Jarmila1965
08.02.06,09:53
Dobry den ! Potrebovala by som rychlo poradit ako je to s DPH pri predaji nehnutelnosti - budova a pozemok . Predavajuci je platcom DPH. Kupujuci su dvaja : 1. neplatca DPH - sukromna osoba , ktora kupuje cast pozemku
2. platca DPH ( s.r.o.) , ktory kupuje budovu s prilahlym zostavajucim
pozemkom
Dakujem
ALBO
08.02.06,12:23
NO, po prvé treba vedieť aká je stará ta budova.
Ak má 5 a viac rokov po kolaudácii môžete sa rozhodnúť, či ju (budovu spolu s pozemkom) predáte oslobodenú alebo s DPH §39. Ale nemá asi pre vás zmysel oslobodzovať tú budovu ak ju predávate platiteľovi s plným nárokom na odpočet.
Čo sa týka pozemku pre FO tam to pôjde s DPH ak je ten pozemok stavebný a nie je na ňom stavba staršia ako 5 rokov. Ak v územnom pláne obec len rozhodne, že pozemok je stavebný úž sa považuje za stavebný (teoreticky aj trávnatá plocha v obci.)
Jarmila1965
08.02.06,18:08
Dakujem ALBO , ale je to s predajom trosku komplikovane. Pri predaji pre FO ide len o 3m pas zahrady , v liste vlastnictva je to oznacene ako zahrada , preto to budem povazovat za nestavebny pozemok a dobre by bolo to nenabalovat s DPH ( pre FO to len navysi cenu ). Co sa tyka budovy, bola kupena uz skolaudovana , ked mala najomnikov ( si myslim ), a uplynula 5 rocna lehota.
Potrebujem salamunske riesenie ....:o :)
ALBO
08.02.06,19:04
Dakujem ALBO , ale je to s predajom trosku komplikovane. Pri predaji pre FO ide len o 3m pas zahrady , v liste vlastnictva je to oznacene ako zahrada , preto to budem povazovat za nestavebny pozemok a dobre by bolo to nenabalovat s DPH ( pre FO to len navysi cenu ). Co sa tyka budovy, bola kupena uz skolaudovana , ked mala najomnikov ( si myslim ), a uplynula 5 rocna lehota.
Potrebujem salamunske riesenie ....:o :)

Nerozumiem čo chcete povedať tým šalamunské riešenie.
Veď to máte. Fo predáte, bezDPH , lebo predaj pozemku, ktorý neni stavebný je oslobodený. My si takéto všelijaké záhrady ešte preverujeme na obci a žiadame od nich stanovisko, že o tom nie je rozhodnuté ako o stavebnom pozemku.Už aj zo záhrady nám zákon o DPH spravil pozemok stavebný.
No a čo sa týka toho druhého predaja tam je to jasné, rozhodnite sa.
A ešte jedna poznámka, ak to aj predáte oslobodené a je to príležitostný predaj, tak vám to ani neovplyvní koeficient.
Jarmila1965
09.02.06,13:47
Dakujem Albo, presne toto som si potrebovala precitat :)
Jana Acsová
09.02.06,17:33
Predaj nehnuteľnosti s uplatnením oslobodenia je považované za zmenu účelu použitia. V prípade, že bola uplatnená DPH v plnej výške, zmena koeficientu predstavuje 1-0 t.j. z plného nároku na nárok nulový. Zmena účelu sa skúma u majetku podľa § 54 ods. 2 písm. b) a c) t.j. u nehnuteľného po dobu 10 kalendárnych rokov a obdobie začína plynúť v roku, v ktorom bol majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Daň sa upraví v kalendárnom roku, kedy dôjde k predaju s uplatnením oslobodenia a to v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka (alebo hospodárskeho roka ak ho účtovná jednotka uplatňuje). Je dôležité podotknúť, že podľa § 38 môže byť od dane oslobodené dodanie stavby, alebo jej časti, t.j. stavebnú úpravy a rekonštrukcie, ktoré si vyžiadali stavebné povolenie podľa § 76 zákona č. 50/1976 Z.z. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov. Rekonštrukcia, nadstavba, prístavba sa považuje za samostatný investičný majetok (terminológia ZDPH), ktorý sa posudzuje individuálne.
Z uvedeného vyplýva, že v prípade zmeny účelu použitia nehnuteľnosti, ktorým sa napríklad rozumie aj predaj s oslobodením v rámci sledovaného obdobia, v poslednom zdaňovacom období vznikne daňovému subjektu z tohto titulu daňová povinnosť.

Ešte pre upresnenie uvádzam citát z už riešeného príspevku, aby boli zrejmé následné povinnosti pri uplatnení oslobodenia pri predaji nehnuteľnosti v prípade, že sa to platiteľa týka (pôvodná kúpa nehnuteľnosti s daňou, rekonštrukcie, nadstavby atď. s uplatnením odpočítania dane). Je potrebné skúmať viac faktorov, napr. aj čas pôvodnej kúpy nehnuteľnosti a pod.
Daša
17.07.06,12:04
Nerozumiem čo chcete povedať tým šalamunské riešenie.
Veď to máte. Fo predáte, bezDPH , lebo predaj pozemku, ktorý neni stavebný je oslobodený. My si takéto všelijaké záhrady ešte preverujeme na obci a žiadame od nich stanovisko, že o tom nie je rozhodnuté ako o stavebnom pozemku.Už aj zo záhrady nám zákon o DPH spravil pozemok stavebný.
No a čo sa týka toho druhého predaja tam je to jasné, rozhodnite sa.
A ešte jedna poznámka, ak to aj predáte oslobodené a je to príležitostný predaj, tak vám to ani neovplyvní koeficient.

Čo sa považuje za príležitostný predaj?
Firma predáva jeden z dvoch hotelov vrátane pozemkov, ktoré jej slúžili na podnikanie. V dohľadnej dobe predá aj druhý hotel. Môžem považovať príjem z predaja za príležitostný? Hotely majú 25 rokov po kolaudácii, takže predpokladám oslobodenie od DPH. AK na nich bola vykonaná rekonštrukcia, riadim sa paragrafom u úprave DPH pri IM? Ďakujem.
ALBO
17.07.06,17:29
Čo sa považuje za príležitostný predaj?
Firma predáva jeden z dvoch hotelov vrátane pozemkov, ktoré jej slúžili na podnikanie. V dohľadnej dobe predá aj druhý hotel. Môžem považovať príjem z predaja za príležitostný? Hotely majú 25 rokov po kolaudácii, takže predpokladám oslobodenie od DPH. AK na nich bola vykonaná rekonštrukcia, riadim sa paragrafom u úprave DPH pri IM? Ďakujem.

Zjednodušene:
Príležitostný predaj je usmernený takto
-nemá charakter hl.č.
-netvorí značnu časť obratu k celkovému obratu
-nevykováva ju opakovane( neurobí to viac krát)
-platiteľ pri tom nemá opakujúce sa náklady
-súvisiace náklady netvoria značnú časť nákladov
Ale vy to dostanete mimo koeficientu nielen podľa § 50/2/d) ale podla pis. b).-predaj používaného majetku

