Avdika
01.04.12,11:18
Dobrý deň. Môj priateľ potrebuje poradiť. Býval s mamkou v rodinnom dome. Má 2 súrodencov, ktorí bývajú každý so svojou rodinou inde a nemajú tam trvalý pobyt. Priateľ tam má stále trvalý pobyt. Jeho mamka pred 2 mesiacmi zomrela. Dom sa ide predávať a chcem sa spýtať, či sú súrodenci povinní mu zabezpečiť bývanie, keď nemá kam ísť. Môže mať v tom dome trvalý pobyt až do predaja domu? Nebude s tým problém pri predaji? Ďakujem.
ivka70
01.04.12,09:29
Ak vsetky deti dedia spolocnym podielom, tak aj tvojmu priatelovi patri 1/3 domu, alebo bude patrit po dedicskom konani.
Cize ak sa cely dom ma predat, musi predat aj tvoj priatel svoju 1/3.
Ak sa rozhodol (resp. dohodol so surodencami) ju predat, musi si sam zabezpecit svoje byvanie. Ma napr. moznost odkupit od svojich surodencov ich 2/3 domu a ostat byvat v dome. Alebo dostane 1/3 z predajnej ceny.
Trvaly pobyt nema vplyv na predaj domu, moze ho tam mat, kym to nebude prekazat novemu majitelovi. TP ma len evidencny charakter a nevznika z neho narok na akyk0olvek podiel na majetku, kde je TP evidovany.
Katy a R
01.04.12,09:32
trvalý pobyt má len evidenčný charakter - môže ho tam mať dokonca aj vtedy - ak už dom bude mať nového majiteľa. Ten mu ho môže (aj nemusí :confused:) zrušiť.

Ale prečo súhlasí s predajom, keď nemá kam ísť? Alebo dom nepatril mamke? Nepôjde do dedičstva :confused: