123alex123
31.03.12,17:47
Som tu nová a prosím Vás o radu. Máme vo vlastníctve nebytový priestor v obytnom dome s 16-timi bytmi a 3 nebytovými priestormi. Môj priestor je bývalý sklad ( časť skladu ) na prízemí domu o rozlohe 21m2. Chcem si ho prerobiť na byt. Súhlas koľko % vlastníkov potrebujem na to aby mi to stavebný úrad odsúhlasil ? Mám tam už vodu, plyn, sociálne zariadenie. Potrebujem vôbec na to súhlas ostatných vlastníkov? Zda sa, že proti môjmu zámeru je viac ako 50% vlastníkov . Kladné stanovisko mi predbezne prislúbil len jeden sused.
Mária27
31.03.12,19:17
Ak máš priestor v tvojom vlastníctve, pokús sa vyriešiť si to sama.
Ak je ten priestor v spoluvlastníctve vlastníkov bytov, potrebuješ súhlas všetkých.
sito
31.03.12,19:50
Som tu nová a prosím Vás o radu. Máme vo vlastníctve nebytový priestor v obytnom dome s 16-timi bytmi a 3 nebytovými priestormi. Môj priestor je bývalý sklad ( časť skladu ) na prízemí domu o rozlohe 21m2. Chcem si ho prerobiť na byt. Súhlas koľko % vlastníkov potrebujem na to aby mi to stavebný úrad odsúhlasil ? Mám tam už vodu, plyn, sociálne zariadenie. Potrebujem vôbec na to súhlas ostatných vlastníkov? Zda sa, že proti môjmu zámeru je viac ako 50% vlastníkov . Kladné stanovisko mi predbezne prislúbil len jeden sused.

Píšeš, máme vo vlastníctve nebytový priestor. A potom, môj priestor je bývalý sklad, časť skladu. Si spoluvlastník skladu? Čo máš na liste vlastníctva, koľko, len tých 21 m2 z koľkých? Ak spoluvlastník, tak najprv si to treba dať do poriadku, potrebuješ najprv súhlas spoluvlastníka nebytového priestoru.

Potom súhlas orgánu SVB, ak máte založené. Ak nie, dom má zmluvu so správcom, tak nadpolovičná väčšina vlastníkov musí súhlasiť.

182/1993, §11, odsek 4

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

Ak by sa jednalo o spoločné priestory, tak súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov. A samozrejme odplatu za spoločné priestory, ktorá môže byť prijmom do FOaÚ, ak vlastníci nerozhodnú inak.
123alex123
01.04.12,10:53
NP už mam dávno v OV. Je to všetko majetkovo vysporiadané. Ďalšia čast bývalého skladu je papierovo aj priečkou rozdelená. Mame SVB a predsedu. On je asi jediný čo sa bude dať na to presvedčiť. Ak teda potrebujem minimálne 51% je to asi beznádejné :( Ak k tomu ešte niekto niečo vie, vopred ďakujem.
Maria 27 ako to mám chápať ? ,,Ak máš priestor v tvojom vlastníctve, pokús sa vyriešiť si to sama ,, Ísť do toho bez suhlasu 51% ?
Mária27
01.04.12,15:16
Podľa môjho názoru súhlas vlastníkov ani potrebovať nebudeš: nemeníš vzhľad domu, ani nikoho neohrozuješ. Pri prerábke môže byť rušenie v primeranom rozsahu. Niektoré obce majú prijaté VZN, v ktorom čase sa prerábky môžu vykonávať.
Stavebný úrad ti dá kritéria, lebo na byt sú iné ako na nebytový priestor.
sito
01.04.12,15:31
NP už mam dávno v OV. Je to všetko majetkovo vysporiadané. Ďalšia čast bývalého skladu je papierovo aj priečkou rozdelená. Mame SVB a predsedu. On je asi jediný čo sa bude dať na to presvedčiť. Ak teda potrebujem minimálne 51% je to asi beznádejné :( Ak k tomu ešte niekto niečo vie, vopred ďakujem.
Maria 27 ako to mám chápať ? ,,Ak máš priestor v tvojom vlastníctve, pokús sa vyriešiť si to sama ,, Ísť do toho bez suhlasu 51% ?

