kalkulka
08.02.06,09:24
Ahojte poraďáci, mám tak trochu zamotaný problém. V roku 2005 sme vystavili zálohovú faktúru na 15 ks výrobkov. Túto predfaktúru nám uhrádzali na 3x, čiže v troch zdaniteľných plneniach v priebehu mesiaca december 2005. Podotýkam, predfaktúra bola vystavená v EUR, aj úhrady prišli v EUR. V januári 2006 sme im dodali 2 kusy výrobkov. Potrebujeme vystaviť ostrú faktúru a odúčtovať DPH z prijatých platieb. Dodanie tovaru bolo 31.1.200, čiže kurz vystavenia fa by sme mali dať 31.1.2005, ale potrebujeme odúčtovať odvedenú DPH z vyúčtovacích zálohových faktúr - daňových dokladov vystavených pri prijatí zálohových platieb. Poraďte, akým kurzom odúčtovať DPH z vyúčtovacej zálohovej fa?
Príklad: zálohová fa 100 000,- EUr
prijatá platba - vystavenie vyúčtovacej zálohovej fa: 30 000 EUR - 1. 12. 2005
30 000 EUR - 15. 12. 2005
40 000 EUR - 30. 12. 2005
Nie je to totiž klasická oprava základu dane a neviem, či mám použiť v zmysle novelizovaných ustanovení zákona o DPH trebárs § 25 a použiť pôvodný kurz vystavenia daňového dokladu čiže 1. 12., 15. 12. atď. Vzniká mi tu ale aj ďalší problém. Keďže zálohové platby neboli uhrádzané ani v cene boxov, tak neviem ako budem vlastne odúčtuvávať DPH aj z dvoch zálohových faktúr - rozdielnym kurzom, alebo sa môže použiť kurz vystavenia ostrej faktúry pri riadnej dodávke tovaru a vzniknú mi kurzové rozdiely, ako to vo svojom programe aplikujú Softipáci?
renča1
08.02.06,08:48
kalkulka, ja neúčtujem v softipe, ale ak ideš vystaviť vyúčt.fak . k dph tak použiješ kurz nbs dňom platby.V tvojom prípade:
- prijatá platba dňa 1.12.-k vyst.použiješ kurz z tohto dňa. Len nerozumiem prečo chceš aplikovať § 25? Na toto sa vzťahuje § 19 ods.4.
kalkulka
08.02.06,09:02
Vyúčtovacia zálohová faktúra mi je jasná, ale už potrebujem vystaviť ostrú faktúru pri skutočnej dodávke tovaru a čiastočne odúčtovať odvedenú DPH z vyúčtovacej zálohovej fa, ktorú som vystavila kurzom 1.12. a teraz vystavujem ostrú dňom dodávky tovaru 31.1. 2005 ako čiastočnú dodávku tovaru. Z tohto dôvodu chcem vedieť, či má k tomuto vzťah §25, keď sa vyslovene nejedná o dobropis.
kalkulka
08.02.06,12:02
Ozve sa mi ešte niekto? Potrebujem to rýchlo vyriešiť. Prosíííííííííím.
ALBO
08.02.06,12:10
Ozve sa mi ešte niekto? Potrebujem to rýchlo vyriešiť. Prosíííííííííím.

Daňová povinnosť bude 31.1.2006 a ten kurz aj použijete.
Nemôžete sa na to dívať z pohľadu §25.
Tu vám vznikli 4 samostatné dodania =3 za zálohy a jedno za vyúčtovanie.
DPH vám nebude v SK sedieť ale v EUR sa vám ta fakturácia vynuluje.
kalkulka
08.02.06,12:16
Veď práve o to mi ide, že si v konečnom dôsledku si neponížim už odvedenú DPH z pôvodných 3 plnení v rovnakej sume a to mi vadí. Možno to bude viac a možno menej. Ako sa vy na to pozeráte? Veď vzťah k štátnemu rozpočtu sa mi takto nikdy nevyrovná.
alušik
26.05.06,10:42
Nikde neviem nájsť to, čo potrebujem. Možno hľadám zle, ale...
