Kejt
08.02.06,18:39
Dobrý večer chcela by som niekoho poprosiť o radu ak bude vedieť niekto zareagovať na tento problém budem rada.Máme jedného človeka vo firme,ktorý pracuje na dohodu o vykonaní práce.Jeho čístý príjem činí 3000,-/Viac ako polovica minimálnej mzdy/Akým spôsobom ošetríme túto dohodu,aby sa nemuseli platiť odvody do zdravotnej poistovne.Prosím o skorú reakciu zajtra sa chystám robiť výplaty.Ďakujem.
Tweety
08.02.06,17:59
Dobrý večer chcela by som niekoho poprosiť o radu ak bude vedieť niekto zareagovať na tento problém budem rada.Máme jedného človeka vo firme,ktorý pracuje na dohodu o vykonaní práce.Jeho čístý príjem činí 3000,-/Viac ako polovica minimálnej mzdy/Akým spôsobom ošetríme túto dohodu,aby sa nemuseli platiť odvody do zdravotnej poistovne.Prosím o skorú reakciu zajtra sa chystám robiť výplaty.Ďakujem.
Z dohody sa ZP neplatí, iba zamestnávateľ platí 0,8 % úrazové poistenie.;) :cool:
Kejt
08.02.06,18:20
Tak to bolo do teraz, ale vyšla novela zákona v ktorej sa hovorí ak dohoda presiahne viac ako polovica minimálnej mzdy t.j.3450 v hrubom musí sa platiť aj zdrvotné poistenie.
askam
08.02.06,18:23
Moj nazor:
Z dohody o vykonani prace neplati odvody zamestnavatel-suhlasim.... avsak su skupiny osob, na ktore sa vztahuje platenie odvodov do zdravotneho poistenia, napr. dochodca, uchadzac o zamestnanie ..... ak brutto vyska odmeny prekroci polovicu minimalnej mzdy, co je aj tento pripad.
Najlepsie by bolo, keby ten dohodar zamestnany vo vasej firme, bol sucasne zamestnancom /nemusi vo vasej firme/ alebo SZCO, vtedy by z dohody ZP neplatil.
Kejt
08.02.06,18:51
Ten dotyčný dohodár nie je zamestnancom v našej firme.Hlavný pracovný pomer má v inej firme kde si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku.
ajobs
08.02.06,19:36
Moj nazor:
Z dohody o vykonani prace neplati odvody zamestnavatel-suhlasim.... avsak su skupiny osob, na ktore sa vztahuje platenie odvodov do zdravotneho poistenia, napr. dochodca, uchadzac o zamestnanie ..... ak brutto vyska odmeny prekroci polovicu minimalnej mzdy, co je aj tento pripad.
Najlepsie by bolo, keby ten dohodar zamestnany vo vasej firme, bol sucasne zamestnancom /nemusi vo vasej firme/ alebo SZCO, vtedy by z dohody ZP neplatil.

Ale v takýchto prípadoch si musí ZP vysporiadať dohodár sám, zamestnávateľ s tým nemá nič.:) :eek:
durisovad
08.02.06,20:41
A nedalo by sa mzdu dohodara rozdelit na dve osoby - napr. na neho a jeho manzelku alebo ineho rod. prislusnika?
askam
08.02.06,22:43
Ten dotyčný dohodár nie je zamestnancom v našej firme.Hlavný pracovný pomer má v inej firme kde si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku.

Kedze je zamestnancom v inej firme, nie je podstatne kolko zarobi na dohodu, zdravotne poistenie sa v takomto pripade z nej neplati.
Ako som uz napisala, zamestnavatel nikdy neplati preddavky na zdravotne poistenie z dohod..... su len urcite skupiny ludi, ktori ak dosiahnu prijem polovicu z minimalnej mzdy, vtedy by si museli SAMI platit preddavky a vysporiadat poistne.
Tohto zamestnanca sa to netyka. Ma hlavny pracovny pomer, z ktoreho prijmu preddavky na ZP plati on i zamestnavatel. A teda pri dohode o VP zdravotne poistenie neplati a ani tento prijem /bez ohladu na jeho vysku/ nevstupuje do rocneho zuctovania preddavkov na zdravotne poistenie.
askam
08.02.06,22:45
A nedalo by sa mzdu dohodara rozdelit na dve osoby - napr. na neho a jeho manzelku alebo ineho rod. prislusnika?

Z pohladu platenia preddavkov na zdravotne poistenie nepodstatne, ci bude cela ciastka vyplatena na neho alebo na viac osob.

