akimo
02.04.12,07:46
Mám v správe 42 bytov so samostatným kúrením . Nie v každom byte sa ale v zimnom obdoby vykuruje , kedže je byt neobývaný , ako môžem donútiť , aby si zabezpečili aspoň plusové teploty v byte , kedže sa mi stava , že mi zamŕza hlavné vedenie vody . Už som pobehal kde sa dalo , ale nik pomôcť nevie , alebo nechce. stavebný zákon je dodržaný , byty majú vlastne vykurovanie zrealizované . je to ako začarovaný kruh.
Indeed
02.04.12,05:52
kde bývaš ?

teraz už nemrzne, či ?

pokiaľ viem na celomSVK su už plusové teploty !

Ja taká osvedčená rada, aby Ti nezamrzlo potrubie

nechaj z neho kvapkať , tento pohyb vody zabezpečí potrubie priechodné

a aby si nebol škodný, kvapkajucu vodu zachyť a umy s nou auto, polej kvety alebo splachni WC

To je to , čo MOŽEŠ urobiť , lebo nutiť niekoho aby niečo robil , čo nechce alebo ked nie je pritomny je NEÚČINNÉ
akimo
02.04.12,05:59
dakujem , rada sa mi páči , ale nie je účinná . zabudol som podotknúť , že zo 42 bytov mam obývaných v zime asi 30 , takže je tu veselo.
hugho
02.04.12,06:49
ja by som to riesil s tou vodou inak....mne sused pod mojim bytom tvrdil ze ho nezaujima ze mi preteka strecha, ze mam co robit pokladanim kyblov, ze nesuhlasi s opravou, tak som prestal s podkladanim kyblov a suhlas bol na svete. Cize aj s tym kurenim...parkrat by som nechal vytopit suseda podomnou co nekuri../ lebo by mi vadilo ze prave on nekuri / s tym ze aj mne zamrzla voda a pustilo sa to ked som nebol doma....urcite by nemohol dokazat ako sa to stalo...lebo ked nekuri tak tam nebyva.
marjankaj
02.04.12,07:14
ako môžem donútiť , aby si zabezpečili aspoň plusové teploty v byte

No mohol by si napísať Obamovi, že ten sused je terorista a plánuje útok na Biely dom.
A uvidíš ako s ním zatočia.:rolleyes:
Ale potom ti asi dlho nikto nebude kúriť.:eek:
akimo
02.04.12,07:16
ja by som s tebou aj súhlasil , až na to , že pretekajúca voda by mi isto urobila slušný účet na vode. ale vykurovacie problémy s únikom tepla , mi to nevyrieši.
kopretinka
02.04.12,07:21
ja by som s tebou aj súhlasil , až na to , že pretekajúca voda by mi isto urobila slušný účet na vode. ale vykurovacie problémy s únikom tepla , mi to nevyrieši.
pretekajúcu vodu naúčtuj tomu,čo nekúri,veď vlastne to je spôsobené jeho nekúrením.
akimo
02.04.12,07:24
keby ten byt bol jeden , dalo by sa , ale u mňa je ich 12 a to by bolo aj obamovi veľa . u nás sú byty držané na kšeft , nie na bývanie , a potom ich nezaujíma nič , len výsledná suma predaja .
marjankaj
02.04.12,07:26
Mám v správe 42 bytov so samostatným kúrením . Nie v každom byte sa ale v zimnom obdoby vykuruje , kedže je byt neobývaný , ako môžem donútiť , aby si zabezpečili aspoň plusové teploty v byte , kedže sa mi stava , že mi zamŕza hlavné vedenie vody . Už som pobehal kde sa dalo , ale nik pomôcť nevie , alebo nechce. stavebný zákon je dodržaný , byty majú vlastne vykurovanie zrealizované . je to ako začarovaný kruh.
Keďže robíš správcu, tak iste vieš, že zákon mu neukladá povinnosť kúriť. Ani v ústave sa o tom nehovorí.


Čl.2


(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
akimo
02.04.12,07:30
to by som isto aj urobil , ale kúriť alebo aspoň si udržiavať nejakú minimálnu teplotu v byte ho nedonútim ,
hugho
02.04.12,07:31
100 litrov vody na susedovom plafone je par drobnych, ale tie nasledky u neho po jeho jarnom prichode su drasticke...ked nekuri tak pliesen vytvori krasne malby...jednoznacna argumentacia z mojej strany ze to prasklo v stupacke medzi nami a musel som to este aj opravovat, ze som sice temperoval len na hviezdicku ale - 25 dalo zabrat. Mam s tym skusenosti, viackrat som musel rozmrazovat cele stupacky kvoly bezohladnosti susedov, mam apartmanovy byt v nadmorskej vyske viac ako 1000 m a z 12 bytov kuria iba dvaja, zvysni temperuju na tzv. hviezdicku a tri byty dokonca este nemaju ani istice. Je to sice zlomyselnost ale komu niet rady tomu niet pomoci....ked je tych - 25 a podlaha ma 10 a strop 20...viac sa neda vytiahnut. Podla zakona ma vlastnik bytu udrziavat byt v obyvatelnom stave...ked nema ani istic tak asi nie je obyvatelny.
akimo
02.04.12,07:33
veĎ o tom je to , dokazal som len , aby si v bytoch kurenie urobili , to zakon uklada , ale kuriť v ňom už nie !!
marjankaj
02.04.12,07:43
ja by som to riesil s tou vodou inak....mne sused pod mojim bytom tvrdil ze ho nezaujima ze mi preteka strecha, ze mam co robit pokladanim kyblov, ze nesuhlasi s opravou, tak som prestal s podkladanim kyblov a suhlas bol na svete. Cize aj s tym kurenim...parkrat by som nechal vytopit suseda podomnou co nekuri../ lebo by mi vadilo ze prave on nekuri / s tym ze aj mne zamrzla voda a pustilo sa to ked som nebol doma....urcite by nemohol dokazat ako sa to stalo...lebo ked nekuri tak tam nebyva.

No ty si zodpovedný za tvoj byt. A ak nie si poistený, tak by si mohol zacvakať spôsobené škody. Na súde je výsledok dosť neistý.
hugho
02.04.12,08:08
je to logicke ze len pri poistenom byte, malokto si dnes dovoli mat byt nepoisteny, kludne mu podpisem ze skoda sa stala mojou vinou, aj kazdy rok. Ale malokto by dokazal kto je zopdovedny za bytmi prechadzajucu stupacku. Ja kurim aspon na 15 ked som tam neni a on vobec...kto je za to zodpovedny ze odspodu sa vymrazilo potrubie?.....a mne sa to dokonca presne takto stalo. Kedze sused nebol pritomny a ja som chcel mat na sviatky vodu tak sme museli otvorit stupacku v kolene v pivnici a prehrievanim a ktkovanim vodovodnej rury sme zatku ladu u neho uvolnili.
bubkoch
02.04.12,08:13
ja mam opacny problem ... ako donutit susedov (dochodcov - vedla mna, nado mnou) aby prestali prekurovat ? :mee:
v byte mam celu zimu 24st a pritom vobec nekurim, radiatory su 95% casu vypnute, bytovka je zateplena a ja mam rohovy byt ... a zalohy za kurenie sa mi stale zvysuju
ktokolvek k nam v zime pride pyta sa co tak kurime a ja vzdy odpovedam vsak mame studene radiatory ... pomerove merace nemame, predseda ich nechce ani za svet, ze vraj vtedy by dochodcovia prestali kurit a barak by zacal plesniviet ... :confused:
kopretinka
02.04.12,08:31
ja mam opacny problem ... ako donutit susedov (dochodcov - vedla mna, nado mnou) aby prestali prekurovat ? :mee:
v byte mam celu zimu 24st a pritom vobec nekurim, radiatory su 95% casu vypnute, bytovka je zateplena a ja mam rohovy byt ... a zalohy za kurenie sa mi stale zvysuju
ktokolvek k nam v zime pride pyta sa co tak kurime a ja vzdy odpovedam vsak mame studene radiatory ... pomerove merace nemame, predseda ich nechce ani za svet, ze vraj vtedy by dochodcovia prestali kurit a barak by zacal plesniviet ... :confused:
keď sa zálohy zvyšujú Tebe,tak potom aj susedom dôchodcom,im to nevadí? U nás dôchodcovia nekúria a v zime chodia v byte v kabátoch:mad:
akimo
02.04.12,08:59
no a ja by som bol rad , keby aspoň kurili slabśie a chodili aj v kabátoch , len aby aspoň trosku kúrili
bubkoch
02.04.12,09:24
keď sa zálohy zvyšujú Tebe,tak potom aj susedom dôchodcom,im to nevadí? U nás dôchodcovia nekúria a v zime chodia v byte v kabátoch:mad:

no oni kuria jak besny, lebo vedia ze bez ohladu na individualnu spotrebu sa to rozrata podla m2 ... v januari sme boli 4 dni mimo, pred odchodom som uplne vypol riadiatory a 2 okna nechal na strbinove vetranie ... po navrate po 4 dnoch bola teplota v byte vyse 21 st :mad:
peton
02.04.12,10:11
ja mam opacny problem ... ako donutit susedov (dochodcov - vedla mna, nado mnou) aby prestali prekurovat ? :mee:
v byte mam celu zimu 24st a pritom vobec nekurim, radiatory su 95% casu vypnute, bytovka je zateplena a ja mam rohovy byt ... a zalohy za kurenie sa mi stale zvysuju
ktokolvek k nam v zime pride pyta sa co tak kurime a ja vzdy odpovedam vsak mame studene radiatory ... pomerove merace nemame, predseda ich nechce ani za svet, ze vraj vtedy by dochodcovia prestali kurit a barak by zacal plesniviet ... :confused:

Poziadaj predsedu o vyvoj spotreby tepla od roku 2005, vyvoj cien, daj to do prehladnej tabulky, pripadne urob graf, aby to bolo zaujimave aj vizualne, zvolaj mimoriadku, obrn sa trpezlivostou a zacni to milym dochodcom vysvetlovat a pytat sa ci chcu takto pokracovat dalej. Na dochodcov treba ist ako na deti (prepacte mi prosim, cest vynimkam) peknymi obrazkami a ako je v politike zvykom medovymi motuzmi a slubmi. :-)
nunenko
02.04.12,11:30
v januari sme boli 4 dni mimo, pred odchodom som uplne vypol riadiatory a 2 okna nechal na strbinove vetranie ... po navrate po 4 dnoch bola teplota v byte vyse 21 st :mad:
Presne si ukázal kto je mimo, a nielen bytu. Kto nechá štyri dni okná na vetračku spôsobí úmyselný únik tepla.

v byte mam celu zimu 24st a pritom vobec nekurim, radiatory su 95% casu vypnute
tak maj vypnuté nie95% ale 100% času. Myslím si, že trochu preháňaš, alebo nemáš najpresnejší teplomer, realita bude o 2-3 stupne iná.
Kedže sa povinné hydraulické vyregulovanie ÚK (a aj TV), čo obnáša aj termostatické ventily na všetkých radiátoroch v bytoch, prehrievaniu tvojho bytu od susedov zrejme prestane.
kopretinka
02.04.12,13:55
no oni kuria jak besny, lebo vedia ze bez ohladu na individualnu spotrebu sa to rozrata podla m2 ... v januari sme boli 4 dni mimo, pred odchodom som uplne vypol riadiatory a 2 okna nechal na strbinove vetranie ... po navrate po 4 dnoch bola teplota v byte vyse 21 st :mad:
ja by som bola šťastná,keby sa platilo ako kedysi,podľa metrov......
Halli
02.04.12,15:53
Mám v správe 42 bytov so samostatným kúrením . Nie v každom byte sa ale v zimnom obdoby vykuruje , kedže je byt neobývaný , ako môžem donútiť , aby si zabezpečili aspoň plusové teploty v byte , kedže sa mi stava , že mi zamŕza hlavné vedenie vody . Už som pobehal kde sa dalo , ale nik pomôcť nevie , alebo nechce. stavebný zákon je dodržaný , byty majú vlastne vykurovanie zrealizované . je to ako začarovaný kruh.


ja mam opacny problem ... ako donutit susedov (dochodcov - vedla mna, nado mnou) aby prestali prekurovat ? :mee:
v byte mam celu zimu 24st a pritom vobec nekurim, radiatory su 95% casu vypnute, bytovka je zateplena a ja mam rohovy byt ... a zalohy za kurenie sa mi stale zvysuju
ktokolvek k nam v zime pride pyta sa co tak kurime a ja vzdy odpovedam vsak mame studene radiatory ... pomerove merace nemame, predseda ich nechce ani za svet, ze vraj vtedy by dochodcovia prestali kurit a barak by zacal plesniviet ... :confused:


ja by som bola šťastná,keby sa platilo ako kedysi,podľa metrov......

Tak a teraz si uvedomte, čo ľudia v bytových domoch robia a aká je to práca s nimi....a to je len desatina problémov, čo tu riešite...:rolleyes:
bubkoch
02.04.12,16:27
Presne si ukázal kto je mimo, a nielen bytu. Kto nechá štyri dni okná na vetračku spôsobí úmyselný únik tepla. ked nechapes co som tym chcel povedat tak nepis somariny ... nenechal som na vetracku ale na strbinove vetranie (ked vies aky je v tom rozdiel) ... v kazdom pripade pointa bola ze aj napriek tomu 4dnovemu "uniku" teplota v byte klesla minimalne (resp. udrziavala sa na hodnote ktoru iní dosahuju kurenim) ako dosledok nezmyselneho prekurovania susedov

tak maj vypnuté nie95% ale 100% času. Myslím si, že trochu preháňaš, alebo nemáš najpresnejší teplomer, realita bude o 2-3 stupne iná.
Kedže sa povinné hydraulické vyregulovanie ÚK (a aj TV), čo obnáša aj termostatické ventily na všetkých radiátoroch v bytoch, prehrievaniu tvojho bytu od susedov zrejme prestane. teplomer mam presny, a nie jeden ale 3 a vsetky ukazuju rovnako

v texte
sito
02.04.12,18:02
Tak a teraz si uvedomte, čo ľudia v bytových domoch robia a aká je to práca s nimi....a to je len desatina problémov, čo tu riešite...:rolleyes:

:eek: Len desatina :confused: a mne vychádzajú náklady na kúrenie z nákladov za plnenia 40 %, nemohli by to byť štyri desatiny?

