siuK
01.04.12,15:33
Dobrý deň, prosím o radu. Som zamestnaná ako učiteľka na 2. stupni ZŠ a zároveň som čiastočne aj školský psychológ. Chcem si urobiť 1. atestáciu a neviem, či si môžem vybrať iba z tematického okruhu pre učiteľov, alebo môžem voliť tému aj pre odborných zamestnancov. Ďakujem za odpoveď.
zsarob
01.04.12,18:41
Dobrý deň siuK !
Mali by ste mať 2 pracovné zmluvy. Jeden na úväzok 0,5 ako pedagogický zamestnanec, nakoľko máte nárok viacej dní na dovolenku. A druhá zmluva má byť na úväzok tiež 0,5 ako odborný zamestnanec. Ale musíte sa pevne rozhodnúť, či bude sa zamerať v budúcnosti ako učiteľ , alebo ako školský psychológ, a v tom by ste si mali robiť prvé atestačné skúšky. Či môžete v obidvoch, neviem vám poradiť.
GabiZ
02.04.12,08:42
Ako bolo napísané, musíte si vybrať. Pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec môže vykonať atestáciu len v kategórii alebo podkategórii, v ktorej je zaradený, v získanom stupni a odbore vzdelania; učiteľ vykonáva atestáciu z niektorého z vyučovacích predmetov, na vyučovanie ktorých spĺňa kvalifikačné predpoklady. Podľa §17 vyhlášky 445/2009 Z.z. pedagogický zamestnanec v kategórii učiteľ vykoná atestáciu vo zvolenom tematickom okruhu z predmetu, na vyučovanie ktorého spĺňa kvalifikačné predpoklady a ostatní pedagogickí zamestnanci v zvolenom tematickom okruhu z oblasti pedagogickej alebo odbornej činnosti, na výkon ktorej spĺňajú kvalifikačné predpoklady.
Tematické okruhy pre prvú atestáciu učiteľov sú najmä
a) ciele vyučovacieho procesu, učivo, vzdelávacie štandardy,
b) učebné štýly a metódy vyučovacieho procesu,
c) didaktické zásady, organizačné formy vzdelávania, učebné pomôcky, didaktická technika alebo
d) hodnotenie a klasifikácia žiakov.

Tematické okruhy pre prvú atestáciu odborných zamestnancov je najmä poradenské pôsobenie v oblasti:
a) vzdelávacieho vývinu,
b) osobnostného vývinu,
c) sociálneho vývinu a prevencie,
d) profesijnej orientácie a karierového vývinu alebo
e) raného poradenstva.
siuK
02.04.12,09:13
Ďakujem za bleskové odpovede. Ide o to, že mám urobenú ŠIŠ, ktorá mi mala nahradiť 1. kvalifikačnú, avšak nestihla som odrobiť 5 rokov praxe /MD- chýba mi cca 70 dní/. Takže, teraz mám pekne vypracovanú prácu z oblasti prevencie 2 roky štúdia aj počas MD,/ čiže vo svojom voľnom čase a za svoje peniaze a nemám z toho žiadnu výhodu/. Tak by som ju aspoň použila ako prácu na 1. atest. A okrem iného mám aprobáciu so psychológiou, ktorú nevyučujem,ale spĺňam kvalifikačný predpoklad podľa zákona. Takže predpokladám, že to môžem použiť aj na atestáciu pre učiteľov. Uvažujem správne? Ďakujem.
GabiZ
02.04.12,10:06
Akú aprobáciu v skutočnosti máte, lebo ťažko je posúdiť, či prácu môžete použiť na 1. atest. Psychológia ako vyučovací predmet sa na ZŠ predsa nevyučuje, takže si myslím, že práca z oblasti prevencie by sa dala použiť pre atestáciu odborného zamestnanca vo vašom prípade školského psychológa. (Aby bol učiteľ kvalifikovaný, musí mať absolvovanú psychológiu a pedagogiku, ak nie priamo vysokoškolským vzdelaním pedagogického smeru, tak min. absolvovaním DPŠ). Alebo máte VŠ II. stupňa, v odbore učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov -psychológia? Každopádne atestačná organizácia určuje tematické okruhy, tam kde ju chcete vykonať by som sa radšej najskôr informovala.
siuK
02.04.12,10:22
Ďakujem, na budúci týždeň to pôjdem zistiť ku kompetentným. A áno, mám VŠ II. stupňa v odbore psychológia - sj pre 5-12. roč. Takže som na ZŠ a učím len sj. Avšak v zákone nie je napísané, že daný predmet musím aj učiť, je tam iba,niektorého z vyučovacích predmetov, na vyučovanie ktorých spĺňa kvalifikačné predpoklady. Pekný deň. A ešte raz vrelá vďaka.
GabiZ
02.04.12,10:35
Nie som úplne zbehlá (len okrajovo sa k tomu dostanem) v zaraďovaní pedagogických zamestnancov,nepochybne kvalifikovaná ste, ale aký by to malo vplyv z hľadiska výkonu atestácie a aprobácie, ktorú máte, neviem posúdiť. Možno tu ešte odpovie niekto, kto sa na túto oblasť špecializuje a potvrdí, že túto prácu môžete využiť, ale lepšie by bolo informovať sa priamo v atestačnej organizácii ešte pred tým, ako si tú žiadosť podáte.
siuK
02.04.12,10:38
Ďakujem, zistím a dám vedieť. Možno sa to ešte niekomu zíde.
GabiZ
02.04.12,10:39
Budem rada, samú ma to zaujíma.
siuK
12.04.12,16:21
Dobrý deň, takže som sa dozvedela, že atestačnú skúšku možno vykonať z predmetu, na ktorý je učiteľ kvalifikovaný. Nemusí ho vyučovať, ale musí naň mať kvalifikáciu.
GabiZ
13.04.12,05:19
Tak fajn, znovu o jednu skúsenosť naviac. Ďakujem za info aj za tých, ktorí sa stretnú s takýmto problémom.