Pasztorka
29.03.12,15:31
Pisala som do jednej existujucej temy podpora v nezamestnanosti, ale potom som si vsimla, ze je to asi nespravne v rubrike DPH, tak skopirujem radsej sem...
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu, volala som sice do SP, ale z pani to liezlo tak nejako, akoby nic nechcela prezradit...
Som na rod. prispevku, dieta bude mat 3 roky 4.5.2012. Na MD som isla z pozicie zamestnanca, v poslednej praci pred materskou som pracovala iba tyzden s hrubou mzdou mesacnou 1000 eur, aby mi vysla maximalna materska -vtedy sa to este tak dalo. Pred tym tyzdnom u posl. zam.tela som pracovala na polovicny uvazok s mzdou mesacnou 500 eur hrubeho-to som robila asi rok, a predtym som bola na materskej a rodicovskom s prvym dietatom. Chcem sa spytat ci mi niekto vie poradit, ako to bude, ked sa nahlasim na urad prace, z coho mi budu pocitat vysku podpory? Pani povedala, ze z vymeriavacieho zakladu pred materskou... ale nejako z nej nevyslo, ci priemer z dvoch rokov pred materskou, alebo ci iba od toho posledneho zamestnavatela-tak ako to bolo pri vypocte materskej.... ??? Aka je vlastne maximalna vyska podpory v nezamestnanosti?
Dalej este, .... aby som dostala podporu, mozem dat v praci vypoved aj ja sama, alebo musim dostat vypoved od zamestnavatela? Resp. zamestnavatel sa zrusi... A ak nastupim do prace od 5.5. potom z coho sa mi bude pocitat neskor podpora? Uz zas iba z mzdy v poslednom zamestnani, alebo priemer za dva roky (co bude mozno par mesiacov prace a spatne rodicovsky prispevok)... ?
Dakujem. Monika
Pasztorka
08.04.12,13:42
Posuvam... nikto mi nevie pomoct?
Xanti
08.04.12,14:49
Pisala som do jednej existujucej temy podpora v nezamestnanosti, ale potom som si vsimla, ze je to asi nespravne v rubrike DPH, tak skopirujem radsej sem...
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu, volala som sice do SP, ale z pani to liezlo tak nejako, akoby nic nechcela prezradit...
Som na rod. prispevku, dieta bude mat 3 roky 4.5.2012. Na MD som isla z pozicie zamestnanca, v poslednej praci pred materskou som pracovala iba tyzden s hrubou mzdou mesacnou 1000 eur, aby mi vysla maximalna materska -vtedy sa to este tak dalo. Pred tym tyzdnom u posl. zam.tela som pracovala na polovicny uvazok s mzdou mesacnou 500 eur hrubeho-to som robila asi rok, a predtym som bola na materskej a rodicovskom s prvym dietatom. Chcem sa spytat ci mi niekto vie poradit, ako to bude, ked sa nahlasim na urad prace, z coho mi budu pocitat vysku podpory? Pani povedala, ze z vymeriavacieho zakladu pred materskou... ale nejako z nej nevyslo, ci priemer z dvoch rokov pred materskou, alebo ci iba od toho posledneho zamestnavatela-tak ako to bolo pri vypocte materskej.... ??? Musíš s posledných 3 rokoch mať splnenú podmienku poistenia 730 dní, ty si bola na materskej a rodičovskej dovolenke.

Ak hneď po skončení RD, pôjdeš na UP. Tak tvoja podpora bude minimálna. Ak nastúpiš na jeden deň do práce, napr. vyčerpeš si jeden deň dovolenky, a zvyšnú dovolenku si necháš preplatiť, tak tvoja podpora sa bude rátať z príjmu z toho jedného dňa.

Tvoj príjem pred materskou nezohráva úlohu, nakoľko bol pred viac ako 3 rokmi. Aka je vlastne maximalna vyska podpory v nezamestnanosti? cca 1538 eur je maximálna podpora.
Dalej este, .... aby som dostala podporu, mozem dat v praci vypoved aj ja sama môžeš aj sama dať výpoveď, alebo musim dostat vypoved od zamestnavatela? Resp. zamestnavatel sa zrusi... A ak nastupim do prace od 5.5. potom z coho sa mi bude pocitat neskor podpora? Podpora bude 50% z hrubej mzdy, čiže ak budeš zarábať 1000 eur, a budeš robiť tri mesiace tak sa zoberie ten priemer za tri mesiace. Ak budeš robiť deň tak sa vezme za deň. Uz zas iba z mzdy v poslednom zamestnani, alebo priemer za dva roky zo mzdy, materská rodičovská PN a OCR sú vylučiteľné doby, tj. sa zarátávajú ale do priemeru nejdú. (co bude mozno par mesiacov prace a spatne rodicovsky prispevok)... ?
Dakujem. Monikav texte.
Jana Motyčková
10.04.12,08:15
Ak pôjdeš na ÚP po RD, podpora bude vypočítaná z toho, čo si zarobila v posledných dvoch rokoch pred skončením materskej.
Inak súihlas s Xanti.
Pasztorka
11.04.12,16:15
Xanti, Jana, dakujem za odpoved. Takze z toho co ste mi napisali mi teda ako najvyhodnejsie pripada nastupit do prace a dat si vyplatit dovolenku a odstupne, a z toho sa mi potom vypocita podpora, hoc to zamestnanie bude zas len na par dni, vsak?
Mila123
11.04.12,16:24
Xanti, Jana, dakujem za odpoved. Takze z toho co ste mi napisali mi teda ako najvyhodnejsie pripada nastupit do prace a dat si vyplatit dovolenku a odstupne, a z toho sa mi potom vypocita podpora, hoc to zamestnanie bude zas len na par dni, vsak?
zamestnanie ti predsa musí trvať 2 roky a viac , inak by Ti nevznikol nárok na PvN...a to, že odpracuješ po RD iba jeden deň? buď rada, že je tak postavený zákon......
Inak neviem, nechápem, prečo pochybuješ o Xanti či Janke Motyčkovej.......sú to odborníčky, kt. rady poradia iba tak, bez všetkého.....
Pasztorka
12.04.12,09:02
Mila 123, neviem, odkial beries, ze o nich pochybujem, som rada, ze mi poradili, a podakovala som sa im hned v prvej vete. Ak o niecom pochybujem, tak jedine o tom, ci tie veci spravne chapem ja, pretoze sa do nich nevyznam... preto bola ta otazka, ci som to ja spravne pochopila.
Ano, zvlastne, ze to zakon povoluje, ale zas na druhej strane, ked to raz povoluje, preco to nevyuzit? Nasi tmavsi spoluobcania sa mozu s kludom postavit do sory na kazdu davku, ktora im prinalezi, a ked sa postavi biely, tak hned taketo narazky... :-(
veronikasad
20.04.12,19:33
Maťa, prečo zadávaš 4-krát ten istý príspevok ?

1. Mesiac pred skončením rod.dovolenky treba písomne oznámiť zamestnávatelovi termín ukončenia RD a nástupu do zamestnania

2. Počas RD si v ochrannej dobe, od zamestnávatela nemôžeš dostať výpoveď. Nárok na odstupné máš len v prípade ak k skončeniu prac.pomeru dôjde z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. a alebo b). O skončenie prac.pomeru musíš požiadať pred začiatkom plynutia výpovedenej doby.

3. Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel. Ak ti nástup neurčí, musí ti nevyčerpanú dovolenku preplatiť pri skončení prac.pomeru.

4. Pri príjme 800€ mesačne nemôžeš dosiahnuť max.vymer.základ na dávku v nezamestnanosti. Ak nechceš aby dávka bola vyplácaná z pravdepodobného VZ, dohodni sa so zamestnávatelom pred skončením prac.pomeru na čerpaní dovolenky tak, aby prac.pomer končil posledným prac.dňom v týždni, a predchádzal mu aspoň jeden deň čerpania dovolenky.
matka2009
20.04.12,20:14
veronika, preco musi koncit poslednym prac. dnom? mne rodicovska konci vo stvrtok. nemozem teda cerpat v piatok dovolenku a aj k tomuto dnu ukoncit PP? musim o den skor skoncit RD? pripadne nastupit po skonceni RD do zamestnania a pockat na vypoved §63 odst. 1 pism.a a do zacatia plynutia vypovednej lehoty poziadat o dohodu podla toho isteho paragrafu?
veronikasad
20.04.12,20:32
veronika, preco musi koncit poslednym prac. dnom? mne rodicovska konci vo stvrtok. nemozem teda cerpat v piatok dovolenku a aj k tomuto dnu ukoncit PP? musim o den skor skoncit RD? pripadne nastupit po skonceni RD do zamestnania a pockat na vypoved §63 odst. 1 pism.a a do zacatia plynutia vypovednej lehoty poziadat o dohodu podla toho isteho paragrafu?
Môžeš končiť piatkom - v piatok budeš mať dovolenku a súčasne dátum skončenia prac.pomeru. Ak by si ukončila prac.pomer nedelou, denný vymer.základ sa počíta za kal.dni , znížil by sa ti na tretinu.

Pracovný pomer môžeš skončiť aj dohodou v zmysle § 60 ZP - ale dohodu musí navrhnúť zamestnávatel z dôvodu uvedeného v § 63 odst. l písm. b) ZP. Dôvod musí byť uvedený v dohode - vtedy ti vznikne nárok na odstupné.
matka2009
21.04.12,14:05
veronika prosim vas a ak by som vo stvrtok skoncila RD, v piatok dohodou rozviazala PP a cela dovolenka a 3 mesacne odstupne by mi bolo vyplatene, tak mi nevznikne VZ, musim vlastne aspon 1 den dovolenky cerpat?

a v pripade, ze by som piatok odpracovala a rozviazala dohodou podla §63 (v nadvaznosti na predchadzajucu vypoved §63), prac. pomer ukoncila v pondelok, tak sa to rozpocita na 4 dni, to by mi malo stacit na max. DvN, nie?

dovolenky mam asi 10dni (este mi nedali presne vediet kolko dni mi vzniklo pocas MD)
veronikasad
21.04.12,14:53
veronika prosim vas a ak by som vo stvrtok skoncila RD, v piatok dohodou rozviazala PP a cela dovolenka a 3 mesacne odstupne by mi bolo vyplatene, tak mi nevznikne VZ, musim vlastne aspon 1 den dovolenky cerpat?

a v pripade, ze by som piatok odpracovala a rozviazala dohodou podla §63 (v nadvaznosti na predchadzajucu vypoved §63), prac. pomer ukoncila v pondelok, tak sa to rozpocita na 4 dni, to by mi malo stacit na max. DvN, nie?

dovolenky mam asi 10dni (este mi nedali presne vediet kolko dni mi vzniklo pocas MD)
Pracovný pomer končí posledným dňom kedy si pracovala alebo čerpala dovolenku. Ak končí piatkom, vznikne ti VZ za jeden deň čerpania dovolenky. V pondelok prac.pomer nekonči, lebo víkend ti VZ podstatne zníži.

Napíš presné dátumy materskej dovolenky pri druhom dieťati (začiatok a koniec) a ročný nárok , nárok na dovolenku ti vyrátame.
matka2009
21.04.12,15:13
MD 30.4.2009 - 14.6.2012

a ked tam mam 3mesacne odstupne? cca. 2400€+dovolenka? to stale bude viac ako 75€ na den, aj ked sa to rozpocita s tym vikendom, ci to zle chapem?

ak by sme sa dohodli na rozviazani na piatok (dohodu by sme uzavreli uz teraz), ale ze dovolenku mi preplatia, nedaju mi ju cerpat,ako postupovat, alebo ako budem vediet, ze so mnou "nevybabru" a neprihlasia ma do soc. poistovne?
veronikasad
21.04.12,15:16
MD 30.4.2009 - 14.6.2012

a ked tam mam 3mesacne odstupne? cca. 2400€+dovolenka? to stale bude viac ako 75€ na den, aj ked sa to rozpocita s tym vikendom, ci to zle chapem?

ak by sme sa dohodli na rozviazani na piatok (dohodu by sme uzavreli uz teraz), ale ze dovolenku mi preplatia, nedaju mi ju cerpat,ako postupovat, alebo ako budem vediet, ze so mnou "nevybabru" a neprihlasia ma do soc. poistovne?
Matka, len obdobie materskej dovolenky - keď si dostávala materské zo SP, nie rod.príspevok z UP.

teda ešte raz - ak RD končí vo štvrtok, na piatok žiadaj dovolenku (budeš mať VZ za jeden deň) a súčasne ukončenie prac.pomeru piatkom. Nepíšem to dosť zrozumitelne ?

Tvojej poslednej vete vôbec nerozumiem. Pretože zamestnávatel musí v SP nahlásiť ukončenie RD a prihlásiť ťa na jeden deň ako zamestnanca.
matka2009
21.04.12,15:32
pardon... 30.4. - 11.11.2009

... a nemoze zamestnavatel nesuhlasit s cerpanim dovolenky?

... ten posledny odstavec som myslela tak, ze dohodneme sa na ukonceni v piatok, s tym, ze on mi dovolenku preplati a neda mi ju cerpat.... neviem sa zrozumitelnejsie vyjadrit :((... on ma musi na tento den automaticky prihlasit do SP, dolezite je, aby RD nekoncila 14.6. a dohoda tiez 14.6?.... resp. spytam sa takto, ak mi nedovoli cerpat dovolenku, tak ja mam povinnost v piatok nastupit do prace? (dohoda by uz bola uzavreta k 15.6.), rata sa to ako 1 den a musi spravit odvody?
veronikasad
21.04.12,16:19
Ak som dobre spočítala, RD trvala 121 prac.dní, nárok na dovolenku sa ti bude krátiť o 2/12 ročného nároku.
matka2009
21.04.12,18:48
dakujem krasne za rady, ochotu a cas, ktory ste mi venovali :)
matka2009
25.04.12,07:32
veronika, prave som prisla z firmy, tak mi vypocitali 10 dni dovolenky (rocny narok som mala 20dni) to asi preto, ze som bola predtym na rodicovskej s prvym dietatom (mala som retazovu matersku) alebo to zle vypocitala? dakujem
veronikasad
25.04.12,07:42
veronika, prave som prisla z firmy, tak mi vypocitali 10 dni dovolenky (rocny narok som mala 20dni) to asi preto, ze som bola predtym na rodicovskej s prvym dietatom (mala som retazovu matersku) alebo to zle vypocitala? dakujem
Spočítaj si pracovné dni (vrátane sviatkov) rodičovskej dovolenky za rok 2009 - pri prvom aj druhom dieťati. (skontroluj môj výpočet).

Materská dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu pre účely čerpania dovolenky. Trvala viac ako 60 prac.dní, preto ti vznikol nárok na dovolenku za kal.rok. Táto sa ti bude krátiť z titulu rodičovskej dovolenky - za prvých 100 prac.dní o 1/12 ročného nároku, za každých celých 21 prac.dní o ďalšiu 1/12 ročného nároku.
brčko
25.04.12,07:52
súhlasím s výpočtom od veroniky, neodpracované v r.2009 121dní, tj. celoročná dovolenka krátená o 2/12tiny, tj. bud 17 alebo 16,5dní dovolenky. Ale asi rátala mzdárka dovolenku len cca tak, že si pol roka bola na md a tak polovicu dovolenky dala?
Vzhladom na to, že si mala v r.2009 odpracovaných=výkon práce vdaka md viac ako 60dní, vzniká ti nárok na dovolenku za kalendárny rok (§ 101 Zákonník práce) , ktorá bude krátená o dni neodpracované podla § 109 Zákonníka práce
matka2009
25.04.12,08:06
ahojte brcko, veronika,

ja som pozerala a je to tak ako pisete za RD 2009 115prac. dni a 6 sviatkov, dokopy 121 dni a teda kratenie o 2/12.. mne to kratenie vychadza o 3,33dna.. z coho vychadzala moja uctovnicka, to neviem, tiez mi to pripada, ze to vzala na polovicu :eek:... ja som na to nic nepovedala, lebo som si to chcela doma pozrie a poradit sa s vami, takze jej idem zavola, nech sa na to pozrie este raz :confused:

