jojhanka
26.03.12,23:56
Dobrý deň, veľmi by ma potešila rada v nasledovnom probléme.

Pred pár dňami som dostala rozhodnutie o pridelení plného invalidného dôchodku. Nakoľko som v pracovnom pomere (hoci dlhodobo PN), musím požiadať o odchodné spolu so zaslaním Rozhodnutia SP?

Ešte pred Rozhodnutím SP som požiadala o preradenie na inú prácu, odpoveď som však ešte nedostala. Chcem sa však opýtať, keď mi vedenie firmy navrhne prácu, ktorá mi nebude vyhovovať - napr. polovičný pracovný úväzok, resp. iná menej platená práca...môžem návrh odmietnuť a žiadať výpoveď od zamestnávateľa (63 - zdravotné dôvody)s odstupným, alebo musím prijať ponúkanú prácu? Som stále liečená a do práce ešte nemôžem ísť. Liečba je nezlučiteľná so zamestnaním. Ale lekár mi chce PN v najbližších dňoch ukončiť, vraj keď uvidí Rozhodnutie SP o plnej invalidite, musí mi neplatenú PN ukončiť.
Prosím o pomoc.
Ďakujem.
terezamaria
27.03.12,11:48
Dobrý deň, veľmi by ma potešila rada v nasledovnom probléme.

Pred pár dňami som dostala rozhodnutie o pridelení plného invalidného dôchodku. Nakoľko som v pracovnom pomere (hoci dlhodobo PN), musím požiadať o odchodné spolu so zaslaním Rozhodnutia SP?

Ešte pred Rozhodnutím SP som požiadala o preradenie na inú prácu, odpoveď som však ešte nedostala. Chcem sa však opýtať, keď mi vedenie firmy navrhne prácu, ktorá mi nebude vyhovovať - napr. polovičný pracovný úväzok, resp. iná menej platená práca...môžem návrh odmietnuť a žiadať výpoveď od zamestnávateľa (63 - zdravotné dôvody)s odstupným, alebo musím prijať ponúkanú prácu? Som stále liečená a do práce ešte nemôžem ísť. Liečba je nezlučiteľná so zamestnaním. Ale lekár mi chce PN v najbližších dňoch ukončiť, vraj keď uvidí Rozhodnutie SP o plnej invalidite, musí mi neplatenú PN ukončiť.
Prosím o pomoc.
Ďakujem.
O odchodné žiadať nemusíš, vyplatia Ti ho pri skončení pracovného pomeru vo firme. Ty však o skončení pracovného pomeru neuvažuješ, chceš pracovať ďalej. Vedenie firmy Ti ponúkne náhradnú prácu až na základe potvrdenia od lekára, kde bude uvedené, čo môžeš robiť, prípadne čoho sa musíš vystríhať. Pokiaľ Ti to nebude vyhovovať, zamestnávateľ Ti dá výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.c/ ZP.
jojhanka
27.03.12,13:44
Ďakujem za pomoc.
Možno som sa zle vyjadrila, ale ja uvažujem o skončení pracovného pomeru, ibaže nechcem prísť o odstupné. Spoločnosť je totiž na tom zle a bojím sa, že vedenie bude hľadať všetky možnosti, aby odstupné nemuseli vyplatiť.
veronikasad
27.03.12,13:49
Ďakujem za pomoc.
Možno som sa zle vyjadrila, ale ja uvažujem o skončení pracovného pomeru, ibaže nechcem prísť o odstupné. Spoločnosť je totiž na tom zle a bojím sa, že vedenie bude hľadať všetky možnosti, aby odstupné nemuseli vyplatiť.
Pokial tvoja PN-ka trvá, zamestnávatel sa nebude vyjadrovať k preradeniu na inú prácu. To bude riešiť až keď PN ukončíš a nastúpiš do práce. Ak na základe doporučenia ťa do 15 dní nepreradí, môžeš okamžite skončiť pracovný pomer s nárokom nie na odstupné, ale náhradu príjmu v zmysle § 69 odst. 4 vo výške priemerného zárobku za dobu 2 mesiacov.
jojhanka
27.03.12,13:57
Ja som teraz už na neplatenej PN. Už mám niekoľko dní v ruke rozhodnutie o ID. Nakoľko budem ešte asi rok absolvovať náročnú chemoterapeutickú liečbu, nevládzem nastúpiť do práce, som v zlom stave. Podľa ZP by som mala nárok na 3 mesačné odstupné a aj jeden mesačný plat je pre mňa v tejto situácii dôležitý.
Ďakujem, že mi pomáhate.
veronikasad
27.03.12,14:21
Ja som teraz už na neplatenej PN. Už mám niekoľko dní v ruke rozhodnutie o ID. Nakoľko budem ešte asi rok absolvovať náročnú chemoterapeutickú liečbu, nevládzem nastúpiť do práce, som v zlom stave. Podľa ZP by som mala nárok na 3 mesačné odstupné a aj jeden mesačný plat je pre mňa v tejto situácii dôležitý.
Ďakujem, že mi pomáhate.
Počas PN-ky ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď v zmysle § 63 odst 1 písm. c) - kedy by si mala nárok na odstupné. Znovu by si musela nastúpiť do práce. Zamestnávatel môže navrhnúť skončenie pracovného pomeru dohodou z uvedeného dôvodu ...počas PN-ky asi ani to riešiť nebude.