AK zamestnanec okrem hlavneho pracovneho pomeru ma prijem aj z dohod o VP - z tychto dohod nikdy odvody na ZP neplati.
zubadielko
09.02.06,05:20
AHOJTE
chcela by som sa opytať ako je to s dohodarom, ktorí poberá starobný dôchodok? Platí z dohôd ZP?
Dalšia otázočka, dúfam, že mi niekto na to odpovie ak je dohodár vedený ako nezamestnaný na ÚPSVaR platí ZP z dohody?
Inak všetci ste tu super, ja ako začinajúca mzdárka som sa veľa z tejto porady naučila. Veľmi mi to pomohlo. Ďakujem.
Katarína STR
09.02.06,05:45
Nie, dôchodca neplatí počas roka zdravotné poistenie.
Po skončení roka si spočíta príjem a keď jeho úhrn presiahne polovicu
minimálnej mzdy za rok, čo je 41.400,- musí si zdravotné poistenie zaplatiť.
Inak počas roka platiť nemusí, ale môže, ak predpokladá vysoký príjem, aby nemal potom toho naraz veľa platiť.
Zuzana2
09.02.06,08:28
Podľa mňa, ak je tento človek zamestnaný aj inde - má "hlavný pracovný pomer", nemusia ťa zaujímať odvody do ZP. Iné je to v prípade dôchodcu a v prípade študenta - to sú tí, za ktorých platí poistné štát. Tam myslím že nemôžu zarobiť viac ako polovicu minimálnej mzdy - vtedy si platia ZP sami.
bumpy
12.02.06,11:03
ahojte, ak som vas dobre pochopila, ked mam hlavny pracovny pomer z ktorého platím odvody na zdravotne poistenie ja aj môj zamestnavateľ a mam uzatvorenú aj dohodu o vykonaní práce u iného zamestnávateľa, nemusím z tejto dohody odviesť odvody do zdravotnej poisťovne pri ročnom zúčtovaní? ked som bola v poisťovni, povedali mi že ak príjem z dohody o vykonaní práce počas roka prekročí 65,000 SKK som povinná platiť odvody.
dakujem a prajem peknú nedelu
daniela
Bionda
13.02.06,06:48
Ak mas HPP a popri tom si niekde inde (iny zamestnavatel) na Dohodu o vykonani prace z dohody odvadzas len dan, odvody sa neplatia.
bumpy
13.02.06,07:56
ahoj dakujem, nebola som si ista a bala som sa aby mi nieco neuniklo :rolleyes:
prajem prijemny pracovny den
daniela
janka27
13.02.06,08:04
Ak je to osoba, ktora je zamestnana len na zaklade dohody o vykonani prace, tak v takom pripade, ak jeho prijem podliehajuci dani z prijmov nepresiahne 1/2 z minimalnej mzdy co je 3450,-- Sk poistne na zdravotne poistenie neplati. Ak ma okrem dohody aj pracovnu zmluvu poistne na zdravotne poistenie neplati.
Elen1
27.02.06,16:09
Neviete mi prosím poradiť, ako to funguje, keď som na materskej, poberám rodičovský príspevok, tiež nemôžem prekročiť polovicu minimálnej mzdy ak nechcem platiť odvody na ZP???
Jana Motyčková
27.02.06,18:16
Neviete mi prosím poradiť, ako to funguje, keď som na materskej, poberám rodičovský príspevok, tiež nemôžem prekročiť polovicu minimálnej mzdy ak nechcem platiť odvody na ZP???
Áno, je to takisto ako študenta alebo dôchodcu.
nikulik
03.03.06,10:17
Ahojte, vedel by mi niekto poradiť či je dohoda o vykonaní práce s poberateľom invalidného dôchodku ina ako obycajna dohoda o vykonani prace s normalnym zamestnancom?
Ideme prijať dohodára invalida od pondelka, je aj vedený na úrade práce, či ma nejaké obmedzenia, či mu môžem do dohody napísať na aku prácu a 3200 zárobok.
ajobs
03.03.06,12:28
Ahojte, vedel by mi niekto poradiť či je dohoda o vykonaní práce s poberateľom invalidného dôchodku ina ako obycajna dohoda o vykonani prace s normalnym zamestnancom?
Ideme prijať dohodára invalida od pondelka, je aj vedený na úrade práce, či ma nejaké obmedzenia, či mu môžem do dohody napísať na aku prácu a 3200 zárobok.

Maximálne 64 hodín a 3200 Sk, inak žiadne obmedzenia.:)
Silvia123
03.03.06,13:30
Prepáčte, že na otázku odpovedám otázkou, ale hodí sa to k tejto téme a keď niekto bude radiť poprosím ho aby poradil aj mne: Ak je človek vedený na úrade práce a zamestná sa na dohodu, a nechce si platiť zdravotné poistenie, znamená to, že musí zarobiť menej ako polovicu minimálnej mzdy (a keď je na dohode len na štyri hodiny, nevadí?) a odpracovať mesačne maxim. do 64 hodín? Ak zarobí viacej znamená to, že ho vyradia z úradu práce a musí si platiť sám ZP? Firma, ktorá ho zamestnáva na dohodu sa o to či si zamestnanec odvádza, alebo nie nestará, nie?
Tweety
03.03.06,13:34
Prepáčte, že na otázku odpovedám otázkou, ale hodí sa to k tejto téme a keď niekto bude radiť poprosím ho aby poradil aj mne: Ak je človek vedený na úrade práce a zamestná sa na dohodu, a nechce si platiť zdravotné poistenie, znamená to, že musí zarobiť menej ako polovicu minimálnej mzdy (a keď je na dohode len na štyri hodiny, nevadí?) a odpracovať mesačne maxim. do 64 hodín? Ak zarobí viacej znamená to, že ho vyradia z úradu práce a musí si platiť sám ZP? Firma, ktorá ho zamestnáva na dohodu sa o to či si zamestnanec odvádza, alebo nie nestará, nie?
Nezamestaný z UP môže za mesiac zarobiť 3200.- na dohodu a odrobiť 64 hod. Z dodohy sa ZP neplatí.:eek: :cool: