luciy
29.03.12,15:59
Mám otázku ohľadom zaraďovanie
pedagogických zamestnancov do platových tried - v súčasnosti som
študentkou druhého ročníka magisterského študijného odboru Predškolská
a elementárna pedagogika (študijný program - Učiteľstvo pre primárne
vzdelávanie). Bakalárske štúdium som absolvovala v študijnom odbore
Predškolská a elementárna pedagogika (študijný program Predškolská a
elementárna pedagogika). Po ukončení školy by som chcela pracovať ako
učiteľka v materskej škole. Doposiaľ nemám žiadnu prax v materskej ani
základnej škole (okrem povinnej praxe počas štúdia). Chcela by som sa
spýtať, do akej platovej triedy by som mala byť zaradená? Nie som si
totiž istá, či patrím na základe dosiahnutého vzdelania ako začínajúci
pedagogický zamestnanec do ôsmej alebo deviatej platovej triedy.
Keďže budem mať dosiahnuté vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore
Predškolská a elementárna pedagogika (avšak študijný program Bc.
štúdia bol Predšk. a element. pedag. a Mgr. štúdia Učiteľstvo pre
prim. vzdel.), bude sa mi ako učiteľke v materskej škole počítať VŠ I.
alebo II. stupňa?
Darica
30.03.12,14:59
Budeš zaradená do 8 platovej triedy ako začinajúci ped.zamestnanec. Po absolvovaní adaptačného vzdelávania budeš preradená do 9 platovej triedy ako kvalifikovaný samostatný ped.zamestnanec. Mgr pre primárne vzdelanie by sa ti uznalo, len ak máš strednú školu - niekedy sa volala pedagogická, teraz neviem ako sa presne volá. Vtedy by si mala výnimku a priznali by ti 10 platovú triedu ( po absolvovaní adapt.vzd.) Pre teba je vhodnejšie ( ak berieš do úvahy plat) isť pracovať do ZŠ.
luciy
30.03.12,20:47
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, nemám strednú pedagogickú, mám gymnázium, ale podľa vyhlášky 437/2009 Z. z. by som mala spĺňať kvalifikačné predpoklady učiteľky v MŠ - A: Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - 10. v študijnom odbore predškolská pedagogika a učiteľstvo pre 1. stupeň základnej školy. Alebo sa mýlim? Ďalej ma ešte zaujíma, že či je zamestnávateľ povinný mi umožniť adaptačné vzdelávanie, lebo na pohovore som sa ho na to nepýtala a ani on nič nespomínal, tak teraz uvažujem nad tým, či je na to pripravený - či má uvádzaciu učiteľku a vypracovaný program adaptačného vzdelávania. Môže zamestnávateľ odmietnuť poskytnúť mi možnosť absolvovať adaptačné vzdelávanie? Ďakujem za prípadné odpovede.
Darica
31.03.12,11:29
Študijný program a odbor sú dva rozdielne veci. Kvalifikovana pre 10 platovú triedu by si bola, ak by si vyštudovala program 2. stupeň vysokej školy - predškolská pedagogika. A ešte je tam tá vynimka, ktorú som ti spománala. U nás máme takúto kolegyňu a po roku zháňa si miesto na ZŠ, pretože tam automaticky dostáva 10 platovú triedu ( keďže adaptačné už absolvovala u nás)
luciy
31.03.12,14:41
Ja rozumiem tomu, že študijný odbor a program sú dve rozdielne veci. Ale v zákone je uvedené v študijnom odbore predškolská pedagogika a učiteľstvo pre 1. stupeň sa rovná (podľa môjho názoru) odbor predškolská a elementárna pedagogika, ktorý som absolvovala ja v obidvoch stupňoch štúdia. A tá výnimka je uvedená v nejako zákone?
Darica
02.04.12,14:56
Dnes som sa kolegyne, pýtala, ako jej to zriaďovateľ odôvodnil, že ju nedal podľa zákona do 10 platovej triedy. Odpovedala mi presne to čo ja tebe. Ale vie, o tom , že každý zriadovateľ si vyklada tento zákon asi inak, lebo jej spolužiačky pracujú v iných MŠ, v iných mestách a niektoré z nich majú a niektoré ( väčšina) nemajú priznanú 10 platovú triedu. Takže ti ostáva, len dopredu sa informovať u zriaďovateľa, do akej platovej triedy ťa zaradí.
Ešte, Sabadka v tejto rubrike je výborne znalá v zákonoch, možno ti poradí.
studentka67
07.04.12,06:33
Dobrý deň, prosím Vás vedeli by ste mi poradiť do akej platovej triedy mam byť zaradená ak budem pracovať ako učiteľka v MŠ? Mám ukončenú Pedagogickú a sociálnu akadémiu - odbor učiteľstvo v MŠ a absolvovala som magisterské štúdium psychológie. Doposiaľ nemám žiadnu prax. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.