Ak bola rek so stav povolením (od roku 2003) tak ano. Ale vy nemusite ten objekt predať oslobodený, môžete predaj aj zdaniť ak ta rekonštrukcia by znamenala vrátit vačšiu sumu DPH. Ak to predate platitelovi s narokom na odpočet, tak tomu by to teoreticky mohlo byť jedno.
Daša
19.07.06,07:35
Ďakujem za odpoveď. Na hoteloch prebehla rekonštrukcia v roku 2003-2004, ale v menšom rozsahu asi za 500 tis s DPH.Uplatnená DPH za rekonštrukciu bola v menšej čiastke, keby som nechcela počítať koeficient ako by bol predaj nehnuteľnosti s DPH. To znamená, že na konci roku preopočítam vstupy na rekonštrukciu koeficientom a odvediem do rozpočtu pomernú časť?
Až budem vychádzať z par. 50ods.2 b/ a d/ tak:
- príjem na základe zálohovej faktúry v 6/2006: 100 000,- neuvádzam vôbec v DP DPH
- doplatok v7/2006 - 8 000 000,-tiež neuvádzam v DP DPH a neviem čo ďalej.Zatiaľ som nepočítala za žiadne obdobie koeficient.
Ďakujem.
chiarca
19.07.06,07:50
Dobrý den.Chcela by som sa opytat na takúto vec .Chcem kúpit velmi stary dom,dom treba zburat pretoze je neobyvatelny steny su vyvalene , strecha zapadnuta a proste je tam vela bordelu.informovali sme sa kolko by stal odvoz toho odpadu.Povedali nam vraj cca 250-300 tis. sk V zahrade je 2 metrova silna burina co nejde skosit s kosov.Vraj to treba scepovat.Moja otazka by znela , ked dom dame zhodnotit znalcovi ci aj tieto veci berie do úvahy? a ci vôbec je k tomu potrebny znalecky posudok ked sa na kupe domu dohodneme.cely dom aj zahrada maju cca 4400 m2 je tam vela chlievov ale take akoby bunkre postavene.je to velmi zanedbany dvor 4 roky tam nikto nebyva.dom ma 120 rokov a nie je z tehál. Ked oni zavolaju znalca znalec bude aj s tym ratat ze kym sa tam sparavi poriadok to je dalsich 300 000.-sk ? Dakujem za odpoved Pozemok je v jednek malej obci v GA okrese
Marína
16.10.06,16:06
Prosím o radu, ako postupovať.
SZČO podnikajúca v realitnej činnosti sa stala platiteľom DPH k 19.6.2006. Ako FO(občan) kúpila v 3/2006 a príležitostne predala v 9/2006 poľnohospodársku pôdu. Dodanie poľn.pôdy (§ 38 ods.2 ZoDPH) je oslobodené od DPH. Je potrebné túto skutočnosť uviesť v DP DPH?
Jana Acsová
17.10.06,12:33
Prosím o radu, ako postupovať.
SZČO podnikajúca v realitnej činnosti sa stala platiteľom DPH k 19.6.2006. Ako FO(občan) kúpila v 3/2006 a príležitostne predala v 9/2006 poľnohospodársku pôdu. Dodanie poľn.pôdy (§ 38 ods.2 ZoDPH) je oslobodené od DPH. Je potrebné túto skutočnosť uviesť v DP DPH?Predala ju ako súkromná osoba?
Marína
17.10.06,12:39
Áno, predala ju ako súkromná osoba.
Jana Acsová
17.10.06,12:47
Áno, predala ju ako súkromná osoba.Tak sa podľa môjho názoru nejedná ani o príležitostné dodanie v zmysle zákona, nakoľko súkromná osoba nie je zdaniteľnou osobou. (Iné je to v prípade prenájmov ... to je sústavná činnosť.) Do DP by sa to uvádzať nemalo. Nepovažujem to za podnikanie a teda ekonomickú činnosť v zmysle § 2 ZDPH.
Marína
17.10.06,12:50
Ďakujem Janka, veľmi si mi pomohla. Túto otázku som položila z dôvodu, že FO predala poľn. pôdu ako občan, ale ako SZČO je jeho dominantnou činnosťou realitná činnosť, teda okrem sprostredkovania kúpy nehnuteľností aj nákup a predaj pozemkov. To ma zneistilo.
Jana Acsová
17.10.06,13:22
Ďakujem Janka, veľmi si mi pomohla. Túto otázku som položila z dôvodu, že FO predala poľn. pôdu ako občan, ale ako SZČO je jeho dominantnou činnosťou realitná činnosť, teda okrem sprostredkovania kúpy nehnuteľností aj nákup a predaj pozemkov. To ma zneistilo.
Chápem ... aj mňa. Ale z pohľadu zákona nie je podľa môjho názoru ekonomickou činnosťou predaj súkromného majetku. To by sme potom mohli uvažovať, že v prípade predaja hnuteľného súkromného majetku občanov by pripadalo do úvahy zdanenie v prípade, že sa jedná o platiteľov dane. Takže touto úvahou som napr. vylúčila zdanenie pozemkov.
Marína
22.03.07,12:39
A som tu zas.;)
SZČO má v živn. liste ako jeden z predmetov podnikania uvedené: Realitná agentúra. Súčasne je aj samostatne hospodáriacim rolníkom, aj keď danú činnosť nevykonáva.
V r. 2003 kúpil ornú pôdu od FO-občanov a zaradil ju ako majetok. V súčasnosti nie je na danú ornú pôdu vydané územné rozhodnutie, ale z územného plánu obce vyplýva, že táto orná pôda je plánovaná do budúcna ako stavebný pozemok. V r. 2006 sa stal platiteľom DPH.
SZČO v r. 2007 túto ornú pôdu predá. Zo ZDPH_§38_ods.2 vyplýva oslobodenie od dane. Asi ťažko by sa v jeho prípade dalo uvažovať o náhodnom predaji, ak má realitnú agentúru(od r.1993), aj keď by to bol prvý predaj pozemku(dosiaľ len sprostredkovával nákup a predaj nehnuteľností).
Stretla som sa tu s názorom (prísp.č.2 od ALBO), že stačí, ak je daný pozemok zahrnutý do územného plánu ako budúci stavebný pozemok a tým sa stane neoslobodeným od dane.
Neviem sa dopátrať, na základe „čoho“ sa považuje za neoslobodený, veď územný plán sa môže časom zmeniť. Alebo nemôže?
Ak si položím hypotetickú otázku: Za akým účelom kupoval túto ornú pôdu? Ako SHR(majetok)? Ako „Realitná činnosť“(tovar???)? Keďže si neuplatňoval na vstupe odpočet DPH, rád by faktúroval ako oslobodené plnenie. Skúste mi s tým, prosím, pomôcť.
ALBO
22.03.07,12:56
A som tu zas.;)
SZČO má v živn. liste ako jeden z predmetov podnikania uvedené: Realitná agentúra. Súčasne je aj samostatne hospodáriacim rolníkom, aj keď danú činnosť nevykonáva.
V r. 2003 kúpil ornú pôdu od FO-občanov a zaradil ju ako majetok. V súčasnosti nie je na danú ornú pôdu vydané územné rozhodnutie, ale z územného plánu obce vyplýva, že táto orná pôda je plánovaná do budúcna ako stavebný pozemok. V r. 2006 sa stal platiteľom DPH.
SZČO v r. 2007 túto ornú pôdu predá. Zo ZDPH_§38_ods.2 vyplýva oslobodenie od dane. Asi ťažko by sa v jeho prípade dalo uvažovať o náhodnom predaji, ak má realitnú agentúru(od r.1993), aj keď by to bol prvý predaj pozemku(dosiaľ len sprostredkovával nákup a predaj nehnuteľností).
Stretla som sa tu s názorom (prísp.č.2 od ALBO), že stačí, ak je daný pozemok zahrnutý do územného plánu ako budúci stavebný pozemok a tým sa stane neoslobodeným od dane.
Neviem sa dopátrať, na základe „čoho“ sa považuje za neoslobodený, veď územný plán sa môže časom zmeniť. Alebo nemôže?
Ak si položím hypotetickú otázku: Za akým účelom kupoval túto ornú pôdu? Ako SHR(majetok)? Ako „Realitná činnosť“(tovar???)? Keďže si neuplatňoval na vstupe odpočet DPH, rád by faktúroval ako oslobodené plnenie. Skúste mi s tým, prosím, pomôcť.
Zákon o DPH sa odvoláva na definíciu st. pozemku na § 43/h a to:
§ 43h
Stavebný pozemok

(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.

(2) Nezastavaný pozemok, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu 1la) alebo lesného pôdneho fondu, 1lb) možno v územnom pláne obce alebo v územnom pláne zóny určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na jeho trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo z lesného pôdneho fondu, alebo ak je v zastavanom území.

Nebude problém pre kontrolu vypýtať si od obce územný plán a bude rozhodnuté. Vyzerá to že dani sa pri predaji nevyhnete.
ALBO
23.03.07,08:10
Marína:
Čo by sa stalo, keby sa vyradila z majetku a predal by ju ako súkromná osoba?(To mi navrhli na DÚ, pretože si k tej pôde neuplatňoval žiadne náklady, ale ja sa toho obávam, aby sa to pri kontrole nepovažovalo za špekuláciu)


No toto riešenie napadlo aj mňa ako prvé včera, cez daň z príjmov by nemal byť problém a cez DPH by som to nepovažovala potom za ekonomickú činnosť a predávala mimo DPH.
Ako špekulácia to vyzerá aj to vlastne je spôsob ako sa vyhnúť DPH, lebo dnes Fy predávajú stavebné pozemky s DPH a hlavne on keď má realitku a keď tú zem neobrába.
Z pohľadu DPH si myslím, že je jedno či ide o majetok alebo tovar, lebo pozemok je tovar vždy a jeho predaj sa rieši v § 38.

Možno, keby to previedol na manželku....

Nechajme reagovať aj ostatných, všetko závisí od kontroly, v každom prípade si myslím, že umysel tam je.
emgeton
23.03.07,08:41
A som tu zas.;)
SZČO má v živn. liste ako jeden z predmetov podnikania uvedené: Realitná agentúra. Súčasne je aj samostatne hospodáriacim rolníkom, aj keď danú činnosť nevykonáva.
V r. 2003 kúpil ornú pôdu od FO-občanov a zaradil ju ako majetok. V súčasnosti nie je na danú ornú pôdu vydané územné rozhodnutie, ale z územného plánu obce vyplýva, že táto orná pôda je plánovaná do budúcna ako stavebný pozemok. V r. 2006 sa stal platiteľom DPH.
SZČO v r. 2007 túto ornú pôdu predá. Zo ZDPH_§38_ods.2 vyplýva oslobodenie od dane. Asi ťažko by sa v jeho prípade dalo uvažovať o náhodnom predaji, ak má realitnú agentúru(od r.1993), aj keď by to bol prvý predaj pozemku(dosiaľ len sprostredkovával nákup a predaj nehnuteľností).
Stretla som sa tu s názorom (prísp.č.2 od ALBO), že stačí, ak je daný pozemok zahrnutý do územného plánu ako budúci stavebný pozemok a tým sa stane neoslobodeným od dane.
Neviem sa dopátrať, na základe „čoho“ sa považuje za neoslobodený, veď územný plán sa môže časom zmeniť. Alebo nemôže?
Ak si položím hypotetickú otázku: Za akým účelom kupoval túto ornú pôdu? Ako SHR(majetok)? Ako „Realitná činnosť“(tovar???)? Keďže si neuplatňoval na vstupe odpočet DPH, rád by faktúroval ako oslobodené plnenie. Skúste mi s tým, prosím, pomôcť.


Marína:
Čo by sa stalo, keby sa vyradila z majetku a predal by ju ako súkromná osoba?(To mi navrhli na DÚ, pretože si k tej pôde neuplatňoval žiadne náklady, ale ja sa toho obávam, aby sa to pri kontrole nepovažovalo za špekuláciu)


No toto riešenie napadlo aj mňa ako prvé včera, cez daň z príjmov by nemal byť problém a cez DPH by som to nepovažovala potom za ekonomickú činnosť a predávala mimo DPH.
Ako špekulácia to vyzerá aj to vlastne je spôsob ako sa vyhnúť DPH, lebo dnes Fy predávajú stavebné pozemky s DPH a hlavne on keď má realitku a keď tú zem neobrába.
Z pohľadu DPH si myslím, že je jedno či ide o majetok alebo tovar, lebo pozemok je tovar vždy a jeho predaj sa rieši v § 38.

