lucija2231
28.03.12,17:04
Dobrý deň moja mama robí finančnú poradkyňu a uzatvárala som s ňou zmluvu ohľadne zmeny poisťovne v septembri. A pred pár dňami zistila že do novej poisťovne bola poslaná ešte jedna zmluva ktorú som ja nepodpisovala a boli tam moje údaje a podpis. Myslíte že je to trestný čin a môžem to ísť riešiť na políciu? lebo v podstate keby som ja u mami nepodpísala tu prvú zmluvu tak by som bola v novej poisťovni nedobrovoľne. O pár dní mi má prísť kópia tej zmluvy čo som nepodpisovala tak som zvedavá na ten podpis. Ako mam jednoduchý podpis ale hádam zistím že nie je môj lebo naozaj nie je aj som rozmýšľala a snažila prísť na to či náhodou ale určite nie. Ďakujem za odpovede.
zuzik278
10.04.12,17:23
urcite sa ozvi ked ti to pride
Chobot
11.04.12,06:31
Dobrý deň moja mama robí finančnú poradkyňu a uzatvárala som s ňou zmluvu ohľadne zmeny poisťovne v septembri. A pred pár dňami zistila že do novej poisťovne bola poslaná ešte jedna zmluva ktorú som ja nepodpisovala a boli tam moje údaje a podpis. Myslíte že je to trestný čin a môžem to ísť riešiť na políciu? lebo v podstate keby som ja u mami nepodpísala tu prvú zmluvu tak by som bola v novej poisťovni nedobrovoľne. O pár dní mi má prísť kópia tej zmluvy čo som nepodpisovala tak som zvedavá na ten podpis. Ako mam jednoduchý podpis ale hádam zistím že nie je môj lebo naozaj nie je aj som rozmýšľala a snažila prísť na to či náhodou ale určite nie. Ďakujem za odpovede.

Do ktorej poisťovne ťa prepoistili?
lucija2231
11.04.12,10:06
do dôvery ale ešte furt mi to neposlali som im tam poslala žiadosť ze chcem vidieť tu zmluvu a nejak nereagujú asi im tam budem musieť zavolať
Chobot
11.04.12,12:01
do dôvery ale ešte furt mi to neposlali som im tam poslala žiadosť ze chcem vidieť tu zmluvu a nejak nereagujú asi im tam budem musieť zavolať

Podľa správnosti je to prihláška na zmenu zdravotnej poisťovne. Nie je to nezvyčajný jav, veľmi často sa zneužívajú údaje osôb na prepoistenie aby tým sprostredkovatelia získali provízie (veď to asi vieš, keď to aj mama robí). Tam bude ťažké dokázať, že si to nepodpísala, ak všetky údaje budú na prihláške sedieť. Samotné tvrdenie, že si to nepodpísala asi nebude stačiť. Ale z prihlášky sa dá zistiť, kto ťa prepoistil a potom to môžeš riešiť s touto osobou.