... a vravela este, ze dohodu podla§63 nemozme uzavriet, len podla §60 s tym, ze tam napise aj narok na odstupne. mozem podpisat aj taku dohodu?
veronikasad
25.04.12,08:09
ahojte brcko, veronika,

ja som pozerala a je to tak ako pisete za RD 2009 115prac. dni a 6 sviatkov, dokopy 121 dni a teda kratenie o 2/12.. mne to kratenie vychadza o 3,33dna.. z coho vychadzala moja uctovnicka, to neviem, tiez mi to pripada, ze to vzala na polovicu :eek:... ja som na to nic nepovedala, lebo som si to chcela doma pozrie a poradit sa s vami, takze jej idem zavola, nech sa na to pozrie este raz :confused:

... a vravela este, ze dohodu podla§63 nemozme uzavriet, len podla §60 s tym, ze tam napise aj narok na odstupne. mozem podpisat aj taku dohodu?
Dohoda je podla § 60, len v nej treba uviesť dôvod skončenia prac.pomeru = §63 odst. 1 písm.b)
matka2009
25.04.12,08:16
dakujem, myslela som, ze takto nejako to bude. dnes som bola vo firme osobne a uctovnicka povedala, ze PP mozme ukoncit dohodou dnom 15.6. s tym, ze na tento den som poziadala o cerpanie dovolenky, len mi povedala, ze ja si musim poslat este ziadost o ukoncenie dohodou, to je fakt potrebne? ved je to dohoda a ked sa obe strany dohodnu, tak naco musi tomu predchadzat ziadost? ci to je niekde v zakone?
veronikasad
25.04.12,08:19
dakujem, myslela som, ze takto nejako to bude. dnes som bola vo firme osobne a uctovnicka povedala, ze PP mozme ukoncit dohodou dnom 15.6. s tym, ze na tento den som poziadala o cerpanie dovolenky, len mi povedala, ze ja si musim poslat este ziadost o ukoncenie dohodou, to je fakt potrebne? ved je to dohoda a ked sa obe strany dohodnu, tak naco musi tomu predchadzat ziadost? ci to je niekde v zakone?
Ak pošleš zamestnávatelovi žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou predtým, ako od neho dostaneš výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm.b), nárok na odstupné ti nevznikne.
Ak skončenie prac.pomeru dohodou podľa tohto § navrhne zamestnávatel, máš nárok na odstupné.

Žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby doruč zamestnávatelovi len v prípade, ak po skončení rod.dovolenky od neho dostaneš výpoveď.
matka2009
25.04.12,08:26
no takto som to vsetko pochopila aj ja, ked ste mi to tu vysvetlovali, lebo ona navrhla dohodu, ale ze na to potrebuje ziadost, som sa jej pytala, ze na co, ze taku ziadost jej mozem dat, ak mi po skonceni RD da vypoved a ja pred zaciatkom plynutia vypovednej doby poziadam o dohodu a tym padom o odstupne.

ona mi tu dohodu §63 nechce dat, lebo podla zakona §63je vypoved a dohoda je §60

... viem, ze vypoved mi mozu dat az po skonceni RD, ale moze sa stat, ze mi ju poslu uz teraz? pritom sme sa dohadovali, ze mi dohodu posle postou, a ja im ju podpisanu poslem spat.. len ked vidim, ako v tom zacina ona tapat, tak sa bojim, ze posle vypoved a ja ju prevezmem... co by sa stalo, ze mi posle vypoved teraz s datumom 15.6. (MD konci 14.6.)
veronikasad
25.04.12,08:30
no takto som to vsetko pochopila aj ja, ked ste mi to tu vysvetlovali, lebo ona navrhla dohodu, ale ze na to potrebuje ziadost, som sa jej pytala, ze na co, ze taku ziadost jej mozem dat, ak mi po skonceni RD da vypoved a ja pred zaciatkom plynutia vypovednej doby poziadam o dohodu a tym padom o odstupne.

... viem, ze vypoved mi mozu dat az po skonceni RD, ale moze sa stat, ze mi ju poslu uz teraz? pritom sme sa dohadovali, ze mi dohodu posle postou, a ja im ju podpisanu poslem spat.. len ked vidim, ako v tom zacina ona tapat, tak sa bojim, ze posle vypoved a ja ju prevezmem... co by sa stalo, ze mi posle vypoved teraz s datumom 15.6. (MD konci 14.6.) a ja to na poste prevezmem?
Výpoveď ti môže poslať až po skončení rodičovskej dovolenky - nie skôr, si v ochrannej dobe. Zásielku treba hneď prevziať a obratom doručiť zamestnávateľovi žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby.

Návrh dohody o skončení prac.pomeru (dôvod nadbytočnosť) ti môže poslať zamestnávateľ aj v priebehu rodičovskej dovolenky. Ak s navrhovaným dátumom súhlasíš, dohodu podpíšeš a pracovný pomer končí dohodnutým dňom.

(Ak nebudeš mať istotu, či dohoda zo strany zamestnávatela je v poriadku, zatri osobné údaje a prilož ju na Poradu). Až potom ju podpíš.
brčko
25.04.12,08:32
Súhlasím, ak je iniciované ukončenie prac.pomeru zo strany zamestnanca, tak nárok na odstupné nevzniká. Bud
- hned treba podpísať dohodu podla § 60 s uvedením organizačného dôvodu ukončenia prac.pomeru (môže byť aj odkaz na § 63 ods.1 písm. b) ZP) aby vznikal nárok na odstupné priamo zo Zákonníka práce alebo
- nech ti "doručí" najprv zamestnávatel výpoved a ty potom požiadaš v nadväznosti na § 76 ods.2 o ukončenie pp dohodou,
inak by som nerobila.

Ak máš mzdu 800eur (podla 3mes odstupného) a by si si aj čerpala dovolenku a ti vyplatia odstupné, tak by mala vychádzať podpora maximálna. Preto ak by nechceli dohodu, tak by som asi žiadala o čerpanie dovolenky a čakala na výpoved, či ju do konca apríla nedoručia a mala hned pripravenú žiadost o dohodu, aby v prípade doručenia 30.4. som ju osobne doručila tiež 30.4.
brčko
25.04.12,08:34
výpoved musia poslať tak, aby si ju prevzala po ukončení RD, inak je neplatná.
Ak jej vadí ten § 63, tak nech napíše do dohody, že dôvodom ukončenia pp je nap. nadbytočnost, je to to isté - organizačný dôvod.
matka2009
25.04.12,08:38
super, dakujem za vycerpavajucu odpoved a to ma hlavne zaujimalo, ze ak by mi dorucili vypoved pocas RD ci je neplatna a potom treba na nu vobec reagovat???

a dohodu sem "pricapim" urcite ;)

a dohodu o ukonceni PP podla §63 (bez predchadzajucej vypovede §63) moze urobit, alebo je to nejak v rozpore so zakonom?
veronikasad
25.04.12,08:43
super, dakujem za vycerpavajucu odpoved a to ma hlavne zaujimalo, ze ak by mi dorucili vypoved pocas RD ci je neplatna a potom treba na nu vobec reagovat???

a dohodu sem "pricapim" urcite ;)

a dohodu o ukonceni PP podla §63 (bez predchadzajucej vypovede §63) moze urobit, alebo je to nejak v rozpore so zakonom?
Maťka, dohoda je vždy podľa § 60 - len trvaj na uvedení dôvodu skončenia prac.pomeru (môže tam byť citácia § 63 odst. 1 písm. b) alebo slovne "nadbytočnosť")
matka2009
25.04.12,08:44
veronika dakujem
brčko
25.04.12,08:44
§ 79

(1) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamţite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, ţe trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, ţe nemoţno od zamestnávateľa spravodlivo poţadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, ţe trvá na ďalšom zamestnávaní, aţ do času, keď mu zamestnávateľ umoţní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.
-----

dohodu o ukončení pp podla § 60 (nie 63) z dôvodu nadbytočnosti (alebo z dôvodu uvedeného v § 63 ods.1 písm. b) ZP) neviem či robia aj pred ukončením rd. Istejšie zo strany mzdárky by to bolo podpísať až v ten piatok.
matka2009
25.04.12,08:49
dnes som odovzdala oznamenie, ..........týmto oznamujem nástup do zamestnania po rodičovskej dovolenke, ktorá končí dňom 14.6.2012. Zároveň Vás žiadam o čerpanie riadnej dovolenky dňa 15.6.2012.

