janaGT
14.09.04,10:00
Poradíte mi, ak si s.r.o. založí nový podnikateľský účet v banke, či je povinná to oznámiť na daňový úrad, resp. kam ešte a v akej lehote. A je aj nejaký postih za to, keď to neoznámi?
vladan
14.09.04,08:13
myslím, že to nie je v žiadnom predpise ako povinnosť :-) Ak ti DÚ nedlhuje žiadne bubáky, tak je im tvoj bankový účet ukradnutý. Ja som hlásila zmenu, resp. nový účet len z toho dôvodu, aby vedeli kam posielať NO :-)
... a tvoje platby, predsa identifikujú podľa variabilného symbolu, čo je tvoje DIČ, nie?
Pekný deň
accad
14.09.04,08:25
Oznámenie zriadenia nového podnikateľského bankové účtu upravuje zákon č.511/1992 Z.z. o správe daní a poplatkov §31 bod 6). Daňový subjekt je povinný oznámiť čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti.
Luna
14.09.04,08:48
Pripájam sa k Accad,každu zmenu si povinná nahlásiť do 15 dní na daň úrad.Ináč by v tom videli podvod,že chceš čosi tajiť, mať načierno založený účet ,kde ti chodia čierne peniaze.
janaGT
14.09.04,08:52
Ďakujem za odpovede, práve som si to našla v zákone, ktorý mi poradila accad.
Lucy
14.09.04,08:53
A čo v prípade, že som na to zabudla a nový účet sme si založili v máji?
Martinková
14.09.04,10:53
Janka,
len si to pekne nahlás, lebo mi sme mali daňovú kontrolu na DPH / bolo to už dávnejšie/ a nakoľko nám nič nenašli, pracovníčka daňového úradu doniesla jeden papierik, na ktorom boli naše účty vyžiadané z banky a našla tam
účet sociálneho fondu, kde bolo 5000,-Sk, opýtala sa prečo to nemáme nahlásené na DU. Potom nám dali 1.000,-Sk pokutu a vyjadrila sa , že je to pochvalná pokuta. Vieš si predstaviť aká som bola naštvaná?Keby tam nebol šéf neručím za seba. Máš kontrolu na DPH a dajú Ti pokutu za sociálny fond.
Aj toto sa stáva. Majte sa
Betka
mv66
19.04.05,15:21
Nemozete sem prosim niekto prilepit to Oznamenie o otvoreni noveho uctu? Prosim! Smolim to uz 3 dni a je to o nicom. Nestaci, ze na DP k dani z prijmov sme ich vsetky vzorne vymenovali? Asi nestaci:-((
Muška
19.04.05,15:28
Oznamujem Vám, podľa zákona 511/1992 Z.z. § 31 bod 6) zriadenia nového podnikateľského bankové účtu v pobočke ......................, č.ú.................