Stretol som sa aj s prípadmi, kedy si sprostredkovatelia navzájom "ukradli" prihlášky - jeden ich získal od druhého a prepísal na svoje meno. Mala by tvoja mama zistiť, či sa to nestalo aj v tomto prípade. Nech si preverí v poisťovni, či aj jej prihláška bola doručená a zaevidovaná. Ak áno, pôjde o duplicitnú prihlášku, kedy za platnú sa považuje tá, ktorá bola do poisťovne doručená ako prvá.
lucija2231
29.01.13,16:10
Ahojte mrzí ma že píšem až teraz. Už dávnejšie mi to prišlo. Bolo tam meno, ale to mi nič nehovorí. Nepoznám ju. Tak som rozmýšľala, či to budem riešiť alebo nie. Najskôr som sa na to vykašlala, nebol nejak ani čas to riešiť keďže študujem. Ale potom som si uvedomila, že tá osoba to môže urobiť aj iným ľuďom, nie len mne. Ten podpis bol podobný môjmu čo je fakt, ale videla som tam rozdiely čo ja nerobím. Dokonca som tam bola dva krát "podpísaná" čo obidva boli trošku rozdielne. Takže nemyslím si že to by som podpísala ja. Keby som tú osobu aspoň poznala, tak si to s ňou vybavím. Ale takto nemám ako. Ani mama ju nepozná. A do poisťovne boli doručené vtedy dve zmluvy. Len bola by som rada keby jej zakázali túto činnosť aby na ďalších ľudí nerobila podvod. Len neviem či to ešte môžem riešiť, keďže ubehol dlhší čas. A to mám ísť na políciu? A na aké oddelenie? Ďakujem za odpoveď
Chobot
30.01.13,00:56
Ahojte mrzí ma že píšem až teraz. Už dávnejšie mi to prišlo. Bolo tam meno, ale to mi nič nehovorí. Nepoznám ju. Tak som rozmýšľala, či to budem riešiť alebo nie. Najskôr som sa na to vykašlala, nebol nejak ani čas to riešiť keďže študujem. Ale potom som si uvedomila, že tá osoba to môže urobiť aj iným ľuďom, nie len mne. Ten podpis bol podobný môjmu čo je fakt, ale videla som tam rozdiely čo ja nerobím. Dokonca som tam bola dva krát "podpísaná" čo obidva boli trošku rozdielne. Takže nemyslím si že to by som podpísala ja. Keby som tú osobu aspoň poznala, tak si to s ňou vybavím. Ale takto nemám ako. Ani mama ju nepozná. A do poisťovne boli doručené vtedy dve zmluvy. Len bola by som rada keby jej zakázali túto činnosť aby na ďalších ľudí nerobila podvod. Len neviem či to ešte môžem riešiť, keďže ubehol dlhší čas. A to mám ísť na políciu? A na aké oddelenie? Ďakujem za odpoveď

Na políciu môžeš ísť, ale nič tým nedosiahneš. Vo väčšine prípadov to polícia uzatvorí ako priestupok, nakoľko nevznikla veľká škoda. Jedine, keby tá osoba prepoistila veľa ľudí a škoda by dosiahla vyššiu čiastku (neviem teraz presne, koľko je hranica sumy, aby to bol trestný čin).

Túto činnosť jej nikto zakázať nemôže. Ak by s ňou nespolupracovala tá poisťovňa, kde bola doteraz, tak prejde k inej. Pokiaľ takáto činnosť bude tolerovaná poisťovňami, nič sa nezmení. Každý rok budú prípady, kedy budú ľudia prepoistení bez toho, aby o tom vedeli. Vždy sa nájdu podvodníci, ktorí zneužijú osobné údaje (niekde už len k nim prídu - z praxe napr. viem, že ich majú od známych z úradov práce, jedna sprostredkovateľka má pôžičkáreň a zneužíva osobné údaje ľudí, ktorí si u nej zobrali pôžičku a pod.).

Budúci rok ťa možno tá istá osoba prehlási do inej zdravotky.


Inak, to, či je podpis pravý alebo sfalšovaný, poisťovne neskúmajú. Nedá sa šetrenie oprieť o podpis, pretože človek sa môže v rôznych situáciach rozlične podpísať - či už úmyselne alebo pod vplyvom situácie (napr. podpis urobený na ulici na kolene bude určite odlišný, než keď sa podpíšeš na list položený na stole. Takže pokiaľ všetky údaje sú na prihláške správne, tak to bude len tvrdenie proti tvrdeniu. Na to, aby mohlo byť povedané, že prihláška bola sfalšovaná, musí byť jednoznačný dôkaz - napr. iné číslo OP, úplne odlišná adresa a pod.
expeeert
30.01.13,06:23
Na to, aby mohlo byť povedané, že prihláška bola sfalšovaná, musí byť jednoznačný dôkaz - napr. iné číslo OP, úplne odlišná adresa a pod.

S týmto sa nedá súhlasiť, pretože v tom prípade by boli podpisy na akýchkoľvek zmluvách úplne bezpredmetné.
Poisťovňa samozrejme neskúma podpisy ale v prípade napadnutia pravosti akejkoľvek zmluvy sa skúma predovšetkým pravosť podpisu - pretože všetky ostatné údaje sa dajú zistiť z rôznych zdrojov.
(myslím že grafológ dokáže zisti pravosť podpisu aj keby bol robený na kolene...)