A prečo by to malo byť beznádejné?

Keď máš vodu, plyn, kanalizáciu, aj elektrinu a okno? Čo ti bráni v tom nebytovom priestore bývať? Leda len ten názov, ale na jeho zmenu na byt, bytový priestor potrebuješ čo? Súhlas orgánu SVB, to je predseda, štatutár. Ak si netrúfa, potom zhromaždenie SVB. A Stavebného úradu. Na katastri potom prepísať nebytový priestor na byt.
123alex123
01.04.12,16:10
Problém je v tom že priestor je vedľa cesty a teda trochu hlučný a vlhký. Obávajú sa že si budem nárokovať cez právnikov využitie fondu opráv na riešenie mojich problémov rovnako ako to urobil sused pod strechou. Preto že sa mi to nepodarilo predať ako sklad, vedia že to chcem po prestavbe predať a vadí im aj to že je pred domom nedostatok parkovacích miest.
verkaz
01.04.12,16:22
Ešte by bolo dobré zistiť na stavebnom úrade, či 21 m2 stačí na byt.
sito
01.04.12,16:28
Problém je v tom že priestor je vedľa cesty a teda trochu hlučný a vlhký. Obávajú sa že si budem nárokovať cez právnikov využitie fondu opráv na riešenie mojich problémov rovnako ako to urobil sused pod strechou. Preto že sa mi to nepodarilo predať ako sklad, vedia že to chcem po prestavbe predať a vadí im aj to že je pred domom nedostatok parkovacích miest.

No, ale na to máš právo aj teraz, predsa do fondu opráv platíš, prečo by mal byť tvoj priestor viac vlhký ako ich byty? Či ten nie je v tom dome? No, ale tých 21 m2? Mínus WC, umývadlo, sprcha, na varenie trochu pľacu. Na bývanie, koľko ostane?
felix1
01.04.12,17:16
Ale ved ona to chce na predaj, nie na byvanie :) Chudak kupujuci... Predpokladam ze do fondu oprav sa im € tazko sporia a rychlo minaju. Pocul som o pripade ked si chcel niekto prerobit GARAZ v 3 poschodovom tehlovom dome v K.Vsi ( Bratislava ) na byt. Je ich tam pod kazdym domom asi 10. Ak si to tam prerobia vsetci mame tu uroven byvania ako v Pekingu :)
Mária27
01.04.12,19:19
Vyhláška 259/2008
§ 8
Minimálne požiadavky
na byty nižšieho štandardu
(1) Obytná plocha bytu nižšieho štandardu musí byť najmenej 12 m2 na užívateľa a 6 m2 na každú ďalšiu osobu, ktorá s ním žije v domácnosti. Úžitková plocha bytu nižšieho štandardu musí byť najmenej 15 m2.

(2) Minimálne požiadavky na vybavenie bytu nižšieho štandardu sú:
a) napojenie na prívod pitnej vody s technickou možnosťou inštalovania zariadenia na varenie, prípravu teplej vody, možnosťou inštalovania zariadenia na osobnú hygienu,
b) odvedenie odpadových vôd s technickou možnosťou inštalovania splachovacieho záchoda,
c) technická možnosť inštalovania vykurovacích telies na lokálne vykurovanie obytných miestností.

