Milica21
30.03.12,18:38
Dobry den, coskoro skoncim doktorandske studium zaujima ma ako je to s platením poistneho, ktore za mna teraz odvadza stat. Prestava ho platit ku dnu obhajoby dizertacnej prace, alebo ku dnu ukoncenia posledneho 4. rocnika doktorandskeho studia?

Aký je postup na Urade prace? Na com mam na nom narok po skonceni doktorandskeho studia? Musim sa na urad prace prihlasit po skonceni doktorandskeho studia? Co prihlasenie sa na Urad prace obnasa?

Pokial budem prihlasena na Urade prace pracovat na Dohodu?

Vopred velmi pekne dakujem za odpovede alebo radu kam sa obratit pre radu.
veronikasad
30.03.12,17:12
Kolko máš rokov ?
Milica21
30.03.12,17:15
27
Katy a R
30.03.12,17:17
Povinnosť prihlásiť sa na UPSVaR nie je ! je to možnosť.
Ale počas evidencie platí štát zdravotné poistenie za UoZ:) inak by si musel platiť sám (samozrejme - ak sa nezamestná....;))
a ešte doplním plusy .. že ti uhradia napr cestovné na nejaký konkurz resp časť cestovného,
tiež majú ponuky voľných miest - ale to máš hocikde na nete, potom organizujú dni - kde zamestnávatelia prídu s ponukami .. nejaké kurzy rekvalifikačné zvyknú robiť (ale to pre teba asik nie ?? nebudeš si robiť zváračský kurz;)).
no a nevýhody - treba sa hlásiť v stanovenom termíne (čiaročka do dochádzky) a tiež dokladovať potvrdením, kde si si bola hľadať prácu ..
Milica21
30.03.12,17:18
Povinnosť prihlásiť sa na UPSVaR nie je ! je to možnosť.

a aké sú plusy a mínusy tejto možnosti?
Milica21
30.03.12,17:20
Ale počas evidencie platí štát zdravotné poistenie za UoZ:) inak by si musel platiť sám (samozrejme - ak sa nezamestná....;))

Samozrejme, o to ide,:) preto som Urad prace spomenula, ale co to obnasa ked som na nom prihlasena, chodi sa tam hlasit, kym si hladma pracu? mozem pracovat na Dohodu ked sa taka moznost vyskytne kym som prihlasena na urade prace alebo nie?
veronikasad
30.03.12,17:21
Dobry den, coskoro skoncim doktorandske studium zaujima ma ako je to s platením poistneho, ktore za mna teraz odvadza stat. Prestava ho platit ku dnu obhajoby dizertacnej prace, alebo ku dnu ukoncenia posledneho 4. rocnika doktorandskeho studia?

Aký je postup na Urade prace? Na com mam na nom narok po skonceni doktorandskeho studia? Musim sa na urad prace prihlasit po skonceni doktorandskeho studia? Co prihlasenie sa na Urad prace obnasa?

Pokial budem prihlasena na Urade prace pracovat na Dohodu?

Vopred velmi pekne dakujem za odpovede alebo radu kam sa obratit pre radu.
K dátumu, dokedy platí štát ZP sa vyjadriť neviem - informuj sa v prísl.ZP.

Ak nemáš prácu, na ÚP sa treba zaevidovať ako uchádzač o zamestnanie do 7 kal. dní od skončenia štúdia. Vtedy ťa zaevidujú spätne od 1. dňa. Ak prídeš neskôr, tak až ododňa doručenia prihlášky a chýbajce dni si v zdr.poisťovni musíš doplatiť ako samoplatitel - za uchádzačov o zamestnanie je platitelom zdr.poistenia štát.
Ak si si počas štúdia neplatil dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti. Môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi - po dovršení veku 25 rokov sa posudzuješ samostatne, príp. príspevok na bývanie, ak vlastníš alebo máš prenajatý byt.

Počas evidencie na UP môžeš pracovať na dohodu, príjem nesmie presiahnuť 139,90€ mesačne. Ak budeš poberať dávku v hmotnej núdzi, dávku ti znížia o príjem z dohody.
Milica21
30.03.12,17:25
Veronika, dakujem velmi pekne za odpoved. Otazky do zdravotnej poistovne som zaslala, tak cakam na odpoved.

Co sa stane ak by mesacny prijem pocas evidencie na UP presiahol 139,90?
veronikasad
30.03.12,17:26
Veronika, dakujem velmi pekne za odpoved. Otazky do zdravotnej poistovne som zaslala, tak cakam na odpoved.

Co sa stane ak by mesacny prijem pocas evidencie na UP presiahol 139,90?
Vyradia ťa spätne z evidencie a musíš sa prihlásiť v ZP ako samoplatitel. Dohodu treba odovzdať na UP pred začiatkom výkonu práce (aspoň jeden deň)
Milica21
30.03.12,17:27
Dakujem Veornika este raz, toto bola dolezita info pre mna!
veronikasad
30.03.12,17:28
Dakujem Veornika este raz, toto bola dolezita info pre mna!
Ešte doplním - od 1.7. sa bude meniť životné minimum, ktoré má vplyv na výšku zárobku počas evidencie na UP - bude to trochu viac.
Milica21
30.03.12,17:41
Vyradia ťa spätne z evidencie a musíš sa prihlásiť v ZP ako samoplatitel. Dohodu treba odovzdať na UP pred začiatkom výkonu práce (aspoň jeden deň)
Este podotazocku k tomuto, cize ak by som hypoteticky v case evidencie na UP robila na Dohodu, dohodu by som musela odovzdat na UP pred začiatkom výkonu práce a zamestnávatel by ju odovzdaval do socialnej poistovne?
veronikasad
30.03.12,17:45
Este podotazocku k tomuto, cize ak by som hypoteticky v case evidencie na UP robila na Dohodu, dohodu by som musela odovzdat na UP pred začiatkom výkonu práce a zamestnávatel by ju odovzdaval do socialnej poistovne?
Zamestnávatel by ťa prihlasoval do SP na ev.liste FO a mesačne nahlasoval v mesačnom výkaze tvoj príjem (SP a UP sú SW-ovo prepojení)
Milica21
30.03.12,17:49
Zamestnávatel by ťa prihlasoval do SP na ev.liste FO a mesačne nahlasoval v mesačnom výkaze tvoj príjem (SP a UP sú SW-ovo prepojení)

A Ja by som musela original Dohodu nosit na UP den pred jej realizaciou?
veronikasad
30.03.12,17:49
A Ja by som musela original Dohodu nosit na UP den pred jej realizaciou?
ano - originál si ale nechaj pre seba, UP musí stačiť fotokopia.