Retuska
29.03.12,14:22
Dobrý deň. Chcem sa len opýtať, či musí každý danovník podať Vykaz o majetku a záväzkoch??Neviem nikde zistiť, kto musí a kto nie. dakujem
Ivana Š
29.03.12,12:30
výkaz o M a Z podáva daňovník ktorý uplatňuje skutočne výdavky
samozrejme je vtedy treba podať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch
Retuska
29.03.12,12:53
teda aj pri podaní DP z prenájmu bytu, kde uvádzam skutočné vydavky ?
Ivana Š
29.03.12,13:03
SZČO podáva výkazy
suzi22
01.04.12,12:01
Dobry den, prosim Vas ked clovek nie je SZCO (ma len DIČ) a ma prijmy podla §6 ods. 2 pism. d) - z financneho sprostredkovania a uplatnuje preukazatelne vydavky - musi podavat vykazy o prijmoch a majetku? Dakujem
Katy a R
01.04.12,12:03
Dobrý deň. Chcem sa len opýtať, či musí každý danovník podať Vykaz o majetku a záväzkoch??Neviem nikde zistiť, kto musí a kto nie. dakujem

učtovná jednotka - v JU :) inak je to aj v poučení k DP.;)
suzi22
01.04.12,12:23
prepacte - cize musim podat vykazy?
ewita888
01.04.12,12:26
Dobry den, prosim Vas ked clovek nie je SZCO (ma len DIČ) a ma prijmy podla §6 ods. 2 pism. d) - z financneho sprostredkovania a uplatnuje preukazatelne vydavky - musi podavat vykazy o prijmoch a majetku? Dakujem
nie,
ak vedie daňovú evidenciu..
suzi22
01.04.12,12:31
veľmi, veľmi, veľmi pekne dakujem :-)
Zita5
01.04.12,12:43
Zákon o účtovníctve

§ 1
Predmet úpravy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html#hore)

(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva

1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu 4) s výnimkou fyzických osôb, ktoré vedú daňovú evidenciu podľa osobitného predpisu, 4a)
(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

Príjem podľa §6 odst.2 písm.d) je samostatne zárobková činnosť, pri ktorej preukazuje svoje výdavky na dosiahnutie a udržanie príjmov ....... a zadávateľka píše , že preukazuje výdavky, tým je účtovnou jednotkou.

Výkazy nepodáva buď pri paušálnych výdavkoch, alebo pri daňovej evidencii.

Ja som za to , že Výkazy sa podávajú.

P.S. Jedine, že by som niečo prehliadla...
Mila123
01.04.12,12:44
ja ich podávam, resp. predkladám klientovi......
marjankaj
01.04.12,12:58
Alebo nech vedie daňovú evidenciu. To sú tak isto skutočné výdavky a nemusí prikladať výkazy.
Mila123
01.04.12,12:59
v daňovej evidencii ho možno brzdia mzdy.....
marjankaj
01.04.12,13:00
Dobry den, prosim Vas ked clovek nie je SZCO (ma len DIČ) a ma prijmy podla §6 ods. 2 pism. d) - z financneho sprostredkovania a uplatnuje preukazatelne vydavky - musi podavat vykazy o prijmoch a majetku? Dakujem
Ale ty si SZČO.
Katy a R
01.04.12,13:06
Takže ak ide o zadávateľku Retuska .. tak tam platí (podľa mňa;))
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu.34) tu výkazy netreba
(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia. Tu výkazy treba (je UJ)

Ak ale ide o suzi - ktorá napísala že "uplatňuje skutočné výdavky" ... tak Zitka to presne napísala (musíme veci nazývať presne;))
Samozrejme - ak by viedla daňovú evidenciu (podľa odst 14) :confused: - tak výkazy netreba ;)
suzi22
01.04.12,13:16
ano, prepacte za zle vyjadrenie sa - vediem danovu evidenciu, pretoze je to jednoduchsie a splnam podmienky: vykonavam samost.zarob.cinnost bez zamestnanca, nie som platitelom DPH, prijmy su nizke (maly pocet dokladov) a preukazujem skutocne danove vydavky....dakujem za rozsirenie tejto temy :-)
Katy a R
01.04.12,13:19
je po probléme - no a aspoň sme sa povzdelávali ... :)
Mila123
01.04.12,13:20
ano, prepacte za zle vyjadrenie sa - vediem danovu evidenciu, pretoze je to jednoduchsie a splnam podmienky: vykonavam samost.zarob.cinnost bez zamestnanca, nie som platitelom DPH, prijmy su nizke (maly pocet dokladov) a preukazujem skutocne danove vydavky....dakujem za rozsirenie tejto temy :-)
jasne, že ideš bez výkazov, na DP zaškrtneš kolónku s § 6 ods. 14.....
ewita888
01.04.12,13:22
ja mám tú gulu.. šak vieš.. :-)
Zita5
01.04.12,13:29
ano, prepacte za zle vyjadrenie sa - vediem danovu evidenciu, pretoze je to jednoduchsie a splnam podmienky: vykonavam samost.zarob.cinnost bez zamestnanca, nie som platitelom DPH, prijmy su nizke (maly pocet dokladov) a preukazujem skutocne danove vydavky....dakujem za rozsirenie tejto temy :-)

Aspoň vidíte, ako je dôležité presne zadať a špecifikovať zadanie otázky.

Ešte že ewita má tú vešteckú guľu :):D
mondes
09.04.12,12:01
Dobrý deň, prosím Vás, ak som počas roka 2011 viedla pre SZČO klasické účtovníctvo, t.j. účtovala som v PD + kniha pohľadávok a záväzkov, ale na konci roka v DP som mu uviedla, že si uplatńoval príjmy podľa ods. 14 a výkazy som mu k DP nepriložila, je to OK?
Podmienku vedenia daňovej evidencie splňa. Vďaka za odpoveď.
uctokrajan
09.04.12,12:05
Je to OK
mondes
09.04.12,12:10
Waauu vďaka za rýchlu a pre mňa kladnú odpoveď. Nečakala som, že mi odpoviete už dnes, keďže je oblievačka.

P.S. To namiesto oblievania na porade sedíš? Lebo ja áno, popri kávičke. ;)
uctokrajan
09.04.12,13:30
ja tiez