ID6242
28.03.12,12:43
Zdravím Vás,

rozhodol som sa zriadiť si živnosť popri zamestnaní. Vo väčšine vecí mám jasno, ale potreboval by som poradiť v niektorých veciach.

1. Neviem, ako sa to vyvinie v prvom roku a tak nemôžem s určitosťou povedať, či bude pre mňa o rok pri podávaní prvého daňového priznania vhodnejšie rátať s realnymi nákladmi, alebo uplatniť si 40% paušálne výdavky. Z toho dôvodu neviem, či mám začať viesť JÚ, alebo evidenciu potrebnú v prípade paušálnych výdavkov.
Mám pocit, že by som si na začiatok viedol iba evidenciu, ono aj poplatok účtovníčke, ktorý by som na začiatku ušetril sa ráta, lenže čo ak si budem chcieť pred podaním DP uplatniť reálne náklady? Dajme tomu, že by som si odkladal potvrdenia o výdavkoch. To by som potom musel dať všetko účtovníčke, aby to za celý rok "hodila" do JÚ a spravila DP? Nebolo by to kopec práce?
A ako by to bolo naopak - v prípade, že by som si začal od začiatku platiť účtovníčku, ktorá by viedla JÚ (sám si na účtovníctvo netrúfam, radšej to zverím do rúk odborníkovi, samozrejme rátam s tým, že to lacné nebude), ale vyšlo by mi pred prvým DP výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky?
Čo by ste odporučili?
Pozeral som tu zopár tém, ale všade sa píše o prechode medzi JÚ a pauš. výd. po niekoľkoročnom podnikaní. Ja však ešte len začínam a netuším čo bude pre mňa výhodnejšie.

2. Pri výpočte dane som si všimol, že sa dá odpočítať nejaká "nezdaniteľná časť" okolo 4000€. Možno je to otázka hodne dopredu keďže mňa čaká DP najbližšie o rok, ale zaujíma ma, či ma na túto položku právo každý živnostník? Čo to je zač na nezdaniteľná časť?

3. Medzi jeden z mojich predmetov podnikania patrí aj (tuším č.23) - Nákup za účelom predaja MO / VO. V prípade predaja budem vystavovať faktúry. Niekedy ale budem potrebovať vypísať príjmový pokl. doklad a zobrať hotovosť, až následne spraviť faktúru (môže to takto fungovať?). Budem v tomto prípade potrebovať pokladničnú tlačiareň? Jedná sa napr. o predaj PC príslušenstva, alebo ak mi bude chcieť niekto v obyčajnej domácnosti zaplatiť za PC službu priamo na mieste v hotovosti, nie prevodom na účet.

Za všetky postrehy vopred ďakujem
hornak.ebsr
28.03.12,11:54
Zdravím Vás,

rozhodol som sa zriadiť si živnosť popri zamestnaní. Vo väčšine vecí mám jasno, ale potreboval by som poradiť v niektorých veciach.

1. Neviem, ako sa to vyvinie v prvom roku a tak nemôžem s určitosťou povedať, či bude pre mňa o rok pri podávaní prvého daňového priznania vhodnejšie rátať s realnymi nákladmi, alebo uplatniť si 40% paušálne výdavky. Z toho dôvodu neviem, či mám začať viesť JÚ, alebo evidenciu potrebnú v prípade paušálnych výdavkov.
Mám pocit, že by som si na začiatok viedol iba evidenciu, ono aj poplatok účtovníčke, ktorý by som na začiatku ušetril sa ráta, lenže čo ak si budem chcieť pred podaním DP uplatniť reálne náklady? Dajme tomu, že by som si odkladal potvrdenia o výdavkoch. To by som potom musel dať všetko účtovníčke, aby to za celý rok "hodila" do JÚ a spravila DP? Nebolo by to kopec práce?
A ako by to bolo naopak - v prípade, že by som si začal od začiatku platiť účtovníčku, ktorá by viedla JÚ (sám si na účtovníctvo netrúfam, radšej to zverím do rúk odborníkovi, samozrejme rátam s tým, že to lacné nebude), ale vyšlo by mi pred prvým DP výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky?
Čo by ste odporučili?
Pozeral som tu zopár tém, ale všade sa píše o prechode medzi JÚ a pauš. výd. po niekoľkoročnom podnikaní. Ja však ešte len začínam a netuším čo bude pre mňa výhodnejšie.