Priznanie ID nie je dôvodom na skončenie prac.pomeru.
jojhanka
27.03.12,14:39
Ďakujem. Ale bola som upozornená, že ak ukončím PN a nebudem chodiť do práce, môžem dostať výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny bez nároku na odstupné. Čo mám teda urobiť? Ako mám postupovať?
Ako je ošetrené obdobie, že už nie som PN a nechodím do práce?
veronikasad
27.03.12,14:42
Ďakujem. Ale bola som upozornená, že ak ukončím PN a nebudem chodiť do práce, môžem dostať výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny bez nároku na odstupné. Čo mám teda urobiť? Ako mám postupovať?
Ako je ošetrené obdobie, že už nie som PN a nechodím do práce?
Ak ti to zdravotný stav dovoluje - isť do firmy a dohodnúť sa so šéfom na spôsobe skončenia prac.pomeru. Potom ukončiť PN.
mimiga
29.03.12,13:24
ahojte neviete mi niekto poradit ked pojdem na komisiu ohladom uznania ID a uznaju ma kedy mozem nastupit do prace , lebo už od januara mi nič neplatia a neviem ako mam žit bez penazi .Naviem či možem požiadat zamestnavatela o preradenie zo zdravotných dovodov hned ako ma uznaju , lebo bohužial nemozem nadalej vykonavat tu pracu ako doteraz.Stale som na PN.Už vyše roka a teraz čakam na komisiu .Aj ked po zdravotnej stranke chodim na vyšetrenia nakolko to po operacii mojej chrbtice nevyzera zatial dobre.Ale kvoli financiam už chcem nastupit a musim do prace.Ďakujem Vám velmi pekne za každu radu.
terezamaria
29.03.12,13:40
ahojte neviete mi niekto poradit ked pojdem na komisiu ohladom uznania ID a uznaju ma kedy mozem nastupit do prace , lebo už od januara mi nič neplatia a neviem ako mam žit bez penazi .Naviem či možem požiadat zamestnavatela o preradenie zo zdravotných dovodov hned ako ma uznaju , lebo bohužial nemozem nadalej vykonavat tu pracu ako doteraz.Stale som na PN.Už vyše roka a teraz čakam na komisiu .Aj ked po zdravotnej stranke chodim na vyšetrenia nakolko to po operacii mojej chrbtice nevyzera zatial dobre.Ale kvoli financiam už chcem nastupit a musim do prace.Ďakujem Vám velmi pekne za každu radu.
Na komisii rozhodnú, či Ti bude priznaný ID a v akej percentuálnej výške. Tiež by mali napísať do Tvojej zdravotnej karty, ktoré práce nesmieš vykonávať. Na základe toho požiadaš Tvojho obvodného lekára, aby Ti napísal pre zamestnávateľa doklad na preradenie zo zdravotných dôvodov, nakoľko tú prácu, ktorú vykonávaš nemôžeš robiť. Malo by tam byť zreteľne napísané, čo môžeš robiť, na základe Tvojho zdravotného stavu.