oznamenie mam opeciatkovane a podpisane z ich strany, este sa ozvem ohladom podpisaneho dovolenkoveho listka, ci si ho prefoteny vyzdvihnem alebo mi ho doruci postou
veronikasad
25.04.12,08:52
dnes som odovzdala oznamenie, ..........týmto oznamujem nástup do zamestnania po rodičovskej dovolenke, ktorá končí dňom 14.6.2012. Zároveň Vás žiadam o čerpanie riadnej dovolenky dňa 15.6.2012.

oznamenie mam opeciatkovane a podpisane z ich strany, este sa ozvem ohladom podpisaneho dovolenkoveho listka, ci si ho prefoteny vyzdvihnem alebo mi ho doruci postou
Tento postup je správny, počkaj na písomnú reakciu zamestnávatela.
janula42
28.04.12,16:54
dobry den, prosim potrebujem naozaj poradit pretoze sa v tychto veciach vobec nevyznam.
od oktobra 2005 mam TPP na dobu neurcitu.vo 13.2 2009 som isla na MD a od 29.8.09 do 15.4.2012 na RD platim si aj DNP. a od 16.4.2012 som opat nastupila do prace.momentalne som s dcerkou na OCR uz 4. den. chcela by som dat v praci vypoved dohodou a ist na mesiac na PN.
-vznikne mi narok na podporu z nezamestnania,a co sa mi bude zohladnovat.. potrebovala by som si to aspon zhruba vypocitat ci sa mi to oplati.
- teraz mam na papiery mzdovy vymer v cistom 350 e v hrubom neviem.
-narok na dovolenku mam 11 dni starej a 20 dni novej
-chcela by som dat vypoved teraz v maji tak mi prosiiiiim poradte co by bolo najvyhodnejsie
velmi moc vam zatial dakujem
matka2009
03.05.12,06:05
ahojte :)

tak mne uctovnica poslala od nejakej mzdarky novy prepocet dovolenky, tentokrat jej to uz nevyslo 10 dni, ale 13dni (no stale to nie je 16,5-17dni)... ja uz fakt neviem, ci si robia so mna srandu, alebo jej poslat skopirovane od vas, ako sa to pocita, spolu s § :confused:
Xanti
03.05.12,11:17
ahojte :)

tak mne uctovnica poslala od nejakej mzdarky novy prepocet dovolenky, tentokrat jej to uz nevyslo 10 dni, ale 13dni (no stale to nie je 16,5-17dni)... ja uz fakt neviem, ci si robia so mna srandu, alebo jej poslat skopirovane od vas, ako sa to pocita, spolu s § :confused:Nakopíruj a pošli jej to. Čo iné Ti ostáva.
Pasztorka
04.05.12,06:15
A otazka, budem mat narok na podporu v nezamestnanosti po skonceni RD, ak som spolocnik v spolocnosti, ktora ma zamestnava???
veronikasad
04.05.12,06:17
A otazka, budem mat narok na podporu v nezamestnanosti po skonceni RD, ak som spolocnik v spolocnosti, ktora ma zamestnava???
nebudeš, lebo ako spoločníka ťa na urade práce nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie.
Pasztorka
04.05.12,06:30
Fiiiha, no zbohom, a ak sa dam teraz rychlo vymazat z registra, tak potom im to nebude vadit, ze spatne som bola?
veronikasad
04.05.12,06:31
Fiiiha, no zbohom, a ak sa dam teraz rychlo vymazat z registra, tak potom im to nebude vadit, ze spatne som bola?
Posudzuje sa stav ku dňu podania žiadosti o zaradenie do evidencie.
Pasztorka
04.05.12,07:17
Vdaka Veronika!
matka2009
04.05.12,08:03
Ahojte dievcata, ktore ste mi pomahali s vypoctom dovolenky :),

prave mi volala uctovnicka, ze som mala pravdu, ze mam narok na 16,5dna, ze oni to zle pocitali. este raz velka vdaka za vasu pomoc :)
Pasztorka
06.05.12,19:50
Veronika, mozem Vas pekne poprosit o vypocet aj pre mna? Mame taku poslabsiu mzdarku, tak aby som to mala z dvoch stran aspon... Nastup na MD 19.3.2009, koniec RD 4.5.2012 nastup do zamestnania teda 5.5.2012 – aky mam narok na dovolenku? Hrubu mzdu mam 1000 eur/mesacne, momentalne som v takej situacii, ze v piatok som sa cez pravnika odhlasila z registra ako spolocnik – kvoli podpore – a teraz cakam, kym ma v registri vymazu, ten pravnik hovoril, ze najneskor do 17.5.2012 by to malo byt hotove, tak sa chcem spytat, aku hrubu mzdu mam dovtedy dostat, aby mi potom vysla maximalna podpora… a akym sposobom skoncit pracovny pomer?
Xanti
06.05.12,20:05
Veronika, mozem Vas pekne poprosit o vypocet aj pre mna? Mame taku poslabsiu mzdarku, tak aby som to mala z dvoch stran aspon... Nastup na MD 19.3.2009,koniec MD je kedy? čo bolo pred nástupom na materskú? bola si na PN?
koniec RD 4.5.2012 toto je nepodstatný údaj, nakoľko počas RD nevzniká nárok na dovolenku, len počas trvania MD. nastup do zamestnania teda 5.5.2012 – aky mam narok na dovolenku? Hrubu mzdu mam 1000 eur/mesacne, momentalne som v takej situacii, ze v piatok som sa cez pravnika odhlasila z registra ako spolocnik – kvoli podpore – a teraz cakam, kym ma v registri vymazu, ten pravnik hovoril, ze najneskor do 17.5.2012 by to malo byt hotove, tak sa chcem spytat, aku hrubu mzdu mam dovtedy dostat, aby mi potom vysla maximalna podpora… a akym sposobom skoncit pracovny pomer?
v texte ,, doplň dátumy

Ale predbežne som porátala, že za rok 2009 ti vznikol nárok na celú výmeru dovolenky ak si pred nástupom na materskú nebola na PN , za rok 2010 a 2011 nárok na dovolenku nevznikol.
Pasztorka
07.05.12,18:49
Xanti, pozerala som si papiere, ktore mam doma, a nenasla som taky udaj. Je tam ze narok na materske vznika 19.3.2009 a bude trvat kym narok nezanikne - takze predpokladam ze tych 28 tyzdnov. ... ? Pred nastupon na matersku som v tejto firme kde som teraz pracovala len par dni-plynule som prechadzala z ineho pracovneho pomeru(kde som pracovala rok na polovicny uvazok) a predtym prva MD+RD, a na PN som nebola nikdy.
matka2009
10.05.12,06:17
ahojte poradacky,

tak ja som tu znova, volala som dnes s uctovnickou, ci mam podpisanu dovolenku, tak vravela, ze ano na 15.6. a ze ci chcem uzavriet prac. pomer tym 15.6. alebo 18.6. z hladiska vysky podpory by to malo byt asi jedno??

a druhe co ma zaujima, ze ona vravela, ze ukoncime pomer dohodou, ale ze nedostanem odstupne, ale tie 3 mesiace mi vyplatia formou odmeny, lebo ze keby mi vyplatili odstupne, moje miesto sa musi rusit a to sa nerusi a nemohli by na tomto mieste nikoho ineho zamestnavat. ... niekde som citala, ze ak by napr. nedoslo k vyplateniu, tak odmena sa na sude vymaha tazsie ako odstupne, na ktore mam narok uz zo zakona.... neviem co dalej, ci nieco take podpisat (presne znenie tu zavesim, ak to budem mat pisomne) ak ano, na co si dat pozor. (este by ma zaujimalo, ci nemozem dostat odstupne pre nadbytocnost aj z dovodu, ze sa moje miesto nerusi) dakujem krasne
ivka70
10.05.12,06:28
ahojte poradacky,

tak ja som tu znova, volala som dnes s uctovnickou, ci mam podpisanu dovolenku, tak vravela, ze ano na 15.6. a ze ci chcem uzavriet prac. pomer tym 15.6. alebo 18.6. z hladiska vysky podpory by to malo byt asi jedno??

