stier
31.03.12,15:29
Ahojte,

mám otázku ohľadom DBPŠ. Podľa § 223, ods. 3 zákonníka práce dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru "nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona".

Podľa § 7, ods. 1, písm a autorského zákona je predmetom autorského práva aj "počítačový program".

Chcel by som sa preto spýtať, či je možné uzavrieť DBPŠ so študentom, ktorý by v rámci tejto dohody programoval, resp. skôr zhotovoval kód, pričom by nebol pôvodcom samotnej tvorivej myšlienky, celkovej architektúry a zďaleka nie celého programu, iba by v podstate na zákazku zhotovoval konkrétne časti kódu.

Nie som si istý, či je v tejto oblasti nejako prax už vykreovaná – asi ani nie...

Ďakujem za odpoveď. :)
hornak.ebsr
01.04.12,08:19
Ja v tom nevidím problém, keďže je program ako taký duševným vlastníctvom spoločnosti, resp. živnostníka. Tak nebude problém s tým, že si zamestnávaš človeka, ktorý pre teba bude robiť napr. 10-20 % odvedenej práce na programe.

Veľa softvérových spoločností funguje na zákazkovom systéme, keďže málo kedy zvládne pokryť všetky oblasti vývoja jeden človek.

Na tvojom mieste by bolo ešte efektívnejšie podpísať s ním mandátnu zmluvu v ktorej by bolo presne vymedzené čo bude na tom programe robiť a platiť ho na základe nej.
Andka
03.04.12,08:02
Naozaj záleží, aké konkrétne veci bude brigádnik programovať. Ak by išlo o tvorivú činnosť, tak by si ho nemohol zamestnať na dohodu, pretože táto činnosť je chránená AZ. Keď ale bude len "mechanicky" (teda nie tvorivo) programovať, podľa pokynov, nič originálne nevymyslí, tak by nemal byť problém uzavrieť DBPŠ.