Nero47
31.03.12,18:30
Pohrávame sa s myšlienkou kúpy, čiastočnej úpravy v podobe rekonštrukcie a následného predaja nehnuteľností. Viete mi poradiť aký predmet podnikania je najvhodnejší? Je nutná s.r.o. alebo stačí živnosť?

Nejedná sa o realitnú činnosť, nehnuteľnosť by sa predávala povedzme aj prostredníctvom realitných kancelárií, avšak my nemáme účel kupovať a len predávať, ani sprostredkovať predaj,ale iba kúpiť povedzme tri nehnuteľnosti do mesiaca upraviť a predať samozrejme so ziskom.

Ďakujem
hornak.ebsr
01.04.12,08:40
Ja osobne by som to riešil tak, že by som si dal voľné živnosti v oblasti stavebníctva :

- Prípravné práce k realizácii stavby
- Uskutočňovanie stavieb a ich zmien
- Dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov

a následný predaj by som nechal realitnej kancelárii, na základe zmluvy a pod.
sroservis
01.04.12,21:45
Ja len doplním, že samozrejme ak kúpa a predaj tovaru (nakoľko budete nakupovať stavebný materiál).

Samozrejme stačí Vám živnosť, ale zrejme sa čoskoro v záujme zníženia odvodových povinností preklopíte na s.r.o.
Opravené nehnuteľnosti môžete predávať cez realitky alebo aj bez ich spolupráce (je to Váš majetok).
Pekný deň.
marjankaj
01.04.12,21:52
Mám takúto otázku.
FO občan vlastnil nehnuteľnosť - dom s pozemkom cca 10 rokov. V roku 2010 ho začal rekonštruovať. Rekonštrukciu však nedokončil a v roku 2011 nehnuteľnosť predal. Je tento príjem z predaja oslobodený od dane z príjmu alebo nie je?
Katy a R
01.04.12,22:12
Nie je to celkom presne - ale myslím, že platí aj pre tvoj prípad .. (z drsr) - dôležitý je moment nadobudnutia
Otázka:
chcempredať rozostavanú stavbu, ktorá je evidovanáv katastri nehnuteľností. Je príjem z tohto predajaoslobodený od dane ?
Odpoveď:
Ak je rozostavanástavba evidovaná v katastri nehnuteľností, momentomnadobudnutia takejto nehnuteľnosti je zápis do katastranehnuteľností. Ak sa predáva. rozostavaná stavba evidovanáv katastri nehnuteľností po uplynutí piatich rokov odo dňajej nadobudnutia – zápisu rozostavanej stavby do katastranehnuteľností, potom je príjem z jej predaja oslobodený oddane. Ak by však k jej predaju došlo do piatich rokov od jejnadobudnutia, potom sa príjem z predaja považuje za zdaniteľnýpríjem. Príjem z predaja takejto rozostavanej stavby sazaraďuje medzi príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľnostípodľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani zpríjmov v znení neskorších predpisov.
marjankaj
01.04.12,22:25
Je to Šalamúnsky napísané.
Ja som zdedil nehnuteľnosť v roku 2000. Stavbu som celkom zbúral a začal stavať novú. Ešte nie je v katastri zapísaná. Čo je ten moment nadobudnutia? Je to nadobudnutie ruiny, alebo už skoro hotového domu?
Katy a R
01.04.12,22:30
tak terazky neviem - myslela som, že ide o rekonštrukciu - a nie že dom ešte zapísaný nie je :confused: Ale veď pôvodný dom zapísaný je - či ako ?
Ide o novostavbu?
marjankaj
01.04.12,22:37
Presne tak.
Ak by som ho dokončil a dal zapísať do katastra a hneď predal, tak musím zdaňovať.
Ale ako ho predám pred zápisom do katastra tak je to oslobodené?
Nero47
05.04.12,13:29