Na tvojom mieste by som viedol daňovú evidenciu (odkladal všetky doklady a písal tabuľku) a keď na konci roka medzi 1.1.2013 - 31.3.2013 zistíš, že ti je lepšie podať reálne výdavky tak všetko odnesieš účtovníčke, ktorá ti to spracuje. Keďže práve konči daňové obdobie tak ti môžem povedať začni to riešiť hneď po novom roku lebo keď za pani účtovníčkou prídeš v polke marca zaručene ťa zožerie. :)

2. Pri výpočte dane som si všimol, že sa dá odpočítať nejaká "nezdaniteľná časť" okolo 4000€. Možno je to otázka hodne dopredu keďže mňa čaká DP najbližšie o rok, ale zaujíma ma, či ma na túto položku právo každý živnostník? Čo to je zač na nezdaniteľná časť?

Nezdaniteľná časť na daňovníka sa týka každej osoby, ktorá aktívne vykonáva činnosť čiže si ju budeš môcť uplatniť aj ty. Pokiaľ máš príjem aj zo závislej činnosti tak je dosť pravdepodobné, že ťa ani nezdaniteľná časť nezachráni.

3. Medzi jeden z mojich predmetov podnikania patrí aj (tuším č.23) - Nákup za účelom predaja MO / VO. V prípade predaja budem vystavovať faktúry. Niekedy ale budem potrebovať vypísať príjmový pokl. doklad a zobrať hotovosť, až následne spraviť faktúru (môže to takto fungovať?). Budem v tomto prípade potrebovať pokladničnú tlačiareň? Jedná sa napr. o predaj PC príslušenstva, alebo ak mi bude chcieť niekto v obyčajnej domácnosti zaplatiť za PC službu priamo na mieste v hotovosti, nie prevodom na účet.

Podľa zákona o používaní ERP musíš evidovať každú hotovosť (okrem presne vymedzených prípadov). A to, že vezmeš peniaze ešte pred vystavením daňového dokladu - faktúry sa rieši zálohovou faktúrou, ku ktorej však musíš tiež pricapiť doklad z pokladnice.

Za všetky postrehy vopred ďakujem

v texte
ID6242
28.03.12,12:09
Na tvojom mieste by som viedol daňovú evidenciu (odkladal všetky doklady a písal tabuľku) a keď na konci roka medzi 1.1.2013 - 31.3.2013 zistíš, že ti je lepšie podať reálne výdavky tak všetko odnesieš účtovníčke, ktorá ti to spracuje. Keďže práve konči daňové obdobie tak ti môžem povedať začni to riešiť hneď po novom roku lebo keď za pani účtovníčkou prídeš v polke marca zaručene ťa zožerie. :) Myslel som si, že to bude asi najvhodnejšie riešenie.
Nezdaniteľná časť na daňovníka sa týka každej osoby, ktorá aktívne vykonáva činnosť čiže si ju budeš môcť uplatniť aj ty. Pokiaľ máš príjem aj zo závislej činnosti tak je dosť pravdepodobné, že ťa ani nezdaniteľná časť nezachráni.Takže ja budem podávať jedno DP, v ktorom budú zhrnuté spoločné prijmy zo zamestnania + živnosti ??
Podľa zákona o používaní ERP musíš evidovať každú hotovosť (okrem presne vymedzených prípadov). A to, že vezmeš peniaze ešte pred vystavením daňového dokladu - faktúry sa rieši zálohovou faktúrou, ku ktorej však musíš tiež pricapiť doklad z pokladnice.Takže musím mať ERP? Mne sa zdá, že som koľko krát kupoval takto od rôznych iných živnostníkov a vždy mi dali taký ten červený, ručne vypísaný Príjmový pokladničný doklad a neskôr mi zaslali faktúru .. Inak ďakujem za rýchlu odpoveď!
hornak.ebsr
28.03.12,13:15
Áno, DP typ B.