Nie je to jedno, lebo vypocet pri ukonceni 15.6. je deleny mensim cislom o 2 dni, pri ukonceni PP az v pondelok sa ti zapocitava aj sobota a nedela, co moze mat zasadny vplyv na vysku podpory.
Ukonci PP 15.6. ak vsak budes mat vyplatenu odmenu vo vyske 3 mesacnych platov, asi prekrocis max. VZ aj pri ukonceni PP v pondelok .... to zavisi od vysky priemernej mzdy.
a druhe co ma zaujima, ze ona vravela, ze ukoncime pomer dohodou, ale ze nedostanem odstupne, ale tie 3 mesiace mi vyplatia formou odmeny, lebo ze keby mi vyplatili odstupne, moje miesto sa musi rusit a to sa nerusi a nemohli by na tomto mieste nikoho ineho zamestnavat. ... niekde som citala, ze ak by napr. nedoslo k vyplateniu, tak odmena sa na sude vymaha tazsie ako odstupne, na ktore mam narok uz zo zakona.... neviem co dalej, ci nieco take podpisat (presne znenie tu zavesim, ak to budem mat pisomne) ak ano, na co si dat pozor. (este by ma zaujimalo, ci nemozem dostat odstupne pre nadbytocnost aj z dovodu, ze sa moje miesto nerusi) dakujem krasne
Mozete ukoncit PP dohodou, ale nech je priamo v dohode napisane, ze pri ukonceni PP ti patri odmena vo vyske XXX EUR vyplatena v poslednej mzde . Potom je jej nevyplatenie vymahatelne riadne sudom, kedze to bude dohoda podpisana oboma stranami.


A odstupne mozes dostat len v zakonom definovanych pripadoch, takze ak sa tvoje miesto nerusi, nie si nadbytocna ,nie je narok na vyplatenie odstupneho.
matka2009
10.05.12,06:30
a z odmeny alebo odstupneho sa "zraza" rovnako? poistne, dane a tak?
veronikasad
10.05.12,06:32
a z odmeny alebo odstupneho sa "zraza" rovnako? poistne, dane a tak?
odvody z dohody aj odstupného sú rovnaké. Môžeš žiadať o vyplatenie zálohy na mzdu pri skončení prac.pomeru (ak firma ešte nebude mať spracovanú celú výplatu)
matka2009
10.05.12,06:35
veronika a to mozem aj pocas rodicovskej? a zalohu vyplatit dnom 15.6.? v akej vyske
veronikasad
10.05.12,06:41
veronika a to mozem aj pocas rodicovskej? a zalohu vyplatit dnom 15.6.? v akej vyske
To môžeš žiadať pri podpise dohody o skončení prac.pomeru. Tú môžeš podpísať aj počas RD.Čistá mzda sa dá "zhruba" vypočítať. Ak máš výplatné pásky, pozri aký si mala posledný priemer na dovolenku. Zrejme z predpokladaného VZ ti budú počítať mzdu. Resp. akú máš mzdu pracovnej zmluve
matka2009
10.05.12,06:52
a v akej vyske mozem pytat zalohu? presnu sumu alebo nejake percento?
ivka70
10.05.12,06:53
a v akej vyske mozem pytat zalohu? presnu sumu alebo nejake percento?

Aj celu sumu .... skus sa dohodnut.
veronikasad
10.05.12,06:58
a v akej vyske mozem pytat zalohu? presnu sumu alebo nejake percento?
Zamestnávatel bude zrejme oponovať, že k dátumu skončenia prac.pomeru nemá spracované výplaty. Preto som písala o zálohe. Daj si niekomu vypočítať náhradu za dovolenku + dohodnutú odmenu aspoň zo základnej mzdy. A vo výške čistej mzdy si pýtaj zálohu. Menej ako základnú mzdu ti dať nemôže.
matka2009
10.05.12,07:27
posledny priemer na dovolenku som nasla za rok 2007 v sume 1192Sk/den
ivka70
10.05.12,07:40
posledny priemer na dovolenku som nasla za rok 2007 v sume 1192Sk/den

Pri vypocte priemernej mzdy po MD, RD sa nepocita posledna vypocitana priemerna mzda, ale pravdepodobna.
Teda vypocet by mal byt podla mzdy definovanej v pracovnej zmluve.
Dalsia moznost je ,pouzit priemernu mzdu pracovnika pracujuceho na rovnakej pozicii ako bola tvoja.
matka2009
10.05.12,07:44
tak toto budem musiet teda nechat na moju uctovnicku
matka2009
10.05.12,07:57
ja sa ozvem niekedy bud. tyzden (predpokladam) maju mi mailom poslat vsetky podklady, ktore im bud odobrym alebo spripomienkujem, nasledne to podpisem, nepodpisem, dakujem vam za vas cas
Pasztorka
10.05.12,10:12
ahojte, tak este raz moja otazka, uz viem presne datumy:
Mame taku poslabsiu mzdarku, tak aby som to mala z dvoch stran aspon... Nastup na MD 19.3.2009, koniec MD 30.9.09, RD od 1.10.2009 do 4.5.2012 nastup do zamestnania teda 5.5.2012 – aky mam narok na dovolenku? A pracovny pomer zacal 16.3.2009. Na PN som nebola.
Hrubu mzdu mam 1000 eur/mesacne, momentalne som v takej situacii, ze v piatok som sa cez pravnika odhlasila z registra ako spolocnik – kvoli podpore – a teraz cakam, kym ma v registri vymazu, ten pravnik hovoril, ze najneskor do 17.5.2012 by to malo byt hotove, tak sa chcem spytat, aku hrubu mzdu mam dovtedy dostat, aby mi potom vysla maximalna podpora… riesit to cez odstupne, alebo formou odmenz? A akym sposobom skoncit pracovny pomer?
Pasztorka
10.05.12,10:13
Joj, a mam uz aj vypocet od mzdarky, ta tvrdi, ze mam narok na 15 dni dovolenky za rok 2009.
veronikasad
10.05.12,10:14
ahojte, tak este raz moja otazka, uz viem presne datumy:
Mame taku poslabsiu mzdarku, tak aby som to mala z dvoch stran aspon... Nastup na MD 19.3.2009, koniec MD 30.9.09, RD od 1.10.2009 do 4.5.2012 nastup do zamestnania teda 5.5.2012 – aky mam narok na dovolenku? A pracovny pomer zacal 16.3.2009. Na PN som nebola.
Hrubu mzdu mam 1000 eur/mesacne, momentalne som v takej situacii, ze v piatok som sa cez pravnika odhlasila z registra ako spolocnik – kvoli podpore – a teraz cakam, kym ma v registri vymazu, ten pravnik hovoril, ze najneskor do 17.5.2012 by to malo byt hotove, tak sa chcem spytat, aku hrubu mzdu mam dovtedy dostat, aby mi potom vysla maximalna podpora… riesit to cez odstupne, alebo formou odmenz? A akym sposobom skoncit pracovny pomer?
9/12 ročného nároku, nakolko tvoj prac.pomer netrval celý kal.rok. Nárok na dovolenku máš za každý celý kal.mesiac trvania prac.pomeru (za marec nie). Z titulu RD sa dovolenka nekráti, lebo netrvala 100 prac.dní.
veronikasad
10.05.12,10:15
Joj, a mam uz aj vypocet od mzdarky, ta tvrdi, ze mam narok na 15 dni dovolenky za rok 2009.
ak tvoj ročný nárok za rok 2009 bol 4 kal.týždne, s výpočtom mzdárky súhlasím.
Pasztorka
15.05.12,08:32
Dievcata, prosim, viete mi pomoct s vypoctom hrubej mzdy? Zaklad mam 1000.-/mesacne, nastup do zamestnania po RD je 5.5.2012 koniec PP 16.5.2012, potrebujem si dat preplatit 15 dni dovolenky, ktore mi zostali z materskej. Takze budem mat preplatenu dovolenku, mzdu za tych par dni a kolko este potrebujem dostat odmenu, aby mi vysla maximalna podpora?
Pasztorka
15.05.12,09:05
Ci to musim aj tak zarobit za ten cas 3100 hrubeho, a je jedno, za kolko dni??? Neprepocitava sa to na pocet odpracovanych dni? Nasa mzdarka totiz tvrdi, ze musim za maj zarobit 3100 eur hrubeho, aby som dostala max DvN, a ze je jedno, kolko dni budem robit... to mi vsak nesedi s tym, co ste pisali v tejto porade vy... a skor teda verim vam... PROSIM, ak viete, tak mi napiste, dost mi to suri...
Pasztorka
15.05.12,14:06
Xanti, a este jedna otazocka na teba, toto si mi pisala:
Tvoj príjem pred materskou nezohráva úlohu, nakoľko bol pred viac ako 3 rokmi. Aka je vlastne maximalna vyska podpory v nezamestnanosti? cca 1538 eur je maximálna podpora.
A na stranke som nasla:
http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/davka-v-nezamestnanosti-sr.php?mzda=2+310%2C00&typ=mesiac&obdobie=2012-06&dni=30 , denny vym zaklad 75,8466 EUR a max. podpora 1 137,70 EUR
Menilo sa medzitym nieco?
Xanti
15.05.12,14:11
Xanti, a este jedna otazocka na teba, toto si mi pisala:
Tvoj príjem pred materskou nezohráva úlohu, nakoľko bol pred viac ako 3 rokmi. Aka je vlastne maximalna vyska podpory v nezamestnanosti? cca 1538 eur je maximálna podpora.
A na stranke som nasla:
http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/davka-v-nezamestnanosti-sr.php?mzda=2+310%2C00&typ=mesiac&obdobie=2012-06&dni=30 , denny vym zaklad 75,8466 EUR a max. podpora 1 137,70 EUR
Menilo sa medzitym nieco?Vieš každým rokom sa zvyšuje maximálna hranica na platenie odvodov. Berie sa príjem za posledné dva roky a spriemeruje sa, vidno to aj na stránke SP http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s skús si tam prečítať.
Pasztorka
15.05.12,14:58
Xanti, takze teraz plati ten 1538? A Ty mi nevies poradit s tym vypoctom hrubej mzdy na ziskanie max PvN? Kedze je budem mat prac. pomer po RP 12 dni, tak hrubu mdzu by som mala mat 3076/30*12?=1230.40 eur? Alebo musim dostat 3076 bez ohladu na pocet dni, ktore odpracujem?
Xanti
15.05.12,15:04
Xanti, takze teraz plati ten 1538? A Ty mi nevies poradit s tym vypoctom hrubej mzdy na ziskanie max PvN? Kedze je budem mat prac. pomer po RP 12 dni, tak hrubu mdzu by som mala mat 3076/30*12?=1230.40 eur? Alebo musim dostat 3076 bez ohladu na pocet dni, ktore odpracujem?
To Ti neviem povedať, skôr nie ako áno. Ja som vzala max. VZ určený pre poistenie v nezamestnanosti a z toho vzala 50%. Nie je to presné.
Andyke
15.05.12,15:58
Dávky v nezam. : v mesiaci , ktorý má 31 dní je 1175,70 € a v mesiaci, ktorý má 30 dní 1137,70 €.
Pasztorka nečítala som všetko od začiatku, lebo je toho veľa, ale zostaň Ty zamestnaná
pri takomto plate a nechaj dávky dávkami.
Pasztorka
15.05.12,15:59
OK Xanti, vdaka...
Andy, rada by som, ale neda sa :-)... ale si zlata :-)

