tibor13
08.02.06,18:08
Ako zivnostnik som dosiahol obrat vyssi ako 1500000Sk. Aj ked fakturovanim sluzieb do zahranicia musel som sa stat platcom dph.
aj taketo prijmy sa ratju bouzial do obrat vid. http://www.porada.sk/t8581-musim-byt-platcom-dph-.html

Mne to vsak vobec nevyhovuje(nemozem uplatnit pausalne vydavky).
Ked zrusim zivnost a znovu zalozim musim byt zase platcom DPH alebo moja minulost na to nema ziadny vplyv? Dakujem
pongo
08.02.06,21:50
Keď zrušíš živnosť, odhlásiš to aj na DÚ. Čo sa týka DPH, DÚ ti písomne určí tvoje posledné zdaňovacie obdobie. Ty si povinný vysporiadať všetko v tomto období podaním posledného daňového priznania. Ak sa neskôr znova rozhodneš živnosť založiť, znova musíš ísť na DÚ zaregistrovať sa za plátcu dane z príjmu fyzických osôb. Čo sa týka DPH, môžeš sa opäť stať plátcom dobrovoľne, alebo zo zákona, ak ti obrat presiahne stanovenú hranicu. S predchádzajúcim podnikaním to nemá nič spoločné, si totiž už iný daňový subjekt s iným IČOm.
Johanka
09.02.06,10:45
Bude mať iné IČO, ale daňový subjekt (ako FO) bude ten istý. S týmto som sa ešte vo vzťahu k DPH nestretla, takže iba uvažujem : z hľadiska Zákona o DPH je zdaniteľnou osobou ( vykonáva nezávisle ekonomickú činnosť). A v § 4 sa pre účely registrácie hovorí o zdaniteľnej osobe a nie je tu nič o IČO! Toto by som si riadne preverila, lebo ak uvažujem správne a on otvorí novú živnosť bez dostatočnej časovej rezervy, stane sa zase platiteľom dane :confused: .
Muška
09.02.06,11:50
Ako zivnostnik som dosiahol obrat vyssi ako 1500000Sk. Aj ked fakturovanim sluzieb do zahranicia musel som sa stat platcom dph.
aj taketo prijmy sa ratju bouzial do obrat vid. http://www.porada.sk/t8581-musim-byt-platcom-dph-.html



Podotýkam, že je od 1.1.2006 nové znenie o DPH a v odst. 9 sa doplnilo jedno veľmi významné slovíčko "v tuzemsku", takže možno už ani zo zákona nemusíš byť platiteľom DPH

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Melnick
09.02.06,18:47
Keď zrušíš živnosť, odhlásiš to aj na DÚ. Čo sa týka DPH, DÚ ti písomne určí tvoje posledné zdaňovacie obdobie. Ty si povinný vysporiadať všetko v tomto období podaním posledného daňového priznania. Ak sa neskôr znova rozhodneš živnosť založiť, znova musíš ísť na DÚ zaregistrovať sa za plátcu dane z príjmu fyzických osôb. Čo sa týka DPH, môžeš sa opäť stať plátcom dobrovoľne, alebo zo zákona, ak ti obrat presiahne stanovenú hranicu. S predchádzajúcim podnikaním to nemá nič spoločné, si totiž už iný daňový subjekt s iným IČOm.

Toto vysvetlenie je správne. Riešila som ho 16.1.2006 a z novej
živnosti,aj keď hlavná činnosť bola rovnaká nevyplýva povinnosť
byť platiteľ DPH.Dodržíš posledné obdobie DPH určené správcom
dane.IČO dostaneš nové ,DIČ ti ostane a ideš ďalej predsa pod novým menom.
:p :p :p
Ešte doplním , pre platenie poistného do ZP- musí byť vo výške z predchádzajúcej živnosti .
:) :)