Zamestnávateľ zváží Tvoje zdravotné dôvody a podľa toho Ti navrhne druh práce, na ktorú Ťa zaradí. Dúfam teda, že takú prácu vo firme bude mať. Pokiaľ nebude, dá Ti výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.c/ ZP - nakoľko vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku si dlhodobo stratila spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Ale treba myslieť pozitívne a veriť, že takú prácu bude mať. Držím Ti palce.
mimiga
29.03.12,13:52
Dakujem a neviete mi povedat ako dlho to trva kym si Vas zavolaju pred komisiu od podania žiadosti ? Lebo už potrebujem začat zarabat, nakolko teraz nedostavam absolutne nič.
mimiga
29.03.12,13:53
A to vyjadrenie mi daju hned alebo to poslu postou neskor?A ak to pošlu tak za ako dlho asi?
terezamaria
29.03.12,14:05
Dakujem a neviete mi povedat ako dlho to trva kym si Vas zavolaju pred komisiu od podania žiadosti ? Lebo už potrebujem začat zarabat, nakolko teraz nedostavam absolutne nič.
Nechcem Ťa znechutiť, ale niekedy to trvá aj mesiac.
terezamaria
29.03.12,14:08
A to vyjadrenie mi daju hned alebo to poslu postou neskor?A ak to pošlu tak za ako dlho asi?
Pokiaľ budeš na tej komisii, bude dobré, keď im povieš, či by to do Tvojej karty nenapísali hneď, že si v hmotnej núdzi. Niekedy tak spravia. Pokiaľ odmietnu, potom si to budeš musieť vypýtať priamo na tom posudkovom.
veronikasad
29.03.12,14:10
Dakujem a neviete mi povedat ako dlho to trva kym si Vas zavolaju pred komisiu od podania žiadosti ? Lebo už potrebujem začat zarabat, nakolko teraz nedostavam absolutne nič.

u mňa 6 mesiacov a dôchodok som dostala po 9 mesiacoch

a vraj teraz vybavujú žiadosti z oktobra min.roku
mimiga
29.03.12,14:15
A musim čakat na tu komisiu , že? Neda sa nastupit do prace aspon na 4 hodiny alebo ak nabudu mat pre mna pracu tak ist na urad prace? Ale to sa asi s najvacsou pravdepdobnostou neda.
mimiga
29.03.12,14:18
A ak preruším PN tak to sa asi všetko stopne ohladom komisie a priznania ID?
terezamaria
01.04.12,09:34
A musim čakat na tu komisiu , že? Neda sa nastupit do prace aspon na 4 hodiny alebo ak nabudu mat pre mna pracu tak ist na urad prace? Ale to sa asi s najvacsou pravdepdobnostou neda.
Ja by som skúsila počkať do posudkovej komisie, lebo pokiaľ Ty pôjdeš robiť, neviem, či ten ID dostaneš. Je to na Tebe, ako sa rozhodneš.
Katy a R
01.04.12,09:39
Ak dostaneš ID ... tak zvyknú ho dať spätne (od žiadosti) - a peniažky tiež doplatia .. aspoň ja som sa s takým stretla :confused:
No a potom aj PNka bude spätne ukončená.
Len teda je treba nejako preklenúť tú dobu bez peněz - a veru dosť to trvá !! :mee:
veronikasad
01.04.12,16:00
Ak dostaneš ID ... tak zvyknú ho dať spätne (od žiadosti) - a peniažky tiež doplatia .. aspoň ja som sa s takým stretla :confused:
No a potom aj PNka bude spätne ukončená.
Len teda je treba nejako preklenúť tú dobu bez peněz - a veru dosť to trvá !! :mee:
ID doplatia spätne ododňa podania žiadosti, PN-ku som ku tomuto termínu musela mať ukončenú.