Takto to stačí.Ešte tam môžeš pripísať, že týmto účtom budeš realizovať platby napr. DPH, Daň zo mzdy a pod..,
evuša
19.04.05,16:13
Môj názor je, že úplne stačí, ak podnikateľský subjekt nahlási na daňovom priznaní, ktoré účty používal na podnikanie počas zdaňovacieho obdobia. Tým by mala jeho povinnosť byť splnená, nakoľko pri daňovej kontrole si môžu porovnať všetky čísla účtov s podaným daňovým priznaním. Myslím že kedysi dávno sa v starých daňových priznaniach čísla účtov nepísali, ale teraz už áno. Problém je vtedy, keď do daňového priznania zabudnete napísať niektoré číslo účtu, ktorý používate na podnikanie.
Muška
19.04.05,17:26
Evuška, myslím, že nemáš pravdu. Podľa zákona 511/1992 máš povinnosť nahlásiť. Nechce sa mi to hľadať, ale myslím, že do 15 dní.
kukučka
19.04.05,17:34
Kamoška založíla živnosť a neskoro nahlásila zriadenie účtu - DÚ ju potešil pokutou 2 tis. Sk :( Neriskovala by som. Oznámiť do lehoty, alebo radšej zrušiť účet ako dostať pokutu.
andrej_rv
19.04.05,17:58
Evuška, myslím, že nemáš pravdu. Podľa zákona 511/1992 máš povinnosť nahlásiť. Nechce sa mi to hľadať, ale myslím, že do 15 dní.Muška má pravdu v oboch bodoch - daňový subjekt je povinný do 15 dní nahlásiť v rámci svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti údaje uvedené v § 31 ods. 6 zákona o správe daní, medzi ktoré patrí aj číslo podnikateľského účtu. A pokuta na nesplnenie alebo oneskorené splnenie je minimálne 2000,- Sk. Mne to u nás potvrdila registrátorka. A tá momentálne nič iné nerobí, len vypisuje pokuty za nesplnenie registrácie pre sprostredkovateľov DSS, ktorí sa neprihlásili na DÚ.
alušik
21.04.05,04:54
Mam este otazocku k tejto teme. My mame zriadene ucty aj v zahranici. Mam povinnost hlasit danovemu uradu aj tieto ucty. Mame totiz organizacnu zlozku v Polsku a tam zriadene ucty.
účtovník 007
22.04.05,06:36
Muška má pravdu v oboch bodoch - daňový subjekt je povinný do 15 dní nahlásiť v rámci svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti údaje uvedené v § 31 ods. 6 zákona o správe daní, medzi ktoré patrí aj číslo podnikateľského účtu. A pokuta na nesplnenie alebo oneskorené splnenie je minimálne 2000,- Sk. Mne to u nás potvrdila registrátorka. A tá momentálne nič iné nerobí, len vypisuje pokuty za nesplnenie registrácie pre sprostredkovateľov DSS, ktorí sa neprihlásili na DÚ.Som rada, že som si znovu rozšírila obzor. Niekedy nevychádzam z údivu, koľko vecí mi uniklo. Vďaka PORADE som už niekoľko krát napravila chybu. Ďakujem Vám všetkým. A teraz idem zarmúťiť našu mzdárku, lebo je sprostredkovateľka DSS.Určite nič nikde nenahlásila.
mv66
26.04.05,07:03
Mam este otazocku k tejto teme. My mame zriadene ucty aj v zahranici. Mam povinnost hlasit danovemu uradu aj tieto ucty. Mame totiz organizacnu zlozku v Polsku a tam zriadene ucty.
Tak toto trapi i mna, kedysi bola povinnost voci NBS, ale teraz je tusim len oznamovacia, niekde som citala, ze kazdy kvartal tam treba hlasit i stav! To sa mi nepaci. Sice tam teraz ucet nemame, ale uvazujeme o jeho zalozeni, lebo tam platime vela faktur a poplatky prevodov zo Slovenska su nehorazne.
dara
26.04.05,08:01
No ja len zíram ani ma to nenapadlo. Napr. ja na výkazy uvádzam len jedno číslo účtu a pritom máme dva + sociálny fond. Myslela som, že je to tam len informatívne aby vedeli kde majú poslať preplatok a podobne. Ale teraz zisťujem, že som pochybla.
Mám to neako napraviť a spätne poslať oznámenie ? FO od roku 1997, FO od roku 2002 podniká. Tak mi poradte ? A medzitým sa už aj neaké účty porušili, lebo prešli do inej banky. A čo v prípade, že účet zruším aj to musím oznámiť DÚ ?
mv66
26.04.05,08:57
Tiez som si myslela, ze ked je to uvedene na DP, ze im to ako oznamenie staci, ale vraj treba hlasit kazdu zmenu, z toho mi vyplyva ze i zrusenie. Dufam, ze sa k tomu neodovzdavaju nejake potvrdenia alebo kopie o zalozeni, zruseni ...
dara
26.04.05,09:58
Môže niekto reagovať na môj predchádzajúci príspevok please?
Jara
26.04.05,11:13
Dara, je to presne tak maš nahlásiť každé zrušenie a vznik nového účtu, ale čítam tu celú diskusiu a nevidím len DÚ, tak Vás nepoteším moje zlaté, pretože som mala kontrolu z Apolla a tá mi ukazala na papieriku, že všetky účty a zmeny je firma povinná nahlásiť a i keď videla že najvyššie platby sú z toho účtu ktorý je uvedený, tak mi to dala doplniť ale nenapísala do záznamu, a dtto SP. Musela som tam mať uvedené všetky účty a dátumy odv. povinnosti. Takže rýchlo napraviť chyby, kuriatka moje...
