merror12
29.03.12,17:34
Dobrý deň!
Chcem sa opýtať, či správne rozumiem registrácii dobrovoľného platcu DPH podľa paragrafu 7, ja musím odviesť DPH zo všetkého čo vyfakturujem, ale nemôžem požiadať o vrátenie DPH z ničoho čo nakúpim alebo čo fakturujú mne. (prosím laicky)

Na okraj: Na DÚ mi pri podávaní registrácie povedali, že majú 30 dní na rozhodnutie, no na ich stránke majú uvedené, že pri registrácií podľa tohto paragrafu vydajú kartičku do 7 dní, vie o tom niekto niečo?
Ďakujem!
IvoM
30.03.12,06:08
Nie, nerozumieš tomu správne. Registrácia podľa §7 sa týka len toho kto nadobúda tovar z členského štátu, takže ak nakupuješ tovar z EÚ a prekročíš za rok čiastku 13 941,45 si povinný registrovať sa podľa §7 a odvádzať štátu DPH z týchto nákupov, ide vlastne o to aby sa DPH odvádzala v štáte spotreby takéhoto tovaru. Pri §7 si nemôžeš samozrejme uplatňovať žiadnu DPH a tiež neodvádzaš DPH z Tvojich vystavených faktúr. Na posúdenie druhej otázky sa neviem vyjadriť keďže neviem čo si uviedol do žiadosti o registráciu, ináč podľa §7.3 platí do 7 dní a nevidím dôvod prečo by to DÚ neurobil, veď §7 je o čistom platiteľovi DPH.
merror12
30.03.12,06:44
Poskytujem služby do členských štátov EU, čiastku 13 941,45 určite neprekročím, ale chcem byť dobrovoľný platca DPH, lebo odberateľ odomňa žiada aby som mal IČ DPH. Na DÚ som klasicky vyplnil žiadosť o registráciu platcu DPH, a zaškrtol som možnosť, že chcem byť registrovaný podľa paragrafu 7.
JankaO
30.03.12,06:56
Poskytujem služby do členských štátov EU, čiastku 13 941,45 určite neprekročím, ale chcem byť dobrovoľný platca DPH, lebo odberateľ odomňa žiada aby som mal IČ DPH. Na DÚ som klasicky vyplnil žiadosť o registráciu platcu DPH, a zaškrtol som možnosť, že chcem byť registrovaný podľa paragrafu 7.
Ak poskytuješ službu do EÚ, tak si sa mal registrovať na DÚ podľa § 7a , ešte pred poskytnutím služby. Ak chceš byť dobrovoľným platiteľom DPH, tak si sa mal registrovať podľa § 4. Podľa toho, čo píšeš, paragraf 7 sa teba netýka.
merror12
30.03.12,17:34
tak potom v tom mám riadny guľáš :)
JankaO
01.04.12,09:42
Tak nás pozvi, misky si donesieme :D
merror12
02.04.12,07:33
A mohol by mi to prosím vás, niekto laicky vysvetliť? Z čoho teda odvádza DPH ak nie zo súm ktoré fakturujem, a ako by som sa mal registrovať aby som si aj ja mohol uplatniť vrátenie DPH, dá sa to aj po registrácii upravovať alebo si môžem iba raz vybrať ako budem registrovaný. Ďakujem za trpezlivosť!