Áno od 1.1.2012 majú aj takýto živnostníci buď pokladnicu alebo neberú hotovosť.
ID6242
28.03.12,15:03
Fúha, takže tým sa mi vlastne zdaní aj príjem zo zamestnania .. prečo to vlastne tak je, že pokiaľ mám príjem zo závislej činnosti, tak mám nulové dane, ale akonáhle sa stanem SZČO, tak sa mi pri tom zdaní aj príjem zo závislej činnosti?

Pokladnica mi príde celkom ako ďalší nezmysel, to bude teda sranda oznamovať domácemu užívateľovi PC, že mu pošlem faktúru :rolleyes:

A ako to bude s odvodmi do SP a ZP?

SP: Moje informácie sú také, že do SP prvý rok neplatím, pretože nemajú mi z čoho (minulý rok som nepodnikal) vyrátať výšku odvodov. Takže tento rok bude platiť iba zamestnávateľ. A čo o rok pri zúčtovaní? Keďže moje príjmi sa zrátajú, určite budem musieť začať platiť aj do SP. Ako sa to ale rozdelí medzi mňa a zamestnávateľa?

ZP: Preddavky si prvý rok môžem nastaviť na 0€, lenže potom o rok pri zúčtovaní musím rátať s nedoplatkom. Takže preddavky si nastavím na minimálnu hodnotu (okolo 47€?) a znova - čo o rok pri zúčtovaní? Ako sa ďalšie preddavky vyrátajú a ako sa to rozdelí medzi mňa a zamestnávateľa?
hornak.ebsr
28.03.12,15:20
Do úvahy sa berie príjem daňovníka za určité obdobie. Takže príjmy sa spočítajú a odpočíta sa nezdaniteľná časť odpočítajú sa preddavky, ktoré zaplatil zamestnávateľ a zvyšok sa zdaní 19%.

SP a ZP posúvam, nech sa k tejto problematike vyjadria mzdári.
ID6242
28.03.12,16:03
Ešte by som sa vrátil k ERP. Trocha som si prešiel aj tému tu na Porade. V prílohe ERP - zoznam služieb k 1.1.2012, ktoré sa musia registrovať v ERP nefigurujú PC služby. To znamená, že pokiaľ mi zákazník zaplatí v hotovosti za PC služby (napr. odvírenie PC), nemala by byť ERP potrebná. Tak isto, keď prídem k zákazníkovi, ktorý chce platiť v hotovosti napr. za výmenu grafickej karty v jeho PC za novú, predávam mu službu (výmenu grafickej karty), ktorá nemusí byť evidovaná v ERP. Tým pádom ja ERP nepotrebujem (pokiaľ si odomňa niekto vyslovene nekúpi tú grafickú kartu v hotovosti a nenainštaluje si ju sám - vtedy by som predal tovar). Chápem to správne?
alohamercy
28.03.12,16:46
koľko mesiacom podnikania mám uviesť ak som začal živnosť od 21.6.2011? Mám počítať už aj jún aj keď to nebolo od 1.? Ďakujem
1. 6 mesiacov resp.
2. 7 mesiacov
hornak.ebsr
28.03.12,16:54
Ešte by som sa vrátil k ERP. Trocha som si prešiel aj tému tu na Porade. V prílohe ERP - zoznam služieb k 1.1.2012, ktoré sa musia registrovať v ERP nefigurujú PC služby. To znamená, že pokiaľ mi zákazník zaplatí v hotovosti za PC služby (napr. odvírenie PC), nemala by byť ERP potrebná. Tak isto, keď prídem k zákazníkovi, ktorý chce platiť v hotovosti napr. za výmenu grafickej karty v jeho PC za novú, predávam mu službu (výmenu grafickej karty), ktorá nemusí byť evidovaná v ERP. Tým pádom ja ERP nepotrebujem (pokiaľ si odomňa niekto vyslovene nekúpi tú grafickú kartu v hotovosti a nenainštaluje si ju sám - vtedy by som predal tovar). Chápem to správne?

