kamikaze1978
28.03.12,10:10
Dobrý deň, poraďáci.
Priateľka je FO-podnikateľ a potrebuje na pár mesiacov MV. Ja ako (už) FO-nepodnikateľ by som jej chcel prenajať MV za symbolickú cenu (oficiálne by som sa nahlásil na DÚ a robil si daňové priznania). Predať jej ho nechcem. Len by som potreboval vedieť ako je to s účtovaním PHM, prípadne amortizácie za vozidlo (+0,183€ za km) ak je vozidlo prenajímané od FO-nepodnikateľa. Už som sa na to pýtal pár ľudí aj prehľadal web, ale dostal som odpovede od "nemôže si prenajať vozidlo od osoby, ktorá nemá v predmete podnikania prenájom" až po "nie je problém; dá si tam PHM + amortizáciu okrem opráv" :(.
Vopred ďakujem za odpoveď.
veronikasad
28.03.12,08:12
amortizáciu je možné upltniť len pri vlastnom MV nezaradenom do obch.majetku, alebo MV v BSM.
Pri prenajatom MV je VOZD nájomné+ďalšie náklady, dohodnuté v nájomnej zmluve
kamikaze1978
28.03.12,08:27
amortizáciu je možné upltniť len pri vlastnom MV nezaradenom do obch.majetku, alebo MV v BSM.
Pri prenajatom MV je VOZD nájomné+ďalšie náklady, dohodnuté v nájomnej zmluve
Ďakujem za odpoveď.
Ale tým pádom by som si musel ja ako FO-N dať do daňového priznania príjem z prenájmu, z ktorého by som následne musel odviesť daň. Takže by som bol na tom takmer rovnako (prenájom a PHM síce zníži jej základ dane, ale otázne je, že či by mi to stálo za to, aby som sa musel registrovať na DÚ a robiť si DP) a tým pádom by bolo jednoduchšie dať jej rovno kľúče od auta a nech si platí PHM v hotovosti a eviduje to ako osobnú spotrebu, nie? Ja som jej to chcel prenajať napr. za 1€ a náklady (okrem poistiek a servisu) nech si dáva do JÚ.