V niektorých domoch aj viac. V pasívnych aj menej ... 0,04 :);)
akimo
03.04.12,05:10
Všetko je to pekné , ale aj tak si myslím , že zákon nemal nikdy povoliť samostatné kúrenie , keď nedokáže vyriešiť spôsob ako to v praxi aj uplatňovať. Veď už len stavebný zákon je na nohy , každý byt je povinný mať vyhotovené kúrenie , ale už nik nieje zodpovedný za to , aby sa tam aj kúrilo. i keď mne by stačilo , aby tam bola aspoň prijateľlná teplota , aby nezamŕzalo , potrubie , nehovorím už teplotnej pohode voči susedom , keď každý už vie o tvorení plesní pri takomto spôsobe vykurovania , situáciu ako tu , si snáď nevie nik predstaviť- bytová jednotka -pod- vedľa-nad vami = nekúri nik . Len vy sám! Tomu sa vraví pohoda , nehovoriac už o Účte za energiu , ktorú ste vynaložili , aby bolo aspoň trošku teplo , lebo pri mínusových teplotách to v byte na viac ako 18 stupňov aj tak nevytiahnete. je to hnus , ale litera zákona je dodržaná . Paráda.
GabiZ
03.04.12,06:25
V mnohých prípadoch je to naozaj boj s veternými mlynmi. So susedmi niekedy jednoducho nepohneš, kým sa problém nezačne týkať priamo ich. Ja som problém s "nekúrením" susedov" riešila v téme http://www.porada.sk/t186279-su-merace-na-radiatoroch-podvod-vii.html#post1973255.
Tam som popísala dôsledky, aké to malo na môj byt (neskôr som zistila, že u viacerých). Plesne, vlhké steny, proste hrôza. So susedom, ktorý nekúril (nebýva tam) som sa snažila rozumne porozprávať, pomohlo (ale koľko je takých, ktorí si dajú povedať a vysvetliť?), ale u nás bol problém ešte aj s tým, že kotolňa nekúrila tak, ako mala (zlé nastavenie). Preto mi je ľúto, že čo sa týka presvedčenia ľudí, sme tam, kde sme nechceli byť a to aj kôli tým meračom, proti ktorým som bola vždy od začiatku. Regulačné ventily, prosím, tie bolo treba, ale načo je meranie? Boli tu otvorené viaceré témy, ktoré boli aj uzavreté, preto sa k ním nechcem vracať, ale čo sa týka myslenia ľudí, sebectva a bezohľadnosti, je mi zle. A keby sme chceli ísť vždy len podľa litery zákona, tak by sme boli na tom ešte horšie. Mnohokrát sme sa snažili vysvetľovať dokolečka dokola, kým ľudia nepochopili a niekedy to pomohlo, lebo v niektorých prípadoch zákon hovorí: "ak sa vlastníci bytov nedohodnú inak" a to bola v niektorých prípadoch jediná možnosť, ako dosiahnuť prijateľný výsledok. Ale v tomto prípade? Nedonútite nikoho kúriť, alebo nekúriť príliš.
enida
03.04.12,08:41
mozno by stalo za to, odhlasovat na domovej schodzi doplnenie Domoveho poriadku o klauzulu o minimalnom kureni. Napr. ze pocas vykurovacieho obdobia je vlastnik, pripadne najomca bytu povinny zabezpecit, aby teplota v byte neklesla pod minimalnu hranicu, napr. 17 stupnov.

Samozrejme, tu sa uz vynara aj otazka moznej kontroly (meranim teploty stien a podlah u susedov?) a moznych financnych postihov (napr. preplatenie polovice nakladov na teplo susedom), ale ci je to pravne vymahatelne....
nunenko
03.04.12,13:21
tak to si šťastný človek, ja mám teplomery tri a každý ukazuje ináč. Ak máš tak dobrých susedov, že ti doprajú teplo tak sa odpoj a ušetríš 90% nákladu na dodávku tepla.
sito
03.04.12,17:46
Všetko je to pekné , ale aj tak si myslím , že zákon nemal nikdy povoliť samostatné kúrenie , keď nedokáže vyriešiť spôsob ako to v praxi aj uplatňovať. Veď už len stavebný zákon je na nohy , každý byt je povinný mať vyhotovené kúrenie , ale už nik nieje zodpovedný za to , aby sa tam aj kúrilo. i keď mne by stačilo , aby tam bola aspoň prijateľlná teplota , aby nezamŕzalo , potrubie , nehovorím už teplotnej pohode voči susedom , keď každý už vie o tvorení plesní pri takomto spôsobe vykurovania , situáciu ako tu , si snáď nevie nik predstaviť- bytová jednotka -pod- vedľa-nad vami = nekúri nik . Len vy sám! Tomu sa vraví pohoda , nehovoriac už o Účte za energiu , ktorú ste vynaložili , aby bolo aspoň trošku teplo , lebo pri mínusových teplotách to v byte na viac ako 18 stupňov aj tak nevytiahnete. je to hnus , ale litera zákona je dodržaná . Paráda.

Súhlasím, že nový bytový dom by mal mať zo zákona spoločný vykurovací systém. Ak je navrhnuté v bytoch individuálne vykurovanie sú ozaj tie nevýhodné byty lacnejšie, nie. Ale ak niekto prestane svoj byt vykurovať, poškodzuje dom ako celok, nie len jednotlivé byty v dome.

Čo sa týka starších domov, tak v tých bol vykurovací systém tak naprojektovaný, že spoločný je. A o spoločných veciach sa v dome rozhoduje spoločne. Aleee, ľudia. Koľko je tu takých príkladov, že niekto požiada ostatných vlastníkov o umožnenie sa odpojiť od spoločného vykurovania bytov v dome. A je mu vyhovené, ak sa dostavia problémy s nevykurovaním takého bytu, potom je neskoro nariekať nad rozliatym mliekom. Babo raď.

V žiadnom prípade neschvalovať v dome odpojenie sa bytu, bytov od spoločného vykurovania. Pokiaľ sa niekto odpojí bez súhlasu vlastníkov, trvať na tom aby bolo odpojenie dané do pôvodného stavu, ak nie, predsa vyhlášky 630/2005 a 358/2009 dávajú vlastníkom možnosť sa dohodnúť akokoľvek. Ak sa nebude niekomu dohoda, spôsob podielu bytov na úhrade spoločných nákladov za vykurovanie domu, môže si uplatniť svoje práva vyplývajúce zo zákona.
sito
03.04.12,18:19
V mnohých prípadoch je to naozaj boj s veternými mlynmi. So susedmi niekedy jednoducho nepohneš, kým sa problém nezačne týkať priamo ich. Ja som problém s "nekúrením" susedov" riešila v téme http://www.porada.sk/t186279-su-merace-na-radiatoroch-podvod-vii.html#post1973255.
Tam som popísala dôsledky, aké to malo na môj byt (neskôr som zistila, že u viacerých). Plesne, vlhké steny, proste hrôza. So susedom, ktorý nekúril (nebýva tam) som sa snažila rozumne porozprávať, pomohlo (ale koľko je takých, ktorí si dajú povedať a vysvetliť?), ale u nás bol problém ešte aj s tým, že kotolňa nekúrila tak, ako mala (zlé nastavenie). Preto mi je ľúto, že čo sa týka presvedčenia ľudí, sme tam, kde sme nechceli byť a to aj kôli tým meračom, proti ktorým som bola vždy od začiatku. Regulačné ventily, prosím, tie bolo treba, ale načo je meranie? Boli tu otvorené viaceré témy, ktoré boli aj uzavreté, preto sa k ním nechcem vracať, ale čo sa týka myslenia ľudí, sebectva a bezohľadnosti, je mi zle. A keby sme chceli ísť vždy len podľa litery zákona, tak by sme boli na tom ešte horšie. Mnohokrát sme sa snažili vysvetľovať dokolečka dokola, kým ľudia nepochopili a niekedy to pomohlo, lebo v niektorých prípadoch zákon hovorí: "ak sa vlastníci bytov nedohodnú inak" a to bola v niektorých prípadoch jediná možnosť, ako dosiahnuť prijateľný výsledok. Ale v tomto prípade? Nedonútite nikoho kúriť, alebo nekúriť príliš.


Nie, veterné mlyny, sú to, nie! Sú to ľudia, ale akí, akí ľudia, akí? Vetry im vy fúkali ...

Áno, systém treba vyregulovať, predsa do každého bytu, miestnosti by mala byť povinnosť dostať také množstvo tepla, aby bola v miestnostiach dosiahnutá teplota podľa vyhlášky 152/2005. V tom prípade môžem súhlasiť s rovnakou úhradou nákladov za dodané teplo do domu na jeden m2 v byte. No, je jedna podmienka, že hlavice sú optimálne nastavené vo všetkých miestnostiach v dome, bytoch. Tým sa odoberá len nutné teplo, ktoré treba domu od dodávateľa tepla, ktoré mu zaznamená jeho fakturačný merač na päte domu.

A či to tak je? Na to je treba meranie, nie. Nie je to meranie, ale tie prístroje indikujú kde nie sú optimálne nastavené hlavice. Teda kto sa podieľa na vykurovaní domu podpriemerne, alebo nadpriemerne. Je tu dosť takých, čo tvrdia, že náklady by mali byť na jeden m2 uhrádzané v odchýlke +/- 40 %. Súhlasím s podmienkou, že aj indikované, korigované jednotky, ks budú v odchýlke +/- 40 %.

Čo sa týka tepla, tak to "ak sa vlastníci bytov nedohodnú inak" stále platí, by vo vyhláške 358/2009 je to oproti vyhláške 630/2005 vylepšené, neobmedzuje vlastníkov bytov, spoločného vykurovania domu v akomkoľvek rozhodnutí, dohode, spôsobe rozpočítania nákladov za teplo.

Áno, nedonútite, ale je vec, ktorá ich donúti. Vlastníkové, jeho vlastné peniaze!!! Nič iné, ak nepomôže dobrá rada, pekné slovo.
sito
03.04.12,18:53
mozno by stalo za to, odhlasovat na domovej schodzi doplnenie Domoveho poriadku o klauzulu o minimalnom kureni. Napr. ze pocas vykurovacieho obdobia je vlastnik, pripadne najomca bytu povinny zabezpecit, aby teplota v byte neklesla pod minimalnu hranicu, napr. 17 stupnov.

Samozrejme, tu sa uz vynara aj otazka moznej kontroly (meranim teploty stien a podlah u susedov?) a moznych financnych postihov (napr. preplatenie polovice nakladov na teplo susedom), ale ci je to pravne vymahatelne....

Na domovej schôdzi sa to musí odsúhlasiť, ide predsa o spoločnú vec všetkých vlastníkov bytov, domu! Ale na čo do Domového poriadku? Veď vyhláška 358/2009, § 7 odsek 10 hovorí jasne

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

Čo bráni dohodnú sa vlastníkom inak ako je uvedené vo vyhláške? Nič.

Po zohľadnení, výkonu radiátorov a potom hlavne ochladzovanej plochy bytov, ak je počet korigovaných jednotiek pod dohodnuté percento odchýlky od priemeru, že sa bytu napočítajú náklady priemerom na jeden m2 v dome. Nič neušetri, uhradí minimálne ten priemer. Určenie základnej zložky vlastníka, ktorý nepotrebuje, nechce kúriť, nedonúti. Ani keď bude 60 %, ani 100 %. Keby sa hneď rozpočítavalo len podľa m2, tak jeho vykurovanie by priemer zvyšovalo. Ak by sa mu rozhodnutie vlastníkov nepozdávalo, môže si uplatniť svoje právo vyplývajúce z právneho poriadku SR.

Iná vec vás netrápi? Napríklad, ak má byt počet korigovaných jednotiek nad priemer svojho bytu, teda s teplom plytvá a uhrádzať to plytvanie musia všetci vlastníci bez rozdielu. Nie len určením základnej zložky, čim je vyššia, tým menej uhradí ten kto plytvá a viac ten kto nekúri, alebo nedostatočne vykuruje. Trocha to má logiku, že. Ale to len za predpokladu, že tie byty spolu susedia. Ak nie, aj tak?

A načo chodiť a merať teploty stien, kto? Tie postihy, že náklady sa rozpočítajú dohodnutým spôsobom a potom má niektorý vlastník uhradiť polovicu nákladov susedovi? Nevymáhateľné!

Má na vyúčtovaní toto, tak toto, susedovi, takýto ...
PASKOV
04.04.12,13:24
Prosím * sito *, aby laskavě nastudoval aspoň elementární základy stavební fyziky a přestal ohlupovat laiky.

Děkuji.
marjankaj
04.04.12,13:27
Prosím * sito *, aby laskavě nastudoval aspoň elementární základy stavební fyziky a přestal ohlupovat laiky.

Děkuji.
Toto tu vôbec nie je o fyzike ale o aplikácii zákonov v praxi.
Ak chceš, aby to bolo podľa fyziky, tak navrhni príslušné znenie zákona a daj to na schválenie v parlamente. Potom s tým už nebudeš mať problém.

O tom, čo by zákon mal alebo nemal rozhodujú naši "ctení" poslanci. Akých sme si zvolili, tak takých máme. Je úplne jedno, či sú modrí alebo červení alebo zelení alebo iní. Všetko je to jedna "pakáž"
PASKOV
04.04.12,13:36
Bohužel * sito * šermuje s pojmy v oblasti měření a přitom nerozlišuje co je a co není měřidlo.

To je jen jeden příklad.

Chápu, že má mezi laiky pevné obdivovatele, neboť jeho schopnost hry ze slovy je nepřekonatelná.
marjankaj
04.04.12,13:41
Bohužel * sito * šermuje s pojmy v oblasti měření a přitom nerozlišuje co je a co není měřidlo.

To je jen jeden příklad.

Chápu, že má mezi laiky pevné obdivovatele, neboť jeho schopnost hry ze slovy je nepřekonatelná.
Co je a co není měřidlo, neurčuje sito, ale je to určené v zákone. Čo to meria nie je podstatné. Pri rozpočítaní tepla, treba postupovať podľa zákona. Aj keď sa to môže odlišovať od fyzikálnych zákonov.

Nakoniec v tom zákone je aj možnosť dohodnúť sa na inom postupe rozpočítavania nákladov.
nunenko
04.04.12,16:28
Co je a co není měřidlo, neurčuje sito, ale je to určené v zákone
no sito to vie, ale vytrvalo ignoruje. Merač a pomerový rozdelovač je dosť veľký rozdiel, no hlavne "sitovo šermovanie" s výsledkami pomerových rozdelovačov je poburujúce a totálne likvidačné pre niektorích s vlastníkov. A sito veselo čaruje s výsledkami pomerových rozdeľovačov, čo pri nepresnosti pomerových rozdelovačov je úplna katastrófa.
sito
04.04.12,20:03
no sito to vie, ale vytrvalo ignoruje. Merač a pomerový rozdelovač je dosť veľký rozdiel, no hlavne "sitovo šermovanie" s výsledkami pomerových rozdelovačov je poburujúce a totálne likvidačné pre niektorích s vlastníkov. A sito veselo čaruje s výsledkami pomerových rozdeľovačov, čo pri nepresnosti pomerových rozdelovačov je úplna katastrófa.

Ňuňo, že ako by si PAKO Vi z oka vypadol. Ignorujem, lebo zákon to umožňuje, ale má to logiku. Poburuje ťa to ako pri teplej vode, alebo ... nemyslím si, že by ti to došlo, alebo?

Nečarujem, ale čarovné, čarovný by bol výsledok, ak by si vo všetkých bytoch vlastníci optimálne nastavili termostatické hlavice. Výsledok domu na fakturačnom merači by nebol katastrofa!

Pri teplej vode si argumentoval názvom paragrafu vo vyhláške 630/2005, § 9Rozpočítavanie množstva dodaného teplana prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.

Pri teple je názov takýto, § 7, Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla. Nie je to tiež argument, vieš?

Ten § 7 má desať odsekov. Mám naň svoj názor, môžem? Môžem, môže každý. Každá palica má dva konce, aj ten §, vlastne ak ho otočíš je stále rovnaký, prečo? Ja začnem z opačného konca. Neviem či ten, je ten správny?

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.

Prečítal som Pochopil som?

Ľudia, ktorí bývajú v bytovom dome sa môžu dohodnúť na spôsobe rozpočítania nákladov za teplo inak ako je uvedené v odseku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Ale musí to byť v súlade s §14, Zákona 182/1993.

Aký je vlastne doporučený spôsob rozpočítania nákladov za teplo?

(1) Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové
rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené
meradlá1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie
množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na
množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia
na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka
tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov
na dodané teplo na vykurovanie.

Ak nie sú, tak sa postupuje podľa § 5. Musia byť rovnaké a musia platiť pre ne aj rovnaký spôsob rozpočítania nákladov za dodané teplo. Aký zmysel majú, ak sa bude podľa nich rzpočítavať, rozdeľovať len 40 percent nákladov, sto percentný? Nezmysel!

(2) Základná zložka sa rozpočítava konečným spotrebiteľom
podľa podlahovej plochy bytu, nebytových priestorov
a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch
konečného spotrebiteľa a priemeru základnej
zložky na meter štvorcový vypočítaného z podlahovej
plochy všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných
priestorov v objekte rozpočítavania

Rozpočítať sa môže, ale dostane sa do bytov cez tie m2 aj teplo, alebo len tá úhrada? Čo chcú teda vlastníci v byte, teplo, alebo peniaze?

(3) Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2
sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových
priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie, pričom
podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru
s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom

a) 0,0 pri bytoch a nebytových priestoroch v nadstavbách
a vstavbách do podkrovia, pri bytoch a nebytových
priestoroch alebo ich častiach, ktoré sa nachádzajú
na najvyššom podlaží alebo nad priestormi,
ktoré nie sú vykurované, alebo v tých bytoch a nebytových
priestoroch s individuálnym vykurovaním,
cez ktoré neprechádzajú rozvody vykurovacej sústavy
centrálneho zásobovania teplom,

b) 0,25 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch
s individuálnym vykurovaním.

Ak, vlastníci niektorému vlastníkovi umožnili odpojiť sa od spoločného systému vykurovania domu a byt má polohu v dome podľa písmena a) tak sa nepodieľa na úhrade nákladov základnej zložky. Ak, má polohu podľa písmena b) mal by sa podieľať na úhrade základnej zložky jednou štvrtinou podľa plochy bytu. Ale vlastníci môžu rozhodnúť aj inak. Či nie?

(4) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené
pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo1)
tepla, alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie,
alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich
nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, sa určí spotrebná
zložka ako súčin 1,5 násobku priemeru spotrebnej
zložky na meter štvorcový vypočítaný z podlahovej
plochy všetkých vykurovaných bytov, nebytových priestorov
a spoločných priestorov a podlahovej plochy
vykurovaného bytu, nebytového priestoru a spoluvlastníckeho
podielu na spoločných priestoroch konečného
spotrebiteľa.

Jasné, špekulant si môže ľahko zistiť podľa rozpočítania z predošlých rokoch, že je výhodnejšie si nedať odpísať stavy na PRT a zaplatí len 1,5 násobok priemeru na jeho byt, alebo koľko by zaplatil pri rozpočítaní podľa m2, aj tak na získa na úhrade a kúriť, odoberať bude teplo neobmedzene, nastavenie, optimálne ho netrápi, hlavíc. Však susedia uhradia. Tak troj násobok. možno.

(5) V prípade poruchy pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určeného meradla1) tepla, alebo ak konečný
spotrebiteľ neúmyselne neumožnil ich odčítanie, spotrebná
zložka sa konečnému spotrebiteľovi určí ako súčin
priemeru spotrebnej zložky na meter štvorcový
a podlahovej plochy vykurovaného bytu, nebytového
priestoru a spoluvlastníckeho podielu na spoločných
priestoroch konečného spotrebiteľa.

Ako dokáže vlastník, že si nedal odpísať stavy PRT neúmyselne, a uveria, uznajú mu to vlastníci, ostatní? Pri poruche, dá sa napočítať aj priemer, aký? Na m2, alebo priemer z ostatných PRT v byte? Alebo inak dohodnutým spôsobom. Či nie?

(6) Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určených
náhradným spôsobom podľa odsekov 4 a 5 sa
rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovaných
údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo
určených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú
nepriaznivú polohumiestnosti bytu alebo nebytového
priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy
č. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa
osobitného predpisu7) inak, alebo metódou, ktorá priamo
zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. Spotrebná
zložka pre jedného konečného spotrebiteľa sa
určí v pomere súčtu korigovaných indikovaných údajov
pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel
tepla konečného spotrebiteľa k celkovému súčtu
korigovaných indikovaných údajov v objekte rozpočítavania.

Ak sa vlastníci vysporiadajú s prípadnými takýmito prípadmi, zostatok spotrebnej zložka sa rozpočíta podľa zaznamenaných hodnôt na PRT, ktoré sú korigované doporučenými korekciami, alebo korekciami dohodnutými vlastníkmi. PRT vlastne nič nemerajú, ale indikujú, kadiaľ, ktorými radiátormi sa do bytov dostáva viac odobratého tepla. Teda ten, kto má viac korigované údaje na PRT, ten by mal mať viac zohľadnenú väčšiu ochladzovanú plochu. V konečnom dôsledku, ten kto má vyššie korigované hodnoty by mal uhradiť viac, ak desať krát, tak desať krát viac. Či nie? Keď sa niekto snaží, tak mu vyjde aj dva a pol násobok priemeru. Jeho snaha, jeho zásluha, jeho úhrada. Alebo potom ostatní musia, ak nie on.

(7) Náklady na dodané teplo do spoločných priestorov
určené podľa odsekov 2 až 6 sa rozpočítavajú medzi
všetkých konečných spotrebiteľov podľa spoluvlastníckeho
podielu na spoločných priestoroch.

Ak sú v spoločných priestoroch na radiátoroch PRT, tak úhrada podľa nich pripadajúca na spoločné priestory sa rozpočita podľa m2, alebo inak, ak sa inak vlastníci dohodnú. Či nie?

(8) Ak sa spoločné priestory využívajú inak ako na
účel, na ktorý sa zriadili, a nevyužívajú sa v prospech
všetkých konečných spotrebiteľov, ustanovenie odseku
7 sa neuplatňuje. V takom prípade sa náklady na
dodané teplo do spoločných priestorov rozpočítavajú
podľa podlahovej plochy bytu a nebytových priestorov
tým konečným spotrebiteľom, ktorí spoločné priestory
využívajú len na osobnú potrebu na základe dohody
s ostatnými vlastníkmi.

Ak má niekto spoločné priestory v prenájme a je v nich radiátor a na ňom PRT a zaznamenaná hodnota, úhradu si zaplatí sam, ak ich je viac, tak sa rozpočíta medzi všetkých podľa m2, Alebo inak, ak rozhodnú vlastníci. Či nie?

(9) Ak sa v priebehu kalendárneho roka zmení cena
tepla, na rozpočítavanie spotrebnej zložky ku dňu účinnosti
novej ceny tepla sa použijú pomerné množstvá
z celoročných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov
tepla alebo určených meradiel tepla podľa prílohy
č. 1 alebo sa zabezpečí archivácia údajov alebo odčítanie
pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených
meradiel tepla.

Ak sa v priebehu roka zmení cena tepla, je možné odpísať stavy PRT za jednotlivé obdobia a každé obdobie bude mať samostatné rozpočítanie. Prípadne sa rozhodnúť podľa prílohy č. 1, ktorá určuje percentuálny podiel odobratého tepla na fakturačnom merači a rovnaký percentuálny podiel na jednotlivé obdobia zo stavov na PRT. Pozpočítanie na jednotlivé obdobia bude podľa určeného percentuálneho podielu.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.

A do kolečka, dokola. Či nie?

Ja som vyhlášku nenapísal, prečítal som si § 7, tak som ho pochopil.

Ty ako, ako PAKO - V, alebo Janko?

A prajem hodne vody, aj teplej. :);)
marjankaj
04.04.12,20:42
no sito to vie, ale vytrvalo ignoruje. Merač a pomerový rozdelovač je dosť veľký rozdiel, no hlavne "sitovo šermovanie" s výsledkami pomerových rozdelovačov je poburujúce a totálne likvidačné pre niektorích s vlastníkov. A sito veselo čaruje s výsledkami pomerových rozdeľovačov, čo pri nepresnosti pomerových rozdelovačov je úplna katastrófa.
no netušil som, že sito u vás robí správcu. Ak vám sito nevyhovuje, tak mu dajte výpoveď a nájdite si lepšieho správcu. A čo sito robí vo svojom objekte to nie je tvoja starosť. O tom si rozhodnú vlastníci tých bytov.

To ako keby si mne chcel pindať, že si nemám kupovať obyčajné rožky, ale grahamové. Lebo obyčajné nie sú zdravé.
Do toho ťa je prd, čo si ja kupujem za svoje peniaze.
PASKOV
04.04.12,23:49
Vidím, že laik velmi obdivuje demagogii * sito *.
Prosím laskavě o nastudování:
- základy měření
- základy metrolologie
- stavební fyzika ( aspoň přestupy tepla, tepelná pohoda ...)

PS
Zamyslete se, zda by bylo možné dopředu provést seriózní dohodu o odběru tepla pro prvé dva měsíce roku 2012.

Víme, že 1.2012 byl velmi teplý a současně 2.2012 v prvých týdnech velmi studený.

PS
* sito * zatím nikde neuvedl, že to umí přesně určit dopředu.

PS
PRVN jsou často +- 40% od reality
a * sito * tento fakt neskutečně drze ignoruje.
Zde prezentuje jako +- 0% a laiky ohlupuje.

Myslí si, že mnoho čísel na displeji PRVN znamená vysokou přesnost.
Byl mnohokrát upozorněn a nic nenastudoval.

PS
Pochopitelně trubičková lobby je silná
a prosadila podivné texty v legislativě.

Trubičková lobby je často maskovaná za elektroniku s mikroprocesory a s bezdrátovým přenosem dat z PRVN
- jenž jsou namontované na radiátorech.
Jde o velké peníze a stojí o ně bojovat.


PS
PRVN nejsou měřidla - nemají určené vlastnosti, nikdo je neschvaluje ...

Stížnosti je možné uplatnit v duté vrbě...
PASKOV
05.04.12,01:01
Nechci se opakovat, ale usilovnost * sito * na tému teplo v BD je nepřekonatelná, neboť má skalní - laické fandy.


PS
Vybrané z internetu:
Jaké jsou příznaky schizofrenie?