Vevey
26.04.05,12:11
Dara, je to presne tak maš nahlásiť každé zrušenie a vznik nového účtu, ale čítam tu celú diskusiu a nevidím len DÚ, tak Vás nepoteším moje zlaté, pretože som mala kontrolu z Apolla a tá mi ukazala na papieriku, že všetky účty a zmeny je firma povinná nahlásiť a i keď videla že najvyššie platby sú z toho účtu ktorý je uvedený, tak mi to dala doplniť ale nenapísala do záznamu, a dtto SP. Musela som tam mať uvedené všetky účty a dátumy odv. povinnosti. Takže rýchlo napraviť chyby, kuriatka moje...
Tak to sa mi nezda, ak ma PO zamestnancov vo vsetkych, tak tam bude hlasit svoje vsetky ucty? Alebo ucty zamestnancov? Nezblazili sa vsetci? Ja mam podavat tolko hlaseni? A kedy mam pracovat?
dara
26.04.05,12:23
ako to tam mám nahlásiť ? je na to neaká tlačivo ?
iva
26.04.05,12:41
Tlačivo na to nie, pozri si príspevok č. 9 tejto témy - podľa toho vzoru to napíš, pošli a máš pokoj.
dara
27.04.05,04:16
No len ako mám napísať oznam aj na účty, ktoré FO mala ale má ich zrušené ?
ala13
27.04.05,04:27
s datum den-dva po zalozeni oznamis zalozenie a dalsim listom s datumom do 15 dni po zruseni oznamis zrusenie. ale neodovzdavaj to v podatelni, ani neposielaj postou, musis osobne za svojou spravkynou, tvarit sa pokorne a uz zavisi len od nej, ci ti uvali pokutu, ci nie.
dara
27.04.05,05:32
No beda, ale veď FO podniká od 1997. Teraz čo, to isto uvalí pokutu a FO ma dorazí, že som to nevedela.
Susan
27.04.05,05:49
Kazda banka nahlasuje DU zriadenie podnikatelskeho uctu, takze DU vie uz dopredu, ze ten-ktory subjekt ma zriadeny ucet. Tak isto banka bonzuje na DU, ked sa prelieva cez tento ucet viac financnych prostriedkov!!! Takze odporucam pisomne nahlasit zriadenie podnikatelskeho uctu tak ako to je uvedene v zakone o sprave dani.
Jara
27.04.05,07:44
pre Vevey: nejde o účty zamestnancov, ale firmy, t.j. vsetky ucty v organizácii, tlačivo mi nedali, ale napísala som list. V Apolle som jej diktovala napr. priamo do počítača
pre Daru: Napíš aktuálne, ktoré máš a nevracaj sa dozadu, len ako oznámenie o používaných účtoch danej firmy.
Vevey
27.04.05,09:58
Odo mna tie listy spätne ani nechceli, ze ich uz maju nahlasene z banky, a to som to vyrabala 13 rokov dozadu a nechala podpisovat vtedajsimi konatelmi.
dara
27.04.05,10:31
Takže spravím to len za aktuálne účty, ktoré máme teraz a tie spätné sa budem robiť, že nič ?
Vevey
27.04.05,10:34
Si predstav, ze ani tie aktualne nechcela! Ze uz i o tych vie.
dara
27.04.05,11:01
To vážne ? Tak to potom nechápem, niekde to pokutujú niekde to ani nechcú. A čo teda mám urobiť ? Pošlem tam asi prehľad o všetkých účtoch aj kedy boli založené a zrušené poštou a hotovo čo ?
Vevey
27.04.05,11:04
To vážne ? Tak to potom nechápem, niekde to pokutujú niekde to ani nechcú. A čo teda mám urobiť ? Pošlem tam asi prehľad o všetkých účtoch aj kedy boli založené a zrušené poštou a hotovo čo ?
Tvoja spravkyna dane sa im mozno potesi, najprv ju navstiv a potom daj vediet ako bolo.
Ak ich nebude chciet zda sa mi blbe nechat ich v podatelni alebo poslat postou, co je to iste. Ja teda neviem co s nimi.
dara
28.04.05,05:06
Ok. Urobím to tak a zájdem tam a dám Vám vedieť.
Vevey
08.06.05,04:07
Ok. Urobím to tak a zájdem tam a dám Vám vedieť.
Tak ako, uspela si?
evae
08.06.05,07:25
som tiez bola nahlasit ucty, dopadlo to asi takto: danovy este nereagoval, socialna chcela odo mna registracny zamestnavatela a nahlasit zmenu v ucte, a Vszp nemala ziadny ucet na nas a ani ich to netankovalo... :)
janaGT
22.06.05,04:53
je potrebné k oznámeniu o založení nového účtu aj prikladať kópiu zmluvy o jeho založení?
bepo
22.06.05,04:57
JanaGT-nie
JanaF
22.06.05,05:23
Môže niekto reagovať na môj predchádzajúci príspevok please?To Dara: Ja som oznamovala vsetko, ked sme zalozili novy ucet, aj ked sme ho rusili. S DU je to obcas na dlhe lakte:rolleyes: Taktiez sme vsetko oznamovali aj na ZP.
Spatne neoznamuj nic. Nelej vodu na rozpaleny olej;) Aktualne by som oznamila. S tymi zalozenymi a uz zrusenymi uctami by som to riesila tak, ze by som si tie listy napisala so spravnym datumom a zalozila by som to, kedy to malo byt odoslane a isto v danom roku si nieco posielala na DU, SP, ZP doporucene. Ak by prisli na kontrolu, tak ty si to poslala.:D
Janka6685
08.07.05,13:02
Ahojte.

