yormungand
08.02.06,19:08
Zdravim Vas.

Toto je moj prvy prispevok. Velmi pevne dufam, ze mi pomozete..
Rozhodol som sa dat vypoved. Zakonnik prace hovori
"Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak:...b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti". A toto je moj pripad. Slovom - nedostal som nejaky tem mesiac vyplatu. Novu pracu uz mam vyhliadnutu a aj som dohodnuty na termine nastupu. Hoci som teda mohol odist zo dna na den, predsa len ostavam este 4-5tyzdnov v starej praci. Chcem odist s cistym stitom a uzavretym projektom. Vzhladom na moju lojalitu, ocakavam podobny postoj aj na druhej strane, a preto by som velmi rad vedel, ze na co vsetko mam z financneho hladiska narok.
Chcel by som si totiz vybrat maximalnu moznu dovolenku. Mam sice 20 dni, ale na tento pripad sa asi vztahuje len alikvotna ciastka za tento rok - 5 dni.
Druha vec je 13 dni dovolenky z minuleho roka, ktore som si z pracovnych dovodov nemohol vybrat. Zakonnik prace hovori, ze by aj toto malo byt preplatene...
Poradte mi prosim, ze na co mam vlastne v takejto zvlastnej situacii narok.

Dakujem

Tweety
08.02.06,18:14
Zdravim Vas.

Toto je moj prvy prispevok. Velmi pevne dufam, ze mi pomozete..
Rozhodol som sa dat vypoved. Zakonnik prace hovori
"Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak:...b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti". A toto je moj pripad. Slovom - nedostal som nejaky tem mesiac vyplatu. Novu pracu uz mam vyhliadnutu a aj som dohodnuty na termine nastupu. Hoci som teda mohol odist zo dna na den, predsa len ostavam este 4-5tyzdnov v starej praci. Chcem odist s cistym stitom a uzavretym projektom. Vzhladom na moju lojalitu, ocakavam podobny postoj aj na druhej strane, a preto by som velmi rad vedel, ze na co vsetko mam z financneho hladiska narok.
Chcel by som si totiz vybrat maximalnu moznu dovolenku. Mam sice 20 dni, ale na tento pripad sa asi vztahuje len alikvotna ciastka za tento rok - 5 dni.
Druha vec je 13 dni dovolenky z minuleho roka, ktore som si z pracovnych dovodov nemohol vybrat. Zakonnik prace hovori, ze by aj toto malo byt preplatene...
Poradte mi prosim, ze na co mam vlastne v takejto zvlastnej situacii narok.

Dakujem


Môžeš si vyčerpať 13 dni z minulého roka, ak by si už nečerpal viac, tak nevyčerpaná Ti musí byť preplatená pri ukončení PP.
yormungand
08.02.06,19:20
Dakujem za odpoved.
S tou dovolenkou som to neuviedol celkom presne. Mal 23 dni dovolenky z predchadzajuceho roka. 10 sa vsak da preniest do noveho roka, a tak mi ostava 13 dni, ktore sa nedaju nijak preniest a ani vycerpat.. teda podla toho, ako mi to v praci povedali....
Tweety
09.02.06,05:52
Dakujem za odpoved.
S tou dovolenkou som to neuviedol celkom presne. Mal 23 dni dovolenky z predchadzajuceho roka. 10 sa vsak da preniest do noveho roka, a tak mi ostava 13 dni, ktore sa nedaju nijak preniest a ani vycerpat.. teda podla toho, ako mi to v praci povedali....
Nerozumiem celkom, prečo iba 13 si môžeš preniesť?
Veronika R
09.02.06,08:05
To je pravda dovolenka Ti bude pri ukončení pracovného pomeru plaplatená. Ale tiež nechápem prečo si nemôžeš preniesť celú. Žiadny zákon predsa neupravuje, či má byť dovolenka prenesená len v pomernej časti. Predsa, keď dovolenku nemôžeš čerpať v danom roku zamestnávateľ by ti mal umožniť jej čerpanie v nasledujúcom roku. Ale nemôže ti ju bezdôvodne krátiť
fortunka
09.02.06,08:32
Firma by ti mala preplatit vsetku tvoju nevycerpanu dovolenku, pokym nie je v pracovnej zmluve napisane, ze je to inak.
Chobot
09.02.06,08:36
Dakujem za odpoved.
S tou dovolenkou som to neuviedol celkom presne. Mal 23 dni dovolenky z predchadzajuceho roka. 10 sa vsak da preniest do noveho roka, a tak mi ostava 13 dni, ktore sa nedaju nijak preniest a ani vycerpat.. teda podla toho, ako mi to v praci povedali....

Predpokladám, že tých 10 dní máte uvedné v internom predpise, že len toľko môžete preniesť. To je v poriadku, to sa môže určiť predpisom, aj u nás sme to teraz tak upravili. Na druhej strane, ale predpis nemôže obmedziť zamestnanca viac, ako to dovoľuje ZP.

To znamená, že podmienku 10 dní musíš splniť tak, že buď Ty musíš požiadať o vyčerpanie dovolenky tak, aby ti zostalo len 10 dní, alebo zametávaateľ Ti musí nariadiť čerpanie a nedovoliť, aby Ti zostalo viac ako 10 dní. Takže má zabezpečiť, aby si si vyčerpal v priebehu roka väčšinu dovolenky. U nás to dostali na starosť vedúci oddelení, ktorí musia dohliadnuť na to, aby si ľudia vyčerpali tú väčšinu.

V žiadnom prípade nemôže predpisom určiť, že nevyčerpaná dovolenka nad 10 dní prepadá. Takéto usmernenie by bolo neplatné, lebo presahuje rámec zákona. U nás nie je určené, čo v prípade, ak zostane viac ako 10 dní. Veríme, že zamestnanci majú takú zodpovednosť, že toto pravidlo dodržia. Ak by sa predsa len stalo, že niekomu zostane viac ako 10 dní, tak sa z toho nebudú vyvodzovať závažné konzekvenice, vyčerpá si to začiatkom ďalšieho roka.

Takže never zamesntávateľovi, že 13 dní Ti prepadá. Nemá pravdu.

Chcem sa však spýtať na tú výplatu, resp. upozorniť na určité termíny. odľa §69 ods. 1 písm. b) môže zamestnanec okamžite skončiť PP, ak mu zamestnávateľ nevyplatl mzdu do 15 dní po uplynutí jej splatnosti.

Ak máte určené v pracovných zmluvách alebo v internom predpise kedy je mzda splatná, tak sa berie tento termín. Ak to nie je určené, tak zamestnávateľ je povinný zúčtovať mzdu do konca nasledujúceho mesiaca. Od tejto doby sa potom ráta tých 15 dní.

Čiže na okamžité skončenie máš nárok, ak napr. mzd za mesiac december nebola vyplatená do 15. 2. Pozor zase na iný termín - §69 ods. 3) PP môžno okamžite skončiť iba v laehote 1 mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode dozvieš. Čiže v tomto príklade by si mohol okamžite skončiť iba do 15. marca. Nečakaj 4-5 týždňov, lebo sa môže stať, že ten nárok na okamžité skončenie premeškáš.

Ešte uvediem, že pri takto skončenom PP máš nárok na náhradu mzdy za výpovednú dobu dvoch mesiacov (§ 69 ods. 4).