J.P.P.
08.02.06,09:57
Mám príjem zo závislej činnosti z jednej firmy a súčasne na základe autorského zákona z druhej firmy. V druhej firme mi vystavili potvrdenie o príjme autorská odmena 20000, diéty domáce 1000, diéty zahraničné 9000. Započítavam aj tieto diéty do príjmu podľa par. 6 ods. 2a? Ak áno, môžem si z nich uplatniť paušálne výdavky 25%.
Tweety
08.02.06,09:00
Mám príjem zo závislej činnosti z jednej firmy a súčasne na základe autorského zákona z druhej firmy. V druhej firme mi vystavili potvrdenie o príjme autorská odmena 20000, diéty domáce 1000, diéty zahraničné 9000. Započítavam aj tieto diéty do príjmu podľa par. 6 ods. 2a? Ak áno, môžem si z nich uplatniť paušálne výdavky 25%.
Diéty nepodliehajú dani z príjmu.:eek:
J.P.P.
08.02.06,09:56
Nie sú predmetom dane iba pre závislú činnosť par. 5 ods.5a. Ten sa ale nevzťahuje na autorskú zmluvu, ktorá je podľa par. 6 ods.2 a keďže tu nie sú vylúčené, tak by mali byť považované za príjem.
Jozef Mihál
08.02.06,10:11
Diety Vám nemôže vyplácať firma, ktorá Vás vypláca podľa autorského zákona. Ak máte dohodnuté, že Vaša odmena bude interne pozostávať aj z "diét", nejde o cestovné náhrady v zmysle príslušného zákona a je to Váš zdaniteľný príjem. Pri ktorom si samozrejme môžete uplatniť paušálne výdavky.
J.P.P.
08.02.06,10:44
znamená to, že účtovníčka mi vydala nesprávne potvrdenie keď mi to rozpísala tak ako je uvedené vyššie? Mám si pýtať nové, alebo to len spočítať a DU nech sa trápi
Jozef Mihál
08.02.06,10:56
Asi máte nejakú zmluvu s uvedenou firmou. Podľa tejto zmluvy máte zrejme nárok na to, čo v tejto diskusií označujeme ako "Diéty". Účtovníčka Vám teda dala doklad, kde Váš príjem rozdelila na "diéty" a "ostatné" - aby Vám bolo jasné, za čo Vám vlastne zaplatili.

Na daňové účely to však je jedna spoločná suma, ktorú si zahrniete do daňového priznania.