Možno, keby to previedol na manželku....

Nechajme reagovať aj ostatných, všetko závisí od kontroly, v každom prípade si myslím, že umysel tam je.


Vyradenie pozemku z podnikania: keďže má zostatkovú hodnotu (pozemky neodpisujeme) bude sa považovať takéto vyradenie za dodanie tovaru za protihodnotu

§8/(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu

K aplikácii tohoto § ma vedie skutočnosť, že sa pozemok nachádza v územnom pláne ako budúci stavebný pozemok. To znamená, že nepreraďujem pôvodný pozemok - ornú pôdu, ale pozemok stavebný. Pri jeho dodaní vzniká daňová povinnosť.

Na druhej strane pri takomto preradení by mal byť základ dane nižší ako pri predaji .

Dani z príjmu sa tu vyhnúť nedá, ale tú DPH sa dá takýmto spôsobom čiastočne obísť. Alebo sa mýlim?
ALBO
23.03.07,09:11
[quote=emgeton;

Dani z príjmu sa tu vyhnúť nedá, ale tú DPH sa dá takýmto spôsobom čiastočne obísť. Alebo sa mýlim?[/quote]

teraz nerozumiem DzPO vyradí v ZC a výsledok je 0.
Ale ten spôsob vyradenia ten je čo? naozaj pre DPH tam môže byť dôležitý ten §8/3 a potom § 22 a odvod pri vyradení do osobného užívania zo ZC =OC ( i keď pri pozemku asi ani ZC daňová nie je). Ale §8/3 rieši prípad, keď daň bola "odpočiteľná" on kúpil od neplatiteľa, takže daň nebola odpočítaná, je tázka či aj nebola odpočitateľná.
emgeton
23.03.07,09:43
teraz nerozumiem DzPO vyradí v ZC a výsledok je 0.
Ale ten spôsob vyradenia ten je čo? naozaj pre DPH tam môže byť dôležitý ten §8/3 a potom § 22 a odvod pri vyradení do osobného užívania zo ZC =OC ( i keď pri pozemku asi ani ZC daňová nie je). Ale §8/3 rieši prípad, keď daň bola "odpočiteľná" on kúpil od neplatiteľa, takže daň nebola odpočítaná, je tázka či aj nebola odpočitateľná.

Dani z príjmu sa nevyhne ak predá pozemok do piatich rokov od jeho vyradenia z obch. majetku.
ALBO
23.03.07,12:31
Dani z príjmu sa nevyhne ak predá pozemok do piatich rokov od jeho vyradenia z obch. majetku.

Ale tej sa nevyhne vôbec do 5 rokov, s tým asi rátajú, ani keby ju nebol dal do majetku vôbec. Je to tak , nie?
Zle som to napísala.
Marína
23.03.07,21:17
Albo, emgeton, ďakujem vám za váš čas a záujem. Ak dovolíte, poprosím ešte o váš názor. Na vyradenie majetku by mal byť dôvod. Ponúknete riešenie?
emgeton
24.03.07,06:34
Albo, emgeton, ďakujem vám za váš čas a záujem. Ak dovolíte, poprosím ešte o váš názor. Na vyradenie majetku by mal byť dôvod. Ponúknete riešenie?

Ešte by som si overil, či bola v roku 2003 predmetná pôda bola zahrnutá v územnom pláne ako pozemok určený na zástavbu.


Dôvod na vyradenie? Ak nič iné tak daňová optimalizácia. Nie je povinnosťou daňového subjektu platiť čo najväčšie dane ale platiť dane v súlade so zákonom.
Je to síce istým spôsobom špekulácia, ale nikde v zákone som nenašiel, že je to zakázané.
Jana Acsová
03.05.07,07:54
teraz nerozumiem DzPO vyradí v ZC a výsledok je 0.
Ale ten spôsob vyradenia ten je čo? naozaj pre DPH tam môže byť dôležitý ten §8/3 a potom § 22 a odvod pri vyradení do osobného užívania zo ZC =OC ( i keď pri pozemku asi ani ZC daňová nie je). Ale §8/3 rieši prípad, keď daň bola "odpočiteľná" on kúpil od neplatiteľa, takže daň nebola odpočítaná, je tázka či aj nebola odpočitateľná.Pravdepodobne by som v prípade preradenia majetku vychádzala práve z tejto "úvahy" a to, že daň pri kúpe nebola odpočítateľná a preto nemám ako vychádzať pri výpočte prípadného odvodu dane pri preradení do osobného užívania. Nemám žiadnu daň viažúcu sa k pozemku.

Pripájam sa k diskusii ... .-)
abel
01.06.07,13:10
SZČO - FO, platiteľ DPH, kúpil pred 2 rokmi budovu s pozemkom od súkromnej osoby - neplatiteľa DPH. Budovu zaradil do svojho majetku, urobil na nej rôzne úpravy, a teraz ju chce predať. Musí ju predať s DPH?
emgeton
01.06.07,13:24
SZČO - FO, platiteľ DPH, kúpil pred 2 rokmi budovu s pozemkom od súkromnej osoby - neplatiteľa DPH. Budovu zaradil do svojho majetku, urobil na nej rôzne úpravy, a teraz ju chce predať. Musí ju predať s DPH?

V tomto prípade rozhoduje dátum prvej kolaudácie stavby (§38/1 Z DPH).
Uviedli ste málo informácií.
betka
02.06.07,10:16
SZČO - FO, platiteľ DPH, kúpil pred 2 rokmi budovu s pozemkom od súkromnej osoby - neplatiteľa DPH. Budovu zaradil do svojho majetku, urobil na nej rôzne úpravy, a teraz ju chce predať. Musí ju predať s DPH?

§ 54 Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku

(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikanie alebo na iný účel ako na podnikanie,

Vo vašom prípade by ste nemali zabudnúť na tento paragraf. Ak ste urobili TZ na tomto majetku, a bolo vyššie ako 100 tis. Sk a predáte tento majetok podľa par. 38 ako oslobodený, musíte urobiť úpravu dane.

Ak predáte plátcovi DPH túto nehnuteľnosť a predáte ju ako dodanie tovaru, úprava sa Vás netýka.
abel
02.06.07,10:24
:mee: Priznám sa, že keď som videla toto znenie v zákone o DPH, rýchlo som to prelistovala s pevnou vierou, že mňa sa to týkať nikdy nebude.:mee: :mee: :mee:
AltaKE
13.07.07,07:10
V roku 2005 sme kúpili pozemky – v LV vedené ako zastavané plochy a nádvoria, ktoré nám boli fakturované s DPH. V roku 2006 sme k tomu dokúpili od inej firmy staré budovy bez DPH. Teraz to chceme predať v pôvodnom stave ako jeden areál PO-platiteľovi DPH. Môžeme to všetko predať ako oslobodené od DPH bez nejakých následných povinností? Zaujímajú ma v podstate len tie pozemky - § 54 zrejme sledovať nebudem.
simonka
24.07.07,06:48
V roku 2004 sme urobili technické zhodnotenie budovy v prenájme, ktoré sme odpisovali. teraz z priestorov odchádzame a ZC TZ máme faktúrovať majiteľovi budovy (platiteľ DPH). Má byť predaj s DPH alebo bez DPH.
Ďakujem.
betka
24.07.07,07:47
V roku 2004 sme urobili technické zhodnotenie budovy v prenájme, ktoré sme odpisovali. teraz z priestorov odchádzame a ZC TZ máme faktúrovať majiteľovi budovy (platiteľ DPH). Má byť predaj s DPH alebo bez DPH.
Ďakujem.

Vy ste plátca DPH, on je plátca DPH. Z vykonaného TZ ste si uplatnili nárok na odpočítanie DPH. Ide o dodávku , čim Vám vzniká daňová povinnosť. Fakturujem ZD+DPH.
simonka
24.07.07,08:00
Ďakujem za odpoveď
monikad
13.05.08,19:41
Ahojte,
aj ja mam otazku, resp. 2 modelove situacie, prosim pozrite sa mi na ne niekto. Dakujem.

1. situacia:
S.r.o. (platca DPH) kupila v 12/07 nehnutelnost - byt. DPH na vstupe si neuplatnila, pretoze predpoklada, ze byt bude prenajimat neplatcom DPH. No ak by nahodou prenajimala platcovi DPH, tak najomne bude bez DPH, kedze na vstupe DPH nebola uplatnena.

Ak napriklad po 5 rokoch od kolaudacie sa rozhodne byt predat, predaj bude bez DPH a taktiez s.r.o. nebude platit dan z prijmu (z predaja bytu), pretoze ubehlo viac ako 5 rokov (alebo 10 rokov?) od kolaudacie?

2. situacia:
s.r.o. (platca DPH) kupila byt v 12/07, uplatnila si DPH na vstupe. Od 10/08 do 12/08 bude prenajimat byt FO - neplatcovi DPH a od 01/09 bude prenajimat byt s.r.o. - platcovi DPH.
Kedze si s.r.o. (majitel bytu) uplatnila DPH pri kupe bytu, no potom zmenila ucel, t.j. prenajimala neplatcovi (aj ked len 3 mesiace), musi vratit cely uplatneny odpocet DPH?
Alebo je na to nejaky prepocet, ktorym sa vypocita alikvotna cast DPH, ktoru musi vratit, kedze od 01/09 bude prenajimat byt platcovi DPH?

