SMartina
27.03.12,10:06
Ahojte. Prosím o radu. Mám pohľadávky z roku 2008 a 2009. S.R.O., ktorá mala tieto pohľadávky zaplatiť, dodnes ich nevyplatila a s.r.o. sa presunula na maďarského konateľa do Maďarska. Už túto pohľadávku nikto nikdy nezaplatí. Môžem ju odpísať? 546/AE / 311/AE ?

Alebo ako mám postupovať v takom prípade?

Mám aj pohľadávku, ktorú odmieta zaplatiť živnostník. Nikdy nebude zaplatená. Môžem ju tiež nejakým spôsobom odpísať? Je z roku 2007.

Ďakujem.:)
účtovník 007
27.03.12,08:23
Odpísať môžeš akúkoľvek pohľadávku. Rozdiel je v dopade na daň z príjmu. Ak ju ale potrebuješ dostať von z účtovníctva a nesplnila si podmienky na "daňovosť" takejto pohľadávky, tak ju proste dáš do pripočítateľných položiek v roku odpísania.
Inak ja zvyknem o tejto skutočnosti upovedomiť aj dotknutý subjekt, kde mu oznamujem, že pohľadávka bola odpísaná a upúšťam od následného vymáhania. Uvádzam tieto skutočnosti aj v poznámkach, nakoľko si myslím, že v takomto prípade, napríklad tebou uvádzaný živnostník by si ju mal dodaniť.
SMartina
27.03.12,08:32
Ďakujem.

To znamená aj pri s.r.o. aj pri SZČO, ak nemám rozhodnutie zo súdu, tak v tomto prípade môžem zaúčtovať ako 546/311 a je to pripočítateľná položka. Správne?

Ďakujem.
SMartina
28.03.12,04:57
Ešte mám jednu otázku, prosím ak mi viete pomôcť.

Do ktorého riadku daňového priznania zapíšem pripočítateľnú položku z účtu 546/AE, ak odpíšem túto pohľadávku?

Ďakujem.