Pozrel som sa v zákone a máte pravdu nie je to tam jasne definované. Doporučujem zatelefonovať na daňove riaditeľstvo alebo si zadať dopyt elektronicky pokiaľ už fungujú ... www.drsr.sk
hornak.ebsr
28.03.12,16:54
koľko mesiacom podnikania mám uviesť ak som začal živnosť od 21.6.2011? Mám počítať už aj jún aj keď to nebolo od 1.? Ďakujem
1. 6 mesiacov resp.
2. 7 mesiacov

7
ID6242
28.03.12,17:07
Ok, skúsim sa ešte spýtať v inej téme, potom by som skúsil to daňové.

Ak by mi niekto vedel ešte poradiť s tými odvodmi, bol by som vďačný:

SP: Moje informácie sú také, že do SP prvý rok neplatím, pretože nemajú mi z čoho (minulý rok som nepodnikal) vyrátať výšku odvodov. Takže tento rok bude platiť iba zamestnávateľ. A čo o rok pri zúčtovaní? Keďže moje príjmi sa zrátajú, určite budem musieť začať platiť aj do SP. Ako sa to ale rozdelí medzi mňa a zamestnávateľa?

ZP: Preddavky si prvý rok môžem nastaviť na 0€, lenže potom o rok pri zúčtovaní musím rátať s nedoplatkom. Takže preddavky si nastavím na minimálnu hodnotu (okolo 47€?) a znova - čo o rok pri zúčtovaní? Ako sa ďalšie preddavky vyrátajú a ako sa to rozdelí medzi mňa a zamestnávateľa?
Economic
29.03.12,13:20
Zdravím Vás,

rozhodol som sa zriadiť si živnosť popri zamestnaní. Vo väčšine vecí mám jasno, ale potreboval by som poradiť v niektorých veciach.

1. Neviem, ako sa to vyvinie v prvom roku a tak nemôžem s určitosťou povedať, či bude pre mňa o rok pri podávaní prvého daňového priznania vhodnejšie rátať s realnymi nákladmi, alebo uplatniť si 40% paušálne výdavky. Z toho dôvodu neviem, či mám začať viesť JÚ, alebo evidenciu potrebnú v prípade paušálnych výdavkov.
Mám pocit, že by som si na začiatok viedol iba evidenciu, ono aj poplatok účtovníčke, ktorý by som na začiatku ušetril sa ráta, lenže čo ak si budem chcieť pred podaním DP uplatniť reálne náklady? Dajme tomu, že by som si odkladal potvrdenia o výdavkoch. To by som potom musel dať všetko účtovníčke, aby to za celý rok "hodila" do JÚ a spravila DP? Nebolo by to kopec práce?
A ako by to bolo naopak - v prípade, že by som si začal od začiatku platiť účtovníčku, ktorá by viedla JÚ (sám si na účtovníctvo netrúfam, radšej to zverím do rúk odborníkovi, samozrejme rátam s tým, že to lacné nebude), ale vyšlo by mi pred prvým DP výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky?
Čo by ste odporučili?
Pozeral som tu zopár tém, ale všade sa píše o prechode medzi JÚ a pauš. výd. po niekoľkoročnom podnikaní. Ja však ešte len začínam a netuším čo bude pre mňa výhodnejšie.