Mezi obecné projevy patří nestandardní myšlení

(schizofrenik má vlastní logiku uvažování),


uzavření se do vlastního světa, změněné prožívání a zmatek v pocitech.
Typickými schizofrenními symptomy (příznaky) jsou
halucinace a bludy
– ty patří do skupiny tzv. pozitivních příznaků
(pozitivní ve smyslu navíc);


Více na: http://www.schizofrenie.psychoweb.cz#ixzz1r7t5LMP5 (http://www.schizofrenie.psychoweb.cz/#ixzz1r7t5LMP5)


PS
Bludy nelze vyvrátit.
nunenko
05.04.12,04:49
PRVN nejsou měřidla - nemají určené vlastnosti, nikdo je neschvaluje ...
Sito, toto je problém, ale...

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.

...ak sa dohodnú inak 1 až 9 sa neuplatňuje. Sito ale používa v tom "inak" 1 až 9 a už túto nezmyselnú, zlú vyhlášku dodeformuje komplet.


To ako keby si mne chcel pindať, že si nemám kupovať obyčajné rožky, veď o tom je diskusia, aby si mi vysvetlil, aby som na to ja argumentoval.
Pomerové rozdelovače slúžia ako hra na spravodlivejšie rozdelenie nákladov, je to akotak akceptované laickou verejnosťou, ale sito tieto akože výsledky dokáže totálne zdeformovať, a myslieť si že koná spravodlivo.
Výsledok sitovho prerozdelenia nákladov je katastrófa. Niektoré byty majú násobne vyššie platby na m2 plochy bytu. Sito povie, že majú zlé radiátory, ale ak majú, a u sita isto majú termostatické hlavice, tak tieto radiaíátory odovzdajú teoreticky presne rovnaké množstvo tepla ako tie správne, na zabezpečenie rovnakej teploty a za rovnakých tepelnoizolačných podmienok rovnakoveľkého bytu. Nerozhoduje velkosť a ani typ radiátora.
Nadmerne výkonný radiátor dokáže vyhriať miestnosť skôr, ale aj skôr obmedzí termoregulačný ventil ním pretečené množstvo teplonosnej láky.
Reálny rozdiel v spotrebe tepla pri termostatických ventiloch pri rovnakom správaní je zhruba percentuálne takýto:
ak bola priemerná vonkajšia teplota cez vykurovacie obdobie 0 stupňov Celsia a teplota v bytoch 20 stupňov Celsia, tak na jednostupňový rozdiel pripadá 5%. Zruba platí, že ten čo mal v byte v priemere 18 stupňov Celsia, spotreboval o 30% (na meter štvorcový) menej energie ako ten čo mal v byte v priemere 24 stupňov Celsia.
Lenže u sita to robí na meter štvorcový v peniazoch aj 500% rozdiel !!! marjankaj (http://www.porada.sk/member.php?u=19337) chápeš to?
bodliak
05.04.12,05:53
No mohol by si napísať Obamovi, že ten sused je terorista a plánuje útok na Biely dom.
A uvidíš ako s ním zatočia.:rolleyes:

Vieme, ako je to s našími špeciálnymi policajnými jednotkami. Málokedy trafia správny dom či byt na prvý pokus. :D
sito
05.04.12,13:03
Vidím, že laik velmi obdivuje demagogii * sito *.
Prosím laskavě o nastudování:
- základy měření
- základy metrolologie
- stavební fyzika ( aspoň přestupy tepla, tepelná pohoda ...)

PS
Zamyslete se, zda by bylo možné dopředu provést seriózní dohodu o odběru tepla pro prvé dva měsíce roku 2012.

Víme, že 1.2012 byl velmi teplý a současně 2.2012 v prvých týdnech velmi studený.

PS
* sito * zatím nikde neuvedl, že to umí přesně určit dopředu.

PS
PRVN jsou často +- 40% od reality
a * sito * tento fakt neskutečně drze ignoruje.
Zde prezentuje jako +- 0% a laiky ohlupuje.

Myslí si, že mnoho čísel na displeji PRVN znamená vysokou přesnost.
Byl mnohokrát upozorněn a nic nenastudoval.

PS
Pochopitelně trubičková lobby je silná
a prosadila podivné texty v legislativě.

Trubičková lobby je často maskovaná za elektroniku s mikroprocesory a s bezdrátovým přenosem dat z PRVN
- jenž jsou namontované na radiátorech.
Jde o velké peníze a stojí o ně bojovat.


PS
PRVN nejsou měřidla - nemají určené vlastnosti, nikdo je neschvaluje ...

Stížnosti je možné uplatnit v duté vrbě...

PAKO, už bez V!

PS
Pochopitelně trubičková lobby je silná
a prosadila podivné texty v legislativě.

Nerád, ale Trubičková lobby je taká silná ako sú hlúpi vlastníci bytov. Napíš zákon, že vlastníci musia, kde lobby môže rozkázať, alebo prinútiť vlastníkov k niečomu, čo nechcú! Ak chcú, tak je to dohoda a dohody treba dodržovať! Aj hlúpe? A kto je potom hlupák. Ten čo nariadi, alebo sa podriadil?

PS
PRVN nejsou měřidla - nemají určené vlastnosti, nikdo je neschvaluje ...

A kto to tu tvrdí! Veď ti to tu už niekoľko ľudí napísalo, nie sú, ale tri milióny ich aj napriek tomu nazýva merače, niekedy pomerov. Čo máš v hlave? Nedokážeš ich pochopiť? Len cez sito vidíš?

Stížnosti je možné uplatnit v duté vrbě...

Myslím si, že nie som až taký dutý, aj napriek tomu, že niekoľko dutín v sebe mám. Ale každý sa môže spoľahnúť na ukecanú držku. Čo tvoja nevymáchaná papuľa na porade, poradila? Vraj buran si napísal. Vieš čo to je buran, alebo si len český buran.



http://www.youtube.com/watch?v=AFkzjHjke60



Že to nie si ti? Ak áno, Boh ochraňuj, nie nie, nieee, Český národ! Tvoju presnosť. Ja zo zákona to čo si myslím, môžem aj povedať, aj predviesť. Ale to čo tvrdíš ty o tvojej presnosti, ešte nikto nedokazal. Tak sa vrátim o štyristo rokov späť, Giordáno Bruno. Kde je pravda, kde?

Presne, presná?

Nedá mi ... :);)

Nech ti nekvapká na karbid. Voda. Uži si sviatky vody, jari a ...
marjankaj
05.04.12,13:43
Vieme, ako je to s našími špeciálnymi policajnými jednotkami. Málokedy trafia správny dom či byt na prvý pokus. :D
Veď aj američania vedia namiesto teroristov postrieľať svadobný sprievod.:eek:
marjankaj
05.04.12,13:53
Reálny rozdiel v spotrebe tepla pri termostatických ventiloch pri rovnakom správaní je zhruba percentuálne takýto:
ak bola priemerná vonkajšia teplota cez vykurovacie obdobie 0 stupňov Celsia a teplota v bytoch 20 stupňov Celsia, tak na jednostupňový rozdiel pripadá 5%. Zruba platí, že ten čo mal v byte v priemere 18 stupňov Celsia, spotreboval o 30% (na meter štvorcový) menej energie ako ten čo mal v byte v priemere 24 stupňov Celsia.
Lenže u sita to robí na meter štvorcový v peniazoch aj 500% rozdiel !!! marjankaj (http://www.porada.sk/member.php?u=19337) chápeš to?
No ako to mám chápať?
Ja u sita nebývam na rozdiel od teba. Ak sa ti nepáči, ako sito rozpočítava tvoje náklady na teplo, prečo ho nedáš na súd?

Spravodlivo rozdeliť náklady nedokáže nikto. Dá sa to iba podľa zákona alebo podľa dohody.
PASKOV
05.04.12,15:58
Zamyslete se, zda by bylo možné dopředu provést seriózní dohodu o odběru tepla pro prvé dva měsíce roku 2012 na Slovensku.

Víme, že 1.2012 byl velmi teplý a současně 2.2012 v prvých týdnech velmi studený.

PS
* sito * zatím nikde neuvedl, že to umí přesně určit dopředu.


PS
Jen neskutečně naivní laik nazve PRVN měřidly, neboť neví nic o měření a metrologii.
marjankaj
05.04.12,16:22
Zamyslete se, zda by bylo možné dopředu provést seriózní dohodu o odběru tepla pro prvé dva měsíce roku 2012 na Slovensku.

Víme, že 1.2012 byl velmi teplý a současně 2.2012 v prvých týdnech velmi studený.

PS
* sito * zatím nikde neuvedl, že to umí přesně určit dopředu.


PS
Jen neskutečně naivní laik nazve PRVN měřidly, neboť neví nic o měření a metrologii.

Neviem, či ty žiješ na Marse, ale asi si nevideel ako sa platí za plyn alebo elektrinu.
Platí sa podľa kvalifikovaného odhadu za predchádzajúce obdobie. Elektrárne alebo plynárne samozrejme nemôžu tušiť, že niekto pôjde zapríklad v januári na Bahamy. Ale aj tak bude platiť tie zálohové platby. A po určitom období sa urobí odpočet a vyfaktúruje sa skutočná spotreba. A prípadný rozdiel sa musí doplatiť, alebo ho vrátia.

Teraz by si ešte mohol špekulovať ako to spravodlivo rozdeliť medzi členov domácnosti. Každému zaobstaráš nejaké "měřidlo" alebo ty ako akademik si nájdeš niečo presnejšie a od každého člena domácnosti zinkasuješ príslušnú čiastku. Pre teba malina. Všetko bude podľa fyzikálnych zákonov.
sito
05.04.12,16:54
Zamyslete se, zda by bylo možné dopředu provést seriózní dohodu o odběru tepla pro prvé dva měsíce roku 2012 na Slovensku.

PASKOV, kámo, PAKO! Oslovil si koho? Všetkých? Nooo, nech sa teda zamyslia, či sa dá rozumne dohodnúť na odbere tepla a kedy?

Víme, že 1.2012 byl velmi teplý a současně 2.2012 v prvých týdnech velmi studený.

Vaše veličenstvo! Po vojne ja každý generál, len ty nie, ty si ...

PS
* sito * zatím nikde neuvedl, že to umí přesně určit dopředu.

Nie, neviem. Nemám kryštálové gule, ani gebulu, takže neveštím. Ale ty si tu na Porade, drahokam!

PS
Jen neskutečně naivní laik nazve PRVN měřidly, neboť neví nic o měření a metrologii.

Čítať vieš, ale vieš čo čítaš? Prečítaj si 358/2009, pomaly a pozorne! Ak nepochopíš, opýtaj sa Janka, to je znalec, dlho sa neukázal, čo ho prešiel valec?

Pri rozpočítaní nákladov za teplo v bytovom dome netreba meter, ani meteorológa, ale zdravý rozum treba využiť a to vedia vlastníci len v máloktorých domoch, ale sú, sú, len ich nie je moc, je to nemoc?



PAKO, keď chceš rozpočítať množstvo dodaného tepla do domu, musíš mať nejaké čísla, ktoré monitorujú, indikujú dodané teplo do domu. Až potom môžeš uvažovať o rozpočítaní dodaného tepla do domu na jednotlivé byty. Ale, len tie čísla nič nepovedia, tebe isto nie, len by si ešte viac z nich zblbol. Potrebných je omnoho viac čísle, ktoré dajú zmysel rozpočítaniu dodaného tepla do domu. Až potom môžeš uvažovať o objektívnom rozpočítaní nákladov za teplo. Ale to ty nevieš. Či?
misstka
05.04.12,17:47
ospravedlňujem sa že nenapíšem nič veľmi užitočné k téme, ale ja len nechápem, že niekto vkuse riešiť to, že on má napríklad 19 stupňov , sused má 21 a prečo by mu mal na to prispievať, pritom ide o také čiastky že ak by mal aj 19, tak nikoho to z biedy nevytrhne.
takisto ani nikoho nevytrhne z biedy to, že by sused ktorý kúri menej mal v byte o jeden stupeň viac.
lebo či je to tak alebo tak, rozdiely v platbách by boli malé.
keby ľudia tú energiu čo minú na takéto hádky medzi sebou použili radšej inak, napríklad by sa snažili riešiť to, aby neplatili veľa za poistky, za vedenie účtu, za úroky na pôžičkách, keby si dávali pozor pri nakupovaní a nedali by sa oklamať, tak by určite ušetrili viac ako pri takýchto nezmyselných hádkach.
ale v spoločnosti je to teraz bohužial tak, ideme sa navzájom požrať, závidíme si každú omrvinku a pritom si ani nemáme čo závidieť a zároveň poslušne prispievame tým "vyšším" ktorým je aj čo naozaj závidieť a ktorí nás pekne zdierajú
sito
05.04.12,18:08
ospravedlňujem sa že nenapíšem nič veľmi užitočné k téme, ale ja len nechápem, že niekto vkuse riešiť to, že on má napríklad 19 stupňov , sused má 21 a prečo by mu mal na to prispievať, pritom ide o také čiastky že ak by mal aj 19, tak nikoho to z biedy nevytrhne.
takisto ani nikoho nevytrhne z biedy to, že by sused ktorý kúri menej mal v byte o jeden stupeň viac.
lebo či je to tak alebo tak, rozdiely v platbách by boli malé.
keby ľudia tú energiu čo minú na takéto hádky medzi sebou použili radšej inak, napríklad by sa snažili riešiť to, aby neplatili veľa za poistky, za vedenie účtu, za úroky na pôžičkách, keby si dávali pozor pri nakupovaní a nedali by sa oklamať, tak by určite ušetrili viac ako pri takýchto nezmyselných hádkach.
ale v spoločnosti je to teraz bohužial tak, ideme sa navzájom požrať, závidíme si každú omrvinku a pritom si ani nemáme čo závidieť a zároveň poslušne prispievame tým "vyšším" ktorým je aj čo naozaj závidieť a ktorí nás pekne zdierajú

Pravdu máš, ak by sa dodávateľovi platilo za teplotu, tak rozdiely v úhradách by medzi bytmi boli minimálne, ako sú aj teploty, rozdiely v teplotách minimálne. Ale za teplotu sa dodávateľovi neplatí, platí sa mu za to, že vyrába teplo a to dodáva do domov na pätu domu. Za pätou domu už je na vlastníkoch, čo a ako. Teda ako, čo podľa teba?

