LucasKE
28.03.12,09:18
Ideme stavat zaklady pre nepodpivniceny bungalov a chcel by som sa opytat/poradit na lezate rozvody kanalizacie a vody, ktore budu v zemi pod betonovou doskou.
Na vodu pouzijeme colovu PE ruru, v dostatocnej hlbke, aby nezamrzala voda v zime. Priechodky v betonovych pasoch su mi tiez jasne. Teraz kanalizacia:
V zemi bude oranzova rura 110-ka, ku ktorej budu pripojene ostatne rury, ktore budu vytiahnute nad betonovu dosku. Existuju oranzove a sive rury roznych rozmerov a mne vychadza tak, ze kde bude potrebny vacsie prietok odpadu (napriklad WC), tak sa vyvedie nad zaklad 110-ka rura a napriklad do kuchyne pod omyvadlo bude stacit vyviest sivu ruru. Aky priemer sa odporuca na tieto tensie rury?
Kolko maju vytrcat rury nad doskou, aby sa s tym dalo neskor bez problemov robit?
alltracboy
28.03.12,10:38
daj vsade oranzove, ked ti niekto odkopne tu sedu ruru tak sa zapotis pri sekani do betonu. potom sa to zo 110 zredukuje ako potrebujes tesne nad zakladovkou. Idealny stav je ak presne vies pokial ti pojde beton (zamerat laserovou vodovahou) a skratit rury tak aby tam ostala aj priruba s gumovym tesnenim tesne nad dekou, ale nevadilo by a k bude 2cm zapustena v betone.
Druha moznost je ist nad beton nejakym odrezkom rury ktory sa potom nahreje a donho vsunie rura s prirubou. cast ktora bude v betone by som este obalil 5mm mirelonom co ulahci vymenu pokial sa nieco stane.Nad zakladovkou staci aby trcalo 10-15cm. Ked bude viac tak sa to zreze neskor.
alltracboy
28.03.12,10:49
na bezne umyvadlo staci aj 40 rura, na drvic odpadu 50mm.
LucasKE
28.03.12,12:21
Cize pod celou betonovou doskou budu len oranzove rury 110? Ziadne sive? Ja teraz riesim iba zaklady, preto sa pytam... Potom na betonovu dosku pojde este zateplenie, podlahovka a poter..cize tie 110 rury by mali byt tak urobene aby priruba s gumovym tesnenim bola zarovno s dekou alebo az s poterom?
alltracboy
28.03.12,12:35
tie oranzove su odolnejsie a z hrubsieho plastu. pokial skocis na oranzovu tak sa jej nic nestane, o tej sedej dost pochybujem. zarovno deky, cim nizsie bude prvy spoj o to lepsie sa bude robit pripadne spadovanie-napriklad sprchovy zlab zapusteny do podlahy. Ono to moze byt aj v deke, ale potom treba obalit ruru niecim co vytvori medzeru medzi rurou a betonom aby sa tam dala vsunut rura. Ja by som to uz robil tak ako som pisal. Co usetris na cene materialu, o to horsie sa ti potom bude robit pripojenie na vnutornu kanalizaciu.
marko182
28.03.12,14:11
V zakladoch by sa mali pouzivat IBA oranzove (tzv. KG) rury. Pokial viem, tak sive rury sa pouzivaju iba na vnutorne rozvody a to prave z dovodu, ktory spominal alltracboy. Oranzove rury su odolnejsie na tlak, sive naopak na teplotu.
lapejko
28.03.12,19:43
na kanalizáciu by mal byť projekt, ak je v dome viac WC pod platňou by už mala byť rúra fi 125 a ak je k revíznej šachte viac ako 5 m alebo minimálny možný spád je vhodné použiť rúru 160-ku. Hrdlá by mali byť v chráničke alebo pružnom obale zakryté zátkou a nad povrchom platne asi 1-3 cm.
LucasKE
29.03.12,05:26
Bude to maly domcek (bungalow) cize jedno WC, vana, sprchovy kut a zopar umyvadiel. Ziadna umyvacka, ziadna drvicka. Ja som sa pytal hlavne preto, ze som uz videl po stavbach trcat z platne aj sive aj oranzove rury.
Dakujem za odpovede, pomohli mi, pretoze sa v podstate zhodujete, ze pod platnou by mali byt iba oranzove rury.