27Marek
27.03.12,10:39
Dobry den,

Chcel by som sa spytat ci musim podat danove priznanie za rok 2011.

Moja situacia:
Na konci aprila 2011 som sa vratil zo zahranicia(ked som len studoval, ziadne prijmy). Nasledne som bol evidovany od 24.5 do 30.6 na urade prace (nepoberal som ziadnu podporu). Od 1.7. som si zalozil zivnost(niesom platca DPH), zacal som si platit zdravotne poistenie, socialne odvody este nie. Za minuly rok som mal len jednu zakazku od firmy z USA v hodnote 1400 eur.

Cital som, ze ak prijem nepresiahol 1779,65 eur, tak sa nemusi podavat danove priznanie. Plati to aj v mojom pripade? A ak nemusim podat, treba odovzdat danovemu uradu nejake cestne prehlasenie, aby mi neskor nedali pokutu, ze som nepodal danove priznanie. A co potom zo zdravotnou poistovnou?

Velmi pekne dakujem za pripadne odpovede a mozno pomozu aj inym s podobnym problemom :)

Pekny den
kimart
27.03.12,09:09
nakoľko si mal živnosť - ja by som DP podala
Xanti
27.03.12,09:24
Alebo napíš správcovi dane, že nepodávaš DP z dôvodu nizkych príjmov nedosahujúcich polovicu NCZD.
Eva Póčová
27.03.12,09:24
Ahojte,
podľa Vás môžem odpočítať povinné odvody do ZP na základe výpisu z dôvery. Živnostníčka stratila doklady o zaplatení (pošt. poukážky)???:rolleyes:
janula777
27.03.12,09:29
SAMOZREJME, AK TO VYSTAVILA DOVERA.
vanessa2
27.03.12,09:44
viem,že ak by si nemal žiadne príjmy ako szčo ale len doklady o zaplatení napr.odvodov, tak musíš podať danove priznanie, lebo si v strate. v tomto pripade by som vahala, nemal nikto takýto problem a neriesil ho s danovým uradom?
janula777
27.03.12,09:58
Ja by som podala daňové, lebo ak budeš podnikať dalej, budeš možno v zisku a daňovú stratu si môžeš odpísať 7 rokov,takže rozmýšľam do budúcnosti.
veronikasad
27.03.12,10:09
Ja by som podala daňové, lebo ak budeš podnikať dalej, budeš možno v zisku a daňovú stratu si môžeš odpísať 7 rokov,takže rozmýšľam do budúcnosti.
Ak odpovedáš na prvý príspevok - o akej strate píšeš ?
27Marek
27.03.12,10:09
No v podstate som v strate za minuly rok nebol, kedze prijem je 1400eur a za zaplatenie zdravotneho(4 mesiace) je to okolo 184eur. Dakujem za odpovede.. som zvedavy na dalsie nazory
veronikasad
27.03.12,10:13
No v podstate som v strate za minuly rok nebol, kedze prijem je 1400eur a za zaplatenie zdravotneho(4 mesiace) je to okolo 184eur. Dakujem za odpovede.. som zvedavy na dalsie nazory
Marek, ak chceš mať od začiatku poriadok v účtovníctve, podaj DP. Môžeš uplatniť paušálne výdavky, daň ti nevyjde žiadna.

RZZP bude za r.2011 ZP robiť z podkladov z DU. A vypisovať na DU a do ZP, že ti nevznikla povinnosť podať DP ti nezaberie menej času ako vypísanie DP.
janula777
27.03.12,10:36
s tým súhlasím, treba mať v tom poriadok od začiatku a nepríde k žiadnym nedorozumeniam.
27Marek
27.03.12,10:38
Veronika, dakujem za odpoved. Asi mate pravdu, najlepsie bude odovzdat DP, aj ked z vyplnovania DP mi vstavaju vlasy dupkom hore ;)

Vedel by mi niekto poradit co a ako vyplnit (asi toho nebude vela, som bezdetny a ako som pisal jediny prijem za rok 2011 som mal zakazku z USA v hodnote 1409,15eur). Oddiel II, III, IV, V, VII, VIII, XII, XIII, XV, XVI asi vyplnovat nebudem podla toho co citam.
veronikasad
27.03.12,10:41
Veronika, dakujem za odpoved. Asi mate pravdu, najlepsie bude odovzdat DP, aj ked z vyplnovania DP mi vstavaju vlasy dupkom hore ;)

Vedel by mi niekto poradit co a ako vyplnit (asi toho nebude vela, som bezdetny a ako som pisal jediny prijem za rok 2011 som mal zakazku z USA v hodnote 1409,15eur). Oddiel II, III, IV, V, VII, VIII, XII, XIII, XV, XVI asi vyplnovat nebudem podla toho co citam.
Kolko si zaplatil zdr. poistenie a soc.poistenie ? (do 31.12.)
27Marek
27.03.12,10:51
Socialne poistenie som este neplatil..(To ma caka az tento rok). A kedze zivnost som mal od 1.7, a plati sa to spatne dalsi mesiac do 8 dna, mal som zaplatene za jul az november = 5 x 46,06 = 230,3 eur
veronikasad
27.03.12,10:54
Stiahni si bezplatný SW na vyplnenie DP zo stránky www.kros.sk.

Vyplníš v ňom len odd. VI
príjmy = 1400
Výdavky = 40 % z príjmov + zaplatené poistné

Pod tabulkou :
- počet mesiacov 6
- zaškrtneš druhé políčko = uplatňujem výdavky percentom z príjmov
- vyplníš sumu preukázatelne zaplateného poistného
- soc.poistenie
- zdr.poistenie

Samozrejme vyplníš osobné údaje na prvej strane, ak máš nahlásený účet, ktorý používaš na podnikanie - na druhej strane číslo účtu. Na str. 11 počet príloh - 0. Dátum a podpis.

Ostatné údaje ti doplní SW.
veronikasad
27.03.12,11:08
Ešte doplním - v odd. VI vyplňaš riadok 2
27Marek
27.03.12,11:11
Veronika Dakujem velmi pekne, som rad ze sa na Slovensku najdu aj ochotni ludia :) Ak nemam nahlaseny ucet, musim tam napisat ucet kam mi chodia platby?
Eva Póčová
27.03.12,11:17
SAMOZREJME, AK TO VYSTAVILA DOVERA.

Vystavila to dôvera, ale spôsobom, že vytlačili z internetu rozpis platieb, ale nedali na to žiadnu pečietku. Takže preto veľmi váham. Asi to vynechám z účtovníctva.
veronikasad
27.03.12,11:28
Veronika Dakujem velmi pekne, som rad ze sa na Slovensku najdu aj ochotni ludia :) Ak nemam nahlaseny ucet, musim tam napisat ucet kam mi chodia platby?
Mal by tam byť uvedený, ale bude to s pokutou za nesplnenie oznamovacej povinnosti

Pozri si aj odkaz v profile.
janula777
27.03.12,11:29
kamoška si požiadala v dôvere, prišlo jej to poštou a to doložila k DP, bolo to opečiatkované.Robí to tak každoročne. Neviem teda či si si o to potvrdenie požiadala, ak nie tak môžeš aj e mailom a pošlú ti to aj na mail aj poštou. Neviem, ale či sa to dá technicky stihnúť do konca týždňa, zatiaľ by som k daňovému doložila to čo máš a keby sa im to nepáčilo,tak doložíš opečiatkované.
27Marek
27.03.12,11:37
Tak to som nevel, ze som mal nahlasit ucet na DU, viete aka je pokuta? A este ma napadli 2 veci, ako zivnostnik vypisujem FO typ B, ze? A este jedna a hadam aj posledna vec. Ako som pisal zakazka bola pre firmu z USA, netreba tam nic specialne vypisovat koly tomu?
27Marek
28.03.12,06:44
Ja uz to mam za sebou :)

Mozno to niekomu pomoze, tak to sem napisem:

Ak ste vlani nezarobili viac ako 1779,65 eur staci poslat cestne prehlasenie. (ale ak aj odovzade DP, nic sa nedeje ;) )
A co sa tyka nahlasenia bankoveho uctu na DU: Nahlasuje sa len podnikatelsky ucet (ak mate klasicky, nahlasovat netreba)