Dantess
30.03.12,09:33
Zdravím, ja hlupák som prenajal jeden profi kávovar do jedného baru s tým, že budú brať mesačne kávu. Poslal som im prvú faktúru za mesačný prenájom + kávy čo som im dal, ale už je po splatnosti. Čo ak mi jednoducho neuhradia a prestanú komunikovať ? Zmluvy sú vytvorené. Ja som ich podpísal a dal som ich im na podpísanie, ale tie mi zatiaľ tiež nevrátili. Viem, je to blbosť a už to robím inak, ale bol to môj prvý prenájom, tak som porobil kopec chýb.

Moja otázka teda znie, či je možné vymáhať nezaplatenú faktúru aj bez podpísanej zmluvy ? Mám svedka(technika) na to, že je to môj kávovar, ale zmluvu nemám. Dá sa teda vydať nejaký platobný rozkaz, alebo niečo podobné v prípade ak mi odmietnu zaplatiť ? ďakujem
blavaciko
30.03.12,08:45
kavovar si im dal len tak na dobre slovo? alebo mas od neho aspon preberaci protokol?
Dantess
30.03.12,09:35
No je to v zmluve, že im ho dávam do prenájmu.
jar88
30.03.12,10:16
Zdravím, ja hlupák som prenajal jeden profi kávovar, tak som porobil kopec chýb.

Moja otázka teda znie, či je možné vymáhať nezaplatenú faktúru aj bez podpísanej zmluvy ? Mám svedka(technika) na to, že je to môj kávovar, ale zmluvu nemám. Dá sa teda vydať nejaký platobný rozkaz, alebo niečo podobné v prípade ak mi odmietnu zaplatiť ? ďakujem
Nie nie je možné od nich nič vymáhať.
--------------------------------------
Jediná možnosť je pokus o dohodu.:cool:
(ale s tým hlupákom si to naozaj trafil) Dvadsať rokov po nežnej a stále sa nájdu nepoučiteľní.
jar88
30.03.12,10:17
No je to v zmluve, že im ho dávam do prenájmu.
Máš to v zmluve, ktorú nemáš podpísanú.
-------------------------------------------
Je to vôbec zmluva?
Dantess
30.03.12,10:40
No dobre teda. Lebo mne sa stalo, že som objednal niečo na faktúru bez zmluvy a zabudol som to uhradiť. Následne prišli výhražné sms-ky, že sa vydá nejaký platobný príkaz a pod. Takže moje právo vymôcť si peniaze bez zmluvy je nulová ?
jar88
30.03.12,10:46
No dobre teda. Lebo mne sa stalo, že som objednal niečo na faktúru bez zmluvy a zabudol som to uhradiť. Následne prišli výhražné sms-ky, že sa vydá nejaký platobný príkaz a pod. Takže moje právo vymôcť si peniaze bez zmluvy je nulová ?

No dobre, ale ty pletieš dve rôzne veci.
Objednať, prevziat a následne nezaplatiť, je snáď niečo iné, ako dať len tak a následne pýtať peniaze.
Nemyslíš?
pavol54
30.03.12,11:03
No dobre teda. Lebo mne sa stalo, že som objednal niečo na faktúru bez zmluvy a zabudol som to uhradiť. Následne prišli výhražné sms-ky, že sa vydá nejaký platobný príkaz a pod. Takže moje právo vymôcť si peniaze bez zmluvy je nulová ?
obchodný zákonník pripúšťa aj zmluvy ústne teraz je len na tebe dokázať že ste sa tak dohodli, najmä ak máš aspoň doklad o tom že si im návrh zmluvy poslal, keby s tým nesúhlasili tak by ti asi vrátili kávovar. všetko závisí od právnika
jar88
30.03.12,11:20
obchodný zákonník pripúšťa aj zmluvy ústne teraz je len na tebe dokázať že ste sa tak dohodli, najmä ak máš aspoň doklad o tom že si im návrh zmluvy poslal, keby s tým nesúhlasili tak by ti asi vrátili kávovar. všetko závisí od právnika
Presne tak,
aj ústna dohoda je dohoda,
no a jasne že je platná, len to má jeden maličký háčik - ťažko sa preukazuje čo sa dohodlo a preto
sa zmluvy píšu a podpisujú.
(Co je psáno, to je dáno.)
Dáša_
30.03.12,14:14
a už si sa skúsil s nimi kontaktovať? Veď zavolaj a uvidíš. možno iba zabudli.
Dantess
03.04.12,06:48
Dáša písol som im. Dnes im zavolám a uvidím. Ak odmietnú platiť, tak tam jednoducho prídem a odmontujem kávovar. Myslíte si, že by som ich mal predtým nejak písomne vyzvať k zaplateniu ? Teda cez poštu odoslať niečo doporučene ? Alebo tam len mám nabehnúť a zobrať to ? Keďže žiadna zmluva nieje v platnosti, tak by s tým nemal byť problém.