Alenka358
28.03.12,10:54
Dobrý deň, poraďte mi prosím čo s KS na nákladových a výnosových účtoch z minulého roka. Prebrala som účtovníctvo od externej účtovníčky a nahodila som si začiatočné stavy na aktívnych a pasívnych účtoch, len neviem čo z N a V, mám to takisto nahodiť ako to písalo v príručke, cez účtovný rozvrh??? Náklady a výnosy by mali byť na začiatku nulové, či sa mýlim??? Čo mám vlastne robiť s nákladmi a výnosmi, ešte som nikdy nerobila prechody a to už vôbec nahadzovanie do iného programu. A ešte by som chcela vedieť ako vytvoriť karty majetku ak účtujem od januára, ale majetok evidujeme aj zo starších rokov, účtovníčka mi vytlačila zoznam kariet majetku. Vie mi niekto s týmto poradiť. Ďakujem
AdelaS
01.04.12,20:04
Ahoj Alenka,
N a V nenahadzuješ - tie sa bilancovali len kvôli HV na konci roka. Takže sa nemýliš - na začiatku roka musia byť "nulové". Začínaš v Omege iba tento rok, alebo ste používali doteraz iný sofvér? V Omege je možnosť "preklopiť" účtovníctvo. Majetok musíš zaevidovať na nové karty DM - v Omege môžeš nastaviť aj začiatok používania v minulých rokoch - samo ti nahodí odpisy.
Alenka358
02.04.12,20:10
Ahoj Adela, ďakujem za radu. V omege začínam účtovať len tento rok, externá účtovníčka účtovala v MRP-čku. A ten majetok - z toho mám najväčšiu dilemu, pretože ak mi nahodí odpisy za staré roky, tak pri niektorých kartách DM už nemám zostatkovú cenu majetku (čiže je úplne odpísaný), lenže podľa výstupov od účtovníčky ešte majetok má nejakú hodnotu... Môžem nahodiť majetok aj so zostatkovou cenou, ktorú mám od účtovníčky??? Može to byť aj tým, že účtovníčka neodpisovala majetok po celé obdobie od kedy sme si ho zaobstarali??? Lebo inak si to neviem vysvetliť... nastavila som si presne spôsob ako účtovníčka odpisovala majetok a mi vyšlo, že už mal byť dávno odpísaný, poraď mi prosím Adelka, Omega je pre mňa nová, už aj tak sa v nej dosť orientujem, ale ešte všetko mi nie je jasné... ďakujem
AdelaS
05.04.12,21:01
Joj, Alenka, aj mne sa stalo niečo podobné, je to veľmi nepríjemná záležitosť. V Omege sa dajú odpisy napísať "natvrdo", takže asi budeš musieť poprepisovať odpisy tak, ako boli doteraz realizované. Budeš sa s tým musieť trošku pohrať. Ak boli zle vypočítavané, resp. neboli zahrnuté do nákladov v niektorom období, kedy v nákladoch mali byť, skús zvážiť, či by nebola najlepšia cesta vypočítať odpisy správne a za jednotlivé obdobia podať doplňujúce výkazy na daňový úrad. Ťažko posúdiť, či účtovníčka správne odpisovala majetok, alebo nie, je možné aj to.