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a moc som vas nepoplietla..
Vopred dakujem za nazor.
monikad
15.05.08,08:33
Ahojte,
aj ja mam otazku, resp. 2 modelove situacie, prosim pozrite sa mi na ne niekto. Dakujem.

1. situacia:
S.r.o. (platca DPH) kupila v 12/07 nehnutelnost - byt. DPH na vstupe si neuplatnila, pretoze predpoklada, ze byt bude prenajimat neplatcom DPH. No ak by nahodou prenajimala platcovi DPH, tak najomne bude bez DPH, kedze na vstupe DPH nebola uplatnena.

Ak napriklad po 5 rokoch od kolaudacie sa rozhodne byt predat, predaj bude bez DPH a taktiez s.r.o. nebude platit dan z prijmu (z predaja bytu), pretoze ubehlo viac ako 5 rokov (alebo 10 rokov?) od kolaudacie?

2. situacia:
s.r.o. (platca DPH) kupila byt v 12/07, uplatnila si DPH na vstupe. Od 10/08 do 12/08 bude prenajimat byt FO - neplatcovi DPH a od 01/09 bude prenajimat byt s.r.o. - platcovi DPH.
Kedze si s.r.o. (majitel bytu) uplatnila DPH pri kupe bytu, no potom zmenila ucel, t.j. prenajimala neplatcovi (aj ked len 3 mesiace), musi vratit cely uplatneny odpocet DPH?
Alebo je na to nejaky prepocet, ktorym sa vypocita alikvotna cast DPH, ktoru musi vratit, kedze od 01/09 bude prenajimat byt platcovi DPH?

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a moc som vas nepoplietla..
Vopred dakujem za nazor.


posuvam...
Zoltán Kovács
15.05.08,08:47
Ahojte,
aj ja mam otazku, resp. 2 modelove situacie, prosim pozrite sa mi na ne niekto. Dakujem.

1. situacia:
S.r.o. (platca DPH) kupila v 12/07 nehnutelnost - byt. DPH na vstupe si neuplatnila, pretoze predpoklada, ze byt bude prenajimat neplatcom DPH. No ak by nahodou prenajimala platcovi DPH, tak najomne bude bez DPH, kedze na vstupe DPH nebola uplatnena.

Ak napriklad po 5 rokoch od kolaudacie sa rozhodne byt predat, predaj bude bez DPH a taktiez s.r.o. nebude platit dan z prijmu (z predaja bytu), pretoze ubehlo viac ako 5 rokov (alebo 10 rokov?) od kolaudacie?

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a moc som vas nepoplietla..
Vopred dakujem za nazor.


Ja len k tomu vyznačenému. V tomto prípade sa nedá aplikovať §9 zákona o dani z príjmov na oslobodenie (5 rokov vlastníctva). Nakoľko ide o obchodný majetok spoločnosti, ktorý vyúžíval na dosahovanie príjmov.
Vladimír Ozimý
15.05.08,08:51
Ahojte,
aj ja mam otazku, resp. 2 modelove situacie, prosim pozrite sa mi na ne niekto. Dakujem.

1. situacia:
S.r.o. (platca DPH) kupila v 12/07 nehnutelnost - byt. DPH na vstupe si neuplatnila, pretoze predpoklada, ze byt bude prenajimat neplatcom DPH. No ak by nahodou prenajimala platcovi DPH, tak najomne bude bez DPH, kedze na vstupe DPH nebola uplatnena.

Ak napriklad po 5 rokoch od kolaudacie sa rozhodne byt predat, predaj bude bez DPH - potiaľto súhlasím a taktiez s.r.o. nebude platit dan z prijmu (z predaja bytu), pretoze ubehlo viac ako 5 rokov (alebo 10 rokov?) od kolaudacie? - zlá úvaha. Predaj obchodného majetku s.r.o. nikdy nemôže byť oslobodený od dane z príjmov. 5 ročná lehota sa týka len FO, ktoré nezaradili majetok do obchodného majetku a ak ano lehota sa počíta od dátumu kedy majetok bol vyradený.
2. situacia:
s.r.o. (platca DPH) kupila byt v 12/07, uplatnila si DPH na vstupe. Od 10/08 do 12/08 bude prenajimat byt FO - neplatcovi DPH a od 01/09 bude prenajimat byt s.r.o. - platcovi DPH.
Kedze si s.r.o. (majitel bytu) uplatnila DPH pri kupe bytu, no potom zmenila ucel, t.j. prenajimala neplatcovi (aj ked len 3 mesiace), musi vratit cely uplatneny odpocet DPH? no na to sa vzťahuje úprava odpočítanej dane pri investičnom majetku podľa § 54. Ťažko presne definovať či celú alebo len čiastočne podľa vypočítaného koeficientu, ktorý sa vypočíta vzorcom uvedeným v prílohe zákona
Alebo je na to nejaky prepocet, ktorym sa vypocita alikvotna cast DPH, ktoru musi vratit, kedze od 01/09 bude prenajimat byt platcovi DPH?

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a moc som vas nepoplietla..
Vopred dakujem za nazor.

tmavým................................
aktaK
15.05.08,08:55
účel podnikania sa nemeni tým, ci prenajimam nehnutelnost platcovi DPH, alebo neplatcovi DPH...učel podnikania ako taky zostava, t.j. prenajom nebytovych priestorov...
ale neplatcovi DPH prenajimam zasadne bez DPH !!!
kdezto platcovi DPH mam na vyber - to jest bud s DPH alebo bez DPH, podla dohody...ale samozrejme je lespsie platcovi DPH prenajimat priestory aj s DPH...nakolko potom vstupuje do hry koeficient, ale to uz je o inom..
Vladimír Ozimý
15.05.08,08:59
účel podnikania sa nemeni tým, ci prenajimam nehnutelnost platcovi DPH, alebo neplatcovi DPH...učel podnikania ako taky zostava, t.j. prenajom nebytovych priestorov...
ale neplatcovi DPH prenajimam zasadne bez DPH !!!
kdezto platcovi DPH mam na vyber - to jest bud s DPH alebo bez DPH, podla dohody...ale samozrejme je lespsie platcovi DPH prenajimat priestory aj s DPH...nakolko potom vstupuje do hry koeficient, ale to uz je o inom..

z pohľadu DPH v par. 54 zmena účelu podnikania je na účely uznateľnosti DPH..t.j. ak si uplatním DPH na dodávky tovarov a služieb pri ktorých odvádzam DPH a následne zmením účel na dodávky tovarov a služieb oslobodených som povinný krátiť...aj keď ide o ten istý prenájom...
aktaK
15.05.08,09:07
z pohľadu DPH v par. 54 zmena účelu podnikania je na účely uznateľnosti DPH..t.j. ak si uplatním DPH na dodávky tovarov a služieb pri ktorých odvádzam DPH a následne zmením účel na dodávky tovarov a služieb oslobodených som povinný krátiť...aj keď ide o ten istý prenájom...

a co ak mam velku administrativnu budovu, v ktorej permanentne mam v podnajme ako i platcov, tak i neplatcov DPH s tým, ze struktura - ich zostava, respektive pomer, v akom sú zastupeni sa neustale meni...?
to znamena, ze sa neda vopred ani len predvidat, co v takom pripade???
ved na to existuje prave pomerne odpocitanie DPH, cize koeficient..
predaj nehnutelnosti ako taky ma v tomto pripade teraz vobec nezaujima, ide tu len o najom platcovi, resp. neplatcovi DPH...
Vladimír Ozimý
15.05.08,09:26
a co ak mam velku administrativnu budovu, v ktorej permanentne mam v podnajme ako i platcov, tak i neplatcov DPH s tým, ze struktura - ich zostava, respektive pomer, v akom sú zastupeni sa neustale meni...?
to znamena, ze sa neda vopred ani len predvidat, co v takom pripade???
ved na to existuje prave pomerne odpocitanie DPH, cize koeficient..
predaj nehnutelnosti ako taky ma v tomto pripade teraz vobec nezaujima, ide tu len o najom platcovi, resp. neplatcovi DPH...

koeficientom riešite služby a tovary ktoré súvisia s týmto prenájmom. My riešime DPH z budovy. Vy ste napísali že ste si uplatnili DPH v plnej výške, preto okrem koeficientu musíte ešte skúmať či nedošlo k zmene účelu investičného majetku t.j. ste začali používať majetok na dodávky tovarov aj oslobodených od dane. V takom prípade musíte odviesť dph v poslednom zdaňovacom období podľa § 54
monikad
15.05.08,11:28
dakujem Vam vsetkym za reakcie, ale nejako si v nich neviem najst odpoved, resp. reakciu na moje 2 situacie..
aktaK
15.05.08,11:50
rada by som ale nadviazala na skorsie prispevky...

tohoto roku sa budu ku administrativnej budove (pri kupe ktorej nebola uplatnena dan na vstupe - jednak preto, ze v tomto obdobi majitel este nebol platcom DPH a nakolko bola viac ako 10 rokov po kolaudacii, takze ani nefigurovala DPH vobec k kupnopredajnej zmluve) - stavat samostatne stojace garáze v pocte asi 8 ks...
v administrativnej budove momentalne pouzivame pomerne odpocitanie DPH - koeficient 0,6 - vzhladom k skladbe platcov i neplatcov DPH..
moja otázka teda znie:
nakolko majitel (a ja uz vonkoncom nie) nevie, aka skladba nájomnikov garazi v buducnosti bude, a zrejme sa bude aj casto menit - myslim skladba platcov a neplatcov DPH...ako sa mame zariadit pri výstupe DPH samotnej výstavby týchto garáží:
- mame pouzit koeficient 0,6, ktorý mame predbezne stanoveny na rok 2008 v administrativnej budove?
- a ked nie 0,6, tak aky? bohuzial, krystalovu gulu nevlastnim a skladbu najomnikov nevie predpovedat nik, bohuzial...ak by to zákon dovoloval, tak by sme za garaze fakturovali vsetkym - bez ohladu - len s dph, ale zakon nam to neumoznuje...
podotykam, ze nasledujuci rok moze byt skladba najomnikov diametralne odlisna od tohorocnej...

prosim, poradite mi?
heja3
23.05.08,09:13
Prosím vás o radu, ako je to tento rok?

