maxo1
08.02.06,17:11
Prosím poraďte mi niekto - (neviem nič o daňovom bonuse), som zamestnaný a mám ročné dieťa. Od zamestnávateľa som však nedostal celý rok žiaden daňový bonus. Keď si teraz budem podávať DP, môžem si v ňom požiadať DÚ o jeho vyplatenie za r. 2005? O čo vlastne ide - vypláca to zamestnávateľ alebo štát? Moja otázka je možno primitívna, ale verím, že mi to niekto vysvetlí. Ďakujem :)
Tweety
08.02.06,16:17
DB ti bude pri RZD doplatený, ale musíš oň dodatočne požiadať. Ak máš len príjmy zo ZČ, tak požiadaj svojho zamestnávateľa o RZD.
ZuzanaP
08.02.06,16:18
Nie je primitívna, nikto učený z neba nespadol. Daňový bonus vypláca zamestnávateľ, ak si zamestnaný. Štát, ak si živnostník.

Ak si mal počas roku príjmy len zo závislej činnosti, požiadaš posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.

Prinesieš mu rodný list dieťatka a on ti dodatočne DB vyplatí.
Jarino
08.02.06,16:20
Maxo1, o daňovom bonuse by sa dala napísať kniha, je to toľko. Tak len v skratke ti to napíšem. Ak si zamestnaný, daňový bonus ti vyplatí zámestnávateľ v prípade, že v mesiaci máš hrubý príjem aspoň polovicu minimálnej mzdy. Predpokladám, že ide o tvoje dieťa, a žije s tebou v spoločnej domácnosti. Ak ti daňový bonus zamestnávateľ nevyplatil, môžeš si ho uplatniť pri ročnom zúčtovaní - alebo keď ideš podávať daňové priznanie - uplatníš si ho v daňovom priznaní. Podmienkou tu je, že musíš mať hrubý príjem za rok aspoň 6-násobok minimálnej mzdy. Potom ti bonus vráti daňový úrad. Môžeš sa pýtať ďalej čomu nerozumieš.
DanielaSL
08.02.06,16:37
Prosím poraďte mi niekto - (neviem nič o daňovom bonuse), som zamestnaný a mám ročné dieťa. Od zamestnávateľa som však nedostal celý rok žiaden daňový bonus. Keď si teraz budem podávať DP, môžem si v ňom požiadať DÚ o jeho vyplatenie za r. 2005? O čo vlastne ide - vypláca to zamestnávateľ alebo štát? Moja otázka je možno primitívna, ale verím, že mi to niekto vysvetlí. Ďakujem :)
Len k predchádzajúcim príspevkom doplním.Zamestnávateľ ti daňový bonus zrejme nevyplácal z toho dôvodu, že si si o neho nepožiadal. Robí sa to pri nástupe do zamestnania na tlačive "Vyhlásenie......" .Ale môžeš tak urobiť aj kedykoľvek v priebehu roka. Zaznačí sa do spomínaného tlačiva zmena. Takže ti odporúčam ísť za mzdárkou, že si to chceš tento rok uplatňovať každý mesiac. Treba ti k tomu priniesť kópie rodných listov detí a v prípade , že im skončila povinná školská dochádzka , tak aj potvrdenia o návšteve školy.
maxo1
08.02.06,17:31
Robil som celý rok a mal som minimálnu mzdu. Takže v DP mi vyjde 0 daň. Potom v XIV. oddiely DP si môžem žiadať o vrátenie 5.000,- za celý rok? A ešte niečo - aký je rozdiel v tom, či si uplatňujem bonus u zamestnávateľa alebo v DP? Keď mi ho vypláca zamestnávateľ, ide to z jeho peňazí, alebo si ho on potom žiada z DÚ? Ďakujem
Tweety
08.02.06,17:33
Robil som celý rok a mal som minimálnu mzdu. Takže v DP mi vyjde 0 daň. Potom v XIV. oddiely DP si môžem žiadať o vrátenie 5.000,- za celý rok? A ešte niečo - aký je rozdiel v tom, či si uplatňujem bonus u zamestnávateľa alebo v DP? Keď mi ho vypláca zamestnávateľ, ide to z jeho peňazí, alebo si ho on potom žiada z DÚ? Ďakujem
DB v konečnom dôsledku dáva DÚ, zamestnávateľ si ho kompenzuje s daňovou povinnosťou, ak by mu vyšla mesačne menšia daň ako DB, tak si oň požiada.:eek:
DanielaSL
08.02.06,18:00
Robil som celý rok a mal som minimálnu mzdu. Takže v DP mi vyjde 0 daň. Potom v XIV. oddiely DP si môžem žiadať o vrátenie 5.000,- za celý rok? A ešte niečo - aký je rozdiel v tom, či si uplatňujem bonus u zamestnávateľa alebo v DP? Keď mi ho vypláca zamestnávateľ, ide to z jeho peňazí, alebo si ho on potom žiada z DÚ? Ďakujem
Rozdiel je ten , že zamestnávateľ ti ho bude vyplácať každý mesiac , kým v daňovom priznaní to dostaneš za celý rok naraz. Keďže nemáš veľký príjem , tak by som dala prednosť tomu vyplácaniu každý mesiac.