Petronellka
27.03.12,07:55
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať... viete niekto niečo o zmene v zákonoch ohľadom ŠKD????
Vraj už nieje stanovený počet na 25 detí ale je neobmedzený?? Sú prípadne ešte nejaké iné zmeny???
brontosaurus
27.03.12,10:16
Ja o zmene zákona, prípadne o novom zákone ohľadom ŠKD nič neviem.
Ak by aj bol, neverím že by v ňom bol zakotvený neobmedzený počet detí na jedno oddelenie ŠKD. Maximálne by v ňom bola uvedená výnimka, že je možné navýšiť počet detí napr. maximálne o 3, ak to schváli rada školy, alebo niečo podobné.
Ani si to v praxi neviem predstaviť. Ako by bola potom splnená norma, ktorá udáva minimálnu plochu na jedno dieťa v triede, ak by trieda mala 30 m2 a v nej by bolo 40 detí? To by sa muselo meniť mnoho iných zákonov, vyhlášok a nariadení a nehovoriac o tom, že by to bola téma č.1 na mnohých diskusných fórach a vedeli by sme o tom všetci :-)))
555555
28.03.12,15:44
Mne sa zdá,že niekde je/v zákone/ že v škd može byť najviac toľko detí,koľko je podľa zákona najvyšší počet v príslušnej triede.Ale potom zmiešané oddelenie. . . ?
brontosaurus
28.03.12,18:10
Mne sa zdá,že niekde je/v zákone/ že v škd može byť najviac toľko detí,koľko je podľa zákona najvyšší počet v príslušnej triede.Ale potom zmiešané oddelenie. . . ?

Neviem či sa niečo menilo (pokiaľ viem tak nie) v paragrafe 114 zákona 245/2008 Z. z., ale tam je uvedené:

Školský klub detí sa člení na oddelenia spravidla podľa veku detí, pričom ich počet v oddelení je spravidla zhodný s počtom žiakov v príslušnej triede podľa § 29 ods. 5 najviac však 25; počet detí v oddeleniach pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je rovnaký ako v triedach, v ktorých sa vzdelávajú.

Čiže ak sú oddelenia miešané, stále platí že tam nemôže byť väčší počet detí ako 25. Neviem aká je prax u vás, ale u nás sa oddelenia ŠKD bežne napĺňajú do maximálneho počtu detí, čiže až do 25 detí, a to aj pri prvákoch, ktorých máme bežne v triede 20-22.
esterka3
24.04.12,17:46
Práve v tomto paragrafe dochádza ku zmene. Pozri zákon 390/2011. Pre urýchlenie: strana 3381, bod č. 10
http://www.ssag.sk/na%20stiahnutie/zakony/390-2011.pdf
brontosaurus
25.04.12,17:59
Práve v tomto paragrafe dochádza ku zmene. Pozri zákon 390/2011. Pre urýchlenie: strana 3381, bod č. 10
http://www.ssag.sk/na%20stiahnutie/zakony/390-2011.pdf


Ale podľa toho čo sa vravelo, tak riaditeľ vraj môže navýšiť počet max. o 3 deti.
Ale zákon po novom naozaj neuvádza vrchnú hranicu, ale uvádza, že musia byť dodržané všetky požiadavky podľa osobitného predpisu, čiže iné zákony:
Napríklad zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
§ 24 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež.“.

Ale aj tak si myslím, že prax ostane po starom, len v niektorých špecifických prípadoch sa počty navýšia, napr. ak škola bude mať len jedno oddelenie a záujem o ŠKD bude mať 26 detí, tak riaditeľ dovolí ten počet a pod.
U nás na škole sa aj po novom ráta s počtom do 25 detí na jedno oddelenie.
GabiZ
27.04.12,12:25
Práve v tomto paragrafe dochádza ku zmene. Pozri zákon 390/2011. Pre urýchlenie: strana 3381, bod č. 10
http://www.ssag.sk/na%20stiahnutie/zakony/390-2011.pdf

Áno, dochádza ku zmene a táto zmena nadobúda účinnosť od 1. 9. 2012, čiže podľa tohto ustanovenia sa v §114 ods. 2 sa slová „ich počet v oddelení je spravidla zhodný s počtom žiakov v príslušnej triede podľa § 29 ods. 5 najviac však 25“ nahrádzajú slovami „počet detí v oddelení určí riaditeľ školského klubu detí alebo riaditeľ školy, ktorej je školský klub detí súčasťou, pri dodržaní požiadaviek podľa osobitného predpisu32a)“.
GabiZ
27.04.12,12:29
...tiež si myslím, že to tak bude
aicha15
20.05.12,13:04
ja mám mať na budúci školský rok 30 detí a nezdá sa mi to vôbec v poriadku, uvidím čo na to povie riaditeľ, tento týždeň idem za ním, neviem si to ani predstaviť aby som mala fungovať sama s 30 timi deťmi...