tak este raz otazka, mozno niektore z dievcat budu vediet.... nastup do zamestnania po RD je 5.5.2012 koniec PP 16.5.2012, kolko je potrebne dostat mzdu za tychto 12 dni aby sa dosiahla max podpora v nezamestnanosti?? Viete niekto? PLSSSS
Jana Motyčková
15.05.12,17:37
Stačí 3076/30x12
Pasztorka
16.05.12,11:16
Jani ale preco tam musi byt to 3076? Ked max podpora je 1175,70 a podpora sa vypocita ako 50% z vym. zakladu, tak potom tych 1175.70 x 2 = 2351.40 za mesiac by malo stacit na 1175,70 davku. A potom v mojom pripade by stacilo 2351/30*12= 940 eur za 12 dni. Ci to ma nejake ine pravidla na vypocet? Ja som vychadzala z tych, co su na stranke soc poi, ale ako som uz pisala, som iba laik, preto sa pytam...
veronikasad
16.05.12,11:38
Jani ale preco tam musi byt to 3076? Ked max podpora je 1175,70 a podpora sa vypocita ako 50% z vym. zakladu, tak potom tych 1175.70 x 2 = 2351.40 za mesiac by malo stacit na 1175,70 davku. A potom v mojom pripade by stacilo 2351/30*12= 940 eur za 12 dni. Ci to ma nejake ine pravidla na vypocet? Ja som vychadzala z tych, co su na stranke soc poi, ale ako som uz pisala, som iba laik, preto sa pytam...
Max.VZ pre poistenie v nezamestnanosti je 3076€

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2012/924s
Pasztorka
16.05.12,11:57
A potom preco nie je max podpora 3076/2 = 1538 ale je "len" 1175? A k comu sluzi vzorec zo soc poi :

Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu.
50 % x DVZ x počet dní v mesiaci
DVZ = S vymeriavacích základov/počet dní rozhodujúceho obdobia

Ja vas nespochybnujem, len tieto ekonomicke vypocty akosi odporuju logike...ci sami sebe?
Andyke
16.05.12,12:01
Pasztorka ja Ti to vysvetlím.
Maxim. VZ na poist. v nezam. je 4-násobok jednej dvanástiny VVZ za r.2010 t.j. 4x769= 3076
Avšak dávky v nezamestnanosti sa nepočítajú z tejto sumy.(lebo neuznajú plnú výšku)

Maximálny DVZ na výpočet dávky v nezam. sa počíta :
z 3-násobku VVZ deleno 365
teda :3x9228:365 a výsledok je 75,8466€


Takže aj hrubú mzdu stačí prispôsobiť tejto podmienke.
12x75,8466= 910,16 € pri dosiahnutí tejto hrubej mzdy bude dávka z maxima.

Jednoduchá matematika.
Pasztorka
16.05.12,13:22
Andyke, dakujem krasne, jasna a vystizna odpoved. Uz chapem!!!
Dievcata, poradkyne, vy by ste si zasluzili kazda flasu, kyticu, bombonieru... co ktora rada. Skoda, ze sa to neda takto posielat...
matka2009
28.05.12,10:09
ahojte, som tu znova, pretoze som dostala od mzdarky dohodu a kopiu vyplatnej pasky, chcem sa spytat, ci to takto mozem podpisat, ci budem mat maximalnu podporu.
Rodicovska konci 14.6. a dohodu pripajam, zaujima ma ci tam moze byt ku dnu alebo DNOM. 15.6. budem cerpat jeden den dovolenky a k tomuto dnu dohodou ukoncim PP

... ako pridam prilohu prosim vas?
Mila123
28.05.12,10:47
ahojte, som tu znova, pretoze som dostala od mzdarky dohodu a kopiu vyplatnej pasky, chcem sa spytat, ci to takto mozem podpisat, ci budem mat maximalnu podporu.
Rodicovska konci 14.6. a dohodu pripajam, zaujima ma ci tam moze byt ku dnu alebo DNOM. 15.6. budem cerpat jeden den dovolenky a k tomuto dnu dohodou ukoncim PP

... ako pridam prilohu prosim vas?
tak 15 06 2012 budeš čerpať jeden deň D a zvyšok dovolenky? popr. odstupné nebude vyplatené?
matka2009
28.05.12,12:04
tak 15 06 2012 budeš čerpať jeden deň D a zvyšok dovolenky? popr. odstupné nebude vyplatené?


dovolenka bude preplatena a odstupne formou odmeny
matka2009
28.05.12,17:44
dobry, prosim vas este o radu, slubila som, ze ked dostanem dohodu, tak ju sem pripojim, aby som sa s vami poradila, ci je vsetko ok a budem mat narok na max. podporu.

