evelien
26.03.12,21:10
Viem, ze teraz mame vsetci hlavu plnu dane z prijmov, no ja som dnes zistila, ze som pravdepodobne zle vypocitala dan z MV r. 2010 i 2011. Prosim, poradte, ci je to skutocne tak.

Vozidla su pouzivane pri medzinarodnej nakladej doprave tovaru prevazne v zahranici. Vynimocne na SK. Klient prisiel s tym, ze od nejakeho ineho vodica sa dozvedel, ze staci na danovy urad podat nejake vyhlasenie, ze vozidla sa nepouzivaju na uzemi SR, a teda nebude platit dan z MV. Metie ma formulka:

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").

Vychadzala som z toho, ze i ked vozidlo pouziva v zahranici, prijmy, ktore dosahuje jeho pouzivanim, podliehaju dani z prijmov v SR. Teraz sa pozeram na to z ineho "uhla". Rozmiem teda spravne, ze do dodatocneho DP mam uviest pocet mesiacov, v ktorych pouzival vozidlo na uzemi SK, hoc to bolo iba jeden den v danom mesiaci? Rata sa do tejto doby pouzivania vozidla na uzemi SK aj den, kedy vyrazil do EU za pracou?

Na vypocet predpokladanej dane a platenie preddavkov by to vsak nemalo mat dopad, vsak? Alebo prave v tomto pripade je potrebne dolozit to spominane prehlasenie?
AdelaS
26.03.12,20:51
Ahoj evi,
k tomuto problému bolo vydané usmernenie DRSR, ak pohľadáš na stránke Finančného riaditeľstva SR, určite sa k nemu dopracuješ.
Takto: Je pravda, že formulácia tohto zákona je ... povedzme... kostrbatá a záleží na individuálnom výklade. Lebo aj keď vozidlo používaš v zahraničí a sídlo firmy je v SR, tak ide o "podnikanie v Slovenskej republike", nie?
Ale podľa výkladu DRSR je naozaj takéto podnikanie vyňaté z povinnosti platiť DzMV. Je to aj trochu logické, lebo každý iný štát môže mať tento druh dane zdanený inak a potom by mohlo prichádzať k duplicitnému zdaňovaniu alebo špekuláciam.
Takže: Ak tvoje vozidlo budeš používať i v podnikaní, ale výhradne mimo SR - neplatíš zaň daň z motorových vozidiel. Ide o prípady, kedy tvoje vozidlo bude stále len v zahraničí a na Slovensko sa dostane len za účelom technickej prehliadky alebo opravy. Dávaj si ale pozor, aby miesto nakládky alebo vykládky nebolo niekde na Slovensku, lebo to už by potom slovenské cesty využívalo pri podnikaní a za to by sa daň platiť musela. Takže smelo podávaj dodatočné DP.
Prehlásenie - o tom nič neviem. Ja som v takýchto prípadoch podávala len klasické "Oznámenie o vzniku/zániku...." a doteraz s tým nikto problém nemal.
evelien
27.03.12,05:02
Velmi pekne dakujem za odpoved. Mam z toho hlavu v smutku. Nakolko vozidlo bolo pouzivane sem-tam aj na podnikatelske ucely na uzemi SR. Cize musela by som spatne podavat oznamenia o vzniku/zaniku podla toho, ako na SK jazdili? Z kazde pokuta 66eur a kedze ide o tahac s navesom, bola by to slusna palka! Alebo netreba podavat oznamenia a len v danovom priznani uvdiem pocet zodpovedajuci mesiacov?
Nie je mi vsak este jasne ci:
- ak pride na SK len na dovolenku, s tym ze tu urobi napr. v aprili aj nejaku pracu a v maji sa vracia do zahranicia, no pritom zacina s nakladkou az v zahranici, ci sa maj pocita do doby, za ktoru sa plati dan.
- ak mu podla dp za 2011 vysli preddavky a ja v marci odhlasim vsetky vozidla na du, kedze su v inom CS, ma povinnost platit preddavky tak ci tak? /i ked si myslim, ze by bolo lepsie platit, aspon to potom v januari nie je take hrozne/
Vopred dakujem za pomoc. Uz sa mi vsetky tie dane motaju. Nech uz je 25. april!