Pri fakturácii medzi tuzemcami v cudzej mene sa účtuje o kurzových rozdieloch, keď je kurz úhrady iný ako kurz prepočtu faktúry, však?
Dnes som totiž počula názor, vraj v tomto prípade by sa o kurzových rozdieloch nemalo účtovať na základe nejakého rozhodnutia Európskeho súdneho dvoru. Viete mi k tomu niekto niečo povedať?
Tweety
26.05.06,10:47
Nikde neviem nájsť to, čo potrebujem. Možno hľadám zle, ale...
Pri fakturácii medzi tuzemcami v cudzej mene sa účtuje o kurzových rozdieloch, keď je kurz úhrady iný ako kurz prepočtu faktúry, však?
Dnes som totiž počula názor, vraj v tomto prípade by sa o kurzových rozdieloch nemalo účtovať na základe nejakého rozhodnutia Európskeho súdneho dvoru. Viete mi k tomu niekto niečo povedať?
Účtuje sa , KR sú daňovo uznané, niekedy asi pred tromi rokmi neboli uznanými, ale už je to zrušené.:cool:
alušik
26.05.06,10:56
Majka, ja zdieľam Tvoj názor. Inak tie kurzové rozdiely, ktoré neboli zahrňované do základu dane - to platilo len pri kurzoch k 31.12., nie riadne realizovaných kurzoch pri úhrade.
Teraz ma však známa zaskočila a zisťujem, či o niečom pri fakturácii v cudzej mene medzi tuzemcami neviem. Lebo bežne o tých kurzových rozdieloch účtujem...
Tweety
26.05.06,10:59
Majka, ja zdieľam Tvoj názor. Inak tie kurzové rozdiely, ktoré neboli zahrňované do základu dane - to platilo len pri kurzoch k 31.12., nie riadne realizovaných kurzoch pri úhrade.
Teraz ma však známa zaskočila a zisťujem, či o niečom pri fakturácii v cudzej mene medzi tuzemcami neviem. Lebo bežne o tých kurzových rozdieloch účtujem...
Tie nedaňové boli aj priebežne medzi domácimi platcami v CM, muselo sa to účtovať na 568.., bolo to asi dva roky, potom to našťastie zrušili.:cool:
McMarti
29.05.06,08:28
Vystavili sme zalohovu FA v EUR na sumu 53550 co je aj suma s DPH, ale klient nam uhradil len zaklad, idem vystavit danovy doklad, ale len z tej sumy co uhradil cize zakld bude iny ale celkova suma bude v EUR ta co nam nabehla na ucet. Dufam ze dobre rozmyslam po Krahuliach.
Tweety
29.05.06,08:33
Vystavili sme zalohovu FA v EUR na sumu 53550 co je aj suma s DPH, ale klient nam uhradil len zaklad, idem vystavit danovy doklad, ale len z tej sumy co uhradil cize zakld bude iny ale celkova suma bude v EUR ta co nam nabehla na ucet. Dufam ze dobre rozmyslam po Krahuliach.
Iba k tej čo uhradil. Rozdelíš na základ a dph.
ANNAP
14.06.06,03:18
faktúra medzi tuzemcami vystavená v CZK - treba ju prepočítať na Sk a uviesť Sk na faktúru všetko alebo len DPH, akým kurzom - dodania tovaru?
Tweety
14.06.06,05:15
faktúra medzi tuzemcami vystavená v CZK - treba ju prepočítať na Sk a uviesť Sk na faktúru všetko alebo len DPH, akým kurzom - dodania tovaru? kURZOM PLATNýM V DEň VZNIKU DAňOVEJ POVINNOSTI.Povinnosťou je uviesť daň v SK.