Ak bývaš v bytovom dome za tvoj názor by ťa dodávatelia služieb na rukách nosili. O to im práve ide, aby vlastníci mali taký názor ako ty. Aby mohli pekne zdierať, nás? A koho iného by?
nunenko
06.04.12,15:58
Pravdu máš, ak by sa dodávateľovi platilo za teplotu, tak rozdiely v úhradách by medzi bytmi boli minimálne, ako sú aj teploty, rozdiely v teplotách minimálne. Ale za teplotu sa dodávateľovi neplatí, platí sa mu za to, že vyrába teplo a to dodáva do domov na pätu domu.
Sito, sito, nezahrial si sa ty flaštičkou? Veď sa ti zvýšila teplota bez dodania tepla, a mne tlak, keď to čítam... Povedal by som, že nie všetko môžeš myslieť vážne, no mýlim sa ty žiješ utkvelo vo svojich bludoch.
PASKOV
07.04.12,03:33
Prosím o pozornost, neboť nekonečná demagogie * sito * na adresu možností PRVN je značně úsměvná.
Názor autority na PRVN: Český metrologický institut
zabezpečuje jednotnost a přesnost měřidel a měření ve všech oborech vědecké, technické a hospodářské činnosti v rozsahu podle § 14 zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii, ve znění pozdějších předpisů.
Otázka:
S_013
Žádám o stanovisko k problematice metrologického zabezpečení poměrových rozpočítávačů ( na Slovesku označené PRVN ) používaných při rozpočítání úhrady za dodané teplo.

Odpověď:

S_013
Výše uvedené rozpočítávače ( PRVN )nejsou uvedeny v seznamu druhů měřidel v příloze vyhlášky MPO č. 345/2002 Sb., kterou se stanovují měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.
Nejde tedy o pracovní měřidla stanovená.
Podle stanoviska ČMI se dokonce ani o měřidla nejedná.

S ohledem na tyto skutečnosti nepodléhají rozpočítávače( PRVN ) povinnosti schvalování typu ani ověřování.
ČMI tyto rozpočítávače nezkouší ani jinak neposuzuje. Informace o tomto výrobku je podle našeho názoru povinen podat zejména výrobce resp. prodejce. Povinnost poskytnout příslušné informace o výrobku je obecně stanovena zákonem o ochraně spotřebitele číslo 634/1992 Sb. (především § 9 až 11). Následně pak může poskytnout relevantní informace o způsobu instalace a použití rozpočítávače případně i jeho uživatel (majitel), který jej obvykle používá k rozpočtu úhrady za teplo dodané uživatelům jednotlivých bytů apod. nebo jím zmocněná firma.



Informace jsou dostupné:
http://www.cmi.cz/

PS
Prosím laskavě * sito *, aby přestal ohlupovat laiky svými bludy na možnosti PRVN.
Děkuji.
mafia10
17.04.12,16:56
tu by asi pomohla minimalne drevena palica na majitela :D
danushka
27.04.12,20:42
Sito, sito, nezahrial si sa ty flaštičkou? Veď sa ti zvýšila teplota bez dodania tepla, a mne tlak, keď to čítam... Povedal by som, že nie všetko môžeš myslieť vážne, no mýlim sa ty žiješ utkvelo vo svojich bludoch.
mimotemyPrepáčte, zatúlala som sa do tejto témy ani neviem ako, ale ako pozerám, kastička SVB a problémov ich útrob je na Porade žhavená dostatočne.
A vidím aj to, že naše kapacity, za ktoré považujem bezpochyby všetkých, ktorí aktívne radia v týchto témach, sú nabité iskrami a vášňou, ktorá sa len tak nevidí.
A to ešte stále máj nezačal, ajajajáj! :D
sito
04.05.12,19:46
tu by asi pomohla minimalne drevena palica na majitela :D

:eek: Palica, drevena na majiteľa? Šak ich je štyridsaťdva, ktorého, ak nie niektorého, tak všetkých, alebo všetci jedného, však je to jednoduchšie. Či nie? Aj väčšia spokojnosť v dome, bytovom. :);)
sito
04.05.12,19:48
nepomôže

A čo tak skúsiť 50 : 50 %! Vyrieši? ;)
sito
04.05.12,19:53
mimotemyPrepáčte, zatúlala som sa do tejto témy ani neviem ako, ale ako pozerám, kastička SVB a problémov ich útrob je na Porade žhavená dostatočne.
A vidím aj to, že naše kapacity, za ktoré považujem bezpochyby všetkých, ktorí aktívne radia v týchto témach, sú nabité iskrami a vášňou, ktorá sa len tak nevidí.
A to ešte stále máj nezačal, ajajajáj! :D

danushka, pre istotu. ( ??? ) Jasné, ja si myslím, ale ... nič to, vlastne, nenič to, máš to prepečené, minimálne, maximálne u mňa sa Ti to prepieklo.

Ako pozeráš a čítaš, kastička SVB, či sú aj väčšie, kasty na porade, chrasty? Každá svoje útroby má, problémy tiež, je Porada dostatočné žhavená, čí ktorí žhavia sú bez mena, že. Či nie?

http://www.youtube.com/watch?v=UmtOXPnOpPw&feature=related


A ešte vidíš aj na kapacity? Asi medzi nie nepatrím, neradím, len svoj názor poviem, ale vidím, že asi bude zaujímavý, keď aj z Porady, celebrity sa tlačia kamsi, kdesi do riti, SVB. Radim bez iskry, bez vášne, no niekto prská, iskrí z vášne, nečítajte jeho názor. Je to strašné. Gymnazisti, dnešní, vraj padajú, keď čítajú, vety im zmysel vraj nedajú. Prečo?

Ajajajáj, ale už je tu máj, danushka, tak vitaj, bez iskier aj tieto, takéto témy čítaj, nezavieraj ich. Isto poznáš, bol jeden mních mal ... Zavieral, alebo zvieral? Tiež by sa dalo jajajáj, tak už ...

A do koľko, že ... Január, február, marec, apríl, máj. Neviem prečo, Ti učaroval tak ten máj??? Ale, aké je zadanie otázky v téme? „Ako donútiť kúriť suseda!“ ( Háá ) V máji ( ??? ) To vieš, v máji, to tak niekoho sre, že v januári, keď mrzne, niekoho od chladu, pomaly smrť bere! A však ako príde máj, každý čaká raj, mne, mne preplatok daj! Ja som v dome naj ...

Podstata veci je v tom, že ten kto má byt v bytovom dome si myslí, že je bohom, všemohúcim vo svojom byte. Pravda, ale vie aj to, že v dome nie je sám? A ostatní môžu bohovať, alebo boha sa zbaviť. Bohatého, čím?

Ak niekto navrhne 50 : 50, tak je to na ho..., ak niekto navrhne 60 : 40 už to nestojí ani za hovno. Ale, ak chce človek prežiť, musí! Koľko? A ktorý?

Netvrdím, že človek ktorý býva v rodinnom dome nemôže pochopiť problémy človeka bývajúceho v bytovom dome. Aj také porekadlo dedovia mali, HLADNÝ SÝTEMU NEVERÍ, asi tá fľaštička, VERÍ SÝTEMU HLADNÝ? Aj inak by sa ešte dalo ... Či nie? O hlade, aj o pohľade, uhle ... Akom? Čo, kde, kto, kedy, prečo, odkiaľ? Ale to je asi nejaká ? ...óza, alebo si myslíš, že oáza, je Porada?

Vravíš, že my, chlapi si tu tolerujeme. Nie ja. Ja tolerujem, kto netoleruje, toho netolerujem ani ja. Pri probléme v týchto veciach nehľadím medzi nohy, nie som gynekológ. Ale, všeliakym liekom sa riešia problémy v bytovom dome. Aj zásahom. Hlavne rozhodnutím väčšiny.

Oheň púšťajte doma, nie tu! Mám povolené, horelo to na Porade pred, bude aj po, ak nezhorí ako krásna PORADA? Nie.

Bola časy ... danushka, boli, sú, aj budú, len nie všetci tu budú! Budeme? Do kedy?
Dňa 16.6.2009 bola založená téma, vážim si zadavateľku „Čo dnes na obed?“, večná téma. Jesť bolo, je a bude treba, či nie? Hladný ju nezatvorili! Isto nie. Ale sú tam dokonca štyri hlasy za zatvorenie témy, anonymy. Nazveme ich netvormi, blbcami, že nedoprajú ostatným obed?

Čo nám bráni a čo nebráni?

danushka, dušička, nie každému vyhovuje kastička, ale aká, a komu vyhovuje, má? Radu daj, ak nie, aj tak napíš, kto potrebuje, nájde si to tvoje naj!

To chce klídek a čas. Čo nám chýba? Čas sa nezastaví! Isto nie kvôli nám. A ako si to napísala? Ja Ťa rada ... ja Ťa tiež rád. Ale ...
Stanislav 1975
04.05.12,20:04
Sused by bol blbý keby teraz kúril...
marjankaj
04.05.12,20:34
Sused by bol blbý keby teraz kúril...

Teď kouří skoro každej:---
misoft
04.05.12,21:57
Ľudia, zastavte ho - básnicka múza ho trepla do gebule :D:D:D
sito
05.05.12,05:21
Sused by bol blbý keby teraz kúril...

Pravdu, pravdu máš, Stanko. Ale teraz v máji sa budú pajediť tí, ktorí s teplom plytvali a aj napriek pomeru 60 : 40 platia viac ako ostatní, no nie na seba, že plytvali. Na tých, ktorí nezaplatia viac, ešte viac, aby oni platili ešte menej. Však sme ľudia.

Uvidíme či si nespustil lavínu, tým blbým ...
sito
05.05.12,05:25
Dušan, však klikni, pole je ešte čisté, môžeš isť príkladom. Vraj priťahujú ...
sito
05.05.12,05:27
Prosím o pozornost, neboť nekonečná demagogie * sito * na adresu možností PRVN je značně úsměvná.
Názor autority na PRVN: Český metrologický institut
zabezpečuje jednotnost a přesnost měřidel a měření ve všech oborech vědecké, technické a hospodářské činnosti v rozsahu podle § 14 zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii, ve znění pozdějších předpisů.
Otázka:
S_013
Žádám o stanovisko k problematice metrologického zabezpečení poměrových rozpočítávačů ( na Slovesku označené PRVN ) používaných při rozpočítání úhrady za dodané teplo.

Odpověď:

S_013
Výše uvedené rozpočítávače ( PRVN )nejsou uvedeny v seznamu druhů měřidel v příloze vyhlášky MPO č. 345/2002 Sb., kterou se stanovují měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.
Nejde tedy o pracovní měřidla stanovená.
Podle stanoviska ČMI se dokonce ani o měřidla nejedná.

S ohledem na tyto skutečnosti nepodléhají rozpočítávače( PRVN ) povinnosti schvalování typu ani ověřování.
ČMI tyto rozpočítávače nezkouší ani jinak neposuzuje. Informace o tomto výrobku je podle našeho názoru povinen podat zejména výrobce resp. prodejce. Povinnost poskytnout příslušné informace o výrobku je obecně stanovena zákonem o ochraně spotřebitele číslo 634/1992 Sb. (především § 9 až 11). Následně pak může poskytnout relevantní informace o způsobu instalace a použití rozpočítávače případně i jeho uživatel (majitel), který jej obvykle používá k rozpočtu úhrady za teplo dodané uživatelům jednotlivých bytů apod. nebo jím zmocněná firma.



Informace jsou dostupné:
http://www.cmi.cz/

PS
Prosím laskavě * sito *, aby přestal ohlupovat laiky svými bludy na možnosti PRVN.
Děkuji.


PAKO, usmievať sa môžeš, smiech vraj lieči, mal by si sa rehotať, hodne rehotať.

KÁMO, musím ťa pochváliť! Konečne si vyhrabal a skopíroval názor, vyjadrenie autority, ktorá veci rozumie a uviedla kvalifikovanú odpoveď s ktorou sa ja stotožňujem, súhlasím. A vôbec mi nevadí, že je to zahraničná autorita. V podstate sú firmy, ktoré vyrábajú tie prístroje a predávajú ich aj v iných krajinách, nie len v ktorej ich vyrábajú.

Na Slovenskú sú to podľa vyhlášky pomerové rozdeľovače tepla. ( PRT ) Tí, čo ich predávajú, montujú ich nazývajú pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov. ( PRVN ) No, drvivá väčšina, tak 99 %, tie prístroje nazýva MERAČE, nie sú! Ale čo už?

K otázke: Tie prístroje sa nepoužívajú pri rozpočítaní úhrady za dodané teplo, ale rozpočítaní nákladov za dodané teplo. Teda podielu úhrady z nákladov domu na jednotlivé byty.

K odpovedi: Áno, nie sú to pracovné meradlá stanovené. Na Slovensku určené meradlá! Takže nepodliehajú schvaľovaniu ani overovaniu. A toto je bomba, „ Informace o tomto výrobku je podle našeho názoru povinen podat zejména výrobce resp. prodejce.“
Pekne poporiadku: Správa domu je v obchodnom styku s dodávateľom tepla do domu. Dodávateľ tepla je povinný a správa domu je povinná dodávateľovi tepla namontovať na päte domu fakturačný merač tepla, určené meradlo. Náklady, ktoré správa domu uhradí dodávateľovi tepla za dodané teplo, musí správa domu rozpočítať na jednotlivé byty v dome určeným, alebo dohodnutým spôsobom.

