ondro.i
29.03.12,07:47
Dobrý deň,
mám príjem za reklamu z internetu, Google mi posiela na súkromný účet peniaze (ten nemám nahlásený ako podnikateľský) no a som živnostník. Môžem dať tento príjem v danovom priznaní do oddielu VIII. ostatné príjmy do kolonky 12. Iné ? Google si nevyžaduje ani poslať faktúru, musím ju teda mať aj ja? Prípadne ak ju musím mať, ako ju účtovníčka spáruje, ak mi platba od nich prišla na súkromný účet?
Ďakujem za rady.
predavac
29.03.12,16:19
Podla nejakeho zakona si mal nahlasit na danovy urad vsetky ucty, ktore pouzivas na podnikanie, cize aj ten sukromny, na ktory ti posielaju peniaze.

Tu fakturu by si si mal vyrobit a dat do uctovnictva vtedy, ak tie peniaze, ktore ti prisli, povazujes za prijem z podnikania. Vtedy budes musiet dat uctovnicke aj vypis zo sukromneho uctu, zvysok transakcii poskrta, ze to nesuvisi s podnikanim a sparuje len tie faktury s prijmami z googlu.

Ked to chces uhrat ako "iny prijem", a nie ako podnikanie, tak fakturu podla mna vystavit nemozes. Faktury vystavuju iba podnikatelia za podnikatelsku cinnost.

Podla mna musis mat nejaky "papier" ku kazdemu prijmu, aj ked je to "ine". Takze neviem, mozno keby si mal "pre istotu" aspon nejaku vytlacenu zmluvu s googlom alebo nieco take... Tazka situacia... mozno ti poradi este niekto nieco ine, ale asi ti je uz jasne, ze si to takto asi nemal robit. Ale na druhej strane, pozri, problem to moze byt jedine vtedy, ked ti na to pridu :)
Rozalka
29.03.12,16:27
V súvislosti s google faktúrami ešte toľko: určite je na nich uvedené "reverse charge" - to znamená, že ju máš v tuzemsku "samozdaniť" - teda registrovať sa na DPH podľa §7a.
ondro.i
29.03.12,17:40
V súvislosti s google faktúrami ešte toľko: určite je na nich uvedené "reverse charge" - to znamená, že ju máš v tuzemsku "samozdaniť" - teda registrovať sa na DPH podľa §7a.

aha a to nestačí zdaniť na konci roka ako príjem v danovom priznaní? Ved čím sa líši to samozdanenie od zdanenia v danovom priznani?
Pokuta je tam ako som čítal maximálne 330 euro, či aj vyššia? Lebo ak iba 330 euro, tak to kašlem na nejakú registráciu a 330 euro ked tak zaplatím, ak teda vobec na to prídu, lebo ak mi nepríde kontrola tak ani neprídu nie?
Rozalka
29.03.12,18:07
Samozdanenie od zdanenia sa líši parádne:
Zdaňuješ daňou z príjmov svoj výsledok podnikania (príjmy mínus výdavky) - raz ročne.
samozdaňuješ daňou z pridanej hodnoty prijaté služby z iného členského štátu a vypočítanú sumu DPH odvedieš štátu - mesačne!
calawen
29.03.12,18:07
je rozdiel daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty... Ak prijmete službu zo zahraničia, musíte sa registrovať na platcu DPH podľa §7a...
predavac
29.03.12,18:10
Vsetko spravne co pisete, akurat ondro.i sluzby do zahranicia poskytuje a nie prijma.
Rozalka
29.03.12,18:15
No tak to je ešte horšie, lebo mal mesačne podávať súhrnný výkaz a za každé nepodanie dostane pokutu 330. Nechcela by som byť v jeho koži.
ondro.i
29.03.12,18:31
hm sakra, no a ked sa zaregistrujem a budem to podavať už normalne ako sa ma, tak za to obdobie čo som to nepodaval ako mozu prist na to, ze som to nepodal ak mi pride nahodou kontrola? Ved to by musela prisť asi googlu kontrola a u nich by museli zistit ze mne vyplacali peniaze za to, ze som im poskytoval sluzby, ved ja to nemam v učtovnictve vlastne.
ondro.i
31.03.12,08:38
hm?
veronikasad
31.03.12,08:41
hm sakra, no a ked sa zaregistrujem a budem to podavať už normalne ako sa ma, tak za to obdobie čo som to nepodaval ako mozu prist na to, ze som to nepodal ak mi pride nahodou kontrola? Ved to by musela prisť asi googlu kontrola a u nich by museli zistit ze mne vyplacali peniaze za to, ze som im poskytoval sluzby, ved ja to nemam v učtovnictve vlastne.
Banky sú povinné nahlasovať účty klientov na DU. Ak si ťa na kontrolu vyberú, určite si predtým "preklepnú" príjmy.
marjankaj
31.03.12,09:49
No tak to je ešte horšie, lebo mal mesačne podávať súhrnný výkaz a za každé nepodanie dostane pokutu 330. Nechcela by som byť v jeho koži.
Rozalka, ale on nie je platiteľ. A ani zdaniteľná osoba podľa §7 a §7a