SZČO predáva pozemok, ktorý nadobudol od neplatcu DPH. Je to označené na liste vlastníctva ako parcela C - ostatné pozemky, je to v intraviláne obce.
Potrebujem vyjadrenie od obce, že to nie je stavebný pozemok ani nie je rozhodnuté o zaradení ako stavebného pozemku ALEBO je to oslobodené automaticky?

Keď som pozerala ZDPH podľa mňa sa to zjednodušilo oproti minulým rokom. Tam sa to tuším muselo dokladovať. Myslím správne?:confused:
ALBO
23.05.08,12:30
Ahojte,
aj ja mam otazku, resp. 2 modelove situacie, prosim pozrite sa mi na ne niekto. Dakujem.

1. situacia:
S.r.o. (platca DPH) kupila v 12/07 nehnutelnost - byt. DPH na vstupe si neuplatnila, pretoze predpoklada, ze byt bude prenajimat neplatcom DPH. No ak by nahodou prenajimala platcovi DPH, tak najomne bude bez DPH, kedze na vstupe DPH nebola uplatnena.

Ak napriklad po 5 rokoch od kolaudacie sa rozhodne byt predat, predaj bude bez DPH a taktiez s.r.o. nebude platit dan z prijmu (z predaja bytu), pretoze ubehlo viac ako 5 rokov (alebo 10 rokov?) od kolaudacie?

2. situacia:
s.r.o. (platca DPH) kupila byt v 12/07, uplatnila si DPH na vstupe. Od 10/08 do 12/08 bude prenajimat byt FO - neplatcovi DPH a od 01/09 bude prenajimat byt s.r.o. - platcovi DPH.
Kedze si s.r.o. (majitel bytu) uplatnila DPH pri kupe bytu, no potom zmenila ucel, t.j. prenajimala neplatcovi (aj ked len 3 mesiace), musi vratit cely uplatneny odpocet DPH?
Alebo je na to nejaky prepocet, ktorym sa vypocita alikvotna cast DPH, ktoru musi vratit, kedze od 01/09 bude prenajimat byt platcovi DPH?

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a moc som vas nepoplietla..
Vopred dakujem za nazor.

VeĎ vam odpovedali :
§54/1 podľa neho ste zmenili účel použitia , lebo keď ste ho v roku 07 kúpili a uplatnili odpočet, tak ste rátali s tým , že ho budete využívať len na zdaňované účeli.
V roku 2008 ste to porušili §54/3, (ešte tam máte limit v §54/6) , takže ste mali vrátiť alikvotnu časť, no a keď v roku 2009 znova začnete prenajimať d DPH tak zas počítate alikvotnu časť, ktorú vám DU vráti. A takto to budete sledovať 10 rokov.
Podrobne na príkladoch je to vysvetlené MaF 20-21/2005 skuste niekde pohľadať, určite to z toho pochpíte.
ALBO
23.05.08,12:41
Prosím vás o radu, ako je to tento rok?

SZČO predáva pozemok, ktorý nadobudol od neplatcu DPH. Je to označené na liste vlastníctva ako parcela C - ostatné pozemky, je to v intraviláne obce.
Potrebujem vyjadrenie od obce, že to nie je stavebný pozemok ani nie je rozhodnuté o zaradení ako stavebného pozemku ALEBO je to oslobodené automaticky?

Keď som pozerala ZDPH podľa mňa sa to zjednodušilo oproti minulým rokom. Tam sa to tuším muselo dokladovať. Myslím správne?:confused:

Zákon sa v tomto nemenil.Vy nemusíte mať potvrdenie, to je len pre vás, aby ste mali istotu, že ste to správne zdanili.
Je veľká pravdepodobnosť, že pozemok v intraviláne je určený územným plánom na budúce využitie ako stavebný a preto daniari môžu sa sústrediť práve na tento predaj pri kontrole.

Oslobodiť môžete ak to nesplňa toto:
§ 43h
Stavebný pozemok


(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.

(2) Nezastavaný pozemok, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu 1la) alebo lesného pôdneho fondu, 1lb) možno v územnom pláne obce alebo v územnom pláne zóny určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na jeho trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo z lesného pôdneho fondu, alebo ak je v zastavanom území.
ALBO
23.05.08,12:50
rada by som ale nadviazala na skorsie prispevky...

tohoto roku sa budu ku administrativnej budove (pri kupe ktorej nebola uplatnena dan na vstupe - jednak preto, ze v tomto obdobi majitel este nebol platcom DPH a nakolko bola viac ako 10 rokov po kolaudacii, takze ani nefigurovala DPH vobec k kupnopredajnej zmluve) - stavat samostatne stojace garáze v pocte asi 8 ks...
v administrativnej budove momentalne pouzivame pomerne odpocitanie DPH - koeficient 0,6 - vzhladom k skladbe platcov i neplatcov DPH..
moja otázka teda znie:
nakolko majitel (a ja uz vonkoncom nie) nevie, aka skladba nájomnikov garazi v buducnosti bude, a zrejme sa bude aj casto menit - myslim skladba platcov a neplatcov DPH...ako sa mame zariadit pri výstupe DPH samotnej výstavby týchto garáží:
- mame pouzit koeficient 0,6, ktorý mame predbezne stanoveny na rok 2008 v administrativnej budove?
- a ked nie 0,6, tak aky? bohuzial, krystalovu gulu nevlastnim a skladbu najomnikov nevie predpovedat nik, bohuzial...ak by to zákon dovoloval, tak by sme za garaze fakturovali vsetkym - bez ohladu - len s dph, ale zakon nam to neumoznuje...
podotykam, ze nasledujuci rok moze byt skladba najomnikov diametralne odlisna od tohorocnej...

prosim, poradite mi?

Ak som dobre rozumela, tak k budove pristavítegaráže a tie budete prenajímať.
Na to asi nepotrebujete žiadnu gulu, lebo prenájom garáže je zdaňovaný, takže prenájom garáže bude musieť byť osobitnou položkou pri prenájme a táto bude u všetkých zdanená.
Takže aj daň na vstupe by som si uplatnila.
Zložitejšie by bolo, keby napr. jedna z tých garáži zostala pre vás, to by ste sa museli koeficientovať pri obstaraní.
aktaK
24.05.08,05:35
Ak som dobre rozumela, tak k budove pristavítegaráže a tie budete prenajímať.
Na to asi nepotrebujete žiadnu gulu, lebo prenájom garáže je zdaňovaný, takže prenájom garáže bude musieť byť osobitnou položkou pri prenájme a táto bude u všetkých zdanená.
Takže aj daň na vstupe by som si uplatnila.
Zložitejšie by bolo, keby napr. jedna z tých garáži zostala pre vás, to by ste sa museli koeficientovať pri obstaraní.

ano, garaze budu stat asi 15m od tejto administrativnej budovy...
zasa som o nieco mudrejsia :) nasla som si to, je to vynimka z oslobodenia /miesto na parkovanie vozidiel/...

ALBO, dakujem!!!
heja3
26.05.08,07:38
Zákon sa v tomto nemenil.Vy nemusíte mať potvrdenie, to je len pre vás, aby ste mali istotu, že ste to správne zdanili.
Je veľká pravdepodobnosť, že pozemok v intraviláne je určený územným plánom na budúce využitie ako stavebný a preto daniari môžu sa sústrediť práve na tento predaj pri kontrole.

Oslobodiť môžete ak to nesplňa toto:
§ 43h
Stavebný pozemok


(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.

(2) Nezastavaný pozemok, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu 1la) alebo lesného pôdneho fondu, 1lb) možno v územnom pláne obce alebo v územnom pláne zóny určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na jeho trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo z lesného pôdneho fondu, alebo ak je v zastavanom území.

Prosím ťa, aký je to zákon - v ZDPH som toto nevidela.
azla
26.05.08,08:24
Prosím ťa, aký je to zákon - v ZDPH som toto nevidela.

Ak máš na mysli §43h - nájdeš ho v stavebnom zákone. 50/1976 v znení neskorších predpisov.

