emarosl
27.03.12,21:10
Dobrý deň prajem,

prosím, nájde sa niekto, kto mi poradí ohľadom doručovania podľa zákona o správe daní? Už som si o tom veľa zisťoval a teraz som našiel na nete tento príklad (uvedomujem si, že od 1.12.2012 je nový zákon o správe daní (daňový poriadok)...., ale myslím si, že tento príklad je stále aktuálny...):

---------------------------------
Príklad č. 6:
Správca dane doručoval daňovému subjektu prostredníctvom pošty rozhodnutie o uložení pokuty. Poštový doručovateľ 7. 2. 2011 nezastihol daňový subjekt (adresáta) na adrese trvalého bydliska, preto mu zanechal v poštovej schránke oznámenie, že písomnosť sa pokúsi doručiť dňa 8. 2. 2011 o 9.00 hod. V uvedený deň opäť adresát nebol zastihnutý na mieste trvalého bydliska, preto mu poštový doručovateľ oznámil, že písomnosť bude uložená na pošte po dobu 18 dní. Lehota na vyzdvihnutie zásielky uloženej na pošte začala plynúť nasledujúci deň po oznámení o uložení písomnosti, t. j. od 9. 2. 2011. Daňový subjekt si prevzal rozhodnutie dňa 26. 2. 2011, t. j. v posledný deň lehoty uvedenej v oznámení. Proti rozhodnutiu o uložení pokuty podal odvolanie. Správca dane odvolanie zamietol, pretože sa rozhodnutie o uložení pokuty stalo právoplatným v súlade s § 17 ods. 3 zákona o správe daní uplynutím 15. dňa odo dňa uloženia rozhodnutia, t. j. 23. 2. 2011.

-------------------------------------

A chcel by som Vás poprosiť o radu, či je tento príklad správny... Mám minimálne dve otázky, čo sa obávam, či je to správne alebo nie a to konkrétne tieto:

1.
Stalo sa rozhodnutie právoplatné naozaj 23.2.2011??? Nebolo to až 15 dní odo dňa doručenia, t.j. 15 dní od 23.2.2011, t.j. nie je toto rozhodnutie o uložení pokuty právoplatné až v marci???

2.
Je to v poriadku ak doručovateľka napíše 18-dňovú úložnú lehotu? Nemala by napísať na oznámení o uložení zásielky 15-dňovú úložnú lehotu? Ako má potom vedieť obyčajný človek, že aj keď si zásielku prevezme 18. deň, že mu bola zásielka doručená prostredníctvom fikcie doručovania už 15. deň po uložení zásielky???


Prosím, poradíte nám?

Ďakujem pekne za Vašu pomoc!
emarosl
28.03.12,09:52
Nikto nám, prosím, nevie poradiť? Ja som si ešte študoval § 17 zákona č. 511/1992 ako aj nový daňový poriadok (zákon č. 563/2009) a v obidvoch sa rovnako píše:

Ak si nevyzdvihne fyzická osoba (adresát) písomnosť do 15 dní od jej uloženia, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, aj keď sa fyzická osoba o uložení nedozvedela.

Tzn. že až 15 deň sa považuje za doručenie a teda lehota na odvolanie začína plynúť až v 16 deň po uložení zásielky, nie???

Ďakujem krásne za vaše rady!