§ 80
Súhrnný výkaz
(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

(3) Súhrnný výkaz je povinná podať aj zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a za každý kalendárny štvrťrok, v ktorom dodala službu podľa odseku 1 písm. d).
Rozalka
31.03.12,09:57
Ale SV mal podávať (dodáva službu do iného Čš, mal sa registrovať!), o periodicite máš pravdu: štvrťročne.
marjankaj
31.03.12,10:01
Ale SV mal podávať (dodáva službu do iného Čš, mal sa registrovať!), o periodicite máš pravdu: štvrťročne.
Podľa akého §?
Rozalka
31.03.12,10:11
§ 7a
(2)Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo,miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosťo registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

Že nie je zdaniteľnou osobou? ja si myslím, že je:

§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
hana22
31.03.12,10:17
ahojte, ja by som sa potrebovala poradiť... živnostník platil odvody do ZP z účtu, ktorý mi ale odmieta dať, vraj ho nemá... vytlačil mi len platby, ktoré sa týkajú ZP... lenže mne musí sedieť zostatok na jeho účte... ako to mám teraz urobiť? mohla by som tie platby dať cez pokladńu a pripojiť to čo mi vytlačil on? či ako, poradte prosím...Ďakujem
marjankaj
31.03.12,10:24
ahojte, ja by som sa potrebovala poradiť... živnostník platil odvody do ZP z účtu, ktorý mi ale odmieta dať, vraj ho nemá... vytlačil mi len platby, ktoré sa týkajú ZP... lenže mne musí sedieť zostatok na jeho účte... ako to mám teraz urobiť? mohla by som tie platby dať cez pokladńu a pripojiť to čo mi vytlačil on? či ako, poradte prosím...Ďakujem

Odmietni mu robiť daňové priznanie.
hana22
31.03.12,10:29
o.k. to by bolo najľahšie... ale je 31. 03. 2012 a nie som taká aby som mu to teraz odmietla... prosím ťa, čo by som podľa teba mohla urobiť? prosííííím
Rozalka
31.03.12,10:52
Napísať oznámenie o odklade podania a nech si pomôže, ako vie.
ondro.i
31.03.12,11:05
Banky sú povinné nahlasovať účty klientov na DU. Ak si ťa na kontrolu vyberú, určite si predtým "preklepnú" príjmy.

a sú povinné nahlasovať aj súkromné účty na danový úrad?
marjankaj
31.03.12,19:31
§ 7a
(2)Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo,miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosťo registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

Že nie je zdaniteľnou osobou? ja si myslím, že je:

§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

Kalifornia asi nebude "iný členský štát". Zrejme by bolo treba doplniť informácie odkiaľ mu prichádzajú peniaze. Rovnako aj čo je jeho predmet podnikania.


Google facts

Founded
1998
Founders
Larry Page (http://www.porada.sk/execs.html#larry) and Sergey Brin (http://www.porada.sk/execs.html#sergey)
Incorporation
September 4, 1998
Initial public offering (NASDAQ)
August 19, 2004
Headquarters
1600 Amphitheatre Parkway
Mountain View
CA 94043
Rozalka
31.03.12,20:02
Kalifornia asi nebude "iný členský štát". Zrejme by bolo treba doplniť informácie odkiaľ mu prichádzajú peniaze. Rovnako aj čo je jeho predmet podnikania.
Kalifornia nie je iný členský štát, ale môj klient fakturuje do Google, ktorý má IRL číslo, preto si myslím, že aj náš dotazovateľ má tohto odberateľa (zasieľateľa peňazí)
marjankaj
31.03.12,20:09
Kalifornia nie je iný členský štát, ale môj klient fakturuje do Google, ktorý má IRL číslo, preto si myslím, že aj náš dotazovateľ má tohto odberateľa (zasieľateľa peňazí)

Ale ktovie s kým "bankuje" zadávateľ. Radšej sa pýta na nepodstatné veci.

Mňa by skôr zaujímalo ak sa niekto registruje podľa §7a, ako potom zruší registráciu? To je doživotne?
Rozalka
31.03.12,20:13
Asi doživotne, veď podáva a platí len vtedy, ak mal povinnosť.
marjankaj
31.03.12,20:22
Asi doživotne, veď podáva a platí len vtedy, ak mal povinnosť.

A není něco shnilé v státě dánském?:eek:

To aby dedičia ešte nezabudli vrátiť kartičku. Alebo aj tá registrácia prechádza na dedičov?:confused: