lover
08.02.06,08:52
Vedel by mi, prosim, niekto poradit ako postupovat v takomto pripade: V minulosti som sa stal partnerom istej spolocnosti, s ktorou som mal spisanu mandatnu zmluvu. V jednom bode zmluvy bola vycislena pokuta(5000EUR) v pripade nedodrzania nejakych podmienok ako aj nemoznost spoluprace s inou spolocnostou obchodujucou tym istym systemom a s tym istym sortimentom. Tato spolocnost po roku fungovania odisla z obchodneho sidla nevedno kam... Po case som poslal postou doporucene vypoved, ktora mi vsak samozrejme prisla spat, nakolko nebol najdeny adresat. (mam to uschovane neotvorene s potvrdenim z posty). Potom som sa dal na spolupracu s inou firmou zaoberajucou sa presne tym istym obchodom( i sortimentom) ako ta prva. Zaujima ma, ci je mozne povazovat vypoved resp. odstupenie od zmluvy za pravoplatne, pretoze firma podla ORSR stale existuje, avsak nema sidlo a majitelka je z Rakuska(podla ORSR). Dakujem!
Evanka
08.02.06,08:14
Vedel by mi, prosim, niekto poradit ako postupovat v takomto pripade: V minulosti som sa stal partnerom istej spolocnosti, s ktorou som mal spisanu mandatnu zmluvu. V jednom bode zmluvy bola vycislena pokuta(5000EUR) v pripade nedodrzania nejakych podmienok ako aj nemoznost spoluprace s inou spolocnostou obchodujucou tym istym systemom a s tym istym sortimentom. Tato spolocnost po roku fungovania odisla z obchodneho sidla nevedno kam... Po case som poslal postou doporucene vypoved, ktora mi vsak samozrejme prisla spat, nakolko nebol najdeny adresat. (mam to uschovane neotvorene s potvrdenim z posty). Potom som sa dal na spolupracu s inou firmou zaoberajucou sa presne tym istym obchodom( i sortimentom) ako ta prva. Zaujima ma, ci je mozne povazovat vypoved resp. odstupenie od zmluvy za pravoplatne, pretoze firma podla ORSR stale existuje, avsak nema sidlo a majitelka je z Rakuska(podla ORSR). Dakujem!
Na tvoj dotaz sa nedá jednoznačne odpovedať. Záleží od mnohých okolností a samozrejme v prvom rade od znenia zmluvy. Aj právnik by si musel prečítať znenie zmluvy, aby ti vedel odpovedať, hoci ani to nemusí byť jednoznačné. Ale pokiaľ nie je žalobcu, nie je ani obvinený. Ale v každom prípade by som ti radila poslať ešte raz vypovedanie zmluvy s doručenkou.
Ešte dodám, že čo nie je vyslovene v zmluve dojednané, riadi sa Obchodným zákonníkom. (Výpovedná lehota,...)
lover
08.02.06,10:49
Firma porusila podmienky zmluvy, nakolko nastrbila doveru medzi nami, z toho dovodu som odstupil od zmluvy. Potom bez akehokolvek oznamenia odisli zo svojho sidla, preto nie je kde sa s nimi skontaktovat. Tu je klauzula zo zmluvy zahrnajuca pokutu:
"OP má právo vykonávať vedľajšie činnosti pokiaľ táto činnosť(-i), priamo, ako aj nepriamo nepoškodzuje dobré meno spoločnosti alebo nekoliduje so strategickými cieľmi spoločnosti. Preto musí OP úplne
a bezodkladne písomne informovať spoločnosť o druhu a rozsahu svojej vedľajšej činnosti(-í). Spolocnost Car má právo spracovať tieto informácie, a pokiaľ Car ohodnotí vedľajšiu činnosť OP tak, že vedľajšia činnosť
poškodzuje dobré meno alebo je v rozpore so strategickými cieľmi spoločnosti, podľa hore uvedenej formulácie , má právo spolocnost odstúpiť od zmluvy.
4.2. Ak by bol OP v rovnakom čase činný príp. zamestnaný aj v konkurenčnom podniku, nebude to mať dopad na túto zmluvu, pokiaľ možno vylúčiť zaujatosť.
4.3. Konkurenciou a zaujatosťou sa na účely tejto zmluvy rozumie, obchodná účasť OP v konkurenčnom podniku min.20% ako aj účasť osôb jemu blízkych v zmysle ust.§ 116 a 117 Občianského zákonníka.
4.4. V prípade porušenia bodu 4.1 tohto článku, konkurenčnej klauzuly, je OP povinný zaplatiť zmluvnú pokutu vo výške € 5.000,-, za každé jedno porušenie, t.j. za každý prípad vyskytnutia konkurenčnej klauzule v spojitosti s bodom
4.1 tohto článku. Náhrada škody vo výške rozdielu presahujúceho zmluvnú pokutu, týmto nie je dotknutá."

Co sa tyka odstupenia od zmluvy toto som uz poslal postou i s doporucenkou, avsak ako som cakal vratilo sa mi to a samozrejme aj dorucenku aj neotvoreny list s vypovedou mam riadne uschovany...

Zatial zalobcu nie je, len sa bojim, ze toto mohlo byt ucelom a jedneho dna bude odo mna firma ziadat odskodne za vsetky vykonane obchody... (ak by ich bolo 5 je to milion korun)

Dakujem
dana9
08.02.06,11:48
Je to dosť komplikovaná situácia, ktorá si žiada poznať všetky skutočnosti. Je tam napríklad potrebné skúmať, či daná firma ešte existuje, (overiť aspoň cez internet) ak došlo k jej zániku, teoreticky by mohlo ísť aj o zánik zmluvného vzťahu, ak je záväzok viazaný na konkrétnu osobu. Okrem toho je potrebné odlišovať pojem odstúpenie od zmluvy a vypovedanie zmluvy. Ešte raz zdôrazňujem, je vždy potrebné poznať všetky okolnosti prípadu :)
lover
10.02.06,09:45
Podla toho, co je na internete, tak dana firma existuje, avsak v sidle spolocnosti uz nie su, cize nie je mozny kontakt s tymito ludmi.
Doporucene som zaslal ODSTUPENIE od zmluvy, pretoze firma porusila doreryhodnost, co bolo v rozpore s bodom zmluvy. Dva dni na to som posielal novu zmluvu na novu spolocnost, cize odstupenie bolo uz odoslane. Zacina jeho pravoplatnost dnom odoslania na poste?
rada
10.02.06,11:42
V prvom rade treba vedieť či sa od danej zmluvy odstúpiť dá. Pretože zákon resp. Obch.Z. umožňuje odstúpenie vtedy, keď sa strany v zmluve dohodnú - v zmluve si dohodnú aj za akých podmienok môže dôjsť k odstúpenie pričom sa zvykne uvádzať, že odstúpenie musí byť druhej strane doručené inak je neplatné. Ak to takto bolo v zmluve uvedené odoslaním na pošte nie je odstúpenie od zmluvy platné. Všeobecne platí, že až okamihom doručenia povinnej strane je odstúpenie od zmluvy účinné.
Ďalším prípadom odstúpenia od zmluvy je vtedy keď to ustanovuje Obch.Z. alebo iný zákon. Zákon aj zmluva viaže možnosť odstúpenia od zmluvy na nesplnenie určitých podmienok a rozlišuje či sa jedná o podstatné alebo nepodstatné porušenie zmluvy. Pri podstatnom porušení zmluvy oprávnená strana môže od zmluvy odstúpiť ihneď za predpokladu, že splní oznamovaciu povinnosť voči druhej strane. Oznámenie o odstúpení musí strana urobiť bez odkladne ihneď ako sa dozvedela o porušení povinnosti. Pri nepodstatnom porušení zmluvy, ktoré sa musí odvodiť z konkrétnej zmluvy je podmienkou na odstúpenie poskytnutie druhej strane dostatočnú lehotu na plnenie porušenej povinnosti.
Z uvedeného vyplýva, že odstúpenie od zmluvy podľa Obch.Z. nie je jednoduché. Treba vychádzať vždy z konkrétnej zmluvy na čom sa obidve strany dohodli.
Je rozdiel v odstúpení aj voči OZ kde odstúpenie zmluvy spôsobuje, že zmluva zaniká od počiatku. V Obch.Z. účinky odstúpenia od zmluvy nastávajú až okamihom odstúpenia.
stuko
12.02.06,21:38
zmluva moze zaniknut aj vypovedou, ktora je dvojmesacna a zacina plynut prvym dnom nasledujuceho mesiaca. na zaklade uvedeneho ak si dorucil firme vypoved zmluvy, na sidlo, ktore mala registrovane na prislusnom urade (obchodny register, resp. zivnost. register) tak si si splnil svoju povinnost, to ze sa zasielka vratila ako nedorucena, nato nema vplyv, lebo za dorucenu sa povazuje zasielka 1.dnom ulozenia na poste.

v praxi to znamena, ze dva mesiace po odoslani listu sa tvoja vypoved podla mna stala platnou.
lover
13.02.06,12:12
Dakujem vsetkym, myslim, ze podla toho, co pisete, tak som spravil spravne a vsetko co sa len dalo spravit... Este raz vdaka za prispevky...
9zuzana
21.11.11,09:27
Dobrý deň.Potrebujem poradiť.Pred pol rokom som ochorela na cukrovku,mám poroblémy aj s pohybovým aparátom.Jedna firma,ktorá sas zaoberá predajom filtrou na pitnú vodu ma nahovorila na kúpu ich filtra.Tvrdili mi,že mám vo vode nejaké ťažké kovy a iné nebezpečné látky.Tvrdili mi,že ak začnem piť ich vodu,že vyzdraviem,pretože sa mi vyčistí organizmus.Ja som 1400 euro na filter nemala a tak si odo mäňa vybrali 66 euro a sprostredkovali mi zmluvu s Quatrom.Mesačne im splácam 50 eur.Minulý týždeň som sa v správach dozvedela,že tie filtre skôr škodia.Robili vo výsk.ústave testy.V podstate tie filtre vodu znehodnotia a človek pije destilovanú vodu, čo je nebezpečné a zdraviu škodlivé,takže som si mohla ešte viac poškodiť zdravie.Potrebujem odstúpiť od zmluvy,ale neviem ako na to,ke!!ď táto firma dostala hotové peniaze od Quatra a ja vlastne dlžím Quatru.Som inval.dôchodkyňa a rodina mi pomáha so splátkami a teraz sa hanbím,že vlastne som sa dala nachytať,takisto nechcem platiť za niečo,čo mi škodí.Prosím poraďte mi,som bezradná.Ďakujem.