Bežne sa náklady rozpočítavajú podľa m2 úžitkovej plochy bytov, bez zohľadnenia ochladzovanej plochy bytov a výkonu radiátorov v jednotlivých miestnostiach bytov a predpokladá sa, že vo všetkých bytoch, miestnostiach je rovnaká teplota, teda aj podiel úhrady bytov na jeden m2 je rovnaký v celom dome. Všetky rovnaké byty v dome majú rovnakú úhradu z nákladov za teplo.

Takýto spôsob sa pokladal za spravodlivý v dobe keď cena za teplo bola 20 Kčs za jeden GJ. Ale nebol, bol nespravodlivý voči bytom na nižších a najnižších podlažiach. Pri výstavbe bytových domoch, aby boli náklady na výstavbu čo nižšie sa neuvažovalo o hydraulickom vyregulovaní vykurovacieho systému domu.

Ak má dom vyregulovaný systém, je možné v dome dosiahnuť v každom byte, miestnosti približne rovnakú teplotu, ale nemusí to domu priniesť efektívny odber tepla od dodávateľa. Teda spotreba tepla a náklady sa môžu znížiť len minimálne.

Systém je vyregulovaný, ale radiátorové ventily, vysoko odporové na tých treba optimálne nastaviť termostatické hlavice, aby pri dosiahnutí požadovanej teploty v miestnosti boli ventily uzatvorené, tým jednotlivé radiátory znižujú spotrebu domu. Odoberajú teplo efektívne.

Ak chcú vlastníci efektívnejšie odoberať teplo, môžu, mali by sa dohodnúť, že na radiátory si dajú namontovať PRT, ktoré v dome, bytoch, miestnostiach indikujú cez ktoré radiátory sa odoberie viac, menej tepla cez fakturačný merač tepla na päte domu, avšak nie je povinnosť ich mať v dome namontované. Takže platí, jeden môže rozhodnúť. Dvaja sa musia dohodnúť na rozhodnutí. Traja, dvaja, väčšina sa môže dohodnúť na rozhodnutí, ktoré je platné pre všetkých troch. Zo zákona je minimálny pomer vlastníkov bytov v bytovom dome pre platnosť rozhodnutia 3 : 1 hlasu.

Ak sa vlastníci rozhodnú, že áno, tak platí ta bomba! Jasne, že treba spísať zmluvu na montáž a aj servis s výrobcom, prípadne predajcom. Prístrojom po namontovaní dáva zmysel číslo, ktoré určí výrobca za základe údajov o radiátore na ktorom je prístroj namontovaný. Koeficient radiátora, ktorým sa prepočítavajú zaznamenané jednotky, ks na prístroji. Treba si uvedomiť, že do nevýhodných miestnosti v dome s väčšou ochladzovanou plochou boli naprojektované väčšie radiátory, ktoré majú pri väčšej ochladzovanej ploche zabezpečiť rovnakú teplotu v miestnostiach ako pri výhodných miestnostiach s menšou ochladzovanou plochou. To treba v spôsobe rozpočítania nákladov treba tiež zohľadniť, ale to až tak, už potom výrobcu, predajcu moc netrápi. Vraj vlastníci si to môžu vyriešiť, odsúhlasiť. On to rieši zväčša doporučením rozpočítať určitej časti nákladov starým, klasickým spôsobom podľa m2. Vedie to k tomu, že ak sú medzi bytmi veľké rozdiely v úhradách jednotlivých bytov, rozpočítanie podľa m2 ich približuje k priemeru. Čím viac nákladov sa rozpočíta podľa m2, tým sú rozdiely medzi jednotlivými bytmi menšie.

Tie prístroje budú pre dom prínosom pre optimálnu spotrebu tepla v dome. Ale, je to o šedom priemere a o bielych a čiernych vranách.

Spôsob rozpočítania nákladov rieši, doporučuje zákon, vyhláška. Čo rieši v desiatich bodoch?

1. Určenie percentuálnej časti nákladov domu, ktorá sa rozdelí podľa m2. Základná zložka nákladov. Ostatok nákladov je Spotrebná zložka nákladov.

2. Určuje spôsob rozpočítania Základnej zložky nákladov.

3. Určuje spôsob rozpočítania Základnej zložky nákladov, ak sú v dome byty s individuálnym vykurovaním.

4. Určuje spôsob napočítania nákladov pre byty v ktorých nie sú namontované prístroje, nie je umožnený ich úmyselný odpis, bola ovplyvnená ich správna činnosť, alebo boli úmyselne poškodené.

5. Určuje spôsob napočítania nákladov pre byty v ktorých nastala porucha na prístrojoch, alebo nebol neúmyselne neumožnený ich odpis.

6. Určuje spôsob rozpočítania zostatku nákladov Spotrebnej zložky, bez náhradného napočítania úhrady podľa bodov 4 a 5 s použitím koeficientov za nevýhodnú polohu miestnosti v dome.

7. Určuje spôsob rozpočítania nákladov za teplo dodané do spoločných priestorov.

8. Určuje spôsob rozpočítania nákladov za teplo dodané do spoločných priestorov, ak priestory využívajú len jednotliví vlastníci.

9. Určuje ako sa rozpočítajú náklady, ak sa v priebehu roka zmení cena tepla.

Vyhláška neurčuje, nerieši to, že niektorých bytoch sa nekúri, alebo nekúri dostatočne a tiež to, že v niektorých bytoch sa s teplom plytvá, nie sú optimálne nastavené termostatické hlavice. Ale nie, že neumožňuje tieto veci vlastníkom riešiť, môžu na základe desiateho bodu. Vrany.

10. Ak sa vlastníci bytov dohodnú inak ako je uvedené v bodoch 1 až 9, platí to na čom sa dohodnú vlastníci, nie to čo je doporučené vo vyhláške. Ale musí to byť dohodnuté v súlade so Zákonom 182/1993, § 14.

KÁMO, toto je klasika rozpočítania nákladov podľa PRVN! Prosíš, ba dokonca, láskavo, aby som prestal ohlupovať laikov svojimi bludmi, ktoré vraj PRVN umožňujú. Nie, ja nepíšem o PRVN, ale o PRT. Pre teba je to zbytočné, ale nie len ty vieš čítať. Nie som jasnovidec, nevidím veci dopredu, čo bude, ale pred seba vidím.

Ako teda využiť PRT k rozpočítaniu dodaného tepla a nákladov za odobraté teplo na jednotlivé byty?

Príklad: Dom spotreboval namerané teplo na päte domu. Súčet všetkých jednotiek na PRT je 165 319 jednotiek, ks. Ak tento počet rozpočítam na jednotlivé PRT na radiátoroch a ten počet sa prenásobí koeficientom radiátora a ešte koeficientom nevýhodnej polohy miestnosti, konečný počet korigovaných jednotiek na jeden m2 bude v každom byte rovnaký, teda rovnako veľké byty budú mať rovnaký počet jednotiek, ks. Takto rozpočítané teplo, teplo - energia, tá spôsobila, že počet zaznamenaných jednotiek je taký, aký je v dome. Teda dodané teplo je možné rozpočítať na jednotlivé miestnosti v bytoch, dome tak, že ak sa podľa napočítaných jednotiek, ks rozpočítajú náklady za teplo, úhrada jednotlivých bytov podľa výmery úžitkovej plochy bytov bude rovnaká.

A už je možné riešiť plytvanie v jednotlivých bytoch a nekúrenie v bytoch a ich nedokurovanie. Na konci roka je rozpočítanie tepla vždy možne, vie sa súčet všetkých zaznamenaných jednotiek. Rozpočítaný počet jednotiek je maximálny limit na byt, ktorý by v byte nemal byť prekročený, ale môže byť prekročený, to je vec každého vlastníka. Zároveň sa dohodne od maximálneho limitu, minimálny limit zaznamenaných jednotiek, minimálne tridsať percent, prípadne viac podľa rozhodnutia vlastníkov. Ak minimálny limit nebude prekročený a maximálny bude prekročený, týmto bytom sa pripočíta dohodnutý počet jednotiek, nie preto aby platili vyšší podiel z nákladov domu, ale aby na nasledujúci rok svoj byt vykurovali minimálne v dohodnutom množstve zaznamenaných jednotiek alebo s teplom neplytvali.

Ale na konci roka je to ako plakať nad rozliatym mliekom. Aby sa mohlo takýto spôsob rozpočítania tepla a nákladov za teplo v dome používať. Treba ho schváliť v súlade so zákonom. Doručiť spôsob rozpočítania každému vlastníkovi oproti podpisu. A v spôsobe je uvedené, že každý byt bude priebežne v dohodnutých termínoch informovaný podľa odpísaného stavu spotreby na fakturačnom merači, aké hodnoty zaznamenaných jednotiek by mali byť na jednotlivých PRT v bytoch, miestnostiach. Ak také hodnoty budú na všetkých PRT, všetky byty uhradia na jeden m2 rovnakú sumu.

Teória je to pekná, ale v praxi na sto percent nemožná. Ale to ani nie je účel tejto teórie. Účelom je, aby percentuálna odchýlka zaznamenaných jednotiek bola čo najmenšia, tým by sa malo dosiahnuť v dome čo najrovnomernejšie vykurovanie domu cez radiátory v bytoch.

Keď vlastník dostane v dohodnutom termíne, aký by mal byť stav jeho zaznamenaných jednotiek, má na ňom stav jednotiek každého PRT v jeho byte, minimálny a maximálny stav jednotiek. V jeho záujme si je pozrieť stavy zaznamenaných jednotiek. Ak nemá dostatok zaznamenaných jednotiek, prekročený minimálny limit, mal by si hlavice nastaviť na vyšší stupeň, aby nezneužíval na vykurovanie susedné byty. Ak má počet jednotiek nad maximálny limit, mal by si hlavice nastaviť na nižší stupeň, aby prestal s teplom plytvať vo svojom byte, znížil spotrebu tepla domu, tým aj nákladov. Všetci vlastníci v dome budú potom mať nižšiu sumu úhrady nákladov na jednotku rozpočítania nákladov, prípadne jednotky rozpočítania nákladov. No nemusí tak spraviť, vlastník.

Ale na konci roku už nebudú vlastníci nariekať nad rozliatym mliekom, len tí, ktorí mlieko rozliali. Ale to je ich vec, boli predsa upozornení, že nemajú rozlievať. Aj na vľaviu, aj na vpraviu, stranu.


KÁMO, vieš bytový dom je v obchodnom vzťahu s dodávateľom tepla dohodou so správou bytového domu, štatutárom, alebo správcom. V obchodnom vzťahu sa musia, používajú určené meradlá. V tom to prípade je určené meradlo na päte domu, jedná sa aj o fakturačný merač. Na základe nameraných technických jednotiek vystavuje dodávateľ tepla, odberateľovi tepla, domu, správe domu faktúru za náklady za spotrebované teplo podľa dohodnutých podmienok. Cenu tepla dodávateľovi schvaľuje URSO.

Správa domu ma rozpočítať náklady za teplo na jednotlivé byty. Pradávny spôsob rozpočítania je podľa m2. Ak chcú vlastníci inak, a môžu inak, tak si môžu po dohode v dome dať namontovať v bytoch PRT a dohodnúť si rozdelenie dodaného tepla a nákladov za dodané teplo do domu podľa dohodnutého spôsobu rozpočítania pri ktorom je použití výsledok PRT.

Ten kto odpovedal v tvojom príspevku je kapacita, pochopil. A ty?

A ešte, do vie čo by na to tá kapacita? Vieš v niektorých bytových domoch, aj starších je to možné v nových už len tak sa robia rozvody tepla, aby sa montovali pre každý byt určené meradlá. Ale tie merajú len spotrebu tepla, ktoré sa dostane do bytov len cez radiátory v byte. V žiadnom prípade nedokážu zmerať v byte teplo, ktoré sa dostane do bytu zo susedných bytov. Ani vplyv ochladzovanej plochy na spotrebu tepla v byte. Preto sa používajú na rozpočítanie nákladov, môžu podľa vyhlášky tak ako PRT. Ako vyhovuje vlastníkom bytov, domu.
Halli
05.05.12,14:26
to je diagnóza...nezastavíš...
Halli
05.05.12,14:33
každý príspevok kde budeš na mňa reagovať vymažem,...buď taký láskavý a nevyjadruj sa k mojim príspevkom!
danushka
05.05.12,20:41
no takto...Paskov má recht!...minimálne v tom zmysle, že sa neznižuje k takým veciam, ako prznenie nicku a neúctivé oslovovanie...A mne je jedno, čo si o tom myslíš Marcel, nejaký si precitlivlý na svoju osobu a pritom si necitlivý voči iným...
danushka
05.05.12,20:44
...a nech sa snažím ako chcem, v poslednom čase mám problém pochopiť, o čom vlastne Sitečko píšeš...keby to bola beletrizovná próza nedbám, ale toto je nedefinovateľný žáner...
Stanislav 1975
06.05.12,19:50
Pravdu, pravdu máš, Stanko. Ale teraz v máji sa budú pajediť tí, ktorí s teplom plytvali a aj napriek pomeru 60 : 40 platia viac ako ostatní, no nie na seba, že plytvali. Na tých, ktorí nezaplatia viac, ešte viac, aby oni platili ešte menej. Však sme ľudia.

