anaya
02.04.12,06:46
Dobrý deň.

Chcela by som sa spýtať, ako si môžem vyrátať, akú materskú by som dostávala, v prípade, že by som išla na materskú tento, prípadne na budúci rok?
Našla som nejaké "kalkulačky" na nete,len z nich mi to nie je celkom jasné :)
Dá sa ovplyvniť výška tohto príspevku nejakým "pripoistením"?

Ďakujem
Mila123
02.04.12,04:59
jasne, že sa dá.....

čo si teraz ? aký máš príjem, resp. VZ?
anaya
02.04.12,06:29
Som zamestnana poslednych 8 rokov. Prijem teraz cca 600 EUR.
noki123
10.04.12,17:08
skusim ti to zistit a napisem
veronikasad
10.04.12,17:44
Som zamestnana poslednych 8 rokov. Prijem teraz cca 600 EUR.
Denný vymeriavací základ(DVZ) si vypočítaš, keď (spravidla) hrubú mzdu za predch.kal.rok vydelíš počtom kal.dní (bez PN). Materské je 65 % DVZ a vypláca sa za kal.dni.

Materské si môžeš zvýšiť dobrovolným poistením, ale od 1.2.2012 už nie je možné uzatvoriť samostatné nem.poistenie, len v rámci celého balíka. DNP musí trvať 270 kal.dní.

Ak zmeníš zamestnanie a nový prac.pomer bude v kal.roku trvať aspoň 90 kal.dní, materské sa bude počítať z nového prac.pomeru.
Katy a R
10.04.12,17:59
Dobrý deň.

Chcela by som sa spýtať, ako si môžem vyrátať, akú materskú by som dostávala, v prípade, že by som išla na materskú tento, prípadne na budúci rok?
Našla som nejaké "kalkulačky" na nete,len z nich mi to nie je celkom jasné :)
Dá sa ovplyvniť výška tohto príspevku nejakým "pripoistením"?

Ďakujem

pokiaľ viem, tak žiadne pripoistenie ešte v komerčných poisťovniach nie je - aj keď sa o tom uvažovalo ... možno bude :confused::confused::D.

Ale môžeš sa normálne prihlásiť v SP ako dobrovoľne poistená osoba a platiť si balík poistenia. Po splnení podmienok by si mala nárok aj na materské (a možno aj iné dávky SP;))
Zákl podmienka pre materské - trvanie poistenia 270 dní za posledné dva roky do pôrodu (počíta sa aj iné ukončené poistenie)