Elena Benova
31.03.12,07:54
potrebujem radu ako postupovat ked mi druhy majitel nechce dat povolenie na prerobenie kupelne-mam suche wc a nemam ani teplu vodu,majitel neplati nič ja si všetko financujem sama a to aj inkasne poplatky -tie si potom davam na sud na preplatenie ,čo do dnešneho dna mi nedal ani cent,nadalej byva v spoločnej domacnosti aj s mojimi detmi,material som si už zakupila ale musela som prestat s prerabkou,som 4 roky rozvedena ana majetku sa so mnou nechce dohodnut,bez mojho suhlasu si odviezol traktor,motorovu pilu, zvaračku a ine čo ja ako druhy majitrl nemožem použivat,poradte čo robit
arizona
31.03.12,06:01
Ten druhy "spolumajitel"je tvoj byvaly manzel? Ste spolocni vlastnici nehnutelnosti? Mate vysporiadane BSM po rozvode?
Mária27
31.03.12,13:39
Predpokladám, že ste do troch rokov nevyporiadali BSM takže ste spoluvlastníkmi s rovnakými podielmi. V takom prípade pri rozhodovaní o hospodárení nemôžete ani jeden dosiahnuť väčšinu. To ešte neznamená, že prerábať nemôžeš. Môžeš to urobiť, ale jemu môže vzniknúť bezdôvodné obohatenie vo výške polovice vložených peňazí. Ak by nesúhlasil s prerábkou, mohol by sa on obrátiť na súd, aby súd rozhodol, či sa prerábať bude alebo nie. Myslím, že súd by rozhodol, aby sa prerábalo.

Čo sa týka bezdôvodného obohatenia, nárok na vydanie sa premlčuje v trojročnej objektívnej dobe. Platí však, že požiadať musíš do dvoch rokov (subjektívna premlčacia doba).

Ak by sa na súd za prerábku neobrátil, prakticky by konkludentne s prerábkou súhlasil. Vtedy by išlo o bezdôvodné obohatenie len pri opravách či úpravách. Pri investíciach platí, že sa vyrovnávajú až po rozdelení a vyporiadaní spoluvlastníctva.