Uvidíme či si nespustil lavínu, tým blbým ...
ja som tiež velmi zvedavý na vyúčtovanie- totižto v roku 2010 som nešetril- bol som veľký pán a všetky radiátory naplno- a výsledok? nameraných 30.200 jednotiek na radiátoroch a ročné vyúčtovanie za teplo 1250 eur :eek:
takže som urobil veľké upratovanie- jeden radiátor úplne vymontovaný , nekúrim , nepotrebujem ho( inak,pre zaujímavosť, aj tak mi to za rok nameralo 171 jednotiek-asi od slnka, aj ked ho mám v tieni ,alebo kieho čerta) a druhý vypnutý celý rok- nameraná 0 jednotiek-a spotrebu som znížil o 60% na nejakých 14.000 jednotiek-tak uvidím vyúčtovanie...
lujza.j
06.05.12,20:09
my sme vždy kúrili na "trenkovú-holo teplotu" alebo že radiátory na plné pecky+otvorené vetračky=vyúčtovanie:eek: minulú sezonu som to skorigovala a túto som kúrila iba ked sa mi chcelo a niekedy a niekde sa mi nechcelo vôbec. ved načo sme zateplený + byť máme stredný.neočakávam nič všetkému čo bude do + sa poteším, len nech nie je -. lebo už som sa toľko neplatila na vyúčtovaniach, že mi je:mee:
PASKOV
07.05.12,10:12
Prosím * sito * o nastudování stavební fyziky a PRVN.

Děkuji.
PASKOV
07.05.12,14:49
Zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike v ustanoveniach § 2 písm. h) hovorí:

“Pomerovým rozdeľovačom tepla je prístroj na registráciu časovej integrácie priebehu teploty a indikovanie pomerného množstva tepla odovzdávaného vykurovacími telesami v miestnosti u konečného spotrebiteľa, na ktorých sú namontované rozdeľovače vykurovacích nákladov alebo ich snímače.”

Zákon ani sekundárna legislatíva SR ďalej nijako neupresňujú technickú stránku, resp. pojem pomerový rozdeľovač tepla.


PS
Prosím * sito *, aby přestal snít o jejich možnostech, neboť jde jen o chytrý text trubičkové lobby.
nunenko
08.05.12,05:28
K otázke: Tie prístroje sa nepoužívajú pri rozpočítaní úhrady za dodané teplo, ale rozpočítaní nákladov za dodané teplo. Teda podielu úhrady z nákladov domu na jednotlivé byty.
Sito, na to aby sa mohol rozpočítať náklad na dodávku tepla je potrebné rozdeliť to samotné teplo. Čiže tieto pomerové rozdelovače slúžia na pomerné rozdelenie dodaného tepla a následne sa tento údaj použije na rozdelenie celkového nákladu.
Zmysel prečo sa nerozdeľuje dodané teplo ale jeho náklad mi unikol. Keby sa dvojzložková cena tepla premietla v pri pomernom rozdelení nákladu na dodávku tepla t.j. podľa nameranej hodnoty dodaného tepla (kWh) by sa rozpočítala len tá časť tepla, ktorá je za variabilnú časť z ceny tepla. Nameraná hodnota na päte domu kWh krát jednotková sadzba (podľa ÚRSO) €/kWh.
Druhá časť za "regulačný príkon", (€/kW podľa ÚRSO krát reg. príkon kW), ktorá nieje závislá od spotreby by sa rozdelila podľa m2 vykurovanej plochy,(alebo spoluvlastníckeho podielu, či iného kľúča).
Vtedy by som chápal, to že je potrebné rozdeľovať náklad a nie teplo.
Problém je ale hlavne mimo sita, v legislatíve ktorá podporuje a umožňuje používať tieto pomerové rozdeľovače. Sú to len hračky, ktoré spôsobujú nekontrolovateľné deformácie pri rozdelení nákladu, a čo je horšie ani nereklamovateľné.
Defacto umožnením odpojenia jednotlivca od spoločného vykurovania bolo dané, že prestal platiť solidarita medzi výhodnými a nevýhodnými bytmi, kedže odpojení neprispievajú znevýhodnenému, a ani odpojením znevyhodnením sa neprispieva na znevýhodnenú polohu.
Toto považujem za správne, nemyslím si že vnútorný skoro sociálny bytík by mal prispievať na teplo nadštandartnému presklennému bytu na najvýššom podlaží, či obchodnému priestoru predajne mäsa na prízemí.
Treba dosiahnuť stav, že vlastník zaplatí za teplo ktoré spotrebuje, t.j. ktoré unikne z jeho bytu, či cez steny okná stropy atd, respektíve určiť či a akým spôsobom ako i akou výškou prispevku by mali zvýhodnení vlastníci prispievať na teplo tím, čo vytvárajú tepelnú barieru.
Vonku zúri kapitalizmus a trhové hospodárstvo. Náklady na bývanie sú zrejme najvyššou položkou z nákladu na život, a z tejto položky je najväčšie zasa teplo. Náklad na toto teplo sa rozdeľuje necertifikovaným zariadením pochybnej presnosti. Tento stav určite nieje dielom náhody. Výroba, montáž ako i rozpočítavanie je isto dobrý kšeft. A aj ľudia sú spokojní, aspoň tí čo zaplatia o čosi menej ako sused, veď majú dobrý pocit, že ušetrili.
nunenko
08.05.12,06:30
Na to aby sa mohlo hovoriť o úspore 5 000 € by bolo potrebné porovnať aj dennostupne. Úspora sa dá porovnať akotak jedine cez spotrebované kWh na jeden dennostupeň, nie cez preplatky.
Tí, ktorí pohnú zadkom a vypnú radiátor keď odídu z bytu, poberajú teplo od toho čo neodišiel z bytu respektíve netočil s termostatom. O tom, že títo točiaci ľudia ušetria sebe, ako i celku domu peniaze nepochybujem, ale zároveň "kradnú", slušne povedané zvyšujú spotrebu tepla svojim susedom. Matematicko fyzikálne a meraním sa dá presne určiť koľko tepla ušetrili domu, koľko sebe a koľko "ukradli" susedom.

DENNOSTUPNOV BOLO V ROKU 2011 cca 10% MENEJ OPROTI ROKU 2010 A AK CHCEŠ ZROVNÁVAŤ TAK Z ROKOM 2009, KTORÝ BOL DENNOSTUPŇAMI PODOBNÝ.
Halli
08.05.12,06:58
Nuni, ja by som mohla napísať o tom celý román, toto bol len výcuc, je mi jasne o čom hovoríš, ale ja mám na porovnanie viac presne rovnakých rovnakých domov s rovnakou stavebnou sústavou s PRVN a bez PRVN a tak viem o čom hovorím, to by bolo nadlho. Samozrejme som porovnávala z viacerých hľadísk a vždy som bola názoru, že PRVN nebudú nikdy spravodlivé vzhľadom na kradnutie tepla, čo som podotkla v predošlom príspevku, že byty nie su izolované. Takže toto len na okraj všetkých "tragedií" :D v panelákoch...nebudem zachádzať do podrobností, ale ďakujem za tvoje správne pripomienky.;)


PS: svoj predošlý príspevok som vymazala, lebo som mala dnes potrebu diskutovať len s tebou, tak mi to nemaj za zlé, ale od istej doby aj keď sem sem-tam nahliadnem a mám potrebu komunikovať, nechcem, aby sa niekto vrtal v mojich príspevkoch, takže dík za pokec, pre teba to tentokrát neplatí:) a rada som pokecala;)
Halli
08.05.12,07:34
ďakujem za komentár k môjmu príspevku, ale nechcem aby tu zostal, tak som ho vymazala.
nunenko
08.05.12,08:02
Ja som za každú diskusiu vďačný, nemám problém s tým že niekto niečo svoje vymaže na to slúžia citácie aby sa to zachovalo

ja mám na porovnanie viac presne rovnakých rovnakých domov s rovnakou stavebnou sústavou s PRVN a bez PRVN a tak viem o čom hovorím,
nechcem sa dohadovať, ale že je dom presne rovnaký neznamená, že musí mať rovnakú spotrebu tepla. presnejšie povedané že by malo zmysel ich porovnávať a dávať za za príklad šetrenia.
Ak mali nejaké domy dlhodobo približne rovnakú spotrebu tepla na m2/rok, pričom nieje až tak podstatné či sú rovnaké, stačí aby mali približne rovnakú rozlohu a počet bytov, ideálne by bolo aby mali čo najviac podobností, až po namontovaní do jedného z nich pomerových rozdeľovačov vieme určiť mieru vplyvu na správanie sa vlastníkov konkrétneho domu a určiť akú úsporu prinieslo toto namontovanie. Pričom je podstatná skladba vekového zloženia obyvateľov tohto domu, ako i ich postoj k šetrenie teplom v ďaľších rokoch.
Ďalej je potrebné odsledovať či nedochádza v dome ktorý má namontované PRNV k zvýšenému výskytu plesní, či nedochádza k zhoršeniu zdravia vlastníkov nedostatočným vetraním.
Ďalším dôležitým krokom je odsledovať ako sa prejaví menší odber tepla na jeho cene. Budeme vychádzať z toho, že sa výrobcovi tepla zníži odbyt o 10%. Ak má výrobca dobre nastavenú cenu od ÚRSO automaticky sa mu zníži oprávnený zisk, ak nemôže skrachovať musí sa mu zvýšiť fixný náklad na výrobu tepla. Čo znamená, že vlastníci ušetria ale len pokiaľ výrobca nepožiada ÚRSO o novú cenu.
Pravda je, že konečný spotrebiteľ niečo naozaj dokáže ušetriť. Ak má 100m2 byt a spotrebu tepla 100kWh/m2 za rok, teda spotrebu 10 000kWh a PRNV mu prinesie 10% úsporu t.j. 1 000kWh čo je cca 100m3 plynu v hodnote cca 50€. Toto hypoteticky dokáže ušetriť vlastnik 100metrového bytu pri 10% úspore, samozrejme ak predtým mali spotrebu 100kWH/m2 rok, všetko ostatné z ceny tepla si výrobca a dodavateľ tepla musia dať do ceny tepla a ÚRSO im to schváli, ak nie musia šetriť svoje oprávnené náklady, alebo by museli prerábať.
Halli
08.05.12,08:29
Presne toto som mala na mysli, a porovnanie z hľadísk, ktoré spomínaš aj nepriaznivy vplyv PRVN mám dávno odskúšaný...je to nekonečný príbeh a nikdy v dome nevyhovieš nikomu...
....a keďže od začiatku tohto roka regulačný úrad už nereguluje ceny za dodávku plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti priamym určením maximálnej ceny plynu, ale určením rozsahu oprávnených nákladov a určením výšky primeraného zisku, v konečnom dôsledku nám dodavateľ napíše, že je to zavádzajúca informácia a všemožne vysvetlí ako to nejde, takže ani my ako odberatelia nič nezmôžeme, ak budeme tlačiť na dodavateľov, aby vyjednali lacnejší plyn....a cirkus slovenský pokračuje....už som ho absolvovala :(
sito
08.05.12,20:05
Prosím * sito * o nastudování stavební fyziky a PRVN.

Děkuji.


Zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike v ustanoveniach § 2 písm. h) hovorí:

“Pomerovým rozdeľovačom tepla je prístroj na registráciu časovej integrácie priebehu teploty a indikovanie pomerného množstva tepla odovzdávaného vykurovacími telesami v miestnosti u konečného spotrebiteľa, na ktorých sú namontované rozdeľovače vykurovacích nákladov alebo ich snímače.”

Zákon ani sekundárna legislatíva SR ďalej nijako neupresňujú technickú stránku, resp. pojem pomerový rozdeľovač tepla.


PS
Prosím * sito *, aby přestal snít o jejich možnostech, neboť jde jen o chytrý text trubičkové lobby.

PAKO, stavebná fyzika ma vôbec netrápi, mala trápiť niekoho iného, keď sa stavali bytové domy, paneláky, ale nerobili si vtedy starosti. Dôvod? Nestálo im to za to až v takej miere, cena tepla ich nenútila uvažovať nad detailami. Dôsledky sa dostavili až keď cena tepla stúpla. Ani za jednú vec nie je zodpovedný sito. Či áno? Takže, môžeš, ak sa na nič iné nezmôžeš, kydať.

Tie veci si musia vyriešiť vlastníci v konkrétnom bytovom dome. V prvom rade, hydraulické vyregulovanie, aby bolo dostatok tepla v každom byte, miestnosti na dosiahnutie požadovanej teploty. To ukladá za povinnosť aj zákon, ak má dom nad 1 000 m2.

Ak má dom dostatok financi na FOaÚ, alebo ak sú vlastníci ochotní dohodnúť sa zobrať si úver na zamedzenie úniku tepla z domu, bytov, miestnosti.

Až potom by mohli, mali byť namontované PRT, ale najprv ich treba oboznámiť čo sú to tie PRT a načo slúžia. Správne si citoval zákon, indikovanie pomerného množstva tepla odovzdávaného vykurovacími telesami v miestnosti u konečného spotrebiteľa. No sú tam aj iné písmena, len tak mimochodom.

o) odberným miestom zmluvne dohodnuté miesto, na ktorom je umiestnené určené meradlo2) na meranie množstva dodaného tepla pre jedného odberateľa,

p) objektom spotreby tepla jedna budova, prípadne viac budov alebo iná stavba so zariadením na spotrebu tepla, pričom zariadením na spotrebu tepla sa rozumie zariadenie na konečné využitie tepla,

Nepochopil si čo som písal v príspevku č. 61, ta tvoja trubičková lobby sa zaujíma len o radiátory, ich číslo prepočtu zaznamenaných, nič viac ich nezaujíma. Ba, to aby tie svoje prístroje predali, namontovali v bytových domoch! Pravdu máš, je to výnosný biznis, nie len pre nich.

Ale ja píšem ako všetky byty v bytovom dome, objekte spotreby tepla, bez rozdielu ich polohy v dome, dostať na jednu čiaru, rovnakú úhradu nákladov na jeden m2, čo byty nemusia v skutočnosti dosiahnuť na konci roka, ani nedosiahnu. A ako dosiahnuť čo najmenšiu percentuálnu odchýlku od tej čiary. Nie kombináciou pomeru podľa m2 a podľa indikovaných údajov na PRT, ale len podľa indikovaných údajov na PRT.

