aaha
01.04.12,08:17
Ako legálne odstránim odpísaný automobil z majetku, účtujem v JU, som platcom DPH, ďakujem
marjankaj
01.04.12,06:26
Ako legálne odstránim odpísaný automobil z majetku, účtujem v JU, som platcom DPH, ďakujem

Predaj ho.
Mila123
01.04.12,06:58
aj predaj, aj darovanie, aj vyradenie z OM.....
Katarina
01.04.12,13:41
Ak ho nechceš teraz predávať, alebo darovať, na karte DHIM označíš - preradené do osobného užívania k príslušnému dátumu, dáš prepísať z DIČ na seba .........a už je aj legálne odstránený z majetku. Ale pozor pri predaji do 5 rokov od dátumu vyradenia treba zdaniť príjem z predaja cez § 8.
Takmerstarec
01.04.12,13:55
Pani Katarina, v osobnom uzivani si takyto zivnostnik potom pocita prijem tu 1/100 z nadobudacej ceny kazdy mesiac alebo to by platilo iba pre zamestnanca ? Prepis z DIC na seba je na policii sialene drahy, aspon tak to pozaduju policajti. Chcu az 33 Eur, hoci ide iba prepisanie DIC na rodne cislo, vsetko ostatne sa nemeni. A teda malo by to byt podla mojho nazoru klasifikovane ako 'Zmena udajov o drzitelovi alebo vlastnikovi vozidla' za 12 Eur alebo 'Zmena vlastnika vozidla' tiez za 12 Eur. Zrejme vsak som asi jediny, ktory sa proti takemuto tahaniu penazi od zivnostnikov ohradzuje.

Pisal som dotaz aj na Vas prispevok v teme o prerusovani zivnosti.
Katarina
01.04.12,14:13
Preradenie auta do osobného užívania znamená, že auto sa stáva majiteľom FO ako občana, neplatí daň z motorových vozidiel a nepoužíva auto na podnikanie. Ak bude v budúcnosti potrebovať auto na podnikanie môže ho použiť, účtovať bude paušálne výdavky + spotrebu PHM, samozrejme zaplatí daň z motorových vozidiel.V osobnom užívaní si nepočíta žiadny príjem.

Ako a za koľko € sa to vybavuje na dopravnom inšpektoráte s tým praktické skúsenosti nemám.

Čítala som Váš príspevok v téme o prerušení živnosti, k tomu v skratke asi toľko
- pohľadávky si treba "strážiť"
- je možné odpísať pohľadávky do určitej výšky a za určitých podmienok do výdavkov bez vplyvu na
základ dane
- je možné odpísať pohľadávky v ktoromkoľvek zdaňovacom období do POZD, netreba čakať na
prerušenie resp. zrušenie živnosti, je to v záujme optimalizácie základu dane
- ​nie som tvorcom Zákona o dani z príjmu
Takmerstarec
01.04.12,14:49
Dakujem p. Katarina za promptnu odpoved. Cize ak ma auto v zivnosti (na DIC), tak za pouzivanie, za osobne pouzivanie, si sam sebe plati tu 1/100 z nadobudacej ceny? Dalsia cudna vec v zakonoch. A este nie z trhovej ceny, ale z nadobudacej ceny, phe.

K tym pohladavkam ste asi nepotesili mnohych - zial nie sme tvorcami zakonov. Vyska pohladavok je obvykle vyssia ako "urcita vyska". Taketo finty, ze pohladavky odpisujeme do POZD ked sme v strate, si snad mozu dovolit zivnostnici, ktori frekventovane a za velke ciastky nakupuju HIM alebo maju vysoke zasoby materialov. Dusevne pracujuci zivnostnici, ale aj ini manualne pracujuci, ktori casto ziju z ruky do ust, tento priestor obvykle nemavaju. Ale este raz dakujem za odpovede.
ego.mc
01.04.12,17:22
Tá 1/100 z nadobúdacej ceny platí pre zamestnancov, nie pre SZČO. :)