monika.brm
28.03.12,12:51
Dobry den,

od minuleho roka mam zalozenu zivnost, popri tom studujem externe a teraz ma prijali do zamestnania na dohodu o brigadnickej praci studenta. Jedna znama mi povedala, ze ako SZČO nemozem mat dohodu o brigadnickej praci studenta, je to pravda? Lebo v tom zamestnani vedia ze som SZČO, tak mi pride zvlastne, ze by o tom nevedeli, ze sa to nemoze.

Za odpovede vopred ĎAKUJEM :)
hornak.ebsr
28.03.12,11:42
Prakticky by si vôbec nemal mať brigádnicku prácu študenta, keďže študuješ externe a nie denne.

Ale v podstate to tak môže byť keď je tvoj zamestnávateľ zvyknutý podpisovať takéto zmluvy.

Mali by podpisovať dohodu o pracovnej činnosti ako takú, ale na názve zmluvy nemusíš bazírovať pokiaľ spĺňa všetky náležitosti.
avalik
28.03.12,12:24
ZP
§ 227
Dohoda o brigádnickej práci študentov
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.
....

§ 228
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody; to neplatí, ak sa dohoda uzatvára v období od skončenia štúdia na strednej škole alebo od skončenia letného semestra na vysokej škole najneskôr do konca októbra toho istého kalendárneho roka. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

Zákon o vysokých školách
§ 67
Doklady o štúdiu
(1) Doklady o štúdiu sú:
a) preukaz študenta,
b) výkaz o štúdiu (index),
c) výpis výsledkov štúdia,
d) záznamník klinickej praxe.

(2) Preukaz študenta je doklad, ktorý potvrdzuje jeho právne postavenie, ktoré ho oprávňuje využívať práva a výhody študenta vyplývajúce zo zákonov, z vnútorných predpisov vysokej školy a z dohôd s inými právnickými osobami. Tento doklad slúži aj na preukázanie údajov v ňom zapísaných. Preukaz študenta sa študentovi vydá po zápise do registra študentov. Vydáva ho vysoká škola. Okrem iných údajov je v ňom vyznačené obdobie, počas ktorého študent splnil podmienky na pokračovanie v štúdiu podľa § 51 ods. 4 písm. i). Na preukaze študenta sa používa jednotná štruktúra údajov určená ministerstvom. Ministerstvo záväzne určí usmernením aj technické vyhotovenie preukazu.

môj názor je, že aj študent externého štúdia môže byť zamestnaný na dohodu o BPŠ - zákonník práce tieto dohody neobmedzuje len na dennú formu štúdia
hornak.ebsr
28.03.12,13:19
1Dara v takomto prípade súhlasím. Ja som to posudzoval iba podľa vlastnej skúsenosti v akom postavení som bol ako študent externého štúdia. Nikto nebral ohľad nato či študujem alebo nie pokiaľ nechodím do školy 4-5x týždenne.

Ale samozrejme z legislatívneho hľadiska to môže byť ako píšeš.
monika.brm
28.03.12,14:13
Dakujem za reakcie :) este mam otazocku..znama vravela, ze student, ktory v tom čase je zamestnaný v trvalom pracovnom pomere, nemoze mat tuto dohodu. Tyka sa to aj mna ako SZČO?
avalik
28.03.12,14:50
zakon nevylucuje PP subezne s DBPS, tak isto ani subeh PP a SZCO (okrem konkurencnej cinnosti - §83 ZP) a ani subeh SZCO a DBPS

zakon pripusta aj niekolko PP u toho isteho zamestnavatela (§50 ZP)