LaFee
28.03.12,16:19
Ahojte, zaujima ma, ci ma nasledovna situacia oporu v Zakone. Agentura zamestna zamestnanca za ucelom jeho docasneho pridelenia k uzivatelskemu zamestnavatelovi. Dlzka pridelenia je stanovena na rok. Uziv. zamestnavatel si po skusobnej dobe, pol roku zmysli, ze uz nechce uzivat pracu tohto
agenturneho zamestnanca. Dojde k skonceniu docasneho pridelenia. Agentura to automaticky berie tak, ze skoncenim docasneho pridelenia konci nielen pridelenie ale aj pracovny vztah medzi nou a zamestnancom zalozeny pracovnou zmluvou. Dokonca to ma takto naformulovane aj v pracovnej zmluve (co je podla mna mimo Zakonnik prace). Stoji Zakon na strane agentury, alebo
ma zamestnanec sancu na sude pozadovat pokracovanie pracovneho pomeru zalozeneho pracovnou zmluvou medzi nim a agenturou? Vopred dakujem za Vase odpovede.
Indeed
28.03.12,14:32
Agentury boli založené za účelom tunelovania ceny práce, zamestnanca.
Indeed
29.03.12,05:42
Pracovník by sa mal dožadovať o podpísanie pracovnej Zmluvy priamo so spoločnosťou v ktorej vykonáva prácu,keď mu vyprší zmluva s agenturou.
LaFee
29.03.12,07:38
Ako naznacujem vyssie, nejde v tomto pripade o vyprsanie zmluvy, ale o predcasne ukoncenie docasneho pridelenia. Zaroven to vsak agentura berie tak ze ukoncenie docasneho pridelenia automaticky rozvazuje pracovny pomer ktory s nou zamestnanec ma. Podla Zakonnika, ked dojde k ukonceniu DP u uzivatelskeho zamestnavatela, pracovny pomer medzi zamestnancom a zamestnavatelom pretrvava. Avsak zaujima ma, ci existuje v Zakone nejaka vynimka pre agentury, nakolko su povazovane za nepravych zamestnavatelov. Ze ci si naozaj mozu dat podmienku, ze ak skonci DP automaticky sa tym rozvazuje pracovny pomer zalozeny pracovnou zmluvou. Ci ma zamestnanec sancu sa branit a ziadat sud aby prehlasil PP medzi zamestnancom a agenturou za pretrvavajuci.