sch
31.03.12,20:23
Vazeni, mam moznost kupit podiel v Slovenskej sro so zahranicnou ucastou. Jedna sa o podiel vo vyske 5%, imanie sro je cca 1mil Eur, uctovna hodnota firmy 500tis Eur.
Ake vyhody a rizika su spojene s uvedenym vstupom do spolocnosti?
V uvedenej spolocnosti mam dosah na jej fungovanie...
dakujem za odpovede
tictac7
31.03.12,18:50
....vážený....si finančný manažér, máš možnosť kúpiť podiel vo firme, kde máš dosah na jej fungovanie - aký dosah? Taký, že vieš zariadiť, aby firma prosperovala alebo skrachovala? Aké imanie je cca 1 mil? Vlastné? Z čoho sa skladá? Základné? Tak to je presné číslo, a nie cca. Účtovná hodnota firmy je 500 tis., podľa akého vzorca? Čo výpočet, to iný výsledok - aj diametrálne - pri takomto objeme aj rádovo stotisíc rozdiel..... Od koho kupuješ tie svoje percentá, ktoré nemajú žiadnu rozhodovaciu váhu? ....avšak, nech počítam, z ktoréhokoľvek Tebou uvedených čísiel - pekné peniaze.....aj inak viem zhodnotiť, keď som finančný manažér.....
hornak.ebsr
01.04.12,08:26
Záleží na oblasti pôsobenia, ostatnej vlastníckej štruktúre, počtu spoločníkov, vykazovanom zisku, dlhodobej prosperite, ceny za obchodný podiel (5 % ti nedá skoro žiadnu kontrolu, čo sa týka VZ), atď. atď.

Objektívne ti tu zrejme nikto nepovie či máš ísť do toho alebo nie. Napísal si veľmi málo faktov.
sroservis
01.04.12,21:39
Ja by som odpovedala, že riziká sú obdobné ako pri s.r.o. iba so slovenskou účasťou, takže za záväzky s.r.o. zodpovedáte iba do výšky nesplateného vkladu zapísaného do obch. registra.
Do úvahy je potrebné tiež vziať možnú príplatkovú povinnosť spoločníkov nad hodnotu ich vkladu na úhradu strát spoločnosti (ak o tom rozhodne VZ).

Ak Váš vklad (op, ktorý kupujete) bude v celom rozsahu splatený, zrejme by ste si mali len zvážiť, či sa Vám vráti investícia do ceny obchodného podielu (napr. aké sú predpokladu dosahovania zisku spoločnosťou a či sa tento ziska aj štandardne vypláca).
Chápem to tak, že získanie podielu je formou Vašej odmeny za Vašu doterajšiu prácu a zrejme aj spôsob, ako Vás motivovať do budúcnosti. Ak Vaša investícia zodpovedá Vašim možnostiam a predpokladáte, že v spoločnosti ešte nejakú dobu zostanete pracovať a zároveň poznáte je potenciál, zrejme nie je čo zvažovať.

Pekný deň.