IvetaH
29.03.12,11:29
Ahojte,
od januára účtujem jednu reštauráciu ako sro. Je to v prenajatých priestoroch, lenže to vybavenie reštaurácie, stoly, police, kuchynské vybavenie, taniere sklá a všetko, patrí klientovi, má to z predchádzajúcej prevádzky. Ale prevádzku zrušil a zobral si čo mu pasovalo, ale bez evidencie.
Môžem teraz urobiť ako inventarizačný nález a zaúčtovať na 648? A voči čomu, normálne 112/648? Zásoby spôsobom B.
A tiež tu má z minulosti zápis 385/602 - to mal fakturovať ročný prenájom auta z roku 2010 do marca 2011, lenže nem to vyfakturované. Povedal, že sa potom nedohodli, vedel, že bude mať zbytočnú pohľadávku a odvod DPH, tak to nefakturoval. Ako to môžem urovnať prosím?
Ďakujem
IvetaH
29.03.12,16:18
Nikto neporadí?
IvetaH
05.04.12,12:03
Študovala som ten inventarizačný prebytok a došla som k tomuto:
- ak je to drobný hmotný tak zaúčtujem 112/648 - lenže je toho dosť po položkách. Môžem to urobiť tak, že budem mať 1 položku vybavenie kuchyne 5000 €, vybavenie reštaurácie 7000 eur a účtovať 112/648? A ešte z tej 112 to dostanem ako? Či normálne zápisom 501/112?
- ak je to majetok DLHM tu som naštudovala až dve možnosti 022/384 a potom postupne 384/648 a druhá možnosť je 022/082. Tak tu ozaj neviem.
Prosím o radu
ďakujem
KEJKA
05.04.12,13:11
neviem isto, o čo ti ide. Píšeš, že zariadenie mal v predchádzajúcej prevádzke.
On je PO, či SZČO?
Predch.prevádzka - komu patrila?, iba zatvoril jednu a otvoril druhú?
V rámci rovnakého podnik. subjektu, alebo prešiel z FO na PO?
nemôžeš automaticky riešiť invent.prebytok, ako ho oceníš? na základe čoho?
Netreba si mýliť funkciu účtovníčky s pozíciou ekonómky, či s pozíciou majiteľa či konateľa firmy.
IvetaH
05.04.12,16:27
neviem isto, o čo ti ide. Píšeš, že zariadenie mal v predchádzajúcej prevádzke.
On je PO, či SZČO?
Predch.prevádzka - komu patrila?, iba zatvoril jednu a otvoril druhú?
V rámci rovnakého podnik. subjektu, alebo prešiel z FO na PO?
nemôžeš automaticky riešiť invent.prebytok, ako ho oceníš? na základe čoho?
Netreba si mýliť funkciu účtovníčky s pozíciou ekonómky, či s pozíciou majiteľa či konateľa firmy.

Kejka ďakujem.
Je to sro, v priestoroch fungovala vybavená reštauráciaprevádzkovala ju firma BBB, k 31.12.2011 táto firma skončila s prevádzkou reštaurácie, niečo si zobrali, niečo tam nechali. A prevádzkovať reštauráciu začal môj klient tiež sro. Niečo dokúpil, niečo mu zostalo po predchádzajúcom prevádzkovateľovi. Robili inventarizáciu, dostali inštrukcie a spísali všetko, celú skutočnosť. Lenže nie sú od toho doklady o nadobudnutí, nie je to v účte ani v evidencii. Preto si myslím, že je to inventarizačný prebytok. Ocenenie som si našla, že v reprodukčnej obstarávacej cene, nie je problém. A tie funkcie, no čo na to povedať, máš pravdu, lenže v malej sročke to funguje tak, " urob, aby dobre bolo, veď ty si odborník".
A myslím, že nie som jediná, čo tak funguje.
KEJKA
05.04.12,18:19
treba to však konzultovať s majiteľom.
isto by som to účtovala, ak by inak sa nedalo, 112/648, ale je to v používaní, takže drobný majetok 501/112 a si tam, kde si bola. Dá sa aj odpisovať, teda zaradiť na 02x, závisí aj od ceny a hlavne od cieľa, čo tým sleduješ.
Do operatívnej evidencie sa to dá dať na základe toho, čo si popísala aj bez účtovania - ved vidíš, že to má nulový efekt /aj ked nemusí/.
IvetaH
07.04.12,16:51
Je v strate a nech to urobím tak či tak strata mu zostane. Je to cca 12 tis eur. Cieľ on nemá žiadny a môj cieľ, aby som to mala dobre. Ide mi o to, či môžem si majetok zaradiť akože do celkov - vybavenie kuchyne tam by boli všetky DHM na prípravu jedál ako jedna položka ale 5 tisícová cez 112/648? Ale skôr to by mohlo byť ako majetok 022/384 alebo 022/648- alebo 022/082. Lebo si myslím, že stále to bude bez dopadu na hospodárenie.
KEJKA
10.04.12,09:22
Je v strate a nech to urobím tak či tak strata mu zostane. Je to cca 12 tis eur. Cieľ on nemá žiadny a môj cieľ, aby som to mala dobre. Ide mi o to, či môžem si majetok zaradiť akože do celkov - vybavenie kuchyne tam by boli všetky DHM na prípravu jedál ako jedna položka ale 5 tisícová cez 112/648? Ale skôr to by mohlo byť ako majetok 022/384 alebo 022/648- alebo 022/082. Lebo si myslím, že stále to bude bez dopadu na hospodárenie.
na 022 asi ťažko, nie je to súbor vecí na odpisovanie ako celok.
Dobre to budeš mať aj bez účtovania prave preto, že to chceš mať bez dopadu na výsledok hospodárenia,