Romanaka22
26.03.12,17:52
Dobrý deň,rozhodla som sa sem registrovať a dať von svoj problém. S bývalým partnerom máme 7 mesačné dieťa. Rozišli sme sa už pred potvrdením tehotenstva. Otcovstvo priznal na matrike. Dieťa chcel a boli aj sľuby že sa bude zaujímať a starať ale to je nepodstatné. Celú výbavu som nakúpila ja,všetko pre malého zariadila ja nestaral sa o nič. Prebehol súd o výživné. Dostal 35 eur platí-neplatí ako sa mu zachce. Prosila som ho nech sa začne zaujímať o malého..on má priateľku. Je to presne ten typ, že otec dieťaťa si ani ústa nedovolí otvoriť pri nej a všetko zaňho riešila ona. Povedala som jej že s ňou veci čo sa jej netýkajú nebudem riešiť. A prišlo peklo. Večné urážky potom predvolanie na súd že zakazujem synovi styk s otcom. Bolo to klamstvo. Mala som dôkazy. Určili mu dve soboty a dve nedele v mesiaci. Od vydania rozsudku sa o malého ďalej nezaujíma, nechodí pre neho. Aj ked mu napíšem či príde neozve sa a rozburáva mi to celý víkend. Pol roka som som bola zato aby sme mali normálny vzťah a aj on so synom, Nechcel. Teraz už ani ja nedovolím aby synovi ubližoval s tým že raz bude otec raz nie. Čo môžem podniknúť aby mu súd obmedzil návštevy,keď sa o dieťa nezaujíma. Chcem to mať právne a na papieri do budúcna. Ďakujem za radu keď treba niečo objasniť rada rozpíšem
mattto
26.03.12,16:21
súd neupraví styk tak, že otcovi obmedzí návštevy, aj keď sa ten o dieťa nezaujíma
GabiZ
27.03.12,09:02
Súd rodičom (alebo jednému z nich) obmedzí výkon ich rodičovských práv, ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak je splnená niektorá z nasledovných podmienok:
a) ak rodičia žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života,
b) ak svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec alebo
c) ak nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa. Napríklad, ak rodičia svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností (tie sú obsiahnuté v § 28 ods. 1 ZR a medzi nimi je aj jedna týkajúca sa sústavnej a dôslednej starostlivosti o výchovu maloletého dieťaťa) nevykonávajú vôbec, je v tom zahrnutá už aj podmienka uvedená pod písmenom c) tzn. že rodičia nezabezpečujú ani výchovu maloletého dieťaťa. Nejde tu iba o prípady, keď rodičia svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec, ale aj o prípady, keď rodičia síce vykonávajú svoje rodičovské práva a povinnosti, ale nedostatočne, napríklad, že „riadne“ nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa, alebo že hospodárne nenakladajú s majetkom maloletého dieťaťa a pod. Neplnenie rodičovských práv a povinností tu však ešte nedosahuje taký rozsah, ktorý sa už predpokladá pri pozbavení rodičovských práv.
Michal-L1
28.03.12,09:51
Styk otca s dieťaťom je jeho právo prznané súdom, nie však povinnosť, povinnosť je prispievať na výživné podľa rozsudku príslušného súúdu, pričom však pokiaľ na dieťa neplatí riadne a včas, a teda ak po dobu 3 mesiacov nezaplatí výživné dopušťa sa trestného činu zanedbania povinnej výživy. Pokiaľ ako som uviedol o dieťa nejaví záujem, nikto mu nemôže prikázať, aby ho javil, a ta ani súd. Samozrejme, že máte nárok podať návrh na zmenu úpravy styku otca s maloletým dieťaťom, kde budete navrhovať zmenu termínov, avšak nejaké termíny bude mať. Následne môžete žiadať, aby súd upravil styk s dieťaťom po vzájomnej dohode rodičov, čím samozrejme sa Vám posyktuje väčšia voľnosť vo vzťahu k styku s otcom, kde vy budete určovať za akých okolností a hlavne kedy sa bude styk realizovať a kde. V rámci toho, že dieťa má 7 mesiacov je možné, že súd rozhodne o tom, že styk s ddieťaťom zo strany otca bude realizovaný za prítomnosti matky, čo treba samozrejme v návrhu žiadať, čím budete mať aj dohľad nad samotným stykom otca s dieťaťom. s úctou
Romanaka22
06.08.12,16:55
Ďakujem za odpovede. Ja len tak z odstupom času ešte dopíšem, že syn má už rok a výživné na neho mi chýbaju dva mesiace, a jeho otec ani raz za ním nebol, nenapíše ako sa má a nedajbože by mu niečo kúpil. Uvidíme po súde, lebo z jeho strany je absolútny nezáujem.