Ak poisťovniam posielam platby poštovou poukážkou, tak číslo podnikateľského účtu stačí nahlásiť len daňovému úradu?

Ďakujem
lenkak
08.07.05,14:38
Väčšinou keď si sa prihlasovala na ZP tam sú na prihláškach aj čísla účtov. Stačilo ich vyplniť, ale ak platíš vždy poštovou poukážkou, tak by to problém nemal byť (ak si ich neuviedla), na DU treba nahlásiť účet na 100%, oni si ich pri kontrole ešte aj odkontrolujú (či ich majú všetky nahlásené:eek:).
Paula
08.07.05,20:27
K Lenkinmu príspevku dodávam: cca pred polrokom mi v banke dali podpísať isté tlačivo s komentárom, že týmto tlačivom musia môjmu DÚ potvrdiť môj podnikateľský účet :) .
Janka6685
09.07.05,06:26
Zvláštne, že skoro všetky úrady sú navzájom prepojené, vedia o nás všetko, ale aj tak chcú, aby sme tam chodili a všetko ešte nahlasovali. Najskôr som sa rozčulovala, že v 21. storočí, v ére počítačov musíme behať a všetko poslušne hlásiť. Ale teraz, keď viem, že sú prepojený, je to ešte zvláštnejšie...No nič. Aspoň sa nenudíme:D
Sarlotka
10.02.12,20:29
Dobrý deň,

prosím vedeli by sme mi poradiť, či chápem spravne, je od 1.1.2012 povinnosť oznámiť zmenu, vznik, zánik bankového účtu na podnikateľske účely je do 30 dni?

v zákone 563/2009

§ 67
Postup pri registrácii


(1) Daňový subjekt, ktorý sa registruje u správcu dane podľa osobitných predpisov, 1) je povinný predložiť správcovi dane žiadosť o registráciu na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo; ak sa žiadosť o registráciu podáva elektronickými prostriedkami, podáva sa v predpísanej forme.

(2) V žiadosti o registráciu je daňový subjekt, ktorým je
a) fyzická osoba, povinný uviesť
1. meno a priezvisko,
2. adresu trvalého pobytu,
3. rodné číslo,
4. identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené,
5. miesto podnikania; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
6. svoje organizačné zložky na území Slovenskej republiky,
7. hlavný predmet činnosti,
8. dane, ku ktorým žiada registráciu,
9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
10. splnomocnenca na doručovanie, ak ide o fyzickú osobu podľa § 9 ods. 11,
11. ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitných predpisov, 1)
b) právnická osoba, povinný uviesť
1. obchodné meno,
2. sídlo,
3. identifikačné číslo organizácie,
4. svoje organizačné zložky na území Slovenskej republiky,
5. hlavný predmet činnosti,
6. dane, ku ktorým žiada registráciu,
7. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
8. štatutárny orgán alebo osoby, ktoré sú okrem štatutárneho orgánu oprávnené za ňu v daňových veciach konať,
9. splnomocnenca na doručovanie, ak ide o právnickú osobu podľa § 9 ods. 11,
10. ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitných predpisov.1)