Napr.
http://stavebnik.sk/zakony.phtml?id3=6726&id2=0
heja3
26.05.08,09:08
A vôbec nezáleží, že to bolo nakúpené bez DPH? Ak to bude v územnom pláne ako stavebný pozemok, bude to musieť byť s DPH predané?
azla
26.05.08,10:53
A vôbec nezáleží, že to bolo nakúpené bez DPH? Ak to bude v územnom pláne ako stavebný pozemok, bude to musieť byť s DPH predané?
V príspevku č. 45 píšeš, že ste obstarali od neplatcu Dph. Nemala si si čo odpočítať.
Teraz, ak je to stavebný pozemok - transakcia je predmetom dane - čiže s Dph fakturuješ.
liu
27.07.09,08:33
ahojte,

poprosím Vás o radu. Ako je to s dph, keď stavebný pozemok s budovou (asi pol roka po kolaudácii) chce predať staršia dôchodkyňa firme - platcovi dph? Môže si firma uplatniť DPH?
Ďakujem
Mária.K.
27.07.09,11:34
ahojte,

poprosím Vás o radu. Ako je to s dph, keď stavebný pozemok s budovou (asi pol roka po kolaudácii) chce predať staršia dôchodkyňa firme - platcovi dph? Môže si firma uplatniť DPH?
Ďakujem
Podstatné, je či osoba od ktorej firma pozemok s budovou kúpila je platiteľom DPH a či sa pozemok a budova použije na účel, pri ktorom je možný odpočet DPH.
Ak dôchodkyňa nie je platiteľkou DPH, odpočet DPH si uplatniť nemôžete.
calawen
14.10.09,13:46
Mám jednu otázočku, potrebujem si ozrejmiť, či rozmýšľam správnym smerom:
Firma (neplatca DPH) zameraná na realitnú činnosť kúpila nehnuteľnosť staršiu ako 5 rokov od kolaudácie od súkromnej osoby a neskôr ju predala ďalšej súkromnej osobe.

Tento predaj sa ráta do obratu pre registráciu, či nie? Môj názor je, že nie pretože ak by bol platcom, táto transakcia by bola oslobodená od DPH...
adabirk
14.10.09,14:21
citujem zo zákona o DPH:
§ 4
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.


§ 38 zákona o DPH, ktorý hovorí o dodaní nehnuteľností v § 4 ods. 9 zákona nie je uvedený, t z. do obratu vstupuje




§ 38





Dodanie a nájom nehnuteľnosti



(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),

b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,

c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,

d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
calawen
14.10.09,14:47
adabirk, ďakujem za vyvedenie z omylu.
johny18
22.10.09,05:19
Vedel by mi niekto potvrdit ci uvazujem spravne?

Firma A (s.r.o., platca DPH) chce predat firme B (tiez s.r.o. a tiez platca DPH) nehnutelnosti. Ide o vyrobne haly a dielne, a administrativne budovy s pozemkami, na ktorych stoja a taktiez okolite pozemky (nie stavebne). Od kolaudacie, resp. od prveho pouzivania uplynulo viac ako 5 rokov, tie budovy maju aj 40 rokov.

§38 zakona o DPH chapem tak, ze:
1. budovy s pozemkami, na ktorych stoja (su tym padom stavebne), mozme predat s DPH, ale mozme aj uplatnit oslobodenie od DPH a predaju sa bez DPH. Ak sa predaju stavby s pozemkami s DPH, kupujuci bude mat narok na odpocet DPH.
2. pozemky okolo tychto stavieb predame bez DPH, su oslobodene od dane podla §38, odsek 2.

Uvazujem spravne?
johny18
22.10.09,08:54
Nevie s tym niekto poradit, ci uvazujem spravne? Do zajtra musim mat v tom jasno:) Dakujem :)
babi2
22.10.09,09:26
Vedel by mi niekto potvrdit ci uvazujem spravne?

Firma A (s.r.o., platca DPH) chce predat firme B (tiez s.r.o. a tiez platca DPH) nehnutelnosti. Ide o vyrobne haly a dielne, a administrativne budovy s pozemkami, na ktorych stoja a taktiez okolite pozemky (nie stavebne). Od kolaudacie, resp. od prveho pouzivania uplynulo viac ako 5 rokov, tie budovy maju aj 40 rokov.

§38 zakona o DPH chapem tak, ze:
1. budovy s pozemkami, na ktorych stoja (su tym padom stavebne), mozme predat s DPH, ale mozme aj uplatnit oslobodenie od DPH a predaju sa bez DPH. Ak sa predaju stavby s pozemkami s DPH, kupujuci bude mat narok na odpocet DPH.
2. pozemky okolo tychto stavieb predame bez DPH, su oslobodene od dane podla §38, odsek 2.

Uvazujem spravne?
A prečo to chcete predať s DPH a potom sa zamýšľate nad tým, či kupujúci bude mať nárok na odpočet, nie je to jednoduchšie predať bez DPH keď to zákon o DPH umožňuje?
johny18
22.10.09,09:53
Ved prave, ze chceme tie nehnutelnosti predat bez DPH, ci to kludne mozme, lebo ja som dost opatrny , co sa tyka oslobodenia od dane..
babi2
22.10.09,10:12
Ved prave, ze chceme tie nehnutelnosti predat bez DPH, ci to kludne mozme, lebo ja som dost opatrny , co sa tyka oslobodenia od dane..
Podľa mňa je to jasné oslobodenie

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
betka
22.10.09,17:29
Vedel by mi niekto potvrdit ci uvazujem spravne?

Firma A (s.r.o., platca DPH) chce predat firme B (tiez s.r.o. a tiez platca DPH) nehnutelnosti. Ide o vyrobne haly a dielne, a administrativne budovy s pozemkami, na ktorych stoja a taktiez okolite pozemky (nie stavebne). Od kolaudacie, resp. od prveho pouzivania uplynulo viac ako 5 rokov, tie budovy maju aj 40 rokov.

§38 zakona o DPH chapem tak, ze:
1. budovy s pozemkami, na ktorych stoja (su tym padom stavebne), mozme predat s DPH, ale mozme aj uplatnit oslobodenie od DPH a predaju sa bez DPH. Ak sa predaju stavby s pozemkami s DPH, kupujuci bude mat narok na odpocet DPH.
2. pozemky okolo tychto stavieb predame bez DPH, su oslobodene od dane podla §38, odsek 2.

Uvazujem spravne?

Vy sa možete rozhodnúť, či predáte v režime DPH alebo ako oslobodené. Len netreba zabudnúť na par. 54 z o DPH, kt. hovorí okrem iného, že ak ste robili nejaké TZ na nehnutelnosti, je potrebné upraviť daň pri IM.
Zmenou účelu bude pri IM, 54/3/a a obdobie na úpravu je 10 rokov
johny18
23.10.09,04:29
Trocha tu zmenu ucelu nechapem.

Vysvetlim, o co ide nam. Firma A kupila investicny majetok v roku 2006, pri nakupe bola odpocitana dan v plnej vyske. Tento majetok firma 3 roky prenajimala firme B za 1 €/rok. Teraz chce firma A majetok predat firme B.

Je toto zmena ucelu?
johny18
23.10.09,04:49
Este taka mala poznamocka, firma A kupila ten majetok v urcitej cene, firme B ho chce predat asi v sume desatiny, ktoru A zaplatila za nakup. A vlastni isty pan, B jeho manzelka, tak preto sa to chce predat za mensiu sumu.
Moze DU pri kontrole dodanit rozdiel zo sumy, ktoru A odpocitala pri kupe a sumy, ktoru zdani pri predaji firme B?
Jana Acsová
23.10.09,06:24
Trocha tu zmenu ucelu nechapem.

Vysvetlim, o co ide nam. Firma A kupila investicny majetok v roku 2006, pri nakupe bola odpocitana dan v plnej vyske. Tento majetok firma 3 roky prenajimala firme B za 1 €/rok. Teraz chce firma A majetok predat firme B.

Je toto zmena ucelu?
Áno je. Ak ste uplatnili odpočet DPH, predpoklad koeficientu = 1 resp. 100 % nárok na odpočet.
Ak chcete predať bez DPH, predpoklad koeficientu = 0 resp. 0 % nárok na odpočet.
Odpočítanú daň ste povinný odviesť v poslednom zdaňovacom období spravidla december 2009 (ak máte účtovné obdobie zhodné s kalendárnym rokom). Dopočítaná daň sa vypočíta podľa spomínaného § 54.
johny18
23.10.09,07:22
Som z toho trocha blby, hoci studujem zakon z kazdej strany...

Toto plati len pripade, ak by sa majetok predal s vyuzitim oslobodenia od dane, teda bez DPH?
Ak sa rozhodneme, ze dodanie nehnutelnosti nebude oslobodene a preda sa s DPH, aj tak bude potrebne upravovat dan alebo nie?
Jana Acsová
23.10.09,07:27
Toto plati len pripade, ak by sa majetok predal s vyuzitim oslobodenia od dane, teda bez DPH? Áno.



Ak sa rozhodneme, ze dodanie nehnutelnosti nebude oslobodene a preda sa s DPH, aj tak bude potrebne upravovat dan alebo nie?Presne tak. Vtedy nemeníte účel. 1=1
AHA
20.11.09,10:36
Takže som dobre pochopila, že ak firma kúpila budovu bez DPH tak ju smie alebo jej časť predať taktiež bez DPH ?
Ešte som sa chcela opýtať či sa platí z toho daň prechu a prevodu nehnuteľností ? nemala som nikdy takýto prípad a potrebujem to dosť súrne vedieť. Ďakujem za odpovede
azla
20.11.09,12:05
Takže som dobre pochopila, že ak firma kúpila budovu bez DPH tak ju smie alebo jej časť predať taktiež bez DPH ?
Ešte som sa chcela opýtať či sa platí z toho daň prechu a prevodu nehnuteľností ? nemala som nikdy takýto prípad a potrebujem to dosť súrne vedieť. Ďakujem za odpovede


Ak ste kúpili budovu ako oslobodenú môžete ju predať ako oslobodenú.

Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti sa neplatí, tá už je zrušená.
dadasv
20.11.09,15:17
Podnikateľ chce previesť budovy z ktorých jedna bola skolaudovaná v r. 1999 a druhá v r. 2002 do osobného vlastníctva. (chce skončiť so živnosťou). Pri stavbách budov bola odpočítaná DPH z materiálov a služieb týkajúcich sa stavby. (vtedy ešte 10%). Bude musieť odviesť DPH alebo sa to stavieb pred r. 2003 vôbec netýka? (ešte nie sú odpísané). Budovy bude naďalej prenajímať ale už len podľa §6 ods. 3 ako príjmy z prenájmu. Pri prenájme nebude účtovať DPH (doteraz ako živnostník účtoval).
optimistka
20.11.09,15:57
budova z r. 1999 podľa mňa už odvodu dph nepodlieha, vzťahuje sa na ňu oslobodenie podľa 38 ods.1
toto oslobodenie sa vzťahuje aj na nehnuteľnosť z r. 2002, ale treba použiť § 54 uprava dane odpočítanej pri investičnom majetku, sleduje sa zmena účelu 10 rokov
aj pri prenájme podľa § 6 ods.3 môže byť naďalej platiteľom dph
milagros208
26.11.09,06:05
Zdravím. V roku 1998 sme kúpili budovu aj s priľahlými pozemkami - zastavané plochy. Tohto roku by sme chceli budovu predať. Sme platcami DPH, ale nehnuteľnosť bola kúpená bez DPH. Technické zhodnotenie budovy nebolo, len menšie opravy. Opravu strechy sme samozdaňovali, keďže išlo o službu zo zahraničia. Môžme teraz túto budovu predať bez DPH? A čo so zastavanou plochou? Podlieha DPH? Ďakujem.
lowike
26.11.09,08:29
Ahojte!
Moj zamestnavatel (platitel DPH) odpredava nehnutelnosti, ktore predtym sluzili ako ubytovacie zariadenia (rok kolaudacie cca 1993) pre zamestnancov.
Ja zamestnanec - FO tuto nehnutelnost kupujem a chcela by som sa spytat, ci je tam moznost oslobodenia od platenia DPH.
lowike
01.12.09,10:12
prosim, ak mozete, poradte, dnes mam termin na spripomienkovanie kupnej zmluvy. Vopred dakujem :)
babi2
01.12.09,10:20
Ahojte!
Moj zamestnavatel (platitel DPH) odpredava nehnutelnosti, ktore predtym sluzili ako ubytovacie zariadenia (rok kolaudacie cca 1993) pre zamestnancov.
Ja zamestnanec - FO tuto nehnutelnost kupujem a chcela by som sa spytat, ci je tam moznost oslobodenia od platenia DPH.

Jo to oslobodené od DPH
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
lowike
01.12.09,10:25
Dakujem :)
Aj ja som si to myslela, len zamestnavatel mi tvrdi nieco ine ....
Ale tak skusim oficialne poziadat ...
evika
21.02.10,09:34
Chcela by som Vás poprosiť o radu ako by ste riešili túto situáciu:
FO plátca DPH predalo budovu PO ešte v roku 2008,/dala prepísať/ lenže nikto to neoznámil.
Až v roku 2010. Fa nebola vystavená. PO to nemá v majetku.Ani FO nič neoznámila o predaji. Ako teraz čo najlepšie postupovať. poradí niekto. Veľmi pekne Ďakujem.
azla
22.02.10,12:50
Chcela by som Vás poprosiť o radu ako by ste riešili túto situáciu:
FO plátca DPH predalo budovu PO ešte v roku 2008,/dala prepísať/ lenže nikto to neoznámil.
Až v roku 2010. Fa nebola vystavená. PO to nemá v majetku.Ani FO nič neoznámila o predaji. Ako teraz čo najlepšie postupovať. poradí niekto. Veľmi pekne Ďakujem.

Ak nastal prevod majetku v katastri, musela byť Zmluva o prevode majetku - jeden výtlačok pre FO, jeden pre PO, následne potom príde oznámenie z katasta o povolení vkladu.
Keďže vklad nastal v r. 2008, vtedy sa malo o tom aj účtovať. (že niekto nosil doklady v kufríku je nepodstatné).
Teraz v r. 2009 to môžeš naúčtovať ako opravu chýb minulých období.

Ak si platca Dph (predávajúci ) ohľadom Dph, deň dodania je deň povolenia vkladu.
Už sama musíš posúdiť, či išlo o predaj zdaňovaný (s Dph) alebo oslobodený.
Platiteľ Dph potom musí podať dodatočné DP.
vladino45
24.05.10,19:37
Firma plátca DPH, zaoberajúca sa v prevažnej miere nákupom,predajom a prenájmom nehnuteĺností ( domov , bytov ), podľa okolností s DPH, bez DPH, predala byt, ktorý kúpila bez DPH od občana a následne ho predávame rovnako bez DPH, výnos uvádzame v r.15 DP DPH a vstupuje nám do koeficientu pri odpočítaní dane na vstupe??ďakujem
pandorasbox
16.07.10,08:04
Dobrý deň,
viete mi prosím pomôcť?..Kúpna zmluva na pozemok, kde je definovaná kúpna cena pozemku a platba prevodom na účet, ale nie je tam napísané, že na základe vystavenej faktúry od predávajúceho. Pozemok bol zapísaný na KU - aj ked nebol zaplatený - čo znamená, že dnaniteľné plnenie nastalo. chcem sa spýtať prosím, predávajúci by mal vystaviť faktúru kupujúcemu? lehota splatnosti v zmysle zmluvy bolo 30 dní, ale platba neprebehla v lehote splatnosti. ak by došlo k úhrade, je povinný vystaviť predávajúci faktúru, kde by bolo uvedené predavok xx k platbe 0. ďakujem za pomoc
pandorasbox
16.07.10,08:23
Dobrý deň,
viete mi prosím pomôcť?..Kúpna zmluva na pozemok, kde je definovaná kúpna cena pozemku a platba prevodom na účet, ale nie je tam napísané, že na základe vystavenej faktúry od predávajúceho. Pozemok bol zapísaný na KU - aj ked nebol zaplatený - čo znamená, že dnaniteľné plnenie nastalo. chcem sa spýtať prosím, predávajúci by mal vystaviť faktúru kupujúcemu? lehota splatnosti v zmysle zmluvy bolo 30 dní, ale platba neprebehla v lehote splatnosti. ak by došlo k úhrade, je povinný vystaviť predávajúci faktúru, kde by bolo uvedené predavok xx k platbe 0. ďakujem za pomoc

takže po zavkladovaní do 15 dní má predávajúci vystaviť faktúru - daňový doklad:) tak?
jeso
19.07.10,08:53
môžem poprosiť o odsúhlasenie , je to správne ?

FO platca DPH chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH,
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH podla§ 54
úpravu DPH vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

vzorec :
DD= DV x / A-B /
------------------ x R
10

R - počet kalendárnych rokov -
TZ z 2004 - / 10-6 = 4=R
TZ z 2005- / 10-5 = 5=R
TZ z 2008- / 10-2 = 8=R

DV - uplatnená DPH pri Tech.zhodnotení

A-B = 1-0=1
dakujem
Mária.K.
19.07.10,09:22
môžem poprosiť o odsúhlasenie , je to správne ?

FO platca DPH chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH,
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH podla§ 54
úpravu DPH vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

vzorec :
DD= DV x / A-B /
------------------ x R
10

R - počet kalendárnych rokov -
TZ z 2004 - / 10-6 = 4=R
TZ z 2005- / 10-5 = 5=R
TZ z 2008- / 10-2 = 8=R

DV - uplatnená DPH pri Tech.zhodnotení

A-B = 1-0=1
dakujem
Myslím si, že by to malo byť dobre.
jeso
19.07.10,10:01
dakujem za utvrdenie
akire-erika
11.08.10,12:37
Dobrý deň,

chcem sa pýtať, či predaj pozemku pod OC z hľadiska DPH musíme "dodaniť"?
OC je 39.000,- EUR, ale predáme za 100,- EUR. Týka sa to stavebného pozemku do 5 rokov od kolaudácie, čiže nie je oslobodený od DPH §38 a nepredáva sa osobe s osobitným vzťahom podľa §22.
ďakujem za odpoeď
jeso
16.08.10,11:31
môžem poprosiť o odsúhlasenie , je to správne ?

FO platca DPH chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH,
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH podla§ 54
úpravu DPH vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

vzorec :
DD= DV x / A-B /
------------------ x R
10

R - počet kalendárnych rokov -
TZ z 2004 - / 10-6 = 4=R
TZ z 2005- / 10-5 = 5=R
TZ z 2008- / 10-2 = 8=R

DV - uplatnená DPH pri Tech.zhodnotení

A-B = 1-0=1
dakujem

.................................................. ..............................................
po prečítaní § 54 ods.4 DPH som prišla na to, že R -počet kalendárnych rokov je zle počítaný-

ak predávam v 2010 a technické zhodnotenie bolo v 2004 - R = 10-7= 3
/ 2004,2005,2006,2007,2008,2009,2010 - 7 rokov /
nakoľko obdobie na úpravu DPH začína plynúť v roku , v ktorom bol majetok uvedený do užívania ...
Mária.K.
16.08.10,16:07
Citát:
Pôvodca textu príspevku: jeso http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t19111-p9-predaj-nehnutelnosti-a-dph.html#post1456832)
môžem poprosiť o odsúhlasenie , je to správne ?