2. Pri výpočte dane som si všimol, že sa dá odpočítať nejaká "nezdaniteľná časť" okolo 4000€. Možno je to otázka hodne dopredu keďže mňa čaká DP najbližšie o rok, ale zaujíma ma, či ma na túto položku právo každý živnostník? Čo to je zač na nezdaniteľná časť?

3. Medzi jeden z mojich predmetov podnikania patrí aj (tuším č.23) - Nákup za účelom predaja MO / VO. V prípade predaja budem vystavovať faktúry. Niekedy ale budem potrebovať vypísať príjmový pokl. doklad a zobrať hotovosť, až následne spraviť faktúru (môže to takto fungovať?). Budem v tomto prípade potrebovať pokladničnú tlačiareň? Jedná sa napr. o predaj PC príslušenstva, alebo ak mi bude chcieť niekto v obyčajnej domácnosti zaplatiť za PC službu priamo na mieste v hotovosti, nie prevodom na účet.

Za všetky postrehy vopred ďakujem

Podľa môjho názoru, keď máš trvalý pracovný pomer pre teba je ekonomicky výhodnejšie založiť si sro. Z tejto zaplatíš iba 19 % daň zo zisku a neplatíš žiadne odvody do SP alebo ZP. Pouvažuj nad tým.
kulmar
29.03.12,13:30
Ahojte,

chcela by som sa opýtať niečo k tej téme, živnostník podniká už druhý rok. Prvý rok si uplatnil paušálne výdavky - za rok 2010 boli 60% - za rok 2011 je to 40% - aj nezdaniteľná položka sa znížila - samozrejme už sa neoplatí uplatňovať paušálne výdavky - bude platiť veľkú daň. Rozhodol sa pre vedenie účtovníctva - len sa chcem spýtať, či pri podávaní daňového priznania - príloha výkaz o majetku a záväzkoch - môže byť uvedená 0 za minulé obdobie aj zdaňovacie obdobie - v pokladničnom denníku je na nule - prebytok sa zaúčtoval ako osobná spotreba?
veronikasad
29.03.12,14:25
Ahojte,

chcela by som sa opýtať niečo k tej téme, živnostník podniká už druhý rok. Prvý rok si uplatnil paušálne výdavky - za rok 2010 boli 60% - za rok 2011 je to 40% - aj nezdaniteľná položka sa znížila - samozrejme už sa neoplatí uplatňovať paušálne výdavky - bude platiť veľkú daň. Rozhodol sa pre vedenie účtovníctva - len sa chcem spýtať, či pri podávaní daňového priznania - príloha výkaz o majetku a záväzkoch - môže byť uvedená 0 za minulé obdobie aj zdaňovacie obdobie - v pokladničnom denníku je na nule - prebytok sa zaúčtoval ako osobná spotreba?
tomuto nerozumiem.

Majetok nie je len hotovosť v pokladni.
ID6242
29.03.12,14:44
Podľa môjho názoru, keď máš trvalý pracovný pomer pre teba je ekonomicky výhodnejšie založiť si sro. Z tejto zaplatíš iba 19 % daň zo zisku a neplatíš žiadne odvody do SP alebo ZP. Pouvažuj nad tým.

Chcel som najprv skúsiť živnosť. V živote som nepodnikal, takže neviem čo môžem očakávať a ako to budem zvládať. Založiť a zrušiť živnosť mi prišlo jednoduchšie ako sro.

Čo je ale sranda, že keď som čítal o založení živnosti či už tu, alebo na iných weboch, okrem poplatkov za každý predmet podnikania sa nič iné nespomína. V pondelok som bol na úrade a dnes už mám na stole 59€ šek za zapísanie do ŽR :rolleyes:
veronikasad
29.03.12,14:46
Chcel som najprv skúsiť živnosť. V živote som nepodnikal, takže neviem čo môžem očakávať a ako to budem zvládať. Založiť a zrušiť živnosť mi prišlo jednoduchšie ako sro.

Čo je ale sranda, že keď som čítal o založení živnosti či už tu, alebo na iných weboch, okrem poplatkov za každý predmet podnikania sa nič iné nespomína. V pondelok som bol na úrade a dnes už mám na stole 59€ šek za zapísanie do ŽR :rolleyes:
to máš od koho ten šek ? Pozri či tam nie je namiesto živnostenský register "register živnostníkov"
ID6242
29.03.12,16:25
Máš pravdu .. jedná sa o "REGISTER OBCHODU A ŽIVNOSTI" pod hlavičkou firmy FIRMDATA Slovenská republika, s.r.o. Jedná sa o poplatok za zápis do "Registra obchodu a živností", čo je podozrivo podobný názov Živnostenskému registru .. mám taký dojem, že som sa skoro nechal oblafnúť .. až sa za to hanbím .. toto je ich web - http://www.firmdata.info/

Čiže pravdepodobne sa nejedná o platbu za povinnú registráciu, pretože som si námatkovo vyhľadal moje IČO (ktoré je uvedené v liste od nich) na zrsr.sk a tam už som registrovaný. V pondelok pri oznamovaní živnosti som sa dohodol s úradníčkou, že v piatok si prídem po list.
veronikasad
29.03.12,17:03
Máš pravdu .. jedná sa o "REGISTER OBCHODU A ŽIVNOSTI" pod hlavičkou firmy FIRMDATA Slovenská republika, s.r.o. Jedná sa o poplatok za zápis do "Registra obchodu a živností", čo je podozrivo podobný názov Živnostenskému registru .. mám taký dojem, že som sa skoro nechal oblafnúť .. až sa za to hanbím .. toto je ich web - http://www.firmdata.info/

Čiže pravdepodobne sa nejedná o platbu za povinnú registráciu, pretože som si námatkovo vyhľadal moje IČO (ktoré je uvedené v liste od nich) na zrsr.sk a tam už som registrovaný. V pondelok pri oznamovaní živnosti som sa dohodol s úradníčkou, že v piatok si prídem po list.
Presne tak ako píšeš. Len neidú námatkovo, ale cielene - faktúru majú doma živnostníci skôr ako živnostenský list.

Obyčajne tieto faktúry končia v koši.
ID6242
29.03.12,17:08
No ja tam pre istotu zajtra zavolám a dám jasne najavo nezáujem o ich služby. Vrelá vďaka za upozornenie!
tictac7
29.03.12,17:26
No ja tam pre istotu zajtra zavolám a dám jasne najavo nezáujem o ich služby. Vrelá vďaka za upozornenie!

....takým netreba volať...nestoja ani za tých pár centov.....
ID6242
02.04.12,11:58
Fúha, takže tým sa mi vlastne zdaní aj príjem zo zamestnania .. prečo to vlastne tak je, že pokiaľ mám príjem zo závislej činnosti, tak mám nulové dane, ale akonáhle sa stanem SZČO, tak sa mi pri tom zdaní aj príjem zo závislej činnosti?

Pokladnica mi príde celkom ako ďalší nezmysel, to bude teda sranda oznamovať domácemu užívateľovi PC, že mu pošlem faktúru :rolleyes:

A ako to bude s odvodmi do SP a ZP?

SP: Moje informácie sú také, že do SP prvý rok neplatím, pretože nemajú mi z čoho (minulý rok som nepodnikal) vyrátať výšku odvodov. Takže tento rok bude platiť iba zamestnávateľ. A čo o rok pri zúčtovaní? Keďže moje príjmi sa zrátajú, určite budem musieť začať platiť aj do SP. Ako sa to ale rozdelí medzi mňa a zamestnávateľa?

