cloverdale
01.04.12,16:36
Dobrý deň,
firma kúpila od fyzickej osoby OA. Následne ho predala leasingovke, s tým, že leasingovka priamo vyplatila fyzickú osobu od ktorej sa OA kupoval. Leasingovka žiadala vystaviť faktúru za predaj bez DPH. Viete mi poradiť na základe akého paragrafu by sa tak malo fakturovať. Taktiež splátkový kalendár na jednotlivé splátky je vyčíslený bez DPH. Mám žiadať leasingovku o vyčíslenie DPH? Ď.
Vladimír Ozimý
02.04.12,08:08
leasingovka asi uplatňuje režim § 66 - tam sa dph neuvádza.
Na druhej strane to čo popisujete mi nepríde moc na spätný leasing, pretože mám pocit akoby leasingovka kúpila o FO a Vám to prefinancovala cez leasing. Spätný znamená, že vy predávate a oni Vám to spätne prefinancujú. V takom prípade ale by mala byť zmluvu medzi FO a firmou, čím by sa malo stať auto vlastníctvom firmy. Ak dôjde k spätnému leasingu faktúru by mala vystavovať firma a ak je platiteľ tak s daňou. V takom prípade by nemohla leasingovka uplatniť § 66 a musela by splátkový kalendár vystaviť s daňou
Luba
22.10.12,14:49
Rada by som sa vrátila k tejto téme:
Ako správne vykladať pojem "obchodník" v zmysle ZDPH, §66 (1) d) v súvislosti s použitým tovarom?
Bežne som doteraz tomu rozumela tak, že "obchodník" je niekto, kto sa venuje (teda robí to opakovane) kúpe a predaju použitého tovaru, typický príklad je bazár.
Dá sa však za "obchodníka" označiť aj firma (platiteľ DPH), ktorá jednorazovo účelovo kúpi od FO použité auto a vzápätí v rovnaký deň ho predá leasingovke na spätný leasing? Má právo takáto firma vyfakturovať leasingovke predaj auta s §66? Zato že auto kúpila na ďalší predaj, hoci ho vzápätí leasuje do svojho majetku?
Alebo nakoľko toto nie je pre ňu obvyklý prípad, teda bežne nekupuje a nepredáva ďalej použitý tovar, ale keďže kúpila od FO, mala by vystaviť pri predaji faktúru s DPH?

V zákone o DPH nie je jednoznačne definovaný "obchodník", ani som nenašla k tomu bližšie vysvetlenie na drsr alebo inde. "V rámci svojho podnikania" som doteraz chápala tak, že niekto podniká tak, že nakupuje a predáva použitý tovar. Alebo možno to rozumieť aj tak, že keď niekto podniká napr. s výrobou okien, ale raz kúpi a predá auto, že je to "v rámci jeho podnikania"?
Luba
29.10.12,09:33
Posúvam túto otázku - skúste prosím skúsení sa vyjadriť, ďakujem.