FO platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html),
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) podla§ 54
úpravu DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

vzorec :
DD= DV x / A-B /
------------------ x R
10

R - počet kalendárnych rokov -
TZ z 2004 - / 10-6 = 4=R
TZ z 2005- / 10-5 = 5=R
TZ z 2008- / 10-2 = 8=R

DV - uplatnená DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) pri Tech.zhodnotení

A-B = 1-0=1
dakujem


.................................................. ..............................................
po prečítaní § 54 ods.4 DPH som prišla na to, že R -počet kalendárnych rokov je zle počítaný-

ak predávam v 2010 a technické zhodnotenie bolo v 2004 - R = 10-7= 3
/ 2004,2005,2006,2007,2008,2009,2010 - 7 rokov /
nakoľko obdobie na úpravu DPH začína plynúť v roku , v ktorom bol majetok uvedený do užívania ...
Nesúhlasím, že to bolo zle vypočítané. Ja som toto ustanovenie zákona vtedy pozerala a túto vetu som si všimla, ale pozerala som aj príklady, ktoré sa uvádzajú v odbornej literatúre od JUDr. Aleny Zuzikovej.
V prílohe č. 1 k zákonu o DPH je povedené, že R je počet kalendárnych rokov, ktoré zostávajú do skončenia obdobia na úpravu odpočítania dane vrátane roka, v ktorom došlo k zmene použitia investičného majetku.
Všetky príklady v odbornej literatúre uvádzajú R v prvom roku zmeny účelu použitia vo výške plného počtu rokov, ktoré ostávajú do skončenia obdobia na úpravu odpočítania dane. Napríklad: kúpa v júli 2006, zmena účelu použitia v septembri 2006, obdobie na úpravu odpočítanej dane 5 rokov a koeficient použitý v príklade vo výške 5 (konkrétne príklad Poradca 10/2006 strana 107). Na základe uvedeného je v roku 2004 10 kalendárnych rokov, ktoré zostávajú do obdobia na úpravu odpočítania dane. Následne som počítala nasledovne:

r. 2004 ... 10 rokov - ak by bola zmena v r.2004, R=10,
r. 2005 ... 9 rokov
r. 2006 ... 8 rokov
r. 2007 ..... 7 rokov
r. 2008 ..... 6 rokov
r. 2009 .... 5 rokov
r. 2010 .... 4 roky, t.j - ak bola zmena účelu použitia v r. 2010, R= 4
dr.kuko
02.09.10,19:46
Firma plátca DPH, zaoberajúca sa v prevažnej miere nákupom,predajom a prenájmom nehnuteĺností ( domov , bytov ), podľa okolností s DPH, bez DPH, predala byt, ktorý kúpila bez DPH od občana a následne ho predávame rovnako bez DPH, výnos uvádzame v r.15 DP DPH a vstupuje nám do koeficientu pri odpočítaní dane na vstupe??ďakujem


Pridavam sa, tiež by ma to zaujímalo, viete nám niekto pomôcť, alebo vladino45 si to už vyriešil...ďakujem.
jeso
29.10.10,08:11
FO platca DPH chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH,
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH podla§ 54
úpravu DPH vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

chcem sa spýtať, či úprava DPH sa týka len technického zhodnotenia , alebo aj opráv na nehnuteľnosti , ktoré išli priamo do nákladov / klasické opravy pri prevádzkovaní nehnuteľnosti, ktoré sa posudzujú ako oprava a nie technické zhodnotenie /
Mária.K.
29.10.10,10:13
FO platca DPH chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH,
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH podla§ 54
úpravu DPH vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

chcem sa spýtať, či úprava DPH sa týka len technického zhodnotenia , alebo aj opráv na nehnuteľnosti , ktoré išli priamo do nákladov / klasické opravy pri prevádzkovaní nehnuteľnosti, ktoré sa posudzujú ako oprava a nie technické zhodnotenie /
Ja si myslím, že daň sa vracia v tomto prípade len z kúpnej ceny a z technického zhodnotenia, ktoré (predpokladám) je zahrnuté v obstarávacej cene budovy. Pri tomto názore sa opieram o § 54 ods. 2 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html), kde je zadefinované, čo sa rozumie na účely zákona investičným majetkom. Mám pred sebou aj Poradcu 6/2010, kde je výklad k zákonu o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) (neviem, kto je autorom výkladu) a tam je na strane 142 k výkladu § 54 uvedené: "Investičným majetkom, na ktorý sa vzťahuje úprava odpočítanej dane je:...." a v ďalšom texte je uvedený majetok podľa § 54 ods. 2 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html).

Inak by som sa na situáciu pozerala, ak by sa oprava budovy realizovala napr. v októbri 2010 a predaj ako oslobodené plnenie by sa uskutočnilo v novembri 2010. Tu je na zvážení, či došlo k nároku na odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) za 10/2010 podľa § 49 ods. 3 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html). Podľa mňa sa táto situácia dá posúdiť ako skutočnosť, že viem, že dodávku použijem na plnenia oslobodené od dane a z toho dôvodu nemám nárok na odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html). Ja by som v prípade, ak by som si chcela uplatniť odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html), písala dotaz na DRSR a odpočet by som uplatnila len v prípade ich kladného stanoviska.
calawen
29.10.10,18:07
Môžem, možno triviálnu otázku?

Firma kúpila nehnuteľnosť (byt) od FO s cieľom ďalšieho predaja (byt má viac ako 5 rokov od kolaudácie, takže predaj oslobodený od DPH). Prípadné bločky na opravu a rekonštrukciu bytu nebudú vstupovať do DPH na vstupe, ale ako to je s režijnými nákladmi spoločnosti (telefón, PHM, internet, energie...), keď momentálne sa zaoberá iba touto nehnuteľnosťou? Bude si môcť uplatniť odpočet DPH, alebo len čiastočne, či vôbec?

Dúfam, že áno...
calawen
02.11.10,06:22
Môžem, možno triviálnu otázku?

Firma kúpila nehnuteľnosť (byt) od FO s cieľom ďalšieho predaja (byt má viac ako 5 rokov od kolaudácie, takže predaj oslobodený od DPH). Prípadné bločky na opravu a rekonštrukciu bytu nebudú vstupovať do DPH na vstupe, ale ako to je s režijnými nákladmi spoločnosti (telefón, PHM, internet, energie...), keď momentálne sa zaoberá iba touto nehnuteľnosťou? Bude si môcť uplatniť odpočet DPH, alebo len čiastočne, či vôbec?

Dúfam, že áno...

posúvam
KEJKA
02.11.10,06:37
ten byt je kúpený a máte ho vo vlastnictve?
DPH z opráv si neuplatňujete vzhľadom na zamýšľaný predaj?
Do okamihu predaja byt vôbec nevyužívate?
telefón, PHM, internet, energie súvisia s tým bytom alebo so sídlom spoločnosti?
Spoločnosť vykonáva aj inú činnosť okrem predmetnej kúpy bytu?
Dosahuje vôbec iné tržby podliehajúce DPH?
=====================
........aspoň vidíš, prečo doteraz neprišla odpoveď na otázku.
calawen
02.11.10,10:33
ten byt je kúpený a máte ho vo vlastnictve?áno
DPH z opráv si neuplatňujete vzhľadom na zamýšľaný predaj?áno, neuplatňujeme, nakoľko byt bol kúpený za účelom ďalšieho predaja
Do okamihu predaja byt vôbec nevyužívate?vôbec nie je využívaný
telefón, PHM, internet, energie súvisia s tým bytom alebo so sídlom spoločnosti?súvisa so sídlom spoločnosti
Spoločnosť vykonáva aj inú činnosť okrem predmetnej kúpy bytu?v tomto roku vykonávala spoločnosť poradenskú činnosť, možno do konca roku aj sprostredkuje nejaký predaj bytu - bez jeho kúpy
Dosahuje vôbec iné tržby podliehajúce DPH?áno, dosahuje
=====================
........aspoň vidíš, prečo doteraz neprišla odpoveď na otázku.

Odpovede na otázky v texte, vopred ďakujem za ujasnenie tejto problematiky.
KEJKA
02.11.10,10:48
za daných okolností by som režijné výdavky účtovala s plným nárokom na odpočet. Ten byt a jeho predaj v budúcnosti mi pripadá ako jednorazová záležitosť. nakoľko v tej súvislosti žiadna DPH na vstupe nebola uplatnená, tak aj jeho predaj sa bude pravdepodobne dať klasifikovať ako ojedinelý predaj dlhodobého majetku, takže koeficientu sa vyhneš.
pokiaľ budeš mať napr. výdavok za inzerát s DPH zameraný na predaj toho bytu, tak tiež DPH neuplatni, aby to bolo čisté.
Podobne aj iné náklady, ktoré sa budu dať presne vymedziť.
Kedže dosahuje firma iné tržby, z ktorých DPH odvádza, tak tá réžia je namieste.
calawen
02.11.10,17:16
hádam už iba posledná otázka... akým spôsobom sa ráta koeficient na odpočet DPH? Pomer služby podliehajúce DPH ku oslobodeným?

Info, dozvedela som sa, že toho roku už nebude plnenie podliehajúce DPH, preto sa pýtam.

S týmto sa stretávam prvýkrát, preto sa pýtam možno banality pre skúsenejších.
calawen
03.11.10,07:12
posúvam
janapill
10.11.10,20:05
Prosím Vás ako je to pri predaji stavebného pozemku, ktorý získal SZČO v roku 2009, zaradil ho do obchodného majetku a teraz sa tento pozemok rozhodol prepísať na seba ako FO. Ako je to s DPH ? A musí vystaviť nejakú Fa a v akej cene keďže tento majetok sa neodpisoval?
A potom mám ešte jednu otázku v evidencii majetku vo v.o.s. sme mali zaradenú tzv.hospodársku budovu(bol to väčší murovaný sklad), ktorú sme odpisovali a má ešte nejakú ZC. Toho roku sa spoločníci rozhodli, že si ju rozdelia a prepísali ju na základe kúpnopredajnej zmluvy zostavenej notárom jeden si ju prepísal na svoju s.r.o. a druhý do osobného vlastníctva. Ako to vysporiadať ? Ďakujem Vám veľmi pekne.