Katalpy určite nie. Katalpy sú väčšinu roka bez lístia. Úplne vážne. Posledné nasadzujú listy koncom mája a prvé ich zhadzujú. Ak si chceš užiť listnatý strom, kúp si javor.
daniela1978
26.03.12,07:38
suseda má dve katalpy a opadajú len na zimu....ja som z toho jeleň :-)
Rastlinky.sk
27.03.12,12:57
Catalpa big. je strom, ktorý svoje listy určite zhadzuje. Kvitne na bielo a na jeseň sú plodom struky. Veľmi dobre sa jej darí na slnku a v priepustnej pôde. Vyžaduje veľký priestor pre pestovanie a samozrejme musíte počítať, po vyrastení aj s hrabaním listov. Catalpa nana je guľovitej formy a listy rovnako zhadzuje. Listy sú veľké. Nekvitne. Je zaujímavá najmä hustou korunou a listami. Vhodná do menších záhrad. Veľmi pekný dekoratívny strom. Atraktívnejšie čo sa týka vyfarbovania listov sú samozrejme globozne formy javorov.
daniela1978
28.03.12,07:00
Tak som zistila, ako sa volá ten strom.....huráááááá, je to Vavrín vznešený :) len teraz surfujem po nete a nikde ho nemôžem nájsť, kde by bol v predaji. len semienka som našla.
Rastlinky.sk
28.03.12,07:18
Vavrín vznešený alias Laurus nobilis alias Bobkový list sa dá zakúpiť cez web napr. na http://www.rastlinky.sk/catalogsearch/result/?q=laurus.
daniela1978
28.03.12,07:31
vavrín vznešený a vavrín lekársky je to isté?
Rastlinky.sk
28.03.12,13:57
Laurus nobilis je po česky Vavřín vzněšený a po slovensky oficiálne Vavrín lekársky :)