podla mna (vyssie uvedeny prispevok) je dohoda nedostatocna (je to len navrh z firmy) a je potrebne do nej uviest, ze sme sa dohodli na vyplateni mimoriadnej odmeny 2366,07€, preplatení 15,5 dňa dovolenky a cerpaní jedného dňa dovolenky dňa 15.6. Celá suma bude uhradená na číslo účtu xxxxxx ku dňu skončenia prac. pomeru (príp. v nasledujúcom výplatnom termíne, netusim, ci sa to uctovne da spravit aj tak, ze sa to vyplati k tomu dnu skoncenia kedze ide o prijem v tom istom mesiaci a vyplaty uctovnicka bude robit este len za mesiac maj) alebo nieco podobne?
15.6. mozem cerpat dovolenku a po docerpani aj tento den rozviazat PP, toto uz ste mi potvrdili, ze ano, vsak?

dakujem krasne vsetkym za reakcie
Xanti
28.05.12,18:49
dobry, prosim vas este o radu, slubila som, ze ked dostanem dohodu, tak ju sem pripojim, aby som sa s vami poradila, ci je vsetko ok a budem mat narok na max. podporu.

podla mna (vyssie uvedeny prispevok) je dohoda nedostatocna (je to len navrh z firmy) a je potrebne do nej uviest, ze sme sa dohodli na vyplateni mimoriadnej odmeny 2366,07€, preplatení 15,5 dňa dovolenky a cerpaní jedného dňa dovolenky dňa 15.6. Celá suma bude uhradená na číslo účtu xxxxxx ku dňu skončenia prac. pomeru (príp. v nasledujúcom výplatnom termíne, netusim, ci sa to uctovne da spravit aj tak, ze sa to vyplati k tomu dnu skoncenia kedze ide o prijem v tom istom mesiaci a vyplaty uctovnicka bude robit este len za mesiac maj) alebo nieco podobne?
15.6. mozem cerpat dovolenku a po docerpani aj tento den rozviazat PP, toto uz ste mi potvrdili, ze ano, vsak?

dakujem krasne vsetkym za reakcie Prepáč a kvôli čomu máš tú odmenu?
Ved ak je mzda za 1 deň ( dovolenka + preplatená dovolenka ) 582 eur, tak za mesiac je to bajočko 11000 eur. Načo Ti je odmena?
Kvôli čomu? Už len preplatenou dovolenkou získaš maximálnu podporu v nezamestnanosti.
Nechápem čo tam narátali, lebo tie odvody sa mi zdajú prinízke na tak vysokú odmenu.
matka2009
28.05.12,19:53
Xanti, oni ma uz nemaju kde zamestnat, kedze som bola 5r na materskej, zamestnali tam niekoho ineho, ale rusit prac. miesto nechcu, tak nesuhlasili s §63 a navrhuju mi dohodu s tym, ze mi nemozu v tomto pripade vyplatit 3m odstupne a vyplatia mi ho vo forme odmeny.

ta odmena mi je na to... teda ju chcem mat uvedenu v dohode, ze sme sa na tom dohodli, ze to bude vyplatene, kedze tato vyplatna paska je len vzor ako bude vyzerat moja vyplata v mesiaci jun (a nemam garanciu, ze tak bude aj v skutocnosti vyzerat, preto to chcem ukotvit do dohody), alebo sa mylim?

a co s tymi odvodmi?? ja neviem z ktorej sumy sa to pocita, no tiez sa mi to zda nejake nizke :confused:

ja by som tu aj pripojila pdf tej pasky, len neviem ako :(
veronikasad
28.05.12,19:59
oni ma uz nemaju kde zamestnat, kedze som bola 5r na materskej, zamestnali tam niekoho ineho, ale rusit prac. miesto nechcu, tak nesuhlasili s §63 a navrhuju mi dohodu s tym, ze mi nemozu v tomto pripade vyplatit 3m odstupne a vyplatia mi ho vo forme odmeny.

ta odmena mi je na to... teda ju chcem mat uvedenu v dohode, ze sme sa na tom dohodli, ze to bude vyplatene, kedze tato vyplatna paska je len vzor ako bude vyzerat moja vyplata v mesiaci jun (a nemam garanciu, ze tak bude aj v skutocnosti vyzerat, preto to chcem ukotvit do dohody), alebo sa mylim?

a co s tymi odvodmi?? ja neviem z ktorej sumy sa to pocita
Najväčšiu garanciu budeš mať, keď ti v deň skončenia prac.pomeru vyplatia zálohu na mzdu v hotovosti. Akýkolvek záväzok firmy - v prípade, že ho nedodrží, si budeš musieť uplatniť na súde.
matka2009
28.05.12,20:07
matka2009
28.05.12,20:07
veronika prosim ta a potom by ako mala zniet dohoda?
veronikasad
28.05.12,20:14
veronika prosim ta a potom by ako mala zniet dohoda?
Mzdu som neprepočítala. V dohode by mala byť poznámka, že v deň skončenia prac.pomeru bude zamestnancovi vyplatená záloha na mzdu, napr.2300€ (ak výpočet mzdy je správny). Nepodpisuj dohodu skôr ako v deň skončenia prac.pomeru - spolu s vyplatenou zálohou. Len vtedy budeš mať istotu, že mzdu skutočne dostaneš.
matka2009
28.05.12,20:23
veronika, toto co mi radis chapem (si myslim), len nerozumiem aku mam istotu, ze za mna odvedie aj odvody? teda, ze my vznikne VZ pre vypocet davky v nezamestnanosti? (ktoru chcem samozrejme maximalnu)... pridem do prace, podpisem dohodu, prevezmem peniaze a idem domov... nejde mi len o to, aby som dostala tu odmenu "kvazi odstupne" ale aj aby mi vznikol VZ, ci vezmem zalohu len tu odmenu a cerpanu dovolenku + preplatenu si necham poslat na ucet a tym padom ona neuvedie na vyplatnej paske mimoriadna odmena 2300€ ale zaloha na mzdu 2300€? takto to mam chapat, asi sa blbo pytam :confused:

nevies mi prosim ta poradit, kde by som mohla zistit, ci je mzda prepocitana spravne?? vyssie sa mi podarilo pridat prilohu, len neviem, ci to aj zobrazuje inym, nielen mne
veronikasad
28.05.12,20:29
veronika, toto by som pochopila, len nerozumiem aku mam istotu, ze za mna odvedie aj odvody? teda, ze my vznikne VZ pre vypocet davky v nezamestnanosti? (ktoru chcem samozrejme maximalnu)... pridem do prace, podpisem dohodu, prevezmem peniaze a idem domov... nejde mi len o to, aby som dostala tu odmenu "kvazi odstupne" ale aj aby mi vznikol VZ, ci vezmem zalohu len tu odmenu a cerpanu dovolenku + preplatenu si necham poslat na ucet a tym padom ona neuvedie na vyplatnej paske mimoriadna odmena 2300€ ale zaloha na mzdu 2300€? takto to mam chapat, asi sa blbo pytam :confused:
Za odvody je zodpovedné zamestnávatel, SP ich nebude vymáhať od teba. Zaplatenie odvodov nemá vplyv na výplatu dávku v nezamestnanosti. Podstatné je, aby bola správne urobená výplata.
Ak dostatneš zálohu v deň skončenia prac.pomeru, na zložky mzdy na výplatnej páske to nemá žiadny vplyv. Záloha=mzda vyplatená pred výplatným termínom.