ZP: Preddavky si prvý rok môžem nastaviť na 0€, lenže potom o rok pri zúčtovaní musím rátať s nedoplatkom. Takže preddavky si nastavím na minimálnu hodnotu (okolo 47€?) a znova - čo o rok pri zúčtovaní? Ako sa ďalšie preddavky vyrátajú a ako sa to rozdelí medzi mňa a zamestnávateľa?

Tak som si zavolal do SP a ZP.

ZP - absolútne netušia čo a ako bude budúci rok, pretože čakajú na zmeny v zákonoch. Preddavky si nastavím minimálne. Neviem však ani približne z čoho sa vyrátajú preddavky o rok.

SP - telefón som položil už múdrejší. Takže, môj príjem ako SZČO sa zdaní zvlášť (povedala mi aj paragraf, ale nepamätám si) a príjem zo zamestnania zvlášť (Tu ma napadá otázka, prečo sa pri daňovom priznaní vlastne tieto príjmi zrátajú, keď sa zdaňujú zvlášť???). Ďalej sa už postupuje klasicky - čiže pokiaľ môj príjem ako SZČO nepresiahne viac ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu (okolo tých 4000€), tak odvody do SP platiť nemusím.

Preto by som sa chcel spýtať najmä užívateľa hornak.ebsr, prečo mi v prvej odpovedi na moju otázku o nezdaniteľnej časti odpovedal:

"Nezdaniteľná časť na daňovníka sa týka každej osoby, ktorá aktívne vykonáva činnosť čiže si ju budeš môcť uplatniť aj ty. Pokiaľ máš príjem aj zo závislej činnosti tak je dosť pravdepodobné, že ťa ani nezdaniteľná časť nezachráni."

Veď príjmi sa predsa podľa toho čo mi povedala pani v SP zdaňujú zvlášť alebo nie? Alebo si to myslel tak, že nezd. časť si uplatním na príjem zo zamestnania a na SZČO už nebudem môcť túto časť odrátať?
Mila123
02.04.12,12:02
jasne, príjmy sa zdaňujú zvlášť a to tak....
zo zamestnania §5 sa zdaňuje samostatne, tam si s najväčšou pravdepodobnosťou uplatňuješ nčzd (ročne 3559,30!)
a z podnikania sa zdaní cez DP typ B, tam sa oba príjmy spočítajú.....

tak, že hornák má pravdu....
veronikasad
02.04.12,12:04
Odkedy sú pracovníci SP oprávnení podávať výklad k zdaňovaniu príjmov ?

Pre posudzovanie povinného platitela odvodov sa berie len príjem=tržby zo živnosti. Nemá to nič spoločné so zdaňovaním.
Pri stanovovaní vymer.základu, ak je príjem zo živnosti prekročený, sa vychádza z čiastkového základu dane z § 6 (príjem zo živnosti).

FO podáva len jedno DP, v ktorom zdaní príjem zo závislej činnosti (§5) a z podnikania (§6). Uplatní si len jednu nezd.časť základu dane.
ID6242
02.04.12,12:12
Ten výklad od pani zo SP som si ja zle preložil. Pravdepodobne vravela o vym. základe. Mám chaos v týchto účtovných veciach, nikdy som v tom nevynikal :D. Každopádne ďakujem za objasnenie, už tomu ako tak rozumiem.
tomino77
03.04.12,13:21
zdravim...tiez som zacinajuci zivnostnik a chcem sa spytat do akej vysky celkoveho prijmu budem platit minimalne odvody do SP. Teda od kedy som povinny platit o nieco vyssie odvody do SP, ak vobec som od nejakej vysky prijmu povinny platit vyssie odvody.
resp. ak zacinam podnikat som na 1rok oslobodeny od povinneho platenie odvodov do SP. Ale ak prekrocim nejaky XXX Eur prijem som povinny platit min. odvody. Ale ak dosiahnem este vyssi XYZ Eur prijem som povinny platit uz vyssie odvody.

