Discodiva
28.03.12,14:53
Podnikatel začal v septembri min roka živnost. Dostal príspevok na podnikanie 2750 eur, za ktoré si nakupil potrebne veci na podnikanie. Prijmy z činnosti mal tiež nejaké. Zaujima ma, že ak si chce uplatnit paušalne výdavky, zahrna sa mu tento prispevok do príjmov, alebo nie?
Dav
28.03.12,12:55
Nemôže mať paušálne výdavky.
ewita888
28.03.12,12:58
pozri do zmluvy, zrejme je tam zákaz paušálnych výdavkov.. koľko mal príjmy ako szčo?
Discodiva
28.03.12,12:59
prijmy mal len približne 700 eur.. kedže len začina...
a prečo nemože mat paušalne vydavky? musi to mat všetko robené jednoduchým učtovnictvom?
avalik
28.03.12,13:05
Discodiva
28.03.12,13:20
takže može použit tie paušalne vydavky, lebo z teej diskusie čo tak čitam mi vychadza že ano
Dav
28.03.12,14:03
Nemôže.
Xanti
28.03.12,17:04
Discodiva
28.03.12,17:06
Môže http://www.porada.sk/t188293-p10-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html#post2010583 príspevok č.100
aj ked v minulom roku podnikal len od septembra? a čo sa mu vlastne viac oplatí ak mal male prijmy? paušalne alebo preukazatelne vydavky?
Ivana Š
28.03.12,17:09
treba pozrieť do dohody, môže tam mať zákaz využitia paušálnych výdavkov
Xanti
28.03.12,17:10
aj ked v minulom roku podnikal len od septembra? a čo sa mu vlastne viac oplatí ak mal male prijmy? paušalne alebo preukazatelne vydavky?
Musí sa rozhodnúť sám, čo je pre neho výhodnejšie. Ak neprekročil príjem 4078,68 eur odvody platiť do SP nebude , otázna je ale výška odvodov do ZP.


treba pozrieť do dohody, môže tam mať zákaz využitia paušálnych výdavkov
Je to síce pravda čo píšeš, ale UP nemá právo kontrolovať aké DP podáš. A druhá vec, pre UP treba viesť JU alebo zjednodušenú daňovú evidenciu , aby sa vedela preukázať účelnosť poskytnutej dotácie. Ale DP môže podať s paušalom.
Ivana Š
28.03.12,17:26
znovu som si prečítala dohodu a vyslovene tam má v dohode napísané : Z uvedeného vyplýva, že príjemca si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky ... a tieto sa uplatňujú pri podaní DP
Ivana Š
28.03.12,17:31
ja som to neriskovala, dala som skutočné výdavky
Xanti
28.03.12,17:32
Vznikne z toho nekonečná debata, prilepila som link na príspevok od Zita5, posielala dotaz na ministerstvo, prišla odpoveď je tam vycapená.

Ja si skôr myslím, že ak prišli úradníci z UP kontrolovať účelnosť prijatej dotácie, a jej použitie tak mnoho ľudí zareagovalo, že nemôže dokladovať lebo robili paušálom DP.
Ale to naozaj neznamená, že nemôžu mať evidenciu .. a urobené DP s paušalom.

Veď tá dohoda tak napísaná ako je napísaná, znamená že sa vzdávam svojich práv. A toto zákon nedovoluje, nedovoluje vzdať sa vopred svojich práv.
Dav
28.03.12,17:37
treba pozrieť do dohody, môže tam mať zákaz využitia paušálnych výdavkov

V Dohodách je povinnosť riadne účtovať o poskytnutej dotácii a riadne evidovať výdavky, z čoho vyplýva povinnosť viesť účtovníctvo alebo evidenciu. Čiže povinnosti mať účtovníctvo/evidenciu sa nevyhne.
V účtovníctve je dopad na daň z dotácie nulový.
Pri paušálnych výdavkoch vstupuje celá dotácia do základu dane v roku poskytnutia, s dopadom na platenie do SP. Áno, do určitej sumy príjmov je aj zdanenie celej dotácie pri 40 % bez platenia dane.
Riešenie použiť paušál pri dotácii sa mi javí ako oddialenie povinnosti spracovať účtovníctvo/evidenciu. Moja skúsenosť je taká, že je lepšie si povinnosť účtovníctvo/evidenciu viesť hneď po skončení obdobia, keď už nie priebežne. Doklady sa zvyknú stratiť, vyhodiť a o pár rokov zdokladovať použitie, okrem platieb do poisťovní, môže byť obtiažne (nemožné). Potom sa tu začnú množiť príspevky typu Ako vydokladujem použitie dotácie, prípadne Musím vrátiť dotáciu.
Ivana Š
28.03.12,17:44
opakujem len toľko , neriskla som, dala som skutočné výdavky v dohode má, že nemôže a ja nebudem riskovať, že mu o dva roky príde kontrola a vynadá mi že mu nejaké sankcie a penále vyrúbili
Xanti
28.03.12,17:53
znovu som si prečítala dohodu a vyslovene tam má v dohode napísané : Z uvedeného vyplýva, že príjemca si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky ... a tieto sa uplatňujú pri podaní DP
Vieš to je tak, že panie a ujovia na UP nemajú moc šajnu o tom čo to je.
Tak ako ked školia na tých "kurzoch" nezamestnaných a presviedčajú ich, že rok neplatia odvody do SP.
Pričom my "normálny" a znalý vieme, že nie rok neplatia odvody do SP ale až po podaní DP sa zistí či budú alebo nebudú platiť odvody do SP.

Potom sa tu množia otázky, otvoril som živnosť v marci 2010 platím od marca 2011 odvody do SP? Lebo na UP mi to tak povedali. A to isté , otvorí si živnosť v septembri, má vyššie príjmy a ty máš potom problém presvedčiť dotyčného, že platiť musí od júla lebo prekročil príjmovú hranicu. Lebo on húdie to čo mu povedali tety a ujovia na UP, že rok nemá platiť odvody do SP.

Verím, že i ty si sa s takými príbehmi stretla, takže o tetách a ujoch z UP si roky myslím svoje. :D
Ivana Š
28.03.12,17:57
nieže stretla, stretám sa stále :)
a ešte otázky - prečo ja platím toľko, keď sused Jožko platí menej?
a prečo jemu vracajú dane a mne nie? ale to už je asi mimotemy
Ivana Š
28.03.12,18:10
mimotemy a o kurzoch pre nezamestnaných - "vyškolil sa mi tam jeden klient" asi tak, že tam odsedel,
h**no počúval, zámer som mu spracovala ja a čakám či si ho obhájil, hučala som doňho nech si ho nabifľuje :(
všetky možné vedomosti - napr. odvody do poisťovní a podobné som mu hučala do hlavy
a som zvedavá ako pochodí
bo toto je chlap silný, šikovný, zručný,robiť vie , ale kto v hlave nemá, v apatieke nekúpi :(