Beáta178
30.03.12,15:45
Ahojte poraďáci, môže mi niekto poradiť , dom má 6 bytov a jeden nebytový priestor. Štyri byty vlastní jeden človek, zostávajúce-ostatní. Už 10.rokov nie je dom ani v správe a nie je založené ani spoločenstvo. Nemôžu sa dohodnúť. Sú platné schôdze, ktoré zvoláva len obyvateľ, ktorý vlastní štyri byty?, alebo ich môžu zvolávať aj ostatní vlastníci. Schôdze sú o ničom, lebo ten čo vlastní štyri byty si odsuhlasuje všetko len pre seba. Ale aj tak sa doteraz nič neurobilo. Čo keď jeden z nich chce svoj byt prerobiť na nebytový priestor-neohrozí bývanie ostatných, potrebuje súhlas ostatných obyvateľov? Na stavebnom odbore mu povedali, že musia súhlasiť všetci obyvateľia domu. Aký zákon sa na nich vlastne vzťahuje, asi sú jediný v našej republike, ktorí nemajú ani správu ani spoločenstvo. Ďakujem za každú odpoveď, veľmi mi pomôže.
Indeed
30.03.12,14:54
Mám dvoch synovcov 6-ročného a 3-ročného,

ten 3-ročný každé ráno plače,vrieska a strašne vyvádza,že aj on chce isť do školky,že nechce ostať doma.....

Ja osobne by som bol veĺmi rád,keby som mohol bývať v takom dome,kde by som bol len sám sebe pánom a kde by nebolo žiadne spoločenstvo.
hubatá
30.03.12,15:36
Ale neteš sa, že si jediný kto tak býva. Aj môj syn tak býva a riskoval prestavbu bez súhlasov ostatných vlastníkov. Nikto ho neudal, lebo si každý povedal že tiež bude o rok-dva potrebovať aby ostatní boli ticho keď bude prerábať. No na LV má 2-izbový byt, v skutočnosti má 4 izbový rodinný dom s garážou a 2á záhradou.
Čo s tým mňa by to tiež zaujímalo....... Aké právne následky to môže mať?
Indeed
30.03.12,17:16
Hubatá čítaj trošku pozornejšie, ja som nepisal že BÝVAM v takom dome, len by som CHCEL bývať v dome,ktorý nie je spravovaný žiadným spoločenstvom.
Indeed
30.03.12,17:20
Ahojte poraďáci, môže mi niekto poradiť , dom má 6 bytov a jeden nebytový priestor. Štyri byty vlastní jeden človek, zostávajúce-ostatní. Už 10.rokov nie je dom ani v správe a nie je založené ani spoločenstvo. Nemôžu sa dohodnúť. Sú platné schôdze, ktoré zvoláva len obyvateľ, ktorý vlastní štyri byty?, alebo ich môžu zvolávať aj ostatní vlastníci. Schôdze sú o ničom, lebo ten čo vlastní štyri byty si odsuhlasuje všetko len pre seba. Ale aj tak sa doteraz nič neurobilo. Čo keď jeden z nich chce svoj byt prerobiť na nebytový priestor-neohrozí bývanie ostatných, potrebuje súhlas ostatných obyvateľov? Na stavebnom odbore mu povedali, že musia súhlasiť všetci obyvateľia domu. Aký zákon sa na nich vlastne vzťahuje, asi sú jediný v našej republike, ktorí nemajú ani správu ani spoločenstvo. Ďakujem za každú odpoveď, veľmi mi pomôže.

Načo Vám je nejaké SVB ???

Je dom pripojený na inž. siete ?? JE.

Tak budte spokojní,ked si založíte spoločenstvo, NIČ sa nezmení ,budete všetko platiť tak ako doteraz , a ešte aj naviac.

A okrem toho Vás budú na každom kroku šikanovať doležité tety so 4-mi ľudovými a bez ich súhlasu nebudete mocť nikde ani len oprieť metlu !

Treba Vám toho ??
sito
30.03.12,18:01
Ahojte poraďáci, môže mi niekto poradiť , dom má 6 bytov a jeden nebytový priestor. Štyri byty vlastní jeden človek, zostávajúce-ostatní. Už 10.rokov nie je dom ani v správe a nie je založené ani spoločenstvo. Nemôžu sa dohodnúť. Sú platné schôdze, ktoré zvoláva len obyvateľ, ktorý vlastní štyri byty?, alebo ich môžu zvolávať aj ostatní vlastníci. Schôdze sú o ničom, lebo ten čo vlastní štyri byty si odsuhlasuje všetko len pre seba. Ale aj tak sa doteraz nič neurobilo. Čo keď jeden z nich chce svoj byt prerobiť na nebytový priestor-neohrozí bývanie ostatných, potrebuje súhlas ostatných obyvateľov? Na stavebnom odbore mu povedali, že musia súhlasiť všetci obyvateľia domu. Aký zákon sa na nich vlastne vzťahuje, asi sú jediný v našej republike, ktorí nemajú ani správu ani spoločenstvo. Ďakujem za každú odpoveď, veľmi mi pomôže.

Myslím, že to to je extra príklad. Ešte som si tu taký nevšimol. Sedem priestorov, sedem hlasov a s toho jeden vlastník má štyri hlasy, nadpolovičnú väčšinu, nie dve tretiny, päť hlasov.

Komu patril dom pred desiatimi rokmi?

To aj v iných domoch s menším, alebo väčším počtom bytov.

Treba sa držať aj tak zákona 182/1993, § 2, odsek 2

(2) Bytovým domom (ďalej len "dom") sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Zodpovedajú podmienky vášho domu zákonu? Asi áno.

Ak zvoláva schôdze v súlade s uvedením zákonom ako väčšinový vlastník, ktorý dom spravuje, mali by byť, ale schôdzu môže zvolať aj jedna štvrtina vlastníkov. U vás sú to dvaja vlastníci.

§ 14, odsek 2

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Prakticky je to zbytočné, nič to nerieši, zostáva vám možnosť vyplývajúca z odseku 4 uvedeného paragrafu. Ale môže byť aj prehlasovaní.

4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Čo keď jeden chce prerobiť ...

§ 11, odsek 4

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

Na stavebnom úrade vás odbili, alebo nečítajú zákon. Vlastne vo vašom prípade majú pravdu, skoro.

Aký zákon, asi len ten 182/1993. Treba si ho preštudovať je prvý v téme.
Indeed
31.03.12,06:22
Dobrá téma,

podsúvam.
hubatá
31.03.12,06:40
Ale Indeed .... to nepatrilo tebe, ale zadávateľ témy píše že citujem (aj s tým ypsilonom): ... asi sú jediný v našej republike ktorí nemajú ani správu ani spoločenstvo".... Kukuk!
hubatá
01.04.12,05:14
Nikto nič? Tak ja skončím na staré kolená naozaj v base......
Indeed
01.04.12,06:23
Asi sme my dvaja persony non grata, tu na Porade....
hugho
01.04.12,09:59
(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

Podla mna zakon nehovori ze sa moze zriadit, ale zriaduje sa. A aj to ze vlastnik domu je poviny pri predaji uz prveho bytu bud zriadit spolocenstvo ale urcit spravu domu. Zakon....... (2) Písomnú zmluvu o spoločenstve uzatvára vlastník domu s novým vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru v dome pri prevode vlastníctva prvého bytu alebo nebytového priestoru.
sito
01.04.12,15:58
(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

Podla mna zakon nehovori ze sa moze zriadit, ale zriaduje sa. A aj to ze vlastnik domu je poviny pri predaji uz prveho bytu bud zriadit spolocenstvo ale urcit spravu domu. Zakon....... (2) Písomnú zmluvu o spoločenstve uzatvára vlastník domu s novým vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru v dome pri prevode vlastníctva prvého bytu alebo nebytového priestoru.

Práve, nepíše ako a čo sa stalo pred tými desiatimi rokmi?

182/1993, § 5, odsek 7

(7) Ak nedôjde k prevodu vlastníctva všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, je pôvodný vlastník domu vlastníkom ostatných bytov a nebytových priestorov v dome, spoluvlastníkom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku a má práva a povinnosti vlastníka bytov a nebytových priestorov v dome.
hugho
01.04.12,18:59
vsak to je predsa logicke uz od predaja prveho bytu....tie byty ktore vlastni povodny vlastnik tak ma v majetku on a v spolocenstve vystupuje ako vlastnik tej casti bytov ktore este nepreviedol na inych....Ale to na veci nemeni fakt ze spolocenstvo musi byt zalozene, ak sa nezvoli ina sprava domu. Je to tom ze pri predaji uz co len jedneho bytu musi dodrzat zakon, zalozit spolocenstvo a kazdy novy nadobudatel pristupuje k tejto zmluve.
sito
01.04.12,20:45
vsak to je predsa logicke uz od predaja prveho bytu....tie byty ktore vlastni povodny vlastnik tak ma v majetku on a v spolocenstve vystupuje ako vlastnik tej casti bytov ktore este nepreviedol na inych....Ale to na veci nemeni fakt ze spolocenstvo musi byt zalozene, ak sa nezvoli ina sprava domu. Je to tom ze pri predaji uz co len jedneho bytu musi dodrzat zakon, zalozit spolocenstvo a kazdy novy nadobudatel pristupuje k tejto zmluve.

:eek: Nooo, logické? Aký predaj, pred desiatimi rokmi? Pred rokom 1993 bol ešte zákon č. 42/1992 Zb. o úprave majetkových vzťahov a vyporiadaní majetkových nárokov v družstvách. Kto bol vlastník domu, ten čo má štyri byty v dome? Dva byty a jeden nebytový priestor predal, aby si mohol kúpiť tie štyri byty?

§ 4

Nadobúdanie vlastníctva

(1) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome sa nadobúda

a) na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome s vlastníkom domu alebo s právnickou osobou, ktorá má právo hospodárenia k domu, s vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru,
b) na základe zmluvy o výstavbe domu, vstavbe alebo nadstavbe,
c) dedením,
d) rozhodnutím štátneho orgánu. 8)

(2) Byt alebo nebytový priestor v dome môže byť vo vlastníctve fyzickej osoby alebo právnickej osoby, v podielovom spoluvlastníctve fyzickej osoby alebo právnickej osoby alebo v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.
------------------------------------------------------------------

8) § 132 Občianskeho zákonníka.
hubatá
03.04.12,19:58
V našom prípade bola voľakedy vlastníkom obec a predala to majiteľom ako byty. Lenže ..... to ani vtedy neboli byty, ale v podstate radové domčeky a každý mal kúsok dvora s hospodárskou budovou. Dedilo sa to z otca na syna, každý si z chlievov spravil garáž a z 2 á zahrádky dvor. Takže dnes sú to 4izb. domy s podkrovím, garážou a záhradkou. Spoločný majú prechod a prejazd autom. Platia vodu vodárňam, elektriku elektrárňam, daň z nehnuteľností za 2-izbový byt, za záhradu a garáž obci. ale nemajú žiadneho správcu, nemajú spoločenstvo.
Stačí ak by si požiadali o zmenu spôsobu využitia stavby z bytu na dom na stavebnom úrade aby si to mohli nejako legalizovať??