Dufam, ze ma niekto pochopi :-) a odpovie. Kolko je ten prijem XXX a XYZ? Dakujem :-)
Economic
05.04.12,14:12
Pozri v špeciálnych témach ako sú veličiny 2012
veronikasad
05.04.12,14:20
zdravim...tiez som zacinajuci zivnostnik a chcem sa spytat do akej vysky celkoveho prijmu budem platit minimalne odvody do SP. Teda od kedy som povinny platit o nieco vyssie odvody do SP, ak vobec som od nejakej vysky prijmu povinny platit vyssie odvody.
resp. ak zacinam podnikat som na 1rok oslobodeny od povinneho platenie odvodov do SP. Ale ak prekrocim nejaky XXX Eur prijem som povinny platit min. odvody. Ale ak dosiahnem este vyssi XYZ Eur prijem som povinny platit uz vyssie odvody.

Dufam, ze ma niekto pochopi :-) a odpovie. Kolko je ten prijem XXX a XYZ? Dakujem :-)
Povinným platitelom odvodov do SP sa staneš, ak tvoj príjem=tržby presiahne 12-násobok min.vymer.základu.

Viac ako minimálne odvody do SP budeš platiť, ak tvoj základ dane=zisk bude vyšší ako 24-násobok min.vymer.základu (za predpokladu, že si podnikal celý rok).
Jana Muchová
09.04.12,16:34
Som 5 rokov nezamestnaná a rozhodla som sa kúpit si novinový stánok. Poradil by mi niekto ako začať od úplneho začiatku. Alebo niekoho ochotného v Ružomberku kto by mi poradil.
Vopred ďakujem.
angela85
23.04.12,08:26
neviem ci píšem do správnej témy, ale potrebujem sa niečo spýtať.
priateľ je 2. rok živnostník, 1. rok mu boli odpustené odvody do sociálnej poisťovne, druhy rok si ich normálne platil, lenže od polovice decembra až do konca februára bol na PN kvôli zdravotným problémom i keď nemal nárok na maródku, kvôli nesplnenej podmienke 270 dní platenia nemocenského poistenia. tak sa chcem spýtať ako to je s platením odvodov do sociálnej poisťovne počas PN?
Economic
23.04.12,08:57
neviem ci píšem do správnej témy, ale potrebujem sa niečo spýtať.
priateľ je 2. rok živnostník, 1. rok mu boli odpustené odvody do sociálnej poisťovne, druhy rok si ich normálne platil, lenže od polovice decembra až do konca februára bol na PN kvôli zdravotným problémom i keď nemal nárok na maródku, kvôli nesplnenej podmienke 270 dní platenia nemocenského poistenia. tak sa chcem spýtať ako to je s platením odvodov do sociálnej poisťovne počas PN?


Práve z tohto dôvodu nepokrytého sociálneho poistenia ja klientom vždy vysvetlím, že z pohľadu nároku na event. PN je dôležité mať SP platenú dobrovoľne, aby tam ten čas 270 dní bol vykrytý.
Z mojej vlastnej skúsenosti, mala som zriadený trvalý príkaz na platenie SP. Po ukončení PN mi vrátili to, čo bolo platené v čase keď som bola na PN. O nič som teda neprišla. Počas PN sa poistenie neplatí. Toto platí, keď splňuješ podmienku.
Najkompetentnejšiu odpoveď dostaneš určite z SP.
angela85
23.04.12,09:09
no to som mu aj ja hovorila aspoň čo sa vtedy týkalo platenia DNP kvôli jeho zdravotného stavu, no non si neplatil a stalo sa.
ked aku podmienku splnuje??? tych 270 dni?
lebo aj ja som si myslela, ze odvody sa neplatia ked si PN. on si este zaplatil za december a aj za februar, len januar mu tam ostal vysiet, myslim, ze mu to tak povedali na socialke ked mu koncilo stare socialne poistenie a mal si zalozit nove a tam mu povedali ze za januar ma nezaplatene, tak ako to je ked bol PN?