janulka88
26.03.12,21:51
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, či náklady ako napr. toner do tlačierne alebo notebooková, prípadne čistenie pc sa dajú dať do nákladov, ak tlačiareň a notebook nieje zapísaný v majetku SZČO?

Vopred Ďakujem :)
janulka88
26.03.12,19:52
notebooková taška som chcela..:)
AdelaS
26.03.12,22:38
Ak dokážeš prípadnej daňovej kontrole, že to k podnikaniu potrebuješ, tak určite áno. Ja by som to do nákladov kľudne dala. Nemáš predpísané, že musíš najskôr kúpiť notebook na náklady firmy a až potom si môžeš dávať do nákladov doplnky.
janulka88
27.03.12,09:01
Tak áno, notebook využívam pri svojej práci, bez neho sa ani nedá v podstate pohnúť, len to že je už starší, ale ešte je funkčný. Myslíte si že ho mám zaradiť do majetku? On už má cca 5 rokov. A ak áno tak v akej cene? akutálnej trhovej alebo v obstáravacej?..
Ďakujem..:)
ecompka
27.03.12,09:38
Urob si kartu a zaraď do majetku, kludne aj v nulovej cene, prípadne nejakej aktuálnej trhovej /čo je ťažké posúdiť/. Ja by som dala kludne nulovú cenu, len aby si si naň mohla uplatňovať náklady.
janulka88
27.03.12,09:48
a odpisy, to neriešiť, či?
janula777
28.03.12,05:53
Zaraď ho v nulovej hodnote, lebo si myslím ak by si chcela riešiť odpisy tú cenu , by si musela mať nejako podloženú/napr. znalecký posudok/
mondes
29.03.12,16:40
Dobrý podvečer, prosím Vás, v auguste 2011 nám došla faktúra od T-Comu, z ktorej bola odpočítaná DPH. Avšak teraz pri účtovaní som zistila, že chýba doklad o úhrade. Dávala som žiadosť do T-Comu o zaslanie dokladu o úhrade, ale namiesto dokladu mi poslali podrobný výpis hovorov. A keďže už nemám veľa času na podanie DP, tak ma napadla taká vec, či vôbec musím tú faktúru dávať do N, pretože firma je aj tak v strate. Ide mi však o to, že či to nebude problém, keď je DPH odpočítané, ale faktúru by som do N nedávala - vymazala by som ju zo záväzkov. Môžem to takto urobiť? Alebo čo by ste mi poradili? Ďakujem Vám pekne.
mondes
29.03.12,17:25
Posúvam.
mondes
29.03.12,18:09
Dobrý podvečer, prosím Vás, v auguste 2011 nám došla faktúra od T-Comu, z ktorej bola odpočítaná DPH. Avšak teraz pri účtovaní som zistila, že chýba doklad o úhrade. Dávala som žiadosť do T-Comu o zaslanie dokladu o úhrade, ale namiesto dokladu mi poslali podrobný výpis hovorov. A keďže už nemám veľa času na podanie DP, tak ma napadla taká vec, či vôbec musím tú faktúru dávať do N, pretože firma je aj tak v strate. Ide mi však o to, že či to nebude problém, keď je DPH odpočítané, ale faktúru by som do N nedávala - vymazala by som ju zo záväzkov. Môžem to takto urobiť? Alebo čo by ste mi poradili? Ďakujem Vám pekne.

posúvam
mondes
29.03.12,18:52
Dobrý podvečer, prosím Vás, v auguste 2011 nám došla faktúra od T-Comu, z ktorej bola odpočítaná DPH. Avšak teraz pri účtovaní som zistila, že chýba doklad o úhrade. Dávala som žiadosť do T-Comu o zaslanie dokladu o úhrade, ale namiesto dokladu mi poslali podrobný výpis hovorov. A keďže už nemám veľa času na podanie DP, tak ma napadla taká vec, či vôbec musím tú faktúru dávať do N, pretože firma je aj tak v strate. Ide mi však o to, že či to nebude problém, keď je DPH odpočítané, ale faktúru by som do N nedávala - vymazala by som ju zo záväzkov. Môžem to takto urobiť? Alebo čo by ste mi poradili? Ďakujem Vám pekne.