(9) Ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii podľa odseku 2 okrem odseku 2 písm. a) siedmeho bodu a písm. b) piateho bodu vrátane zmien, ktoré majú za následok zrušenie registrácie k niektorej dani, oznámi to daňový subjekt správcovi dane v lehote do 30 dní odo dňa, keď nastali, alebo požiada o zrušenie registrácie. V tejto lehote predloží daňový subjekt správcovi dane aj osvedčenie o registrácii, ak je potrebné nahlásené zmeny zapísať do osvedčenia o registrácii. Ak daňový subjekt nesplní oznamovaciu povinnosť riadne a včas, príslušné zmeny v registri vykoná správca dane z úradnej moci, hneď ako zistí rozhodujúce skutočnosti.

oznámenie o zmene bankového účtu teda od 1.1.2012 je do 30 dni?
Dakujem
Economic
11.02.12,06:05
Áno do 30 dní.
Sarlotka
11.02.12,11:15
dakujem
Sarlotka
21.06.12,17:59
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/registracia_dzp_po.pdf

mozem sa spytat toto je tlacivo na ktorom sa ma oznamit cislo bankoveho uctu?

neviete ako dlho uz take tlacivo je a ci bude problem ked som jej oznamila nie na tomto tlačive .
dakujem.
Economic
21.06.12,18:12
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/registracia_dzp_po.pdf

mozem sa spytat toto je tlacivo na ktorom sa ma oznamit cislo bankoveho uctu?

neviete ako dlho uz take tlacivo je a ci bude problem ked som jej oznamila nie na tomto tlačive .
dakujem.

číslo bankového účtu oznám na obyčajnom liste
Sarlotka
21.06.12,18:22
ano obycajnym listom som oznamila dnes som hladala tlacivo na registraciu na DPH a nasla som aj toto tlacivo a preto by ma zaujimalo kedy sa pouziva...

a koncom mesiaca budem rusit jednu registraciu na dan zo zavislej cinnosti... tiez som oznamenie o platitelovi dane zo zavis. cinnosti a zrusenie hlasila listom... asi sa to ma tymto tlacivom?
dakujem pekne...
Economic
22.06.12,06:26
ano obycajnym listom som oznamila dnes som hladala tlacivo na registraciu na DPH a nasla som aj toto tlacivo a preto by ma zaujimalo kedy sa pouziva...

a koncom mesiaca budem rusit jednu registraciu na dan zo zavislej cinnosti... tiez som oznamenie o platitelovi dane zo zavis. cinnosti a zrusenie hlasila listom... asi sa to ma tymto tlacivom?
dakujem pekne...

Opäť stačí listom.
Sarlotka
15.07.12,20:00
Bola som na danovom urade a tam mi povedali, ze akceptuju oznamenie napr o bank. vypise, alebo zruseni ci vzniku regis. na dan zo zavislej cinnosti aj listom pretoze vacsina ludi to tak robi ale ze by sa malo pouzivat tlacivo...

a este taka novinka ale neviem ci som spravne pochopila, ak chce ist niekto za spravcom dane musi si predom zavolat a dohodnut stretnutie? stretli ste sa uz niekto s niecim takymto? ja som vzdy prisla pripadne pockala radu ...

dakujem
lubka0907
30.04.13,05:39
Dobré ránko,

podľa akého § mám povinnosť ohlásiť zriadenie ďalšieho účtu (CZK), pretože uvádzaný zákon 511/1992 Z.z. § 31 bod 6) som už nenašla.
Tento účet je na základe žiadosti priradený k už existujúcemu účtu.

Ďakujem
avalik
30.04.13,05:49
Dobré ránko,

podľa akého § mám povinnosť ohlásiť zriadenie ďalšieho účtu (CZK), pretože uvádzaný zákon 511/1992 Z.z. § 31 bod 6) som už nenašla.
Tento účet je na základe žiadosti priradený k už existujúcemu účtu.

Ďakujem

§ 67 ods. 9 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Najlepsi
09.10.13,21:44
potvrdzujem platnost 563/2009 Z. z.Zákon o správe daní (daňový poriadok) § 67 ods. 9 . lehota 30 dni na oznamenie