dubaj
27.03.12,17:40
Dobry den vsetkym, rad by som sa poradil s niekym, kto ma skusenosti ohladne nasledovnej situacie. Pred asi 8 rokmi sme s manzelkou zalozili s.r.o. s predmetom podnikania - poskytovanie sluzieb BOZP. Firmu sme rozbiehali pocas materskej dovolenky, ja som bol medzitym a stale som zamestnany na TPP v zahranici. Manzelka po skonceni materskej nastupila vo vlastnej s.r.o. ako zamestnanec na TPP. Je zaroven spolocnikom i konatelom. Vzhladom k neuspesnemu vyberovemu konaniu sme vsak prisli o najvyznamnejsiu zakazku, ktora tvorila cca 90% obratu. Firma sa v momente ocitla bez prijmu, samozrejme nejake uspory ostali. No 10% z povodneho obratu vystaci ledva na uhradenie zakladnych nakladov, uctovnictva a pod. Na vyplatu pre manzelku uz neostali zdroje. Manzelka si bude hladat novu pracu resp. nove zakazky, ale do tohto casu bude bez prijmu. Samozrejme to ma vplyv aj na rodinny rozpocet. Kedze je spolocnikom v s.r.o., nema narok na podporu v nezamestnanosti. Preto moja otazka znie, co by ste doporucili, aky postup.
Uvazujeme nad viacerymi alternativami, ale pred rozhodnutim potrebujeme prakticke rady.
1. Manzelka vystupi s s.r.o., prevedie podiel na mna a moze poberat podporu. Kedze konatel nie je szco, mohla by ostat vo firme ako konatel. A v case kym by hladala pracu, moze zaroven hladat zakazky. Podla vyvoja sa potom rozhodne, ci podnikanie uplne ukonci, resp. najde dostatok zakaziek a zasa sa zamestna vo vlastnej s.r.o..
Problemom tohto riesenia vsak je, ze je administrativne narocnejsie a zaroven neviem, ci staci aby niektore viazane zivnosti vykonavala iba ako konatel bez prijmu (toto je totiz podmienka priznania podpory). Co Vy na to?
2. Manzelka ostane ako spolocnik v s.r.o., nebude mat narok na podporu, ale kedze bude bez aktivneho prijmu (zo spolocnosti dostane vypoved), ako to bude s platenim povinnych odvodov? Ma sa registrovat na urade prace a odvody bude platit stat?
3. Manzelka bude vykonavat cinnost (hladat zakazky) ako konatel na zaklade mandatnej zmluvy za minimalnu odmenu, napr. 50€ mesacne. Bude potom platit iba ZP?
4. Ma zmysel usetrene peniaze na firemnom ucte pouzit napr. na to, aby zostala v TPP, ale len na urovni minimalnej mzdy? Platili by sme iba odvody, na ucet by nedostavala nic...

Mam mnozstvo otaznikov, na ktore nemam jednoznacnu odpoved. Ziadne riesenie nie je idealne, ale mozno mi poradite.
KEJKA
27.03.12,15:45
vymenoval si viac-menej všetky možnosti,
tie viazané by sa mohli pri zmene spoločníka zrušiť, obnovíte to až ked bude zakazka /aj tak sa dá/, aspoň bude mať podporu.
Ak sa zmierite s tým, že nebude brať podporu, môže byť naďalej zamestnaná, napr na 5 hod. v týždni, takže naďalej jej firma bude platiť odvody a ona sa nemusí nikde registrovať a ušetríte aj na mzde aj na odvodoch.
dubaj
27.03.12,16:23
Dakujem za rychlu odpoved. Rusenie viazanych zivnosti by vsak mohlo sposobit problem s tymi zostavajucimi zakazkami. Sluzby totiz stale poskytujeme, akurat ich objem je velmi maly. Ak by sme zrusili zivnost, nemohli by sme v oblasti podnikat vobec, resp. iba nelegalne. Ak sa vsak nemylim, tak pre vykon viazanych zivnosti musi byt alebo spolocnik alebo zamestnanec (resp. konatel na mandatnu zmluvu). Nie som si isty, ci staci byt vo firme konatelom bez zmluvy a zodpovedat za vykon viazanych zivnosti. Neviete nahodou?