cosmo
31.03.12,13:11
Dobrý deň milí poraďáci.

Už dosť dlho hľadám konečné vysvetlenie problematiky knihy jázd pre SZČO, ale stále narážam na neukončené diskusie, prípadne na príspevky z r. 2008. Viacmenej som nikde nenašiel nejaký ucelený záver.

Už dlhšiu dobu uvažujem nad zahrnutím súkromného auta vedeného na moje R.Č. na podnikateľské účely. Neviem, ako je to teraz po novom s knihou jázd. Čo som sa dozvedel, tak údajne je kniha jázd napriek medializovaným informáciám stále povinná. Našiel som aj informácie, že povinná byť nemusí, ak sa použije iba 80% nákladov. Zamýšľam sa nad týmito bodmi:

- je naozaj kniha jázd nutná ?
- ak mi postačí 80% nákladov (+ paušálne náhrady za km) a nemusím viesť knihu jázd, ako potom preukazujem daňovému úradu pri prípadnej kontrole to, či sa jednalo o súkromné alebo služobné jazdy ? Je to vôbec preukázateľné ?
- ak zaevidujem auto povedzme od apríla, platím budúci rok daň za celý r.2012 alebo iba za alikvotnú časť roka ?
- dá sa táto daň považovať za výdavok znižujúci daňový základ, ktorý si môžem uplatniť v daňovom priznaní k dani z príjmu typ. B ?

Bohužiaľ, tu si nevystačím so samoštúdiom a potrebujem radu od ľudí znalých problematiky :-)

Vopred ďakujem za radu :-)
Dav
31.03.12,11:17
Súkromné auto, zaplatená daň z MV, kniha jázd na preukázanie počtu najazdených kilometrov, spotreba PHM podľa TP a odjazdených kilometrov v aktuálnej cene.
Na 2012 sa daň z MV platí na dni používania MV v súvislosti s podnikaním. Áno, daň je odpočítateľná položka.
AdelaS
01.04.12,19:05
Ahoj cosmo,
- kniha jázd je nutná,
- ak chceš použiť 80 % - ný paušál - nemusíš viesť knihu jázd, odkladáš si iba bločky z nákupu PHM, z ktorých potom vypočítavaš 80 % ako daňový náklad, 20 % je náklad nedaňový.
- ak auto používaš na podnikanie, je jedno, či ho máš zaevidované vo firme, alebo nie, DzMV si povinný platiť v oboch prípadoch, čiže žiadna alikvotná čiastka. Jedine, ak by si ho akože začal používať pri podnikanie v priebehu roka a len odvtedy si uplatňoval aj náklady za PHM.
- daň si uplatníš ako výdavok znižujúci daňový základ v daňovom priznaní k DzP - B.
marjankaj
01.04.12,19:27
Na súkromné auto si nemôžeš uplatniť 80% paušál. Musíš si evidovať jazdy.
AdelaS
01.04.12,19:37
Áno, súhlasím - auto pre 80%ný paušál musíš mať vo firme.
cosmo
02.04.12,07:13
No, milí poraďáci, ďakujem za odpovede. Presne o tomto som chcel hovoriť. Auto mám písané na seba ako fyzickú osobu - t.j. na rodné číslo. Som SZČO a plánujem začať využívať auto povedzme od apríla. Takže ako píšete, vo väčšie prípadov sa hovoí o povinnej knihe jázd. Je to síce administratívna záťaž ale verím, že tie ušetrené peniaze za to stoja. Daň samozrejme budúci rok, podľa mesiacov, od ktorých začnem uplatňovať náklady a auto nahlásim na DÚ.

Teraz len tak prakticky - vypĺňate to úplne presne, alebo skôr nejako odhadom ? Samozrejme myslím tým najazdené km, cena benzínu a spotreba je presne dokladovateľná. Akým spôsobom to DÚ overuje ? Úplne bežne sa mi stáva, že idem za potenciálnym klientom, ale nakoniec sa nedohodneme, čiže vlastne som šiel zbytočne. Ale jazda je pre firemné účely. Ako sa dá všeobecne preukazovať oprávnenosť takýchto jázd ?

Ďakujem ešte raz za odpovede.
bori67
06.11.12,13:20
tu to je celkom dobre vysvetlene http://mylog.sk/kniha-jazd-legislativa