Prosím Vás o radu, ako by som to mohla vyriešiť? Teraz mi volal SZČO, že bol v T-Come a namiesto dokladu o úhrade mu dali kópiu faktúry s pečiatkou s tým, že je uhradená. Ale ako mám takú úhradu zaúčtovať, keď nemám doklad? Môžem tú faktúru, ako som písala vyššie jednoducho vymazať zo záväzkov? A v tom prípade nevadí, že z nej bola odpočítaná DPH? Alebo urobiť úhradu cez ID alebo normálne urobiť výdavkový doklad s dátumom splatnosti aký je na faktúre? Ďakujem veľmi pekne. Nemôžem sa ďalej pohnúť.
mondes
29.03.12,19:41
Prosím Vás o radu, ako by som to mohla vyriešiť? Teraz mi volal SZČO, že bol v T-Come a namiesto dokladu o úhrade mu dali kópiu faktúry s pečiatkou s tým, že je uhradená. Ale ako mám takú úhradu zaúčtovať, keď nemám doklad? Môžem tú faktúru, ako som písala vyššie jednoducho vymazať zo záväzkov? A v tom prípade nevadí, že z nej bola odpočítaná DPH? Alebo urobiť úhradu cez ID alebo normálne urobiť výdavkový doklad s dátumom splatnosti aký je na faktúre? Ďakujem veľmi pekne. Nemôžem sa ďalej pohnúť.

Skúsim ešte raz. Ďakujem pekne.
ewita888
29.03.12,19:46
Veď keď máš doklad od T-comu, že je to uhradené, sprav si úhradu cez ID..
mondes
29.03.12,19:58
Vďaka, aj nad tým som uvažovala. Ale ak pri tej úhrade cez ID sa ma program opýta, či má ten doklad uložiť ako uzávierkový, tak mám dať áno? Má to byť uzávierkový, alebo s akým dátumom mám dať ten ID? Vďaka.
nikulik
29.03.12,20:19
Uzavierkove ID sú len tie na konci roka ktoré sa účtuju. Ak používaš ID počas roka tak NIE ako uzávierkový.
janula777
30.03.12,05:54
riešila som podobný problém, faktúru som z nákladov vyhodila a dph som si interným
dokladom vysporiadala na konci roka,ale nie je to úplne účtovne správne , malo by sa urobiť opravné priznanie dph. Ja som ho , ale nepodala, risknem to , ale voči štátu som si dph vysporiadala. Tak neviem , či ti to pomôže.
janula777
30.03.12,13:54
Ja som reagovala iba na to , že ju chce z nákladov vyhodiť.
ego.mc
30.03.12,14:05
Ja som svoju reakciu medzičasom vymazal. :)
xeva
30.03.12,15:45
Mám podobný problém, pre zníženie daňovej straty žiada podnikateľ, aby som daňovo neuplatňovala náklady na zakúpenie notebooku, na ktorý bol uplatnený odpočet DPH, ale aby som ich zaradila do nákladov neovplyvňujúcich základ dane, je takýto postup možný, teda uplatnenie odpočtu DPH a následne neuplatnenie nákladu pre daň z príjmu ?
Tweety
30.03.12,15:56
Mám podobný problém, pre zníženie daňovej straty žiada podnikateľ, aby som daňovo neuplatňovala náklady na zakúpenie notebooku, na ktorý bol uplatnený odpočet DPH, ale aby som ich zaradila do nákladov neovplyvňujúcich základ dane, je takýto postup možný, teda uplatnenie odpočtu DPH a následne neuplatnenie nákladu pre daň z príjmu ?
AK nákup nesúvisí s podnikaním-VNZD, potom nie je nárok ani na uplatnenie odpočtu dph.
xeva
30.03.12,16:25
Notebook používa pri svojej práci.
Katarina
30.03.12,17:40
DPH bolo uplatnené, ja radím účtovať do VOZD. Strata sa ešte môže zísť v rokoch keď bude vysoký základ dane.