Maličký rozdiel, ale väčšia motivácia k tomu, aby dom, vlastníci domu, objektu odoberali teplo efektívne cez určené meradlo, fakturačný merač. A podľa indikovaných údajov, ich korekciami sa dohodli na objektívnom rozpočítaní nákladov za teplo, ktorý zamedzí nevykurovaniu, nedokurovaniu bytov, kradnutiu tepla a nadmernému odberu tepla, plytvaniu s teplom v dome, bytoch, miestnostiach. Zákon to vlastníkom domu, bytov umožňuje. Či nie?

Nepochopíš? Nevadí. Nemusíš. Nemôžeš?
nunenko
09.05.12,06:36
indikovanie pomerného množstva tepla odovzdávaného vykurovacími telesami v miestnosti u konečného spotrebiteľa
presne to popísali, presnejšie sa ani nedalo...Odovzdané a spotrebované sú dva odlišné pojmy. Rak ako sa správa radiátor voči bytu, tak sa byt správa voči domu odovzdáva teplo, (I keď fyzici sa pri tom chytajú za hlavu). Odovzdané teplo v byte neznamená, že je aj bytom spotrebované, pretože z časti (v každom prípade inej) je len odovzdané bytovému domu a hlavne susedom.
Spotrebované teplo bytovým domom je to teplo, ktoré sa dostalo z domu mimo domu. Indikované (pomerné) množstvo tepla odovzdávaného vykurovacími telesami v miestnosti u konečného spotrebiteľa nieje na rozdelenie spotrebovaného tepla domu postačujúce (aj keby jeho indikácia bola 100% presná). Na základe tohto údaju vieme povedať len to kde sa teplo do jednotného tepelného systému domu dostalo. Hoci sa dá predpokladť, že v mieste jeho najväčšieho vstupu bude aj najväčšia spotreba (únik mimo domu), stále je potrebné dokázať že tomu je tak pre správanie konečného spotrebiteľa (nevymenené sklá, nedmerné vetranie, prekurovanie).
O tom že rozpočítavanie nákladov na základe PRNV nefunguje, nemôže fungovať a ani nikdy nebude sa dá presvedčiť naozaj ľahko.
Urobíme fiktívny dom, kde všetky byty budú rovnako veľké a poschodia identické.
http://img.obrazok.com/4byt.png
Vnútorné byty 2a3 majú minimálne 2 krát menšiu ochladzovaciu plochu ako byty 1a4, polovicu okien a balkónových dverí, Tento rozdiel umocnime ešte o to, že porovnáme byt v strede domu a byt na najvyššom podlaží. Dostaneme neuveriteľný rozdiel byt v strede má len štvrtinu ocladzovacej plochy s vonkajším prostredím.
Keby všetky steny a strop mali rovnaký tepelný odpor, tak sa dý predpokladať, že horný byt spotrebuje (odovzdá vonkajšku) viac ako trojnásobok tepla oproti strednému bytu.
Pomerové rozdeľovače by tento stav mali aj zaznamenať. Toto nepresne zaznamenané sa musí oddeformovať (či zdeformovať), koeficientami radiátora, nevýhodnej polohy miestnosti... Zdeformovať, do takej mieri, že spravodlivosť nastane až keď hodnota nameraná v strednom byte jedna bude mať vlastne hodnotu dva a hodnota nameraná v hornom tri bude mať hodnotu dva. Takto nejako navodíme stav že všetci budú mať rovnako teplo za rovnakú cenu.
Má to ale háčik, byty by museli byť počas merania bez ľudských vplyvov bez vetrania a otvárania dverí, bez zapnutých elektrospotrebičov.
Tento stav sa však "navodí" len bulharskou konštantou.
Vyhláška a zákon dovoľujú a navodzujú stav, keď pochydérnym prístrojom nameriame nereklamovateľný nepresný podiel, ktorý následne ešte zdeformujeme úplne nezmyselnou bulharskou konštantou. V tomto marazme sa hráme na rozpočítanie nákladov na dodávku tepla.
Tento stav ešte viac umocní odpojenie sa od spoločného vykurovania bytu 2,3, ktorý prestane prispievať na "dorovnávanie" krajným bytom. Ak má možnosť odpojiť sa a neprispievať krajným prečo by tak aj neurobil? Investícia sa mu rýchlo vráti.
Na jednej strane platenie od m2 odmietame, na druhej strane odpojenie bytu (s tým že si hradí sám za seba to čo spotrebuje) tiež. Ak niekto odbúra stav, že platia všetci rovnako za m2, potom sa nemôže diviť, že tí čo majú malú energetickú náročnosť bytu nechcú platiť cez rôzne bulharské konštanty viac ako ten komu to teplo "dotujú".
Ľudia sú klamaní a zavádzaní tým, že koľko peňazí ušetria. Zistiť výšku finančnej úspory je značne komplikované. V každom prípade je limitovaná len do výšky ceny ušetreného plynu či inej komodity používanej výrobcom tepla na prípravu tepla.
PASKOV
09.05.12,12:34
Vidím, že * sito * nepotřebuje elementární znalosti ze stavební fyziky viz č.71.


PS
Těším se na další perly laika.
Gapo
14.05.12,15:11
Rozbiť mu okno, aby mu bola zima :D
nunenko
14.05.12,16:02
kto do teba zimou, ty doňho kameňom
sito
15.05.12,12:29
Rozbiť mu okno, aby mu bola zima :D

Isto najlepšie riešenie pre priameho suseda, nie pre dom. :);)
marjankaj
15.05.12,12:32
Rozbiť mu okno, aby mu bola zima :D
No ak je niekde na Floride, tak tam mu zima nebude. Ale ty budeš musieť kúriť ešte viac.:rolleyes:
Gapo
15.05.12,12:53
Keď je na Floride, je zbytočné o tom uvažovať :D
caesarr
05.09.12,07:22
Na celú vec sa dá pozrieť z dvoch strán, na jednej strane ak obývam spoločný dom musím určité veci riesiť spolu s ostatnými, dohodou. Myslím si však že ak je ochota a ústretovosť medzi ľuďmi je to pre všetkých lepšie. Ohľadom kúrenia si myslím že je lepšie kúrenie samostatné pre každý byt s tým že všetci sa budú správať s trochou zodpovednosti. Individuálne kúrenie je cenovo výhodnejšie pretože: bytové podniky spravujú celé komplexy bytov ľudí jednoducho oberajú o peniaze. Platí sa management, budovy, zamestnanci, autá, réžie... a platia to ľudia. Keď sme mali 3-izbový byt, platilo sa ešte v r. 2006 inkaso vyše 200 eur, pritom v nových bytoch s vlastným kúrením platia od 100-140 eur mesačne. Je pravda že na Západe je výhodnejšie spoločné vykurovanie ale na Slovensku to žiaľ neplatí.
Pokiaľ nechcete vykurovať suseda, zateplite si byt zvnútra, dnes už dostať aj materiály na vnútorné zateplenie, teplo potom nebude unikať cez steny k susedovi. A samozrejme je potrebné zatepliť aj strop a mať kvalitné okná.
Letko
05.09.12,07:27
Nemôžeš porovnať celkovú cenu inkasa. Ak porovnávaš kúrenie, tak to nemiešaj s celkovým inkasom.
Nando78
10.09.12,09:40
to by zaujimalo aj mna :(
sito
10.09.12,21:27
to by zaujimalo aj mna :(

... ako donútiť kúriť suseda?

Ak sa pýta jeden, dvaja tak sa im to nepodarí!

Ak sa opýta väčšina vlastníkov a pozrú, prečítajú si vyhlášku 358/2009, § 7, odsek 1 až 9 a aj odsek 10, tak spôsobom rozpočítanie nákladov za dodané teplo, môžu ho.

Ale nekúrenie ho musí vyjsť drahšie ako podľa odsekov 1 až 9.

Inak ani väčšina vlastníkov, keď si všetci budú myslieť, že byt je jeho, a teda aj vykurovací systém domu v jeho byte je jeho.

Čo je jeho, po tom je ostatných ... , čo ich to trápi, že na svojom a vo svojom nekúri!
sito
22.09.12,17:15
Na celú vec sa dá pozrieť z dvoch strán,

Nie! Nie len z dvoch strán.

na jednej strane ak obývam spoločný dom musím určité veci riesiť spolu s ostatnými, dohodou.

Vždy! A dohoda musí byť v súlade so zákonom.

Myslím si však že ak je ochota a ústretovosť medzi ľuďmi je to pre všetkých lepšie.

Ochota a ústretovosť? To je čo? Myslíš, že je ich aspoň štipka medzi ľudmi?

Ohľadom kúrenia si myslím že je lepšie kúrenie samostatné pre každý byt s tým že všetci sa budú správať s trochou zodpovednosti.

To si môžeš ozaj len myslieť. Možno to tak teoreticky vychádza v štvorbytovke kde majú všetky byty rovnakú podlahovú plochu a aj obvodovú plochu bytov. Ale? Ale sú veci, ktoré to vyvracajú. Tie byty, ktoré majú časť obvodových stien na slnečnej strane sú na tom lepšie. Leda, že by sa dom otáčal okolo svojej osy, ale aj tak by to bola ruleta, či slnko hreje, ako a kedy?

Druhá vec, teplo v priestore stúpa vždy hore. Takže, ak pod spodnými bytmi sú nevykurované priestory, byty nad nimi sú na tom lepšie, čo sa týka tepelnej pohody v byte. Ten v spodnom bude mať vždy pocit chladu od nôh, ten nad nim, len ak by spodný byt nebol vôbec vykurovaný. Že, keby by boli obvodové plochy bytov z neoprénu?

Tretia, čim viac bytov v dome, tým viac sú výhodnejšie tie s menšou obvodovou, ochladzovanou plochou. Ale zo zákona sa meria dodané teplo len na päte domu, teda dom je vykurovaný ako celok spoločným vykurovacím systémom. Na rozpočítaní nákladov za vykurovanie sa môžu dohodnúť inak ako určuje zákon, vyhláška. Ale správa domu tie náklady uhradí, no je jej povinnosťou ich rozpočítať na jednotlivé byty.

A zodpovednosť???

Keďže každý bude mať samostatnú obchodnú zmluvu na plyn, elektrinu, tak sa zodpovedne bude správať len každý voči svojej peňaženke. Na susedov nebude brať ohľad nikto.

Individuálne kúrenie je cenovo výhodnejšie pretože: bytové podniky spravujú celé komplexy bytov ľudí jednoducho oberajú o peniaze. Platí sa management, budovy, zamestnanci, autá, réžie... a platia to ľudia.

Nie len bytové podniky. Ale čo už, keď vlastník bytu je posledný? Má byt, aj peklo.

Keď sme mali 3-izbový byt, platilo sa ešte v r. 2006 inkaso vyše 200 eur, pritom v nových bytoch s vlastným kúrením platia od 100-140 eur mesačne.

Inkaso 200 €, a koľko len za kúrenie? Je moc mesačná záloha 22 € na trojizbový byt? A s toho ešte 35 € preplatok?

Je pravda že na Západe je výhodnejšie spoločné vykurovanie ale na Slovensku to žiaľ neplatí.

A prečo? Nie preto, že sme v strede Európy?

Pokiaľ nechcete vykurovať suseda, zateplite si byt zvnútra, dnes už dostať aj materiály na vnútorné zateplenie, teplo potom nebude unikať cez steny k susedovi.

Je možné zatepliť, znížiť únik tepla do bytov v ktorých sa nekúri. Ak sa začne kúriť, potom ho je možné odstrániť? Za normálnych okolnosti, teda účinnom hydraulickom vyregulovani bez PRT na radiátoroch k takej situácii nedôjde. Ale ak sú PRT, tak potom je to pravdepodobnejšie, že ten kto nepotrebuje kúriť, začne špekulovať, odstaví spoločný systém vykurovania v dome. Ale ak sa na vykurovaní domu, bytov podieľajú všetky byty primerane, tak prestupy medzi bytmi sú minimálne, väčšie úniky tepla sú cez obvodové steny bytov a tie je treba zohľadniť tým bytom, ktoré ju majú väčšiu, vždy. Nezmenší sa ani zateplením. Únik tepla, áno! Ale, aké koľvek dohodnuté percentuálne zvýhodnenie sa tým neznižuje, no hodnota zvýhodnenia je nižšia. Ak sú náklady 500 € a zohľadnenie je 10 %, tak je to 50 €. Ale, ak klesnú náklady na 250 €, tak 25 € je tiež 10 %, či nie?

A samozrejme je potrebné zatepliť aj strop a mať kvalitné okná.

Áno! Teplo fakt stúpa hore. A okno? Igelit nestačí.

Ak je dom vykurovaný spoločným zariadením, vykurovacím systémom do ktorého je dodávané teplo z kotolne domu, alebo z centrálneho zdroja, ktorý dodáva teplo viacerým domom, je možné sa dohodnúť, teda musia sa vlastníci dohodnúť ako sa rozpočítajú náklady domu na teplo na jednotlivé byty.

Ak má každý byt svoj zdroj tepla, svoju obchodnú zmluvu na energiu, je to jeho osobná vec, aj osobné údaje. Tie musia sedieť dodávateľovi a odberateľovi.

Ale pri spoločných nákladoch? Predsa súčet nákladov jednotlivých bytov by sa mal rovnať nákladom domu. Ak to sú osobné údaje, alebo údaje na základe ktorých boli náklady napočítané, ako si to môže vlastník, vlastníci skontrolovať, že sú náklady rozpočítané správne, keď mu správa domu nepredloží na kontrolu všetky údaje, že vraj sú osobné.

Ako? Ako ho teda donútiť kúriť? Podieľať sa na vykurovaní spoločného domu.

:);)