(Dnes som bola v KROSe na mzdovom školení. S podobným prípadom ako máš ty som sa v praxi po 1.1.2011 nestretla, mám z toho školenia "guláš", tak si netrúfam komentovať, či tvoja výplata je spracovaná správne v nadväznosti na maximálne vymeriavacie základy a povinnosť platiť odvody z jednotlivých zložiek mzdy).
matka2009
28.05.12,20:36
veronika, si velmi zlata (pardon za tykanie)... v krose tusim robila aj nasa uctovnicka, ci este robi, to netusim:confused: ach jooo, ja nestastny zemepan, som sa tesila, ze konecne fertig a zase neviem, kde som :D:eek::mee:
veronikasad
28.05.12,20:39
veronika, si velmi zlata (pardon za tykanie)... v krose tusim robila aj nasa uctovnicka, ci este robi, to netusim:confused: ach jooo, ja nestastny zemepan, som sa tesila, ze konecne fertig a zase neviem, kde som :D:eek::mee:
OLYMP je výborný mzdový SW, vypočíta odvody v súlade s platnými predpismi. Len je potrebné zadať správnu zložku mzdy, Snáď to vaša účtovníčka zvládne.
Neunáhli sa s podpísaním dohody, kým nebudeš mať peniaze (ak máš pochybnosti o serioznosti zamestnávatela)
matka2009
28.05.12,20:55
veronika, ani nejde o pochybnosti v suvislosti s tym, ze by ma chcel oklamat vedomo (teda naivne tomu verim), skor o to, ze spravi chybu z nevedomosti, ved aj dovolenka, na ktoru mi vznikol narok za MD mi bola spravne prepocitana len a len na zaklade vasich rad ;) (som jej musela poslat vypocet, ten si dala skontrolovat a suhlasila)

budem sa drzat tvojej rady, ze to pojdem podpisat osobne az 15.6. dovtedy jej poslem znenie dohody (len som si teda nie ista tou sumou, ktoru tam uviest, ci to dobre pocitala) akurat by som este mala poprosit o zaslanie podpisanej dovolenky, aby som mala aspon to iste. ak spravne sumarizujem, pocas RD mi vypoved zaslat nemozu, dohodu ak by mi aj zaslalali, pokial ju aj prevezmem a nemaju ju odo mna podpisanu, tak sa nic nekona a 15.6. pridem do prace (pripadne 18.6., ak mi poslu podpisanu dovolenku) a budu to musiet riesit oni, ako to uz netusim a myslim, ze ani oni, kedze miesto sa nerusi, len je obsadene inou osobou. dobru noc :)
veronikasad
28.05.12,20:58
veronika, ani nejde o pochybnosti v suvislosti s tym, ze by ma chcel oklamat vedomo (teda naivne tomu verim), skor o to, ze spravi chybu z nevedomosti, ved aj dovolenka mi bola spravne prepocitana len a len na zaklade vasich rad ;) (som jej musela poslat vypocet, ten si dala skontrolovat a suhlasila)

budem sa drzat tvojej rady, ze to pojdem podpisat osobne az 15.6. dovtedy jej poslem znenie dohody (akurat som si teda nie ista tou sumou, ktoru tam uviest) akurat by som este mala poprosit o zaslanie podpisanej dovolenky, aby som mala aspon to iste. ak spravne sumarizujem, pocas RD mi vypoved zaslat nemozu, dohodu ak by mi aj zaslalali, pokial ju aj prevezmem a nemaju ju odo mna podpisanu, tak sa nic nekona a 15.6. pridem do prace (pripadne 18.6., ak mi poslu podpisanu dovolenku) a budu to musiet riesit oni, ako to uz netusim a myslim, ze ani oni, kedze miesto sa nerusi, len je obsadene inou osobou. dobru noc :)
Tú mzdu ti skúsim nahodiť do SW, ale až koncom týždňa. Budem k tomu potrebovať presné termíny materskej a RD a dátum vzniku prac.pomeru.Dohodu nepodpisuj, požiadaj o čerpanie dovolenky na prvý deň po skončení RD. Nič rozumnejšie ti poradiť teraz neviem.
matka2009
28.05.12,20:59
dakujem, si uzasna :) terminy kuknem, pisala som ich par stran dozadu, idem to najst
matka2009
28.05.12,21:04
MD 30.4.2009 – 11. 11.2009
RD do 14.6.2012

este ma napadlo, ze ona sa brani tomu, aby tam uviedla ako dovod §63 alebo nadbytocnost, kedze to miesto zrusit nechcu. ak by islo o dohodu §60 a uviedla dovod nadbytocnost, aj vtedy musia miesto zrusit? ked ide o dohodu a ja suhlasim?? dakujem
gagga
01.06.12,07:18
4. Pri príjme 800€ mesačne nemôžeš dosiahnuť max.vymer.základ na dávku v nezamestnanosti. Ak nechceš aby dávka bola vyplácaná z pravdepodobného VZ, dohodni sa so zamestnávatelom pred skončením prac.pomeru na čerpaní dovolenky tak, aby prac.pomer končil posledným prac.dňom v týždni, a predchádzal mu aspoň jeden deň čerpania dovolenky.

Ak dovolite, pripojim sa do diskusie s podobnym problemom - kedy skoncit pracovny pomer, aby bol vypocet VZ na DvN pre mna priaznivy... zaciatok MD a RD 8.3.2007, RD mi konci 17.9.2012 (pondelok), ak to zamestnavatel umozni, cerpala by som 4 dni dovolenky, posledny den dovolenky 21.9.2012 (piatok) by bol zaroven dnom ukoncenia PP a zvysne dni dovolenky by som si nechala preplatit... je to takto koser? dakujem
matka2009
03.06.12,19:30
dobry veronikasad, prosim vas neskusili ste mi to nahodit do SW? dakujem
veronikasad
03.06.12,19:35
dobry veronikasad, prosim vas neskusili ste mi to nahodit do SW? dakujem
Písala som Andyke, prepočítala ti výplatu. Tu je jej odpoveď

PS: Ešte k tomu výpočtu pre tú babenku – z tej uvedenej hrubej mzdy sú odvody vypočítané správne.
matka2009
04.06.12,07:37
prosim vas a mozem poziadat o odpocitatelnú polozku?
matka2009
04.06.12,08:52
veronika, dakujem :)
veronikasad
04.06.12,08:55
prosim vas a mozem poziadat o odpocitatelnú polozku?
Ak máš podpísané vyhlásenie, môžu ti uplatniť NČZD za mesiac jún 2012. Zbytok ročnej NČZD (ak nebudeš mať do konca roka iný príjem) si uplatníš v daňovom priznaní typu A, alebo RZD u zamestnávatela. Preplatok dane do výšky ročnej NČZD ti vrátia.
matka2009
04.06.12,09:43
vyhlasenie mozem poziadat na podpis?
veronikasad
04.06.12,09:45
vyhlasenie mozem poziadat na podpis?
Ano. Ak nemáš vyplnené u zamestnávatela, tak odovzdaj nové tlačivo.
ljuba1
03.07.12,20:32
Dobry vecer,
chcela by som Vas poprosit o vypocet dovolenky za MD ktora trvala od 2.7.2009-13.1.2010 pred tym som bola na RP s prvym dietatom. Mam narok na 25 dni dovolenky a mzdarka vypocitala 10 dni dovolenky, co sa mi nezda...
ewita888
03.07.12,20:45
25:12x5=10,41...zaokruhlene 10
Katy a R
03.07.12,21:00
25:12x5=10,41...zaokruhlene 10
a nejde v tomto prípade o krátenie dovolenky podľa § 109 :confused: .. za prvých 100 o 1/12 a každých ďalších 21 o 1/12
ljuba1
04.07.12,13:19
aj ja si myslim, len nie som si ista. Idem podpisat dohodu o rozviazani PP a chcela by som si ten vypocet skontrolovat, ci som ho dobre urobila. Mne to vychadza za rok 2009 126 pracovnych dni a 5 dni sviatok, spolu 131 dni, takze krati sa mi dovolenka o 9 dni? Prosim mozete sa mi na to pozriet. Dakujem
Tweety
04.07.12,13:25
Do 1.7 . bola RD? Ak áno, dovolenka sa kráti o 2/12, pri 25 dňovom nároku je to o 4 dni.
ljuba1
04.07.12,19:31
dakujem pekne, potesili ste ma
plawak
07.11.12,15:58
Dobry den,

Odpracovaných 730 dní za posledné 3 roky splnam, na urade prace som zaregistrovany od 5.11.2012,
v roku 2010 mam odpracovanych 7 mesiacov, v roku 2011 mám 6 mesiacov, v tej istej firme a rovnaká mzda na dobu určitú.
V tomto roku 2012 mam odpracovanych od januara do konca aprila 4 mesiace v INEJ FIRME S INOU MZDOU A DOST NIZSOU AKO V MINULEJ PRACI, a od maja po koniec tohto mesiaca kedy aj koncim zmluvu na dobu urcitu som pracoval v tej prvej firme s rokou 2010, 2011

Ako mam chapat tomuto ? S akeho obdobia sa mi teda bude vymeriavaci zaklad urcovat ? z celych odpracovanych 730 dni asi nie, takze s akeho obdobia ?

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.
Ak v rozhodujúcom období nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia.


Dakujem za odpoved !