(3) Súčasťou domového vybavenia budov s bytmi nižšieho štandardu, ktoré sú lokálne vykurované tuhým palivom, musia byť priestory na uskladnenie paliva.
sito
01.04.12,20:24
:eek: Taký pôjde na dračku. Koľkáteho je? Ako, by ich pomenoval, keď tie priestornejšie nazval "KRALIKARNY"
kopretinka
01.04.12,20:42
Ale ved ona to chce na predaj, nie na byvanie :) Chudak kupujuci... Predpokladam ze do fondu oprav sa im € tazko sporia a rychlo minaju. Pocul som o pripade ked si chcel niekto prerobit GARAZ v 3 poschodovom tehlovom dome v K.Vsi ( Bratislava ) na byt. Je ich tam pod kazdym domom asi 10. Ak si to tam prerobia vsetci mame tu uroven byvania ako v Pekingu :)
mimotemyaký Peking? moja jedna obytná miestnosť 15m2,bez kuchyne,iba výklenok 1,5m2 bez plynu,len el.dvojplatnička,WC a sprch.kút v 1 miestnosti 1,6m2..........aha,zabudla som chodbu,2kroky na dĺžku a pol kroka na šírku.....21.storočie.....
felix1
02.04.12,05:53
mimotemyaký Peking? moja jedna obytná miestnosť 15m2,bez kuchyne,iba výklenok 1,5m2 bez plynu,len el.dvojplatnička,WC a sprch.kút v 1 miestnosti 1,6m2..........aha,zabudla som chodbu,2kroky na dĺžku a pol kroka na šírku.....21.storočie.....

To je novostavba, alebo si z nudze obetou podobneho ,,zuslachtovacieho,, projektu ? Chapem ze 1m2 pri 20m2 sa preda 3x drahsie ako 1m2 v 100m2 byte ale ...
ivuliatko
02.04.12,16:03
Ak sa má zmeniť nebytový priestor na byt, tuším treba treba kolaudáciu... inak tam nikomu nedajú trvalý pobyt.

http://www.porada.sk/t147286-byvanie-v-nebytovom-priestore.html

http://www.porada.sk/t140070-kolko-stoji-preklasifikovanie-z-nebytoveho-priestoru-na-bytovy.html
felix1
02.04.12,18:32
V tom prispevku ( odkaz na : Kolko stoji preklasifikovanie .... ) sa pise :
Postupovať podľa § 85 stavebného zákona.
Treba podať klasickú žiadosť o zmenu v účele užívania časti stavby.
Ak to je spojené so stavebnými úpravami, tak aj s jednoduchou PD, ak nie tak len s passportom stavby (jednoduchý pôdorys).
K žiadosti treba doložiť vlastnícke právo k budove a pozemku, vyjadrenie RUVZ a ORHaZZ. Ešte bude treba aj stanovisko rozvodných závodov, nakoľko bude treba napojenie na el. energiu.
To by malo byť všetko.
(nevidím v tom problém)

Ja v tom vidim dost podstatny problem. Po dakom case bude vlastnik pozadovat zateplenie a ine opravy a bude teda chcet cerpat vydavky z fondu oprav ktore by sa pri povodnom pouziti priestoru nemuseli z fondu platit. Je pravda ze kazdy vlastnik plati do fondu, a naklady nikdy nebudu spravodlivo podelene ale nechapem preco si brat do rozpoctu domu zbytocne naklady. Nevhodnym prevedenim uprav moze znizit este aj hodnotu ostatnych bytov v dome.
ikxo
03.04.12,21:29
Treba sa obrátiť na príslušný stavebný úrad. Držím palce. www.svb.sk (http://www.svb.sk)
Andy Kralik
04.04.12,03:11
No, ale na to máš právo aj teraz, predsa do fondu opráv platíš, prečo by mal byť tvoj priestor viac vlhký ako ich byty?

Pretoze je celkom rozdiel ci je nieco projektovane ako pivnica alebo ako byt. Ten priestor asi nie je dostatocne odizolovany. Prestavba potom lacna ani jednoducha nebude. A ak sa vlhkost nepodari vyriesit, akekolvek naklady by si mal niest ty - je to tvoja investicia, ak budes uspesny zarobit, ak nie budes skodovy.

Po pravde zvaz aj to, ci 21m2 hlucny vlhky byt predas. A ak ano, za aku cenu. :) Hold keby som sa dozvedel ze byt bola povodne